Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rany
Autor Wiadomość
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Śro Mar 16, 2011 18:40   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


Właśnie ropy nie ma wcale, tylko puchnie strasznie ta łapka :cry:
A kołnierz można u weta dostać, czy samemu można zrobić jak to z nim jest?
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 16, 2011 19:18   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Można dostać u weta, ale zazwyczaj i tak jest "hand made" z kliszy fotograficznej. Tutaj masz fotkę gotowego produktu - rozmiar na sporego szczura (musisz mieć duży kołnierz, bo do łapki szczur łatwiej dosięga niż do brzucha czy boku). W środku masz złotówkę dla porównania skali. Wewnętrzna krawędź jest zalepiona plastrem, żeby się ogon nie poobcierał (i tak często futerko na szyi się wyciera od kołnierza, ale przynajmniej mniej). Całość sklejasz plastrem bez przylepca mniej więcej tak dopasowując do konkretnego szczurka. Kołnierz ma się trzymać (ogon ma go nie zdejmować samodzielnie), ale jak szczur zaczyna puchnąć to znaczy, że jest za ciasny.
No i ważne, że szczur w kołnierzu niespecjalnie może jeść (nie zawsze sięga do karmy, nie może pomóc sobie łapkami) więc trzeba go dokarmiać np. z łyżeczki lub zdejmować okresowo kołnierz. Tak samo z myciem jest problem.

I niezależnie od tego idź do weta - kołnierz nie leczy.
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 16:44   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


Byłam u weta dostał leki doustne, ale po strupem zaczeła sie zbierać ropa...
Ten strup odpadł i oczyściłam ranę, ale jest znowy głęboka tak że widac ścięgna ;(
Możecie mi pomóc? Znacie jakiś środek? Ktoś mi doradza Kali (KMnO4) ale nie wiem czy można to stosować u szczurów...
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 19, 2011 18:05   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


olus_165, póki będzie zbierać się ropa to dobrze, że rana jest otwarta (lepiej jak ropa wypływa na zewnątrz i nie zatruwa organizmu). Czyść to dwa razy dziennie (woda utleniona, za parę dni rivanol), ale raczej niczym nie smaruj dodatkowo. Co za leki ogon dostał (jakiś antybiotyk?)? A najlepiej zdobądź telefon do weta i po prostu do niego zadzwoń - on wie jak to wyglądało, jakie leki podał i... jest wetem.
Ja Kali nie znam, więc w tym nie pomogę.
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 09:04   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


To znowu ja... znów byłam u weta i ogon tym razem znów musi dostawać zastrzki...
Rana jest już czysta i ładnie się goi ale... skąd taki wielki obrzęk? Cała stopa jest dosłowinie dwa razy większa niż być powinna... No i ciągle boli bo ogon w ogóle jej nie obciąża. Nawet weterynarz się zdziwił że jest taki obrzęk przy tak ładnie wyglądającej ranie... Co Wy o tym sądzicie?
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
Bezsenna 



Dołączyła: 30 Lis 2010
Posty: 102
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 10, 2011 21:20   
   Zwierzątka: Szczurasy: Stefan; Psiak Ori


Nie wiem, czy w dobrym miejscu, ale…

Lara miała dziś wypadek. Prawdopodobnie uderzyła ją część łóżka, która niekontrolowanie opadła :/ . Niestety nie widziałam dokładnie w które miejsce i jak mocno. W pierwszej chwili wyglądało, że poza wielkim wystraszeniem (kiedy wzięłam Niuńkę na ręce, zsikała się) wszystko jest OK., ale kiedy chciałam małą włożyć do klatki, wyrwała się i uciekła za szafę i za nic nie chciała wyjść. Myślałam, że jest po prostu mocno wystraszona, ale kiedy próbując ją złapać, wyciągnęłam zza mebli kawałek zakrwawionego, papierowego ręczniczka, wystraszyłam się nie na żarty. W końcu, po 5h (!!!) walki z szafą, udało się wyciągnąć małą. Wyglądało na to, że krwawienie było przez drogi rodne. Ekspresowo wylądowałyśmy w najbliższej weterynarii (Pani doktor twierdziła, że leczyła szczury). Mała została zbadana organoleptycznie, zmierzono jej też temp. i osłuchano. Pani doktor dała jej zastrzyk z wit. B12 i zaleciła, żeby zrobić zimny kompres, jeśli krwawienie nie przejdzie do godz. 20 (czyli 2h po badaniu). I tyle.

