Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Shunamite Diet
Autor Wiadomość
harpoonka 



Dołączyła: 17 Mar 2009
Posty: 611
Skąd: Sulechów
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:17   Shunamite Diet

Słyszał ktoś o takiej diecie? Stosował ktoś?
Podobno cieszy się powodzeniem w Wielkiej Brytanii i została mi polecona właśnie przez angielskiego hodowcę.
Zamierzam zastosować - dzisiaj skoczę po składniki, ale chciałabym dowiedzieć się od was, co o niej sądzicie ;]

Ps. Jeśli dieta nie jest wam znana, mogę później napisać na czym polega ;]
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:21   

pierwsze słyszę...
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:26   

harpoonka, napisz coś więcej o tej diecie.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:28   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Nie wiem jaka to dieta, ale jak widzę otyłe szczury z UK to śmiem wątpic, czy taka dobra ;)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
harpoonka 



Dołączyła: 17 Mar 2009
Posty: 611
Skąd: Sulechów
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:41   

Layla, no nie wiem, polecana przez hodowców ;) Byłam dzisiaj u hodowcy, od którego pierwszego maja biorę szczurka :P On właśnie karmi tą dietą i jego szczury są w świetnej kondycji, nie są wcale otyłe ;]

Ogólnie jest to mieszanina różnych składników, które osobno można dostać w sklepach.
Jako podstawę (ok.50%) daje się karmę dla królików - nie za bardzo kolorową.
Ok. 5-10% to sucha karma dla psów (trzeba sprawdzić zawartość, bo musi być jak najbardziej naturalna).
Dodać można suchy makaron, nie więcej niż 10% całości.
Płatki śniadaniowe pełnozbożowe - ok. 30-40%. Tutaj należy bardzo uważać w doborze płatków, ponieważ wiele z nich zawiera sporo cukru. Najlepiej stosować dietetyczne i dokładnie sprawdzić zawartość cukrów.

Od czasu do czasu można dodać (w małych ilościach):
- ciasteczka dla psów (pedigree milk bones)
- suche banany (niesłodzone)
- suszone waRZywa i owoce
- orzeszki

Osoba, która pisze o diecie dodaje, że szczurki jak najczęściej powinny dostawać świeże jedzenie. Ma na myśli owoce i waRZywa na porządku dziennych oraz ryż czy mięso od czasu do czasu.


Nie wiem, czy spróbować tej diety...

[ Komentarz dodany przez: babyduck: Pon Kwi 20, 2009 12:44 ]
błędy poprawione
Ostatnio zmieniony przez babyduck Pon Kwi 20, 2009 11:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:46   

ee, też mi cud dieta. sama karmię swoje stado podobną mieszanką...
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:48   

harpoonka napisał/a:
Layla, no nie wiem, polecana przez hodowców ;)
to, że poleca hodowca jeszcze nic nie oznacza. ;) Spotkałam sie nie raz z opiniami co najmniej kiepskimi na temat diety, do której zmuszają w umowie kupna (sic!) szczura. Jest zbyt tłusta, są tez problemy z przebiałczeniem.

Sami ocenimy czy jest taka super. :]

[ Dodano: Pon Kwi 20, 2009 12:51 ]
Jakaś uboga ta podstawa.
 
     
harpoonka 



Dołączyła: 17 Mar 2009
Posty: 611
Skąd: Sulechów
Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 11:57   

A myślałam, że lepsza jakaś jest ;)
To w sumie nie mam po co wydawać pieniędzy, bo niektóre podane nazwy karm są nieco drogie ;)
Zostanę przy własnej mieszance ;]
 
 
     
Gość

Wysłany: Pon Kwi 20, 2009 14:11   

eee, no to chyba normalna calkiem dieta? ktos karmi inaczej? No i podstawa do d..., moje szczury by to przestaly jesc po tygodniu.
 
     
harpoonka 



Dołączyła: 17 Mar 2009
Posty: 611
Skąd: Sulechów
Wysłany: Śro Kwi 22, 2009 00:16   

Dzięki za rady :)
Zmieniam nieco dietę moim szczurzastym, więc interesuję się tym nieco ;)
No i tutaj w UK ciężko dostać karmy, o których wy piszecie na forum :(
Szukam alternatywy ;)
_________________
Ze mną:Gummy Bear, Xellos, Lancelot, Yupikayey, Titek, Maynard, James & Keenan :)
Za TM: [*] Chester, Cheddar, Gapcio, Benny, Alvin, Ori, Toby, Gniotuś, Cashmere, Rocky, Quart, Parszywek, Blues, Billy, Qujo, Queequeg :( Na zawsze w moim sercu!
 
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Sob Kwi 25, 2009 11:56   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


W Pets at Home mają rewelacyjne granulaty dla szczurów, wydaje mi się że to po prostu granulat laboratoryjny popakowany w małych porcjach.
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Hanka_i_Medyk 


Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 189
Skąd: Warszawa/Wrocław
Wysłany: Sob Kwi 25, 2009 17:35   
   Zwierzątka: Szczury


pituophis napisał/a:
W Pets at Home mają rewelacyjne granulaty dla szczurów, wydaje mi się że to po prostu granulat laboratoryjny popakowany w małych porcjach.


