Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
HobbyFirst - Rat (granulat dla szczurów)
Autor Wiadomość
Chita 


Dołączyła: 05 Lis 2009
Posty: 15
Skąd: Kraków/Ełk
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 08:42   HobbyFirst - Rat (granulat dla szczurów)
   Zwierzątka: Pies, Kot, Modliszki


Przeglądając aukcje na allegro, z karmami dla szczurów, w poszukiwaniu dobrego granulatu trafiłam na aukcję HobbyFirst. Czytałam, że granulaty laboratoryjne są bardzo pożądane jednak problem z nimi jest taki, że trzeba zamawiać je w dużych ilościach. Zastanawiam się, więc czy ten granulat ma coś wspólnego z tymi karmami. Czy ktoś karmił swoje zwierzaki tym produktem? Jak myślicie czy to dobry produkt? Dla przejrzystości wkleję tutaj skład granulatu.
Cytat:
Skład karmy


soja, otręby pszenne, pszenica, makuch rzepakowy, jęczmień, melasa z trzciny, nasiona słonecznika, lizyna, wapno.


Wartości energetyczne
białko 23,5%, tłuszcz 3,1%, włókno 6%, popiół 8%
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 08:49   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Chita,

Cytat:
Przeciętne zapotrzebowanie dorosłych szczurów domowych na składniki pokarmowe przedstawia się tak:
Białko – 10%-14%
Tłuszcze – 4%-5%
Węglowodany – 75%-80%
A także: witaminy i mikro- oraz makroelementy.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Chita 


Dołączyła: 05 Lis 2009
Posty: 15
Skąd: Kraków/Ełk
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 11:10   
   Zwierzątka: Pies, Kot, Modliszki


eh wiem o tym -.- Ja pytam o konkretny produkt zauważ że VL Rat Complete ma białko na poziomie 20%, a mimo to uważana jest za bardzo dobrą karmę. Dlatego proszę nie cytujcie mi tutaj ogólnej wiedzy. Temat założyłam z chęcią dowiedzenia się czy ktoś tego produktu używał i jeśli tak to z jakim skutkiem (rozeznanie zanim zdecyduję się na zakup).
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 11:50   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Chita, dla samic karmiących i dla maluchów do 2 miesiąca życia.
Normalnie nie ryzykowałabym karmienia szczurów taką ilością białka. Ma go nawet więcej niż Care+.
VL Rat Complete nie jest już od jakiegoś czasu (odkąd wiemy to, co zacytowała AngelsDream) uznawany za dobrą karmę. Najnormalniej w świecie nie jest zbilansowany odpowiednio do potrzeb szczurów.

Skład granulatu jest też dość ubogi. Szczury potrzebują jednak jak najbardziej zróżnicowanej karmy.
Soja to dobre źródło białka dla zwierząt w starszym wieku, ale im się powinno ilość białka obniżać (w granicach rozsądku) a nie zwiększać.
Nie wiem, co dokładnie w tej karmie zwiększa aż tak bardzo ilość białka.

Jeśli chcesz podawać tę karmę jako jedyną, to nie jest to najlepszy pomysł.
Jako smakołyk lub domieszana w niewielkiej ilości do innej karmy się nada.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Chita 


Dołączyła: 05 Lis 2009
Posty: 15
Skąd: Kraków/Ełk
Wysłany: Czw Wrz 05, 2013 20:25   
   Zwierzątka: Pies, Kot, Modliszki


Dzięki za odpowiedź o to mi chodziło. Ja szukam jakiegoś przyzwoitego granulatu, żeby wyeliminować wybieranie smakołyków.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 06, 2013 00:28   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Chita, jeśli karmisz dobrze zbilansowaną karmą z ziarnami, to powinno wystarczyć dawanie konkretnej ilości tak, żeby Twoje szczury zjadały wszystko. Nawet jeśli zaczną od smakołyków, to zjedzą ostatecznie wszystko. Dobrze też sypać karmę na ściółkę, żeby nikt nie próbował zawładnąć miską i każdy miał równy dostęp.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 06, 2013 10:43   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Chita, moją odpowiedź mogłam też zawrzeć w krótkim zdaniu: skład tego granulatu nie jest w żaden sposób dobry dla szczurów. Może faktycznie dla hodowlanych samic lub miotu, ale z kolei jego skład jest dość ubogi.

Jeśli Twoje stado ma problem z wybrzydzaniem, możesz spróbować odkupić kilogram granulatu Labofeed B od kogoś z forum. To podstawowy granulat laboratoryjny, o dość optymalnym i wartościowym składzie. I on jednak ma wadę, ponieważ zawiera serwatkę, część szczurów w efekcie robi dużo więcej, bardziej śmierdzących kup.

Niemal co roku pojawia się na forum produkt, który przez krótszy lub dłuższy czas zajmuje miejsce najczęściej polecanej karmy, aż nie pojawi się kolejny i okazuje się, że do poprzedniego też można się o coś doczepić (sensownie, żeby nie było). Nie ma jednej, idealnej karmy. Albo cena jest powalająca, albo skład odbiega od optymalnego, albo zawartość białka lub tłuszczu jest zawyżona. Własna mieszanka też ma wady.

