Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: AngelsDream
Śro Maj 02, 2012 08:50
Niemiecki filmik z podstawowymi informacjami o szczurkach
Autor Wiadomość
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 10:33   Niemiecki filmik z podstawowymi informacjami o szczurkach
   Zwierzątka: ......


Przypadkiem znalazłam : http://de.sevenload.com/v...-Haustier-Ratte film jest po niemiecku, jeśli chcecie, mogę się zająć spisaniem i przetłumaczeniem komentarza. Film zawiera bardzo fajnie zebrane informacje o naszych kochańcach :D .

Będę w wolnych chwilach, po kawałeczku dorzucać tłumaczenie

Mówi Michaela Weber:

"Zaczęło się od filmów takich jak "Sto jeden dalmatyńczyków" czy "Nemo" i trend sprowadzenia do domu zwierzęcego głównego bohatera niestety nie skończy się na "Ratatuj" z występującym w nim małym szczurkiem Remy.
Szczury cieszą się coraz większa popularnością, w tym odcinku zajęliśmy szerzej się tym tematem.


pojawiają się szczurki
Szczury domowe to towarzyskie, ruchliwe i wysoce inteligentne zwierzęta. Aby zapewnić im opiekę zgodną z z potrzebami tego gatunku należy liczyć się ze sporym wkładem pracy: te gryzonie potrzebują dużo ruchu i przestronnego, dobrze zorganizowanego mieszkanka, jak również codziennego wybiegu. Minimalne wymiary klatki dla 2 szczurów, wg VdRD (Towarzystwo miłośników i właścicieli szczurów w Niemczech) to 80 cm wysokości, 70 cm szerokości i 40 głębokości, dla liczniejszych stad należy wybrać wolierę odpowiednio większych rozmiarów. Odpowiednie informacje znajdziecie pod adresem www.vdrd.de . Nie wszystkie dostępne w handlu klatki spełniają podstawowe wymogi, często są one wyposażone w półki z drutów, które nie są odpowiednie dla wrażliwych szczurzych łapek. Mogą one powodować ciężkie urazy, jak również tzw. bumblefoot. Dla bardziej zaangażowanego przyjaciela szczurów istnieją inne możliwości, np. klatka marki "wyrób własny", tu nie ma ograniczeń w projektowaniu, im większe mieszkanie dla szczurków tym lepiej. Zupełnie nieodpowiednie ze względu na ograniczoną cyrkulację powietrza są akwaria, terraria i klatki z plastikową pokrywą. Do podstawowego wyposażenia klatki należy obok miseczki na jedzenie i poidełka również kocia kuweta. Toaleta powinna być wypełniona niezbrylającym się żwirkiem dla kotów, lub ściółką kukurydzianą. Nie powinno zabraknąć tam hamaka i różnych kryjówek, również tu obowiązuje zasada niemal nieograniczonych możliwości. Obok sporej powierzchni do biegania wyposażenie klatki powinno umożliwiać również wspinaczkę jak i zapewniać miejsce do wyprostowania się i zabawy. Jako zabawki nadają się kartonowe pudełka, duże rury, rolki od papieru toaletowego. Zęby szczura ciągle rosną, ścierają się głównie same o siebie. Zwierzęta te mają jednak wrodzoną potrzebę gryzienia, która musi być zaspokajana. Szczególnie godne polecenia są niepryskane gałęzie drzew owocowych, buku, wierzby, surowy makaron, orzechy włoskie, laskowe i twarde biszkopty dla gryzoni.
Do szczęśliwego szczurzego życia przyczynia się nie tylko zgodne z naturą szczura żywienie i miejsce zamieszkania. Szczury potrzebują kontaktów społecznych z przedstawicielami swojego gatunku i muszą być trzymane w dwójkach, albo lepiej w trójkach. Dopiero w wypadku trzymania trzech szczurów razem można mówić o grupie.


