Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AngelsDream
Nie Paź 27, 2013 14:30
Zabawa z rówieśnikami a rozwój szczura
Autor Wiadomość
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 21:27   Zabawa z rówieśnikami a rozwój szczura

Fragment filmu dokumentalnego "Wyreżyserowane dzieciństwo" z 2009 roku: http://www.youtube.com/watch?v=7oSdzl7D9IQ

Przeprowadzone badanie pokazuje jaki wpływ na rozwój mózgu szczura ma zabawa z rówieśnikami. Warto o tym pamiętać nie tylko w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w stylu "razem czy osobno", ale również biorąc jednego malucha do starszego stada.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Wto Maj 01, 2012 22:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Maj 10, 2011 22:03   

babyduck, kocham cię, ja szukałam tego filmu tyle czasu.
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 22:17   

Viss, onet vod udostępnia całość do 15 maja: http://vod.onet.pl/wyrezy...10895,film.html , ale więcej o szczurach nie było.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Maj 10, 2011 22:27   

babyduck, dziękuję :* :*
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 22:42   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


babyduck, świetne. Z tego wynikałoby, że korzystne jest dołączanie szczurów parami lub grupkami, co zresztą zaobserwowano już niejednokrotnie na forum.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 23:24   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


AngelsDream napisał/a:
korzystne jest dołączanie szczurów parami lub grupkami, co zresztą zaobserwowano już niejednokrotnie na forum.

Yupi! Fajnie znaleźć naukowe potwierdzenie własnych maleńkich obserwacji :)
Szkoda tylko, że to kolejny argument, żeby przyjmować więcej ogonów :/ (bo skoro grupowo to nie pojedynczo, nie? :P )

Ale niestety to również argument, że nic nie zastąpi młodemu ogonowi towarzystwa rówieśników. Nawet super zsocjalizowane stado dorosłych szczurów :(
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 23:44   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


oj ale są też takie maluchy,które nie wykazują od początku chęci zabawy ani z człowiekiem ani z innym szczurem będącym w zbliżonym lub tym samym wieku.W moim stadzie takim osobnikiem jest Magic czy Sorrel.Zbyt poważni od początku ;)
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 23:50   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


bel, może oni mają skostniałe struktury w mózgu - oczywiście te odpowiedzialne za zabawę :P
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 23:55   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


Pyl, Magik jest z tych szczurów co to miały jaja a nie mózg.Po kastracji nie zostało mu już nic :rotfl:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Maj 10, 2011 23:57   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
bel... Hm... skostniałe struktury w jajkach odpowiedzialne za zabawę... Hm... To już jak dla mnie za dużo medycyny :P
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 11, 2011 09:30   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Nie mam pojęcia, czy moje dołączane parami zwierzaki miały/mają lepiej rozwinięty mózg, ale na pewno są ze sobą silniej związane, jak rodzeństwo.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Maj 11, 2011 10:15   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


believe_86, myślę, że na to się składa wiele czynników. Pochodzenie, socjalizacja, zachowanie matki i samego stada, do którego dołącza maluch.

Do nas prawdopodobnie przyjadą dwa lub trzy malce w jednym wieku, młodsze o pół roku od Magików, które już są coraz bardziej dorosłe i zastanawiam się, czy nie powinny mieć części wybiegów bez starszaków.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 27, 2013 14:29   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


http://forum.szczury.biz/...p=918400#918400

Jak widać, coraz więcej osób obserwuje w swoich stadach (zwłaszcza samczych), że dobieranie rówieśników do stada lub brak rówieśnika może mieć wpływ na rozwój szczura i jego późniejsze zachowania społeczne.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Nie Paź 27, 2013 14:49   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


Ale to też zależy od samego stada i od tego jak przyjmuje malucha.
Przykład mojego stada: jest spokojne i zrównoważone (poza krótkimi epizodami, kiedy to podrostki szykują zamach stanu), przyjmuje malucha do stada w jeden, góra dwa dni i potem wychowuje go w miarę "bezstresowo". Wszystkie dotychczasowe dzieci przyjmowałam odstępami 6-9 miesięcznymi i żaden jak do tej pory nie jest problematyczny i nie ma problemów przy łączeniu.
Jeśli w stadzie są szczury z problemami, które gryzą i wyżywają się na dziecku to nie dziwota, że w końcu ten maluch również się "skrzywi" i będzie postępował tak samo. Powstaje błędne koło. Albo może po prostu ja miałam szczęście?

Niemniej widząc jakie problemy mają niektórzy użytkownicy trafiają do mnie argumenty za przygarnianiem dwójkami. Jeśli będę się doszczurzać to na pewno nie wezmę już pojedynczego malca. :)
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 27, 2013 15:04   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


olus_165, myślę, że z tą kwestią jest trochę tak, że udaje się, póki się udaje, bo jednak większość szczurów jest bardzo plastyczna i radzi sobie nawet bez zabaw typowo rówieśniczych. Niektórzy mogą 'przerobić' kilka lub nawet więcej przypadków i nie będzie żadnych problemów, bo sam malec i stado będą kompatybilne. U nas takim 'odłamkiem' był Escher. Uważam, że z rówieśnikiem wychowywałby się lepiej. Opos tez już trochę za daleko wiekiem względem Castiela, na szczęście jeszcze Inias choć trochę się łapał, inna sprawa, że obecnie Inias opiekuje się trochę odstającym Lughiem, gdzie z kolei Opos wcale nie był skłonny do wybitnych kontaktów z młodszym kumplem. Więc bezwzględnie budowa danego stada ma znaczenie.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 14