Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Karena
Pon Mar 26, 2012 12:03
Dżuma XXI wieku.
Autor Wiadomość
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Sob Lis 29, 2008 17:07   Dżuma XXI wieku.

Cytat:



Ludzie znów znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie. Naukowcy właśnie obwieścili, że pchły szczurze mogą być nosicielami bakterii zdolnej do zdziesiątkowania naszej populacji. Jedna z odmian bakterii o nazwie Bartonella może spowodować u człowieka atak serca lub upośledzić cały układ nerwowy.

Żywicielami pcheł, które są nosicielami tych groźnych bakterii, są głównie szczury wędrowne, czyli najbardziej powszechna odmiana tego gryzonia w Europie. Badacze zetknęli się niedawno z nowym szczepem Bartonelli. Gatunek o nazwie Bartonella rochalimae, został znaleziony w organizmie pacjenta z powiększoną śledzioną, który odbywał podróże do Ameryki Południowej. Głównym celem zakończonych niedawno prac badawczych było określenie dróg, jakimi ten niebezpieczny patogen może się rozprzestrzeniać. - napisał dziennik "Daily Telegraph".


Zgodnie z przewidywaniami specjalistów, to przede wszystkim szczury są odpowiedzialne za rozwój tych zabójczych drobnoustrojów. W trakcie prowadzonych prac, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma "Journal of Medical Microbiology", naukowcy przebadali łącznie 58 gryzoni. W organizmach aż 6 osobników odnotowano obecność groźnej dla zdrowia i życia człowieka bakterii.

Dotąd najgroźniejszą chorobą wywoływaną przez szczury była dżuma. W trakcie największej epidemii "czarnej śmierci", która miała miejsce w XIV w., zmarło ok. 75 milionów ludzi na świecie.


źródło: http://niewiarygodne.pl/k...,wiadomosc.html
_________________

 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Sob Lis 29, 2008 18:08   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Sensacyjne do oporu... :roll:

Bartonella znana jest od dawna, i zwykle nie wywoluje stanow zagrozenia zycia. Bakterie te wywoluja np. chorobe kociego pazura.
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Sob Lis 29, 2008 18:11   

myślę że to przedwczesne nakręcanie paniki - skoro to szczury z Ameryki Południowej to jeszcze sporo czasu zanim ta choroba trafi do nas, druga sprawa, że nic nie mówi się o metodach zapobiegania czy leczenia tej choroby, no i czy były już jakieś ofiary czy tylko ten jeden pan z problemami śledziony. póki nie istnieje realne zagrożenie nie ma się czego obawiać, jedynie stosować dotychczasowe środki ostrożności jeśli idzie o dzikie gryzonie ;)
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Lis 29, 2008 23:33   
   Zwierzątka: ogony


A czy są dowody, że to szczury przenoszą ta chorobę? Przeglądam google i na razie widzę tylko doniesienia o chorobach wywoałanych przez bakterie Bartonella (róznych szczepów), ale nie ma informacji, że te osoby zaraziły się od szczurów?
Czy to tylko sensacja, napędzana niechęcią do szczurów?

Na razie to brzmi jak ptasia grypa. Czyli choroba rozdmuchana przez media.

Swoją drogą, dzikie szczury i tak przenoszą choroby groźne dla człowieka, więc wskazówka do omijania dzikusów to żadne novum...

Edit. Znalazłam taki artykuł http://www.news-medical.net/?id=26160 (po angielsku). Tam jest napisane:
Cytat:
A UCSF infectious disease team, in collaboration with colleagues from other institutions, found that the new microbe is genetically similar to one spread by body lice in the trenches during World War I.

Może stąd się wzięło podejrzenie pcheł?
Ale:
Cytat:
The woman had been traveling in the Peruvian Andes. She suffered from potentially life-threatening anemia, an enlarged spleen and a high fever for several weeks, as do victims of malaria and typhoid. The Andes are also home to another Bartonella species, spread by sand flies.

Co ma wspólnego pchła piaskowa ze szczurami? I czy u nas wstępują pchły piaskowe?
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 01:39   

Nisia napisał/a:
A czy są dowody, że to szczury przenoszą ta chorobę? Przeglądam google i na razie widzę tylko doniesienia o chorobach wywoałanych przez bakterie Bartonella (róznych szczepów), ale nie ma informacji, że te osoby zaraziły się od szczurów?
Czy to tylko sensacja, napędzana niechęcią do szczurów?

Jeżeli ta choroba, tak jak dżuma roznoszona jest przez pchły szczurze, to nikt nie zaraża się od szczurów, a od ich pcheł ewentualnie. Szczury są po prostu dobrym wektorem ze względu na swój tryb życia.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 01:58   
   Zwierzątka: ogony


Oli, Przeglądnęłam google dalej.
Wnioski. Przebadano grupe ponad 50 szczurów, kilku myszy i chomików. U 6 gryzoni (z czego 5 było szczurów) znaleziono bakterie Bartonella ale INNEGO GATUNKU (m.in. B. elizabethae). Nie potwierdzono, że bakterię B. rochalimae przenoszą szczury - nie potwierdzono w zasadzie nic, poza tym, że przypuszcza się, iż przenoszą ją pchły. Tak więc wskazywanie szczurów jako "winowajców" w tym momencie jest bezpodstawne i jest normalną medialną nagonką, być może napędzaną ogólną niechęcią do szczurów :roll:

Co ciekawe, okazało się, że bakteria B. rochalimae jest bliską kuzynką B. henselae, którą przenoszą koty.