Checkbox:
- minimalne wymiary klatki : 80x70x40 cm
- co najmniej 2 szczury
- codzienny wybieg
- żadnych kratek jako półki czy dno klatki
- kryjówki

Szczury są bardzo płodne, mioty do 15 młodych nie są rzadkością, z tego powodu stada powinny składać się ze zwierząt tej samej płci, albo z samiczek i wykastrowanych samczyków. Łączenie obcych sobie zwierząt wymaga wielu etapów, w momencie kiedy ma nastąpić łączenie szczurów, powinno sie to odbywać przez kilka dni, bądź nawet tygodni na neutralnym gruncie. Im dłużej zwierzaki spotykają się na neutralnym terenie tym lepiej funkcjonuje nowa grupa. Pomocna bywa również nowa woliera, jeżeli nie jest to możliwe należy dotychczasową klatkę dobrze wyczyścić i przemeblować. Zwłaszcza dorosłe samce są niezwykle terytorialne i wymagają sporo doświadczenia w łączeniu. Bywa, że nie są zdolne do integracji z innymi. Łączenie wymaga czasu i cierpliwości, w przciwnym wypadku może dojść do pogryzień, które mogą również doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.


przerwa w gadaniu, pojawia się Michaela ze szczurami na sobie

"Jesteśmy w Essen w szczurzym ośrodku adopcyjnym, podoba mi się tu niesamowicie i moglibyśmy przyjeżdżać co tydzień :D , znalazłam już nowych przyjaciół."

Szczury oswojone rozkoszują się kontaktem z człowiekiem, należy poświęcać tym zwierzętom odpowiednią ilość uwagi, należy się nimi zajmować, dzięki czemu będą ufne i staną się pieszczochami. Samce są bardziej "miziaste" . Główne fazy aktywności szczurów przypadają na ranek i wieczór. Tak więc zainteresowanie ze strony człowieka i codzienny wybieg powinny mieć miejsce w tych właśnie porach. Szczury nie są wszystkożerne, ani nie służą do utylizacji odpadków z kuchni. Spożywają pokarm różnorodny, jednak głównie wegetariański. Suchy pokarm wysokiej jakości powinien być podawany codziennie, nie wygląd powinien decydować o jakości, tylko skład mieszanki. Kolorowo nie zawsze znaczy dobrze. Do codziennego menu powinny należeć świeże warzywa i owoce jak i zielenina. Białko zwierzęce znajduje się w dobrych karmach w wystarczającej jakości, nie ma potrzeby dodatkowo go podawać. VdRD zlecił badania różnych rodzajów karm, jako szczególnie godna plecenia okazała się Rattima firmy Hansepet, otrzymała ona znak jakości VdRD. W małych ilościach można oczywiście podawać różne przysmaki. Z gotowanego bez soli ryżu, makaronu czy ziemniaków cieszą się szczury szczególnie.

Checkbox:
- wysokiej jakości sucha karma
- świeże owoce/warzywa
- polecane: karma Rattima


Przeciętny wiek życia szczura to 2 - 2,5 roku. Zwierzęta te podatne są na różne choroby, dlatego też ważna jest regularna kontrola pod kątem ewentualnych zachorowań. Najczęstsze dolegliwości to: częste kichanie, wyraźne dźwięki przy oddychaniu, utrata wagi i spadek aktywności, nastroszone futerko i ogólny nastroszony wygląd, przekrzywianie główki, łyse miejsca w futrze, małe pryszcze i otwarte ranki, częste drapanie, za długie, albo połamane zęby, wada zgryzu i biegunka.

Checkbox:
-regularna kontrola:
-futra
-zębów
-okolicy odbytu
-wagi

Niestety u szczurów często występują nowotwory. Należy wtedy ustalić z weterynarzem doświadczonym w leczeniu szczurów, czy możliwa jest operacja. Szczury potrafią bardzo dobrze maskować ból i oznaki choroby, w momencie zauważenia tego przez właściciela, może to juz oznaczać, że choroba jest w stadium zaawansowanym. Dla właściciela zwierzęcia musi byc oczywistością, że w takim wypadku uda się on do weterynarza. Przed zdecydowaniem się na trzymanie w domu tych zwierząt należy uwzględnić koszty ich przyszłego leczenia.