A czy da się w Polsce łatwo dostać podobne granulaty we w miarę przystępnej cenie?
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Sob Kwi 25, 2009 19:43   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Tak - labowe glownie w duzych ilosciach, psie w dowolnych.
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Hanka_i_Medyk 


Dołączyła: 13 Lut 2009
Posty: 189
Skąd: Warszawa/Wrocław
Wysłany: Sob Kwi 25, 2009 20:37   
   Zwierzątka: Szczury


Coś takiego by się nadało? http://www.granum.home.pl...id=37&Itemid=48
_________________
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Wrz 24, 2013 16:03   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Temat istnieje od dawna, choć szału nie wzbudził, ale w spisie treści jest podlinkowany, mimo, że nie można tu znaleźć konkretnych informacji na temat Shunamite Diet. Chciałam napisać na ten temat prawdziwy artykuł, ale nie mam za bardzo kiedy. Jednak próba pomocy w znalezieniu odpowiedniej karmy dla samiczki Kami uświadomiła mi, że nawet jeśli nie będzie to wielki artykuł, to chociaż podstawowe wskazówki na temat przygotowania takiej karmy mogą się przydać. Myślę, że każdy, kto będzie chciał przygotować własną mieszankę, może potraktować tę wiedzę, jako bazę.

Karmię tak szczury od 2 lat. Nie narzekam, szczury też nie ;)

--------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Shunamite Diet
Dieta została "wymyślona" przez panią Alison Campbell właścicielkę hodowli Shunamite Rats z Wielkiej Brytanii. Piszę "wymyślona" w cudzysłowie, bo pani Alison po prostu zaczęła w ten sposób karmić swoje szczury, dzieliła się tym z innymi właścicielami szczurów i oni zaczęli nazywać ten sposób karmienia Shunamite Diet właśnie. Dieta nie da gotowego przepisu, co dokładnie z czym połączyć. Są to po prostu wskazówki dotyczące tego, czego szczury potrzebują, w jakich ilościach i dlaczego. Sama dieta pozostawia dużą swobodę odnośnie wyboru składników właścicielowi szczurów. Na przestrzeni lat pani Alison dużo czytała, a także obserwowała swoje zwierzęta, więc dieta ewoluowała.
Książka o żywieniu szczurów "The Scuttling Gourmet" także była w międzyczasie aktualizowana.

2. Zalety
Według mnie główną zaletą karmienia w ten sposób jest możliwość dostosowywania karmy do potrzeb konkretnego stada w danych warunkach. Inaczej można karmić samców i samiczki, inaczej młode stado i stado starsze, inaczej szczury zdrowe i chorujące.
Dodatkowo można wybrać składniki według własnych preferencji. Jak ktoś chce skompletować ekologiczną karmę, może to zrobić. Jak ktoś nie lubi kolorowych kulek w karmie, może wybrać składniki, które wyglądają naturalnie. Praktycznie dowolnie.
Wg pani Campbell w diecie szczurów bardzo ważna jest różnorodność składników. Często komercyjne karmy są dość ubogie. Nawet granulaty powinny mieć zróżnicowany skład, a często nie mają. Pani Alison twierdzi również, że granulaty nie są chętnie zjadane przez szczury, aczkolwiek ani ja, ani moi znajomi nigdy tego nie zaobserwowaliśmy. Zazwyczaj jest to kwestia przyzwyczajenia danego stada.

3. Wady
Jest to sposób karmienia, który zazwyczaj wymaga suplementacji witaminami. Szczególnie jeśli jako bazę karmy wybiera się (jak ja) własną mieszankę ziaren. Komercyjne karmy mają zawsze dodawane witaminy. O ile w przypadku granulatów można mieć pewność, że szczur te dodane witaminy zje, to w przypadku innych karm nie, gdyż zazwyczaj witaminy dodane są do konkretnego elementu karmy, który może być przez zwierzaka niezjadany.
Sama karma ostatecznie zapewne wychodzi taniej niż karmy komercyjne (chyba, że ktoś np. kupuje tylko ekologiczne ziarna). Jednak na początku trzeba zainwestować w wiele różnych składników, które pozwolą stworzyć urozmaiconą mieszankę. Na pewno nie będzie tanio. I bardziej się to będzie opłacało przy dużych stadach.

4. Przygotowanie karmy
Najciekawsza część, zazwyczaj przygotowanie nowej porcji mieszanki sprawia mi dużo przyjemności. Procentowe ilości poszczególnych składników są mierzone objętościowo nie wagowo. Czyli należy wziąć jakiś spory kubek czy cokolwiek i liczyć go jako np.10%.

A. Baza karmy - 50-60% (5-6 kubków)
Bazę karmy może stanowić jakaś w miarę naturalna, bez kolorowych dodatków i najlepiej niezawierająca lucerny karma dla królików, aczkolwiek trudno mi polecić coś konkretnego. Szczury nie potrzebują tyle włókna, co króliki, a większość króliczych karm posiada go dużo. Z karm dla szczurów przyzwoitą bazą wydaje się być Xtra Vital, zastanawiam się też, czy VL zero classic nie będzie odpowiednia, tyle, że nie znam tej karmy.

