Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile powinien ważyć szczur? Jak powinien być duży?
Autor Wiadomość
klaraurs 



Dołączyła: 28 Maj 2009
Posty: 1101
Skąd: Warszawa
  Wysłany: Nie Lis 01, 2009 18:42   Ile powinien ważyć szczur? Jak powinien być duży?
   Zwierzątka: niestety już żadnych - alergia mnie zmogła :-(


Szukam, szukam i znaleźć nie mogę :cry: Czy ktoś wie, gdzie są jakieś wiarygodne dane (może tabela?) na temat wagi szczura w określonym wieku, z uwzględnieniem płci? W internecie w różnych miejscach są np. informacje, że dorosła samiczka powinna ważyć 200-500g. Nie da się tego określić jakoś precyzyjniej, z podziałem na wiek? A może to gdzieś jest, tylko ja nie mogę znaleźć?
_________________
klaruski - latające prosiaki :D
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pon Lis 19, 2012 21:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 01, 2009 19:05   

Nie wiem czy jest sens to dzielić na wiek. Taki przedział jest prawidłowy, a różne szczury mają różną wagę w danym wieku. Nie ma się co sugerować. Ważne jest czy rozwój przebiega prawidłowo, czy szczur rośnie i je, czy jest zdrowy.

W wieku 5 tygodni szczury mogą ważyć od 80 do 100g ale jak ważą trochę mniej czy trochę więcej, to nie oznacza nic ponad to, że dziedziczą inne geny. Itd.
 
     
Mrówa 



Dołączyła: 11 Sie 2008
Posty: 294
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 11:30   
   Zwierzątka: szczury, psy, koty...


Dokładnie ,waga to sprawa jak najbardziej indywidualna ,zależna od genów, sposobu odżywiania, stanu zdrowia etc. ;)
 
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 11:45   

mi się zdaje że przy zdrowiu danego szczura nie jest ważna waga, a raczej budowa danego szczura. jeśli czuć żebra i kręgi, miednica mocno wystaje i szczur jest apatyczny to to na pewno nie jest prawidłowa waga, przetuczenie też nie jest pozytywne. pamiętam że u weta są takie rysunki, jaką budowę powinien mieć zdrowy pies czy kot, może coś takiego przydałoby się i tutaj?
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
Mrówa 



Dołączyła: 11 Sie 2008
Posty: 294
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 12:33   
   Zwierzątka: szczury, psy, koty...


No tak, ale czasem jest tak ,że zwierzęciu spada waga (nie widać tego, bo ginie tłuszcz, potem mięśnie - wystające kości to kwestia czasu) z dnia na dzień i właśnie przez jakiś czas tego nie zauważamy ,bo budowa ciała się nie zmienia.
Nie widać przecież od razu wystających żeber...

Chodzi o to ,że jeśli szczur z dnia na dzień waży o kilka gram mniej, to to nie jest normalne i świadczy o jakiejś chorobie. Objętość ciała ( czyli właśnie mocno widoczna miednica itp. )też zmniejsza się po jakimś czasie.

nie wiem ,może nie mam racji...
 
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 12:39   

kilka gram to jest szczurza kupa, więc taka dokładność w ważeniu to kompletny bezsens. myślę że najmniejszym wahaniem które już faktycznie może o czymś świadczyć są spadki rzędu 50gram.
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lis 02, 2009 12:45   

Mazoku, ja pomijam wagę chorych zwierząt, bo dość oczywiste jest, że się zmienia. Mówimy o jednostkach zdrowych i rozwijających się/rozwiniętych prawidłowo, bo tego dotyczy tzw. standard gatunku. :)

To jaką wagę ma szczur zależy od wielu czynników, od tego co odziedziczył genetycznie, od pierwszych tygodni życia, także od tego jak była karmiona i chowana matka w ciąży, jak jest traktowany i karmiony w późniejszym wieku.

Przedział wagowy jest czysto widełkowy. Mam/miałam szczury ważące (samce) 400g (np. Radar), o normalnej budowie i wielkości i takie, które nie będąc otyłymi ważyły 600g (np. Rasz) i to w jednym miocie.
Jakby się na siłę zastanawiać jaka jest średnia, to pewnie wyszło by 500g na samca i 300g na samicę (dorosłe osobniki).

Nie bardzo widzę sens w kierowaniu się wagą przyjętą jako standard.
Za to warto kierować się wagą swojego danego szczura. Ważąc regularnie np. raz w miesiącu z łatwością można wyłapać spadki i wzrosty.

[ Dodano: Pon Lis 02, 2009 12:47 ]
Cytat:
Chodzi o to ,że jeśli szczur z dnia na dzień waży o kilka gram mniej, to to nie jest normalne i świadczy o jakiejś chorobie.
nie bardzo. Spadek 10-20 g świadczy o chorobie.
 