Ponownie widzimy Michaelę

"Wejście w posiadanie szczurka nie musi odbywać się koniecznie za pośrednictwem sklepu zoologicznego, dobrą i godną polecenia alternatywą są schroniska dla zwierząt i adopcje interwencyjne. Nasz film powstał u Claudii Jantz ze szczurzego ośrodka adopcyjnego w Essen, jest ona członkiem i szefową grupy regionalnej VdRD w Essen. Wiele zwierząt oczekuje u niej na nowy dom. "

Zaczyna mówić Claudia Jantz:

"Na VdRD natknęliśmy się w związku z poszukiwaniami weterynarza, chcieliśmy miec wreszcie lekarza, u którego szczury będą przeżywać narkozę. Ryzyko w wypadku narkozy jest u szczurów bardzo wysokie, albo lepiej mówiąc: umieralność przy tym jest wysoka.
Tak poznaliśmy VdRD i zostaliśmy na zawsze, tak nam się spodobało. Wywieszamy informacje w schroniskach, na targach, ludzie chcący się czegoś o szczurach dowiedzieć dzwonią do nas, istnieje interwencyjny numer telefonu. Od 2004 roku zajmuję się pośrednictwem w adopcjach, tzn. przyjmujemy zwierzęta z interwencji i staramy się znaleźć im dobre domki. VdRD zasadniczo od zawsze zajmuje się szczurami z interwencji, dlatego też kierując jego oddziałem regionalnym chcąc nie chcąc również weszłam w kontakt z interwencyjnymi zwierzakami. Wiele szczurów jest oddawanych z powodu alergii, pochodzą one wtedy z prywatnych domów, częściowo są to również zwierzęta pochodzące z naszych adopcji, ale w takich wyadkach oczywiście przyjmujemy je z powrotem, nie chcemy żeby były oddawane w kolejne ręce. Kolejną sytuacją jest zakup samiczki w sklepie zoologicznym, wtedy zamiast jednej samiczki jest samiczka i np. 12 maluchów. Z ludźmi oddającymi nam zwierzęta podpisujemy umowę, z której wynika, że faktycznie chcą je oddać, tak żeby pod względem prawnym sytuacja była jasna. Zwierzaki są najpierw odrobaczane, ponieważ wiele szczurków przynosi ze sobą pasożyty ze ściółki, z gniazdek z siana, częściowo również z karmy. Walczymy z pasożytami, a potem myślimy, czy możemy od razu przekazać je do nowego domku, czy tez muszą zostać u nas. Jeśli my nie mamy miejsca, szukamy dla nich domów tymczasowych. My akurat nie musimy oddawać zwierzaków, mamy to szczęście: Mogę oddać, ale nie muszę. Jak coś mi się nie podoba, albo mam złe przeczucia, to szczury zostają z nami.
Szczury dla dzieci? Myślę, że jeżeli pod kontrolą rodziców, to od 8-9 roku życia. Wcześniej nie stykałabym mojego dziecka ze szczurem, chyba że razem z nim "rosło". W zasadzie szczur dopasowuje się do człowieka.
Odnośnie tematu "samczyki czy samiczki " powiem tyle, że właściwie preferujemy samczyki. Chłopaki są spokojniejsze, moim zdaniem bardziej się przywiązują, są większymi pieszczochami. A kobietki są :"Nie mam czasu, jestem tu, jestem tam, jestem wszędzie. " Gdzie samiczki chcą się dostać, tam się dostaną. Bez problemów wejdą na lampę stojącą, albo na klamkę drzwi, albo zupełnie na górę drzwi, albo wykopują kwiaty. Tego chłopaki nie robią, bo to dużo za dużo ruchu. Po co w ogóle miałyby to robić :D . Chłopaki są bardziej "miziaste" .
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
Ostatnio zmieniony przez helen.ch Wto Kwi 08, 2008 17:04, w całości zmieniany 28 razy  
 
 
     
Ka$ka9141868 
(==$=Kaśka=$==)



Dołączyła: 20 Lut 2008
Posty: 47
Skąd: z Łomży
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 10:46   
   Zwierzątka: .