Także ja proponuję spróbować z Labofeedem B. W dalszej kolejności z sypaniem na ściółkę, ewentualnie z jakąś bardzo dobrej jakości mieszanką ziaren, ale bez miski właśnie, wydzielaną porcjami.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
krisenter 


Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 6
Skąd: Wola Prażmowska
Wysłany: Czw Wrz 26, 2013 19:59   
   Zwierzątka: koty-dużo :) , psa


Po pierwsze witam Was wszystkich, przed chwilą zarejestrowałem sie na Waszym forum. Trafiłem na nie przypadkiem, google wyrzuciło mi wątek o szczurach i karmie HobbyFirst. No to zajrzałem. No ale do rzeczy, ja jestem winowajcą tej aukcji :) . Ten krótki opis, ubogi wręcz to chyba wynik pośpiechu w wystawianiu aukcji - przepraszam :) . Karmę tą i inne zaczeliśmy sprowadzać z Belgii po bardzo pozytywnych naszych odczuciach z użytkowania karmy dla kotów Felis (mamy hodowlę kotów brytyjskich) tak się zaczęło. Mamy teraz różne karmy, ocena nasza wizualno-zapachowa jest na plus. Nie znamy jednak poszczególnych gatunków zwierząt, więc mam ogromną prośbę. Ja postaram się naprawić swój błąd i dokładnie opisać skład karmy, a Was poproszę o jej ocenę.

pozdrawiam serdecznie
_________________
Jacek
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 27, 2013 12:12   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


krisenter, szerzej opisany skład byłby wskazany. :)
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
krisenter 


Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 6
Skąd: Wola Prażmowska
Wysłany: Nie Wrz 29, 2013 20:17   
   Zwierzątka: koty-dużo :) , psa


Witam,

Przepraszam że dopiero teraz odpisuję. Więc szerszy skład wygląda tak :)

Soja 26.6%
Otręby pszenne 23.7%
Pszenica 20.0%
Makuch rzepakowy 9.0%
Mączka jęczmienna 7.0%
Premix króliki 3.0%
Melasa z trzciny 3.0%
Nasiona słonecznika 2.3%
Premiks lizyny 2.1%
Wapno 1.8%
Premiks metioniny 1.4%

Dodatkowo
Lizyna, Metionina, Cysteina, Treonina, Tryptophan, Wapno, Potas, Sód, Magnez, Fosfor, Witamina A, Witamina D3, Witamina E

Jeśli chodzi o analizę:
Wilgotność (g/kg) 12,5%
Popiół 8.0%
Białko 23.5%
Tłuszcz 3.1%
Włókno 6.0%
Skrobia 258 g/kg
Skrobia + cukier 326 g/kg

Energia metaboliczna 11.1 MJ/kg
Energia metaboliczna 2665 kcal/kg
Energia strawności 12 MJ/kg
Energia strawności 2876k Cal/kg
Przyswajalne białko 54 g/kg

ADF 83 g/kg
ADL 20 g/kg
NDF 195g/kg

To tak wygląda pełniej. Proszę oceńcie, będę wdzięczny za uwagi. Natomiast jeśli są chętni do oceny organoleptycznej przez Wasze pupile zapraszam na priv po próbki kilka sztuk się znajdzie :) .
_________________
Jacek
 
     
IHime 
Majaki Nocne



Dołączyła: 22 Paź 2010
Posty: 9
Wysłany: Nie Wrz 29, 2013 22:55   
   Zwierzątka: 7 szczurów i mąż


Tak całkowicie na szybko:

- domyślam się, że melasa znalazła się w składzie z przyczyn technologicznych, natomiast dla szczurów jest tak sobie korzystna;
- proszę, nie wapno, tylko wapń;
- ile jest dokładnie tych aminokwasów, minerałów i witamin?
- ile jest miedzi i czy w ogóle jest suplementowana?
- białka za dużo, 23% to dawka dla karmiącej samicy, całej reszcie populacji nie służy aż tyle, optymalnie by było ok. 14%;
- tłuszcz OK, chociaż ciekawi mnie udział NNKT;
- włókna jest za dużo, spokojnie może być poniżej 5%;
- za dużo cukrów prostych.

Mój wniosek: skład jest ubogi, niezbyt dobrze zbilansowany, nie ma dodatkowych, ciekawych składników, np. polepszających efekty przemiany materii.