Od siebie dodam, że Niuńka porusza się bez problemu, kiedy Pani doktor ją badała nawet nie pisnęła (wyraziła tylko niezadowolenie przy zastrzyku) pije, je, załatwia się normalnie, kiedy otwieram klatkę, przychodzi do wyjścia, ma sprawne łapki, normalnie porusza się między piętrami klatki.
Ale niestety nadal krwawi. Specjalnie wymieniłam ściółkę i włożyłam do klatki papierowe, białe ręczniczki, żeby nic mi nie umknęło. Próbowałam zrobić jej zimny okład, ale nie bardzo dało się ją utrzymać (zamiast 20 min. trwał 10) i po zabiegu dalej krwawi. Nie cały czas, ale pojawiają się dość duże plamki krwi na ręcznikach.
Niepokoi mnie też to, że Lara momentami wyciąga się jak długa, rozpłaszczając jednocześnie tylną część ciała. Przy okazji rozjeżdżają się jej (albo sama je rozsuwa, nie wiem) tylne łapki. Jeśli w tym momencie chce się przemieścić, wygląda to tak, jak by tylna część ciała była bezwładna, a ona ją wlokła za sobą. A za chwile porusza się normalnie. Może to reakcja na ból??
Teraz mała zrobiła „porządek” w klatce i drzemie. A ja siedzę nad nią jak kat nad dobrą duszą i boję się z oka spuścić….
Jeśli krwawienie nie ustąpi, jutro rano mamy się zameldować w przychodni.
Zastanawiam się tylko, czy nie lepiej jechać do razu do Medicavet. Ale nie wiem, czego tam się spodziewać. I ile kasy szykować :/
_________________
Za Tęczą: Fibi (10.2010-12.07.2012), Okruszek (01.2011-20.08.2012) :( , Lara (09.2010-23.08.2012); Zuzu (01.2012-12.08.2013); Bąbel, (02.2012-12.2013)


-----------------------------------------------

...jeszcze chce mi się wędrować, lecz już czasem bolą nogi...
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 10, 2011 22:35   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


Bezsenna, kasa chyba nie jest najistotniejsza w tym momencie prawda?
Szczur wyraźnie jest uszkodzony. Możliwe, że bebeszki w środku są uszkodzone. Możliwe, że kręgosłup.Jeżeli krwawi z dróg rodnych to nie jest dobrze. Serio.. idź jak najszybciej jutro do MedicaVetu. Tam przynajmniej będziesz miała pewność, że właściwie zdiagnozują i jeżeli się da, wyleczą.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 10, 2011 23:05   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Tyle, że zdaje się, że jutro w MedicaVecie jest dr Gosia (kocio-psi weterynarz), która będzie konsultować się z telefonicznie dr Kasią i/lub dr Anią. A przydała by się pomoc sensownego weta, bo czort wie co to jest, a kocio-psi operacji nie zrobi. Na pewno będzie trzeba wstrzymać krwawienie - szkoda, że wetka nic nie dała tamującego.
Ktoś coś pisał, że dr Ania bywa jeszcze w soboty w Animie, ale nie wiem czy przyjmuje czy tylko operuje i w które soboty, ale możesz zadzwonić z rana.
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Cze 10, 2011 23:09   

w tę sobotę będzie w Animie na pewno
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Bezsenna 



Dołączyła: 30 Lis 2010
Posty: 102
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 10, 2011 23:25   
   Zwierzątka: Szczurasy: Stefan; Psiak Ori


Jasne, że nie chodzi o kasę, tylko dobrze wiedzieć, czego się spodziewać u weta. Choć mniej więcej.
Tak jak napisałam, mała zachowuje się jak by było OK. Normalnie je, pije, załatwia się, reaguje, kiedy podchodzę do klatki. Była na wybiegu i chodziła normalnie (bez rozpłaszczania tylnej części ciała). W takim razie z kręgosłupem chyba wszystko w porządku. Na początku mogło to być jeszcze przeciwbólowe działanie adrenaliny, ale minęło już 12h od wypadku.
Boję się tylko o narządy wewnętrzne. Ale czy w takim wypadku nie reagowałaby źle na badanie dotykowe?
_________________
Za Tęczą: Fibi (10.2010-12.07.2012), Okruszek (01.2011-20.08.2012) :( , Lara (09.2010-23.08.2012); Zuzu (01.2012-12.08.2013); Bąbel, (02.2012-12.2013)


-----------------------------------------------

...jeszcze chce mi się wędrować, lecz już czasem bolą nogi...
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 10, 2011 23:45   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Ale trudno ocenić "mniej więcej" nie wiedząc co będzie robione - sama wizyta czy USG, jakie leki, itp. Jeśli operacja to kastracja samicy na wziewnej to ok. 230 zł.
Może reagować bólem na dotyk, ale nie musi, są narządy, które nie bolą. Ważne, żeby wiedzieć czemu krwawi i co można z tym zrobić. Trzymam kciuki, dawaj znać.
 