Ja wolę po polsku :mrgreen:
_________________
:* !!Świrek!!!!Firek!!!!Wacik!!!! Fotki xD Klik!! :*
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 12:17   

Helenko, będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz przetłumaczyć. Do filmu, jeśli można go ściągnąć, można zrobić podpisy i będzie się łatwo oglądało. :mrgreen:
 
     
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 12:23   
   Zwierzątka: ......


Viss napisał/a:
będę bardzo wdzięczna jeśli zechcesz przetłumaczyć.
w weekend będzie ciężko, ale potem zrobię to z chęcią :)
Viss napisał/a:
Do filmu, jeśli można go ściągnąć
tego nie wiem :?
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 12:52   

Mozna tez zrobic polski filmik :P

Gdyby kilka osob poskrecalo czesci filmu to mozna to pozniej ladnie posklejac ;)
 
 
     
Bernadeta
[Usunięty]

Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 13:16   

helen.ch, Rzeczywiście tłumacz byłby mile widziany :mrgreen:
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 13:35   

Ja tłumaczenia nie potrzebuję [ :P ] i stwierdzam, że filmik jest fantastyczny. Info zawarte w nim są tym samym co my w kółko powtarzamy i co można przeczytać na naszym forum. Bardzo fajnie to zostało zrobione. :mrgreen:

Po Polsku rzeczywiście też można by coś takiego zrobić. :)
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Sob Kwi 05, 2008 13:47   

Ja z niemca noga jestem, wiec tłumaczenie bedzie dla mnie rajem :D


A co do Polskiej wersji jestem jak najbardziej nastawiona pozytywnie ;d trzeba by sie tym zająć :D


edit: Ale tak oglądając siedze troche znudzona jak patrze na sam obraz. Film można by troche urozmaicić. Jak sie mówie o tym, że np. mówie o jedzeniu to dopiero pokazuje jedzace szczurki. Chodzi mi o to, żeby dopasować konkretny obraz do tego o czym sie mówi.
A nie przez prawie cały film leci to jak szczurki chodzą sobie na prawo i lewo.


Chyba, ze to tylko wrazenie osoby, która nie jarzy dojcza XD'
_________________

 
     
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 12:51   
   Zwierzątka: ......


L. napisał/a:
Chyba, ze to tylko wrazenie osoby, która nie jarzy dojcza XD'
nie, tak jest miejscami faktycznie, wynika to pewnie z tego, że filmik kręcony był podczas jednej, pewnie nie dlugiej, wizyty u babeczki, która potem się wypowiada, widocznie tak sobie kręcili jak leci i nie zastanawiali się zbytnio nad powiązaniem obrazu z tekstem. Ta babka w drugiej części to osoba, która prowadzi swego rodzaju schronisko, będące jednocześnie ośrodkiem adopcyjnym dla ogonków. Siądę jutro do tłumaczenia. Pomysł nagrania polskiego filmiku jest super, cieszę się, że ten niemiecki posłużył za inspirację. Filmik jest ulokowany na sevenload.de, ale pochodzi ze strony www.tiersuchtmensch.de , są tam też inne, strona jest nowa, dopiero zaczynają, chcą promować świadomą opiekę na zwierzętami.

[ Dodano: Nie Kwi 06, 2008 14:56 ]
W pierwszym poście będę dopisywać tłumaczenie w miarę wolnego czasu, na razie tkwię w kuchni :D .

[ Dodano: Wto Kwi 08, 2008 18:09 ]
Skończone.
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 02, 2012 08:50   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Link do filmiku nie jest dostępny, jednak temat zostawiam ze względu na ilość wartościowych informacji zawartych w tłumaczeniu tego, co się w nim znajdowało. Ponieważ samego filmiku nie można już skomentować, wątek zamykam.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 12