Opieram się głównie na: http://www.worldcat.org/t...s/oclc/42854327Nutrient Requirements of Laboratory Animals
_________________
Elza, Heidi, Latimeria, Groszek i Blu <3
 
     
FaerielDeVille 
Quendi



Dołączyła: 05 Mar 2012
Posty: 603
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Wrz 29, 2013 23:57   
   Zwierzątka: -


Ja bym moim panom tego nie dała (moim zdaniem), zwłaszcza tym starszym.
_________________
 
     
krisenter 


Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 6
Skąd: Wola Prażmowska
Wysłany: Wto Paź 01, 2013 21:30   
   Zwierzątka: koty-dużo :) , psa


IHime napisał/a:
Tak całkowicie na szybko:

- domyślam się, że melasa znalazła się w składzie z przyczyn technologicznych, natomiast dla szczurów jest tak sobie korzystna;
- proszę, nie wapno, tylko wapń;
- ile jest dokładnie tych aminokwasów, minerałów i witamin?
- ile jest miedzi i czy w ogóle jest suplementowana?
- białka za dużo, 23% to dawka dla karmiącej samicy, całej reszcie populacji nie służy aż tyle, optymalnie by było ok. 14%;
- tłuszcz OK, chociaż ciekawi mnie udział NNKT;
- włókna jest za dużo, spokojnie może być poniżej 5%;
- za dużo cukrów prostych.

Mój wniosek: skład jest ubogi, niezbyt dobrze zbilansowany, nie ma dodatkowych, ciekawych składników, np. polepszających efekty przemiany materii.

Opieram się głównie na: http://www.worldcat.org/t...s/oclc/42854327Nutrient Requirements of Laboratory Animals


IHime, ciężko mi sie odnieść do publikacji która nie jest ogólnie dostępna tylko odpłatna i to w konkretnej kwocie. Ale postaram się ustosunkować się do twojego posta na podstawie tego co udało mi się znaleźć w necie.
1. Fakt wapń nie wapno, przepraszam to chyba z rozpędu.
2. Witaminy, minerały, aminokwasy - Lizyna 12.5g/kg, Metionina 4.2g/kg, Cysteina 4g/kg, Treonina 8.5g/kg, Tryptofan 3.0g/kg, Wapń 14g/kg, Potas 12g/kg, Sód 3,9g/kg, Magnez 2,9g/kg, Fosfor 7,2g/kg, Witamina A 10000j.m., Witamina D3 1200j.m., Witamina E 70mg. Nie jest mi dokładnie znany skład dodawanego premiksu postaram się dowiedzieć.
3. Nie wiem nic na temat miedzi
4. Co do ilości białka, możliwe że jest on stosunkowo wysoki ale chyba nie aż tak. Jako źródło poprawnej wartości podałeś Nutrient Requirements of Laboratory Animals. Znalazłem w necie karmę zgodną z tymi wymaganiami i posiada ona również stosunkowo wysoki poziom białka bo około 22,2%. Link. Więc jest za wysoki czy dopuszczalny? Podkreślam nie mam dostępu do materiałów w linku który podałeś.
5. Nie mam materiałów na temat NNKT.

Tak podsumowując, HobbyFirst Rat nigdy nie miał być karmą laboratoryjną więc proszę oceniać nie można jej do niej porównywać. Na pewno ma niej składników odżywczych, witamin, minerałów itd. Jednak jest też duża różnica w cenie. Nie znam ceny karm laboratoryjnych, widziałem jednak ceny innych karm dla szczurów. Przy nich jest bardzo atrakcyjny cenowo, przypuszczam ze niewiele ustępuje składnikami, nie ustępuję na pewno jakością składników użytych do produkcji. Proszę nie porównujcie go do karm marketowych bo daleko mu do niego, jeśli ktoś ma króliki miniaturki zapraszam po karmę dla nich, sam jej zapach mówi z czego była zrobiona.

Na temat jakości karm i ich składników, mówiłem mamy koty brytyjskie, nasz kocur karmiony Felis Kitten w wieku 6 miesięcy ważył 5kg (koty z rasy duże, jednak to i tak sporo)

pozdrawiam
_________________
Jacek
 
     
IHime 
Majaki Nocne



Dołączyła: 22 Paź 2010
Posty: 9
Wysłany: Wto Paź 01, 2013 22:56   
   Zwierzątka: 7 szczurów i mąż


HobbyFirst pretenduje do bycia karmą bytową i do takich ją porównuję. Przytoczony przez Ciebie przykład karmy Labofeed H jest karmą do zadań specjalnych, wyłącznie dla szczurzyc ciężarnych, karmiących i młodych. Bytowa jest Labofeed B, której skład jest inny, a cena przystępna.
Przytoczona przeze mnie publikacja jest dostępna online:
tutaj Na str. 15 jest całkiem sensowna propozycja składu karmy bytowej.
Wysoki poziom białka jest dopuszczalny tylko u szczurów w fazie szybkiego rozwoju/wysokiego zapotrzebowania, u całej reszty będzie sprzyjał chorobom nerek i prawdopodobnie rozwojowi nowotworów, dlatego kilka osób już zwróciło na to uwagę.
Pytałam o miedź, bo przyjmuje się, że jest niezbędna dla szczurów. Przy takiej ilości śruty sojowej ktoś jeszcze powinien przyjrzeć się ilości cynku.
Nie podważam jakości użytych składników, tylko zastosowane proporcje.

A ta waga kota to jako zachęta czy ostrzeżenie? :wink:

Jestem kobietą. :roll:
_________________
Elza, Heidi, Latimeria, Groszek i Blu <3
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Czw Paź 03, 2013 00:54   

Przesunęłam posty na temat kocich karm tutaj.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 11