Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gato
Sob Sty 13, 2007 15:27
Antybiotyki?
Autor Wiadomość
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 22, 2006 17:03   Antybiotyki?
   Zwierzątka: ogony


Moze warto jeszcze dodac coś o leczeniu antybiotykami.

Enrofloksacyna to antybiotyk o szerokim spektrum działania. Dawkowanie - 10 do 15 mg/kg ciała szczura.
Występuje jako Baytril, Enrobioflox (zastrzyki) lub tabletki Enroxil (dla ogonków poleca się Enroxil 15mg). Ja na moje ogonki (o masie od 400 do 600 g) podaję 1/4 takiej tabletki 2 razy dziennie.

Ceclor (cefalosporyny) to lek polecany na przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc. Szczurkowi należy kupić najmniejsze stężenie (125mg/5ml bodajże). Jest to proszek do zrobienia zawiesiny. Proszek dzielimy na 4 i taką jedną ćwiartkę rozcieńczamy wodą tak, aby uzyskac takie steżenie jak dla ludzi (w praktyce - dopełniamy do 25 ml). Podajemy po 8 kropli 2 razy dziennie (dawka na szczura takiego, jak mój). Jest całkiem smaczny, bo truskawkowy.

Jesli macie inne doświadczenia z antybiotykami - napiszcie. Niech z tego będzie taki fajny wątek o antybiotykach. Stosowaniu i dawkowaniu.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Wto Lut 19, 2008 11:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Śro Lis 22, 2006 18:41   
   Zwierzątka: kotka Puma


Ja nie polecam Bactrimu / Biseptolu do stosowania dopyszcznego - tak obrzydliwe, że szczur we wszystkim to wyczuł i nawet strzykawką ciężko to było wstrzykąć do pysia. Mój tata próbował, więc wiem co piszę :wink: Borgal jest zamiennikiem Bactrimu i Biseptolu stosowanym iniekcyjnie. Jak sie juz nie da dopyszcznie, to można to samo w zastrzykach.

Enrobioflox dostawała Skrętka w zastrzykach, 0,3ml przez 10 dni (tak naprawdę nie dostała ostatniej dawki, czyli 9). Minusy to strupki po zastrzykach, jedna spora martwica, a plus to bardzo szybka poprawa (po 3 dniach oddychała bez wyraźnego chrobotania).

[ Komentarz dodany przez: Viss: Sro 14 Mar, 2007 ]
Przepraszam falka, ale musiałam poprawić, żeby nie wprowadzało w błąd :oops:
Ostatnio zmieniony przez Śro Mar 14, 2007 10:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 14, 2007 01:14   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Czy ktoś się spotkał z tym, że szczur biorący antybiotyk nie tył?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Mar 14, 2007 08:19   

AngelsDream, nie tył? Ja mam wrażenie, że częściej raczej chudną.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 14, 2007 09:17   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Coco jest chudy - je i nie tyje - o to mi chodziło.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 14, 2007 10:30   
   Zwierzątka: ogony


U mnie nigdy nie tyły, ani nie chudły. Nie wiem, co może mieć antybiotyk do wagi.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 14, 2007 10:43   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Nisia, czytałam, że antybiotyk podraznia jelita [nawet przy podawaniu podskornie i lakcidzie] oraz zaburza łaknienie. Jestem ciekawa na ile to możliwe.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 14, 2007 10:50   
   Zwierzątka: ogony


Z zaburzaniem łaknienia nie spotkałam się, za to te jelita... Hmm, tak, to prawda. Ale jedne leki bardziej wpływają na jelita (np. Enroxil), inne (np. Metronidazol) prawie wcale. Antybiotyki w zastrzykach są łagodniejsze dla jelit, ale sama się spotkałam z biegunką po Baytrilu.
Działanie polega to na wybijaniu przez antybiotyk wszystkich bakterii w organizmie - również tych pozytecznych w jelitach. Jelita pracują nieprawidłowo i dlatego występuje biegunka. Ze względu na flore bakteryjną trzeba podawać zawsze probiotyk (jesli nawet nie jest potrzebny, to nie zaszkodzi). Jesli, pomimo biegunki, się nie poda to mozna doprowadzic do trwałego uszkodzenia śluzówki jelit. Ale z perystaltyką nie ma to nic wspólnego.
Oczywiście, jak nawet się podaje probotyk, to kolejne porcje antybiotyku wybijają bakterie. Dlatego też, mimo tych lakcidów i innych takich, kupki moga byc nadal rzadkie. Ale mozna być wtedy spokojnym o śluzówke - nie powinno nic się jej stać.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Ewqa 
bezszczurowo



Dołączyła: 07 Mar 2007
Posty: 33
Wysłany: Śro Mar 14, 2007 20:46   

Moja Luna podczas choroby dostawała Keflex. To typowy antybiotyk weterynaryjny. Na początku kiedy dostała dużą dawkę: 460 gram szczurek dostał 2,5 kreski ze strzykawki 2ki dopyszcznie. W przeliczaniu dawki nie jestem dobra, więc nawet nie piszę.