Ja osobiście preferuję własną mieszankę ziaren.
Zwłaszcza w przypadku samców oraz w przypadku starszych szczurów (za granicę „starszy” można przyjąć wiek 18 miesięcy +) warto zwracać uwagę na ilość fosforu w ziarnach (ze względu na nerki). Wobec czego lepiej oprzeć mieszankę o owies, ryż, proso, sorgo, kukurydzę niż o pszenicę i żyto. Ziarna z większą ilością fosforu lepiej dodawać w postaci kasz, które, ze względu na to, że nie mają tej wierzchniej skórki są łatwiej trawione i mają mniej fosforu. Można też dodawać ziarna w postaci prasowanej, jak np. kukurydzę. Niepalona kasza gryczana również stanowi wartościową podstawę. Starszym szczurom zmniejszyłam ilość ziaren, a zwiększyłam ilość płatków (B), głównie ze względu na fosfor.

B. Płatki śniadaniowe 15-25% (1,5-2,5 kubka)
Kolejnym dodatkiem są nasze zwykłe płatki śniadaniowe. Dzięki nim karma jest bardziej zróżnicowana, jest w niej mniej fosforu a także więcej witamin, które producenci dodają do płatków. Można dodawać dowolne płatki, istnieje jednak jeden kluczowy warunek - zawartość cukru. Płatki, które dodajemy do karmy nie mogą mieć więcej niż 5% cukrów - mogą mieć więcej jeśli jesteśmy pewni, że cukier w całości pochodzi z owoców).
2 lata temu w Polsce znalezienie takich płatków było nie lada wyzwaniem (do tego stopnia, że przywoziłam z Londynu płatki do karmy dla szczurów, zamiast pamiątek). Teraz jest trochę lepiej, ale bez rewelacji.
Do tej kategorii zaliczam też różne „dmuchane” zboża, m.in. ryż preparowany, itp. Chociaż w sumie nie wiem, czy słusznie.
Dodatkowo:
- wafle ryżowe - naturalne, bez dodatku soli, np. Kupiec Wafle ryżowe tradycyjne SLIM, Kupiec Wafle ryżowe naturalne
- wafelki ryżowe dla dzieci, czasami można je znaleźć z dodatkiem innych zbóż
- Crunchella Natural - lekkie wafle pszenno ryżowe - chyba 5,1% cukru, więc dodaję umiarkowanie,
- wafle kukurydziane - bez soli udało mi się je znaleźć tylko ekologiczne, ale są dość łatwo dostępne
- Gellwe Fitella - ja wybieram te naturalne, bez owoców - zawierają pełne ziarno pszenicy
- Granex Zdrowy Błonnik - pałeczki wielozbożowe - uratowały nas 2 lata temu - naprawdę chyba były jedynymi płatkami bez dodanego cukru
- pałeczki wielozbożowe z Biedronki
- Błonnik 5 Zbóż - Sante
- Lubella Corn Flakes - płatki kukurydziane - mają 5% cukrów
- płatki kukurydziane marki Obst (do kupienia w Carrefourze) - 1,4% cukrów

C. Zioła, warzywa i nasiona 15% (1,5 kubka)
Dodanie ziół, suszonych warzyw i nasion sprawia, że karma ma więcej witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Suszone zioła - może być mniszek lekarski, mieszanki ziół dla królików, czy koszatniczek, czy tez po prostu mieszanka ziół dla szczura Herbal Petsu.
Suszone warzywa - pomidor, czerwona papryka, pietruszka (korzeń i nać), burak (jest bardzo zdrowy, ale może powodować zaczerwieniony mocz), brokuły (mają dużo fosforu, więc warto na nie uważać, przy starszym stadzie może lepiej z nich zrezygnować) lub inne, według uznania. Można skorzystać od razu z gotowej mieszanki.
Nasiona - konopie, len, dynia (łuskana lub nie, choć niełuskana będzie dawała zajęcie na dłużej), można dodać słonecznika, ja jednak nie daję, gdyż podobno często szczury uczula.

D. Źródło białka 10% (1 kubek)
Jako źródło białka dodać można dobrej jakości psie chrupki - szukam zazwyczaj takich z jak najmniejszą ilością tłuszczu, płatki sojowe, suszoną stynkę, kryl, krewetki, ja dodaję też często wodorosty - np. takie nori. Dla starszych szczurów lub takich z problemami z nerkami można oprzeć się na soi, która się lepiej trawi i jest dla nich łagodniejsza. Przy konkretnych problemach z nerkami można dodać karmę dla psów z problemami nerkowymi (ale uważając na ilość tłuszczu).

Źródła:
Alison Campbell "The Scuttling Gourmet" wydanie 3.
http://www.fancyratsforum...c.php?f=14&t=56
http://www.shunamiterats.co.uk/shunamite.shtml
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
Ostatnio zmieniony przez quagmire Czw Lut 06, 2014 17:26, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 13