     
Bezsenna 



Dołączyła: 30 Lis 2010
Posty: 102
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 11, 2011 11:09   
   Zwierzątka: Szczurasy: Stefan; Psiak Ori


Lara przestała krwawić i wygląda na to, że jest OK. W takiej sytuacji na razie nie będę jechała do MedicaVetu (tym bardziej, że jak mówicie, nie ma tam dziś osoby specjalizującej się w gryzoniach). Będę obserwowała, czy coś się złego nie dzieje. I najwyżej w tygodniu skoczymy na kontrolę.

Pyl, które narządy nie będą bolały po urazie mechanicznym??? Nie znam się tak dobrze na szczurzej anatomii, a dobrze byłoby wiedzieć na przyszłość (choć mam nadzieję, że więcej takich sytuacji nie będzie!).

Oooo... właśnie się zorientowałam, że mam blisko i do MedicaVetu i Animy. Gdzie w takim razie byłoby lepiej, żebym pojechała z Larą?
_________________
Za Tęczą: Fibi (10.2010-12.07.2012), Okruszek (01.2011-20.08.2012) :( , Lara (09.2010-23.08.2012); Zuzu (01.2012-12.08.2013); Bąbel, (02.2012-12.2013)


-----------------------------------------------

...jeszcze chce mi się wędrować, lecz już czasem bolą nogi...
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Sob Cze 11, 2011 12:21   

Bezsenna, ale którejAnimy? dr Rzepka przyjmuje na Podleśnej, ale tylko w pewne dni, więc łatwiej ją złapać w medicavecie. I w medicavecie jest też inna gryzoniowa pani doktor
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Hanami 


Dołączyła: 22 Sty 2011
Posty: 3694
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 11, 2011 12:48   
   Zwierzątka: ... Kawunia, Ukkinia, Lavinia, Totunia


Bezsenna, halo!! Bezsenna,

pisz szybko, co z Twoim szczurkiem. Byłaś u weta??
Przejedź delikatnie palcem po pręgosłupie, czy nie wyczujesz jakiegoś zgrubienia. Może uszkodziła sobie dysk. To nie zawsze wychodzi od razu.

Ja kiedyś miałam taki przypadek i to chyba z mojej winy :/ Gniazdko ze skorupy kokosa spadło z górnej półki na szczurka w klatce. Początkowo wydawało się, że nic się nie stało. Po kilku dniach zaczęła "utykać" na jedną łapkę. Pojawiło się wyczuwalne zgrubienie an kręgosłupku. Z czasem, po kilku miesiącach szczurek już powłóczył obiema tylnymi łapkami. Nie był już młody, więc nie chciałam przedłużać mu życia jako "foczka". Do dziś nie mogę sobie darować, że na pożegnanie umyłam mu brzuszek, a o ogonku zapomniałam. Odszedł z nieumytym ogonkiem. ;(
_________________
449955886677
 
     
Bezsenna 



Dołączyła: 30 Lis 2010
Posty: 102
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 11, 2011 13:08   
   Zwierzątka: Szczurasy: Stefan; Psiak Ori


Niamey, tej Animy na Różanej.

Hanami, dziewczyny właśnie są na wybiegu i z tego co widzę, śmigają obie jak zwykle .
Wetka ją obejrzała i obmacała już wczoraj. Kręgosłup też. Tak jak napisałam, pewnie po weekendzie wybierzemy się na kontrolę.
Mam wrażenie, że to rozpłaszczanie tylnej części ciała, to był efekt po zastrzyku (zaraz po nim cała się tak rozpłaszczyła). Ale nie bardzo mam pomysł z czego taka reakcja miałaby wynikać i czy to w ogóle prawdopodobne?!
_________________
Za Tęczą: Fibi (10.2010-12.07.2012), Okruszek (01.2011-20.08.2012) :( , Lara (09.2010-23.08.2012); Zuzu (01.2012-12.08.2013); Bąbel, (02.2012-12.2013)


-----------------------------------------------

...jeszcze chce mi się wędrować, lecz już czasem bolą nogi...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.38 sekundy. Zapytań do SQL: 12