Przy podawaniu tej dawki Luna miała znaczne obniżenie apetytu, nie chciała wcale jeść, dopiero zmniejszenie dawki i 0,5 kreski spowodowało powrót normalnego apetytu.

Wet tez mówił że przy za dużej dawce antybiotyku może, ale nie musi być brak apetytu.
 
 
     
Łosoś 



Dołączyła: 08 Paź 2007
Posty: 570
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Lut 18, 2008 19:58   

Wiecie moze czy można łączyć Zyrtec z antybiotykami? (enrobiofloxem konkretnie) Bo Chupa ma dostawać przez 30 dni Zyrtec, a w między czasie dostała antybiotyk..i nie wiem czy mogę jej podawać oba...
_________________
ZPINOM, skarbiemój
 
 
     
zas 
Bow before Cthulhu!



Dołączył: 07 Mar 2008
Posty: 81
Wysłany: Śro Gru 10, 2008 19:28   
   Zwierzątka: Szczury, Większy Przedwieczny w piwnicy, pies


Wiecie może jak stosować lacidofil, lakcid i w jakiej ilości?
Bo Taran ma teraz zapisany antybiotyk i czy może wiecie czy można stosować nutrolin b jako lek osłonowy przy podawaniu antybiotyku? (jego skład to główni pałeczki kwasu mlekowego i witaminy z grupy B (B1, B2, PP, B6)
_________________

Ostatnio zmieniony przez zas Śro Gru 10, 2008 22:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Gru 10, 2008 19:36   

Jedna ampułka lakcidu dwie godzin po podaniu antybiotyku.
 
     
Andzia 
Chemngetuim?



Dołączyła: 01 Lip 2007
Posty: 1512
Skąd: Bielsko - Biała/Kraków
Wysłany: Śro Maj 27, 2009 09:57   
   Zwierzątka: 4 blaski szmaragdowego księżyca,Egir,Darshan i Taran


A z Bactrimem ktoś ma jeszcze jakieś doświadczenia?
_________________
"Człowieku okryty pyłem martwych słów, wykąp swą dusze w milczeniu..."
Wciąż w moich myślach...Klemens ['], Lita ['], Nadzieja ['], Uwe ['], Nosek ['], Tino ['], Taran ['], Fokus ['], Imbir ['], Gent [']...część mnie odeszła razem z Tobą...Tęsknie...
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Maj 27, 2009 10:04   

Andzia, ale o co ci właściwie chodzi? :D Bactrim, Borgal (iniekcyjnie) i Biseptol to leki z grupy sulfonamidów, ja je podawałam tylko przy zapaleniu mózgu, na inne choroby nikt ich nie przepisywał.
 
     
Andzia 
Chemngetuim?



Dołączyła: 01 Lip 2007
Posty: 1512
Skąd: Bielsko - Biała/Kraków
Wysłany: Śro Maj 27, 2009 10:16   
   Zwierzątka: 4 blaski szmaragdowego księżyca,Egir,Darshan i Taran


Viss, :D no tak nie ma to jak moje skróty myślowe. Ja generalnie skład znam tylko chciałam wiedzieć jak z podawaniem. falka pisała że paskudny a ja chciałam go właśnie z pracy zabrać dla Egira. Nie mamy tego Borgalu nie wiem jak smakuje Biseptol. Który podawałaś i jakim sposobem?
Nam poleciła zaufana pani doktor na oskrzela Egira. Powiedziała żęby podawać po kropelce.
_________________
"Człowieku okryty pyłem martwych słów, wykąp swą dusze w milczeniu..."
Wciąż w moich myślach...Klemens ['], Lita ['], Nadzieja ['], Uwe ['], Nosek ['], Tino ['], Taran ['], Fokus ['], Imbir ['], Gent [']...część mnie odeszła razem z Tobą...Tęsknie...
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 14