Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wodobrzusze, marskość wątroby
Autor Wiadomość
S 


Dołączyła: 24 Sie 2007
Posty: 357
Wysłany: Śro Wrz 24, 2008 20:59   Wodobrzusze, marskość wątroby
   Zwierzątka: brak


W ciągu ostatniego tygodnia brzuszek Negry robił się coraz większy. Szczurka je, pije, siusia i robi kupki. Ma ponad 1,5 roku - nie wiem dokładnie ile, jak ją kupiłam to miała już dorosłą sierść.
Zrobiłam jej rtg. Opis - diagnoza: wodobrzusze, marskość wątroby i zanik wątroby.
Jak pomóc szczurce? Dieta, leczenie...?
Wiem, że diagnoza jest wyrokiem śmierci dla mojej szczurki, ale chcę odroczyć egzekucję. Ona jest taka słodka i kochana.
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Wrz 24, 2008 21:10   

S, żadna z nas nie jest wetem z taką wiedzą (Palatinka?), żeby ci jakoś doradzić.
Z moich skromnych doświadczeń przychodzi mi do głowy tylko lek osłonowy na wątrobę typu heparegen/essentiale forte, ale nie wiem czy podawanie tego w takim stanie ma jakikolwiek sens.
Czy wet nie zapisał żadnych leków? Przecieź można coś robić. Dziwi mnie, że pytasz nas, zamiast weta.
 
     
S 


Dołączyła: 24 Sie 2007
Posty: 357
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 07:37   
   Zwierzątka: brak


Viss, Negra dostała leki osłonowe na wątrobę.
Weterynarzy we Włocławku to ja mogę sobie pytać, jest ich kilkadziesiąt i żaden nie zna się na szczurkach. Jak wiadomo szczurki czasami reagują inaczej na leczenie konkretnymi lekami niż psy i koty. I właśnie dlatego pytam na forum osób, które mają doświadczenie z tą chorobą, co pomogło ich szczurkom. Nie mając odpowiedzi z forum, Negra będzie leczona przez weterynarza mającego wiedzę o szczurkach raczej z internetu niż z praktyki.
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 09:36   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Marskość wątroby była stwierdzona na RTG? Dziwne? Na USG to jeszcze rozumiem...
W każdym razie sytuacja jest dość beznadziejna - Poza lekami osłonowymi na wątrobę, antybiotykiem... nie wiem, czy mozna cos jeszcze zrobić (zapytam dzis koleżanek w lecznicy, czy mają jakiś pomysł).
Luis Jokady był leczony w ten sposób - gdy przestał jeść miał też robione kroplówki. Niestety wątroba to poważna sprawa. :cry:
 
     
S 


Dołączyła: 24 Sie 2007
Posty: 357
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 09:44   
   Zwierzątka: brak


Negra miała zrobione rtg bokiem i na brzuszku. Dodatkowo był wywiad. Negra ma kłopoty z krzepliwością krwi. Dwa razy była u weterynarza na tamowaniu krwi po urazie skóry: niewielka rana 2 mm na 2 mm, a krew nie przestawała lecieć.
USG nie miała robionego, bo lekarz, który ma USG (na Kaliskiej we Włocławku) chciał dać jej narkozę przed badaniem. Bez komentarza (bo zaklnę jak raper z USA), ale do tej lecznicy to ja na pewno nie pójdę.
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Wrz 25, 2008 23:02   

PALATINA napisał/a:
nie wiem, czy mozna cos jeszcze zrobić

furosemid (lub jakiś inny ściągający wodę z organizmu lek) na wodobrzusze powinna dostawać
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
S 


Dołączyła: 24 Sie 2007
Posty: 357
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 08:13   
   Zwierzątka: brak


Olimpia, dziękuję. Jak dzielić tabletkę przeznaczoną na 40 kg masy (furosemid), kiedy szczurka ma 30 deko. Teorię znam, a z praktyki wiem, że będą duże niedokładności w dawkach podzielonych.
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 08:56   

Leki na ochrone wątroby
S napisał/a:
Jak dzielić tabletkę przeznaczoną na 40 kg masy
na kilogram wychodzi 1/40 tabletki, czyli ta jedną czterdziestą musisz jeszcze podzielic na kilka porcji... Ile twój szczur waży?
Ale wydaje mi sie, że na forum ludzie podawali furosemid w innej postaci, łatwiejsze do podzielenia. Layla podawała chłopakom, spytaj jej.
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 09:31   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


S,
Zacznijmy od tego, co szczurka juz dostaje - Możesz powiedzieć?
Czy dostaje antybiotyk - jaki?
Co dostaje osłonowo na wątrobę?