     
Mrówa 



Dołączyła: 11 Sie 2008
Posty: 294
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 13:03   
   Zwierzątka: szczury, psy, koty...


a no to w takim razie za pomyłkę przepraszam :)
 
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 13:04   

Viss napisał/a:
Mazoku, ja pomijam wagę chorych zwierząt, bo dość oczywiste jest, że się zmienia. Mówimy o jednostkach zdrowych i rozwijających się/rozwiniętych prawidłowo, bo tego dotyczy tzw. standard gatunku. :)
aha, no dla mnie to całkiem oczywiste że jeden szczur się różni od drugiego, miałam i tłuściutkie i chuderlawe, i małe i duże, dlatego akurat to przyjmuję za pewnik. u gadów często podaje się wagę dorosłych osobników jako bardziej istotny czynnik od wieku czy wielkości, ale u węży nie występują też aż tak wielkie różnice w genach jak u szczurów (pomijam wężowe hybrydy i kundelki).

także chyba nie sama waga jest istotna, co jej wahania i może maksymalne/minimalne wartości spotykane u dorosłych osobników. bo wiadomo że szczur malutki będzie ważył mało, ale też nie można przesadzać by było to normalne że roczny samiec waży 150gram. tak samo ponad kilowa samica to albo naprawdę wyjątkowy okaz ( i takie też się zdarzają), albo szczur ewidentnie przetuczony.
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lis 02, 2009 13:07   

Cytat:
także chyba nie sama waga jest istotna, co jej wahania i może maksymalne/minimalne wartości spotykane u dorosłych osobników
doookładnie. :)

Czyli wracamy do widełek. Dorosła samica 200-400g, dorosły samiec 400-600g, przy czym należy też wziąć od uwagę wielkość szczura.
 
     
klaraurs 



Dołączyła: 28 Maj 2009
Posty: 1101
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 13:18   
   Zwierzątka: niestety już żadnych - alergia mnie zmogła :-(


Już śpieszę z wyjaśnieniem, skąd mi się wzięło pytanie. Wczoraj po raz pierwszy zważyłam swoje maluchy i nie potrafiłam ocenić wyników pomiaru, tj. czy ważą mniej czy więcej od wzorca (przeciętnej? mediany?). Wiem, że teraz mają właściwe sylwetki, co widać na zdjęciach i co potwierdziła L. Ale widząc wielokrotnie zdjęcia spasionych szczurów chciałabym u swoich uniknąć sytuacji gromadzenia się zbędnego tłuszczyku, więc zastanawiałam się, w jaki prosty sposób mogę się upewnić, że moje szczurki rosną prawidłowo (ani za wolno ani za szybko, zarówno wzdłuż jak i wszerz :wink: ) zanim będzie za późno. Rozumiem już, że to nie jest takie proste.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi bardziej doświadczonych koleżanek.
_________________
klaruski - latające prosiaki :D
Ostatnio zmieniony przez klaraurs Pon Lis 02, 2009 18:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Lis 02, 2009 13:24   

klaraurs napisał/a:
chciałabym u swoich uniknąć sytuacji gromadzenia się zbędnego tłuszczyku, więc zastanawiałam się, w jaki prosty sposób mogę się upewnić, że moje szczurki rosną prawidłowo (ani za wolno ani za szybko, ani wzdłuż ani wszerz :wink: ) zanim będzie za późno
to jest bardzo proste. ;) Pomijając szczury z predyspozycjami do tycia, bo i takie są, należy karmić szczury dobrą karmą bez zbędnych śmieci typu popcorn itp, podawać warzywa, owoce w mniejszych ilościach, bo zawierają cukier i puszczać codziennie przynajmniej na 2 godziny na wybieg. Jak się nudzą na wybiegu, to im go urozmaicasz i zachęcasz do ruchu. Szczurom nie potrzebne są serki i jogurty, duże ilości mięsa i specyfiki typu kolby, dropsy i ciasteczka.

A czy szczur ma tłuszczyku za dużo czy za mało można równie prosto sprawdzić macając po bokach. ;)

Jeśli temat dotyczy Naomi i Nelly to wyglądają świetnie, bez względu na to ile ważą. Są prawidłowej budowy i wagi. To po prostu widać.
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 13:32   

odpowiednia dieta i spora doza ruchu wystarczą :)
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
klaraurs 



Dołączyła: 28 Maj 2009
Posty: 1101
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 02, 2009 13:36   
   Zwierzątka: niestety już żadnych - alergia mnie zmogła :-(


Viss napisał/a:
Jeśli temat dotyczy Naomi i Nelly to wyglądają świetnie, bez względu na to ile ważą. Są prawidłowej budowy i wagi. To po prostu widać.
Oczywiście myślałam o moich "N"-kach, również przyszłościowo, gdyby kiedyś przypadkiem opuściła je dotychczasowa energia, a wraz z nią spalanie :]
_________________
klaruski - latające prosiaki :D
 
     
Chyna
[Usunięty]

Wysłany: Pią Mar 26, 2010 01:04   

Czy z wiekiem zapotrzebowanie na pokarm może się zmniejszyć a co za tym idzie szczurek waży mniej?
Pytam, ponieważ w okolicach listopada James ważył ok. 430 gram a teraz waga oscyluje około 420 gram. Ciężko powiedzieć, ile dokładnie waży ponieważ moja waga (licząca gramy) przekłamuje, coś się z nią dzieje, zaś ta u Wetów pokazuje wagę "około".

W moim temacie piszę o problemach Jamesa.

Co ważne: ogólnie ma apetyt (przynoszę jedzenie - je, ale właśnie jakoś mniej niż gdy był trochę młodszy, takie mam wrażenie), myje się, biega, jest energiczny, ciekawski. Za wyjątkiem tamtego opisywanego problemu ( http://forum.szczury.biz/...=818&start=3930 ) - okaz zdrowia.

Oczywiście nie zostawiam tego tak. Podkarmiam Go "osobno" (Gem znowuż waży za dużo...), dostaje kilka dropsików dziennie, specjalną karmę dla małych kotków która wpływa na zwiększenie masy, wysokokaloryczna, etc.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.18 sekundy. Zapytań do SQL: 12