PS. Natomiast prasa mniej wiarygodna (a więc nienaukowa) przypadki zakażeń Bartonellą przypisuje z automatu tej nowej bakterii i szczurom :roll:
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 10:53   

Nisia napisał/a:
Tak więc wskazywanie szczurów jako "winowajców" w tym momencie jest bezpodstawne i jest normalną medialną nagonką, być może napędzaną ogólną niechęcią do szczurów :roll:
Nie jest bezpodstawne do końca Nisiu, bo one przyczyniają się do roznoszenia tej choroby roznosząc swoje pchły. :wink: Wiem, że to jest krzywdzące, ale nie jest takie bezzasadne do końca.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 11:44   

ja tam jestem tego zdania że równie dobrze to mogą przenosić miejskie gołębie, bo to są takie same szkodniki, ino ładniejsze z wyglądu. jeśli by się z tego zrobiła nagonka typu ptasiej grypy to wolę nie wyobrażać sobie nawet co by się działo... ale od psychopatów na pewno oberwałyby hodowle rasiaków.
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 11:53   

A mnie jedno co wkurzyło w tym artykule to, to o czym wspomniała Olimpia.
Całą winą obarcza się szczury, za dżumę również , kiedy to NIE szczury, a PCHŁY żyjące na szczurach były winowajcami.
Szczury były jedynie środkiem transportu dla pcheł tak jak 'dla nas np. jest pociąg' :)
_________________

 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 12:51   
   Zwierzątka: ogony


Oli, ale nie ma dowodu, ze pchly przenoszace chorobe zeruja akurat na szczurach - o to mi chodzilo. Moze te pchly zeruja np. na kotach?
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 12:56   

Mazoku napisał/a:
ja tam jestem tego zdania że równie dobrze to mogą przenosić miejskie gołębie, bo to są takie same szkodniki, ino ładniejsze z wyglądu
Maz, ale gołębie nie mają pcheł szczurzych. :wink: Pchły specjalizują się gatunkowo, a nam jest bliżej do szczura niż do gołębia. Taka szczurza czy psia pchła może z braku żywiciela pogryźć człowieka, ale nie będzie na nim stale żerować. :wink:

Nisia napisał/a:
Oli, ale nie ma dowodu, ze pchly przenoszace chorobe zeruja akurat na szczurach - o to mi chodzilo. Moze te pchly zeruja np. na kotach?
Teraz już rozumiem. W artykule napisali, że mogą być i tym się sugerowałam.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 13:04   
   Zwierzątka: ogony


Oli, w artykułach medycznych naukowych nie wspominali o szczurach. Wspominali tyle, że zakłada się, ich bakterię przenoszą pchły piaskowe. Szczury już sobie dośpiewali dziennikarze :roll:
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 13:14   

L. napisał/a:
Naukowcy właśnie obwieścili, że pchły szczurze mogą być nosicielami bakterii zdolnej do zdziesiątkowania naszej populacji.
A to? :wink:
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 30, 2008 16:45   
   Zwierzątka: ogony


Oli, to co zamieściła L. NIE JEST artykułem naukowym, a więc jego wiarygodność nie jest 100%.
Poza tym, ten artykuł pewnie pochodzi z artykułów z czasopism typu Daily Mirror, gdzie piszą to samo.
W żadnym artykule naukowym nie znalazłam doniesienia, jakoby z chorobą miały cokolwiek wspólnego szczury.

Poza tym, znalazłam tylko jeden artykuł (ten, do którego podałam link), w którym mowa jest u udokumentowanym zarażeniu bakterią B. rochalimae. Dla tych, co nie czytali: Kobieta 43-letnia przyjechała z podróży do Andów peruwiańskich. Zachorowała. Choroba wyglądała dziwnie. Zrobili badania, wyszło, że zainfekowała się bakterią B. rochalimae.
Ponieważ gorączkę okopową, występującą często w czasach I Wojny Światowej, powodowały bakterie z tej samej rodziny (Bartonella), a wiadomo, że były one przenoszone przez pchły, dlatego założono, że ta kobieta również zaraziła się po ukąszeniu pchły. W Peru ponoć występują masowo pchły piaskowe, dlatego oskarżono pchłę piaskową. NIGDZIE nie natknęłam się (w artykułach naukowych) z doniesieniami, jakoby cokolwiek miały z tym wspólnego szczury.

Natomiast prasa typu Daily Mirror, Metro, oczywiście dorabia szczury (ta anglojęzyczna prasa), a nasi dziennikarze pewnie łapią takie Metra i tłumaczą jak leci.

PS. Co nie zmienia faktu, że znaleziono o szczurów bakterie Bartonella, ale NIE B. rochalimae (a przynajmniej nie ma takich doniesień).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Mar 26, 2012 12:26   
   Zwierzątka: szczurze damy


W związku ze zmianami wprowadzanymi na forum, temat został przeniesiony.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 13