Zastanawiam się, czy przyczyną wodobrzusza jest jedynie niewydolność wątroby, czy tez proces nowotworowy (przy nowotworach w jamie brzusznej bardzo często pojawia się wodobrzusze - czasem jako jedyny objaw).

Z trzeciej strony jeśli na rtg był płyn w jamie brzusznej, to u licha jakim cudem ktos zauważył zanik wątroby??? Przy wodobrzuszu (takim wymagającym podawania leków ściągających wode lub punkcji) dostrzeżenie narządów w jamie brzusznej na rtg graniczy z cudem! A juz, żeby do tego opisać te narządy ...i to zdjagnozować zanik wątroby u szczura, nie znając sie na szczurach....? Chylę czoła....
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 09:42   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Ja powiem o furosemidzie - podawałam chłopakom iniekcyjnie lub dopyszcznie (bo zastrzyki powodowały u nich ataki paniki, mieli chore serca). Iniekcyjnie nie pamiętam dawek. Pamiętam za to, że tabletki furosemidu były malutkie, po 5 mm średnicy i miałam je dzielić na 6 lub na 8 części, więc stężenie chyba było mniejsze. Zastrzyki są dobre, jak szczur kompletnie nie chce jeść leku z niczym.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 09:45   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Sprawdziłam w pharmindexie i nie ma mniejszych tabletek niz 40mg.
A przynajmniej w tym roku nie ma (mam aktualny pharmindex).
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 09:48   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


No ja nie wiem, ja miałam przepisane, żeby dzielić na 8 albo 6, na pewno nie na 40. :drap: Dodam, że furosemid działał jak działać miał, a przedawkowania nie było. Zapytam w lecznicy jak będę w poniedziałek.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
S 


Dołączyła: 24 Sie 2007
Posty: 357
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 10:49   
   Zwierzątka: brak


Szczurka dostała w środę zastrzyk na wątrobę i wzmocnienie (metacam i latosal).
Od wczoraj dostaje tabletki na wątrobę - zentonil.
Jest poprawa. Wczoraj miała mniejszy brzuszek , była żywsza i ładniej pachniała - usuwanie amoniaku z organizmu ruszyło?.
Wczoraj przedyskutowałam z weterynarzem dalsze leczenie. Jak nie będzie poprawy (a na razie jest) to dostanie furosemid. Problem będzie z dzieleniem tabletki na 120 części (320 gram żywego szczura). Bo czy będzie to 1/60 czy 1/180 to ja na oko nie ocenię a i zważyć 1/120 tabletki nie mam na czym (nawet gdybym miała wagę to jest coś takiego jak błąd pomiaru).

Poza tym, wczoraj wysłałam scan zdjęcia rtg do Oazy po uprzednim uzgodnieniu, że to zrobię. Na razie zignorowali mnie.

Co do innego miejscowego weterynarza - diagnosty. Wodobrzusze - jest przerwa pomiędzy jelitami a skórą (nazwał to fachowo); faktycznie brzuszek ma inna konsystencję niż u innych szczurków. Zanik wątroby: pokazywał mi na zdjęciu "tu powinna być wątroba, a jest tylko taka mała o tu". Jak możecie mi pomóc w odczytaniu rtg, to chętnie wyślę scan - scan zdjęcia szczurki leżącej na brzuszku jest czytelny.
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 11:16   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Wyślij mi scan zdjęcia - tylko, że do oceny wątroby wolałabym zdjęcie boczne.
palatina.zz@gmail.com

Łatwiej dawkować furosemid w iniekcji - o niebo łatwiej.
Latosal - co to takiego? Nie znam. :oops:
 
     
S 


Dołączyła: 24 Sie 2007
Posty: 357
Wysłany: Pią Wrz 26, 2008 11:50   
   Zwierzątka: brak


Palatina, dziękuję, wysłałam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.06 sekundy. Zapytań do SQL: 11