Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stan zapalny trzustki
Autor Wiadomość
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 26, 2011 15:00   Stan zapalny trzustki
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


W związku z odejściem Ryjka quag nasunęły mi się masowo pytania czy i jak można wcześniej diagnozować i leczyć zapalenie trzustki u szczurów. Przejrzałam forum i niewiele znalazłam odpowiedzi, więc postanowiłam zadać te pytania, może jednak mamy więcej doświadczeń jeszcze nieopisanych.

Co wiem?
1. Objawy u Ryjka były widoczne przynajmniej na 3 tygodnie przed odejściem, choć nie były swoiste. Ryjek wyglądał po prostu starzej niż powinien, wyglądał na chorego, obolałego. Po środkach przeciwzapalnych nastąpiła nieznaczna poprawa.
2. W badaniu krwi na 2 tygodnie przed uśpieniem wyszły wyłącznie podwyższone enzymy wątrobowe (brak symptomów stanu zapalnego).
3. W badaniu palpacyjnym na 3 dni przed uśpieniem wyszła bolesność okolic nerek / nad nerkami (skierowanie na USG).
4. W USG wykonywanym dwa dni przed uśpieniem nie stwierdzono żadnych zmian w obrębie trzustki (były jakieś nieznaczące w nerkach). Jednocześnie wiem, że są przypadki, w których jest możliwość zidentyfikowania zmian poprzez USG (Lusiaczek Badohy).
5. Objawem mogą być zaburzenie poziomu cukru w organizmie. Ryjek przed uśpieniem bardzo specyficznie pachniał (trudno to opisać słodkawo-rybnie?) - być może to właśnie cukier w moczu?

Proszę o Wasze doświadczenia / uwagi. Ryjkowi nic już życia nie wróci, ale może inne ogonki skorzystają na uporządkowaniu naszej wiedzy.
Szczególnie interesuje mnie zebranie wiedzy o:
1. objawach
2. stosowanej diagnostyce i jej skuteczności
3. stosowanym leczeniu i efektach

Dzięki Moniu w moim imieniu oraz w imieniu ogonków, za zgodę na "rozgrzebywanie" historii Ryjka. Mam nadzieję, że pomoże to nam na przyszłość :przytul:
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Maj 26, 2011 15:41   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


Pyl, mój Forrest zmarł na ostre martwicze zapalenie trzustki. Głupia ale szybka śmierć w kilka minut. Przyczyna? Kolba vitacraftu. Trafiło mu się felerne ziarenko prawdopodobnie z pleśnią czy cholera wie czym i do widzenia. Nie było szans na uratowanie go.
 
     
Badoha 



Dołączyła: 21 Sie 2008
Posty: 3903
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pią Maj 27, 2011 06:41   
   Zwierzątka: Romek


Pyl napisał/a:
Jednocześnie wiem, że są przypadki, w których jest możliwość zidentyfikowania zmian poprzez USG (Lusiaczek Badohy).
dokładnie tak.
Co do Lusiaczka - zauważylam u niej, że pyszczek zrobil się jej jakiś szczuplejszy, posmutniała - więc pojechalysmy na wizytę do dr Kliszcza (byla to njalepsza decyzja). Kuba zacząl ją badać i Lusi zaczęla bardzo piszczeć kiedy uciskał jej brzuszek - następnego dnia byłysmy już u dr Marcińskiego na USG, niestety usg potwierdzilo obawy Kuby - zapalenie trzustki. Mała dostawala przez 5 tygodni biseptol, przez 10 dni no-spe i metacam - oczywiście ścisła dieta, zalecana karma bephare care+. Po miesiącu brania leków (jeszcze w trakcie leczenie, nie odstawiając leków zanim nie poznalam wyniku usg) powtórne usg. Całe szczęście leczenie u Lusi dało efekty, mała jest jeszcze przez miesiąć na diecie.
Sprawdzę w domu dokładne dawkowanie i wtedy dopiszę.
_________________
na zawsze w sercu: Dusia, Tosia, Klapuś, Tołdziaczek, Koka , Holly, Nez, Brydzia, Lusi, Xoli, Emi, Kola

Romek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 11