Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Inhalacja - ABC, czyli co i jak?
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lip 14, 2007 15:10   Inhalacja - ABC, czyli co i jak?
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Cytat:
Inhalacja- zabieg leczniczy polegający na wdychaniu par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Wykonywany za pomocą specjalnego aparatu (inhalatora) lub przez wdychanie par wrzącego płynu. Do inhalacji używa się leków działających rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, ułatwiających wykrztuszanie wydzieliny, działających przeciwzapalnie i antybiotyków. Inhalacje najczęściej stosowane są w astmie oskrzelowej, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych.


Cytat za Wikipedią .

Jak to powinno wyglądać u szczurów?

    Przede wszystkim musimy ustalić czy inhalacje nie zaszkodzą naszemu małemu przyjacielowi. Przy wszelkich schorzeniach serca inhalacja może spowodować pogorszenie stanu zdrowia zwierzęcia, a nawet śmierć.

    Musimy wybrać odpowiednie składniki do inhalacji: pamiętajmy, że szczury są wrażliwsze niż ludzie i zbyt mocny środek lub źle dobrane stężenie mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Osobiście korzystam z przepisu: łyżka lub dwie sody oczyszczonej, łyżeczka tymianku lub zamiennie kilka kropel inhalolu na pół litra wrzątku. Jednak przy wszelkich olejkach czy kroplach czas inhalacji nie powinien przekroczyć 10 minut.

    Musimy przygotować szczura do inhalacji. Zaczynamy od zamknięcia wszystkich okien. Szczura lub szczury wkładamy do wcześniej umytej klatki bez ściółki. Miskę z wrzątkiem stawiamy przed klatką w odpowiedniej odległości, żeby szczur nie poparzył ogona. Można też postawić klatkę na niewielkim podwyższeniu, a miskę z wrzątkiem pod klatką. Wszystko zależy od warunków. Dla lepszego efektu dobrze jest nakryć klatkę razem z miską ręcznikiem lub kocem.


Szczur w trakcie inhalacji, a także po niej może sporo kichać i bardzo często myć pyszczek i okolice nosa. Nie powinno nas to niepokoić.

Wszelkie kłopoty z oddychaniem, przytomnością, utrzymaniem temperatury, to objawy niebezpieczne - wskazujące na kłopoty kardiologiczne. Koniecznie skontaktujmy się z weterynarzem.

Osobiście wykonywałam inhalacje w cyklu: 1 inhalacja 10 minutowa co 2 dzień przez 6 dni = 3 inhalacje w tygodniu. Najczęściej po takim czasie występowała znaczna poprawa i nie było potrzeby cyklu powtarzać. Jeśli jednak objawy chorobowe nie ustępowały kontaktowałam się z dobrym weterynarzem w celu ustalenia innej drogi walki z chorobą.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lip 16, 2007 13:02   
   Zwierzątka: ogony


Dwie inne metody inhalacji:

Gdy nie można zastosowac opisanej powyżej: Kupić olejek Olbas i domek do aromaterapii. Do wody do domku dolewamy kilka kropel tegoż olejku. Po podpaleniu świeczki stawiamy w pobliżu klatki. Trzeba uważać, aby nie zrobić sobie krzywdy, szczurom, innym zwierzakom domowym i czegoś nie spalić.
Klatki niczym nie przykrywamy.
Domek może działać nawet przez godzinę dziennie.

Pomaga przy słabych katarkach. Przy poważniejszych dobrze jest nalać na chusteczkę higieniczną jedną kropelke olejku i umieścić w pobliżu noska ogonka tak, aby musiał wdychac opary. Nie wolno przytykać do skóry! Dwa wdechy i koniec - środek jest bardzo drażniący, więcej jest niewskazane. Efekt jest nieomalże natychmiastowy.

Obie metody zbadane na własnych szczurach, zostały one zalecone przez dr Kacprzak.

Uwaga! Nie gasić świeczki w pomieszczeniu ze zwierzakami! Dym....

Gdy trzeba zastosować specyficzne leki, np. na astmę: kupić pudełko typu tupperware na jedzenie. Wyciąć z boku otwór wielkości ustnika inhalatora. Włożyć szczura, zamknąć. Psiknąć raz (niekoniecznie w nos szczura). Potrzymac chwilę. Wypuścić. Pomysł z fancy-rats.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Sie 16, 2007 21:35   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Ja robiłam 10-15 minut. Sypałam łyżkę soli kamiennej (bo nie było iwonickiej akurat) i łyżkę septosanu.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
Ostatnio zmieniony przez falka Czw Sie 16, 2007 21:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
manka007 


Dołączyła: 18 Maj 2011
Posty: 62
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Czw Lut 14, 2013 12:10   
   Zwierzątka: szczur trzy psy


septosan pomógł ??
 
 
     
cornflakegirl 



Dołączyła: 30 Lip 2012
Posty: 1602
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Sob Lis 02, 2013 16:32   
   Zwierzątka: 2 szczury i 2 psy


Hej, stosował ktoś z was olejek herbaciany? Mi bardzo pomógł a coś moje małe zaczęły dziś pokichiwać.
_________________
moje dziewczynki: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13637

ze mną: Nutelka i Mortadela na wiecznym DT
za TM: Elza, Siwa, Tola, Lusia, Wena, Nanna, Neska(*)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 12