Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Myślenie abstrakcyjne u szczurów
Autor Wiadomość
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 12:31   Myślenie abstrakcyjne u szczurów

Kilka dni temu słyszałam w Trójce, że zrobiono doświadczenie ze szczurami, które dowiodło iż potrafią one myśleć abstrakcyjnie. Eksperyment polegał chyba (moje domysły po usłyszeniu części opisu) na tym, że szczura nauczono danej melodii, a potem puszczono ją na innej częstotliwości i on ją rozpoznał.

Niestety słyszałam tylko końcówkę informacji, nie wiem kto, gdzie i jak to badał. Nie mogę też znaleźć tej informacji w necie. :?

Czy ktoś z was może spotkał się z tą informacją? Będę wdzięczna za pomoc.
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 10:04   
   Zwierzątka: ogony


Viss, a czy możesz mi wyjaśnić, co ma rozpoznawanie melodii do myślenia abstrakcyjnego?
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 10:13   

Nisia, nie rozpoznawanie samej melodii, a zmienionej melodii. Poza tym wyraźnie chyba napisałam, że nie wiem dokładnie na czym polegał eksperyment. :roll:
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 10:39   
   Zwierzątka: ogony


Viss, czytałam, tylko nie rozumiem, jak to się ma do myślenia abstrakcyjnego? W czym to myślenie się przejawia?

Jeśli mówię do szczura nie tylko po imieniu, ale też to imię czasem zmieniam, a on reaguje - to też myślenie abstrakcyjne?
Bo mnie się wydawało, że on po prostu rozpoznaje melodykę słowa (z pewną granicą tolerancji zmian tejże).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 11:11   

Nie wiem ile znaczy dla szczura zmiana częstotliwości. Jeżeli o nią faktycznie w badaniu chodzi.
Byc może jest tak, że po zmianie częstotliwości dana melodia zmienia sie dla zwierzęcia na tyle, że rozpoznanie jej wymaga abstrakcyjnego myślenia.
Może to jest jak z aranżacją. Czasem naprawdę trudno w nowej aranżacji piosenki rozpoznac starą. Nie wiem, zgaduję. M.in. dlatego to mnie zainteresowało.

A myślenie abstrakcyjne (abstract reasoning) w bardzo uproszczonym znaczeniu to umiejętność stworzenia wyobrażeń i pojęć, rozwiązywania złożonych problemów, wytwarzania narzędzi, itp.
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 12:05   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


http://wiadomosci.onet.pl/1718441,16,item.html tu link do artykułu na ten temat :] niestety też nie jest dobrze wyjaśnione o co chodzi z abstrakcyjnym myśleniem
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 12:21   

Azi, wielkie dzięki. :)

Żeby nie zginęło w odmętach, skopiuję ten tekst tu.

Cytat:
Szczury są inteligentniejsze niż sądziliśmy.
Szczury są znacznie inteligentniejsze, niż sądzono do tej pory. Według naukowców zwierzęta te potrafią uczyć się abstrakcyjnych reguł i stosować je w nowych sytuacjach. Brytyjscy naukowcy zamieścili swoją publikację na ten temat w tygodniku "Science".
Dotychczas uważano, że tego rodzaju myśleniem posługują się wyłącznie człowiek i inne ssaki naczelne. Umiejętność abstrakcyjnego myślenia i wykorzystywania go w innych okolicznościach jest na przykład bardzo potrzebna małym dzieciom, które uczą się mówić. - Jednak także szczury potrafią przyswoić sobie proste zasady - mówił w rozmowie z tygodnikiem "Science" autor publikacji Robin Murphy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

- Uczyliśmy szczury kojarzyć określone sekwencje dźwięków z jedzeniem. Potem puszczaliśmy im takie same sekwencje, z tym że dźwięki miały inną częstotliwość. Szczury rozpoznawały powtarzające się sekwencje, co oznacza, że potrafią one nauczyć się konkretnych zasad i wprowadzić je w życie w nowych okolicznościach - wyjaśnił Robin Murphy. Zdaniem brytyjskich naukowców jest to niezbity dowód na to, że nie tylko ssaki naczelne mają zdolność abstrakcyjnego myślenia. Do tego ekskluzywnego grona oficjalnie dołączyły teraz szczury.


Żródło: Onet.pl

W takim razie nie pozostaje mi nic innego niż przeczytać artykuł w "Science" i zreferować dokładniej.
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Kwi 07, 2008 12:43   
   Zwierzątka: ogony


Czyli nic nowego jak dla mnie... Nie wiem, jak Wasze szczury, ale moje praktykują to od dawna.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Semena 



Dołączyła: 19 Sty 2008
Posty: 990
Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 12:24   

A ja w zeszłą niedzielę widziałam program, w ktorym udowadniano, że szczur potrafi planowac i przewidywac przyszłość. Ze zapamiętuje sytuacje i potrafi przewidziec, co bedzie, jesli coś zrobi. Rejestrowali aktywnośc mózgu szczura i wyszło, że zaraz po sytuacji odtwarza ją sobie w głowie a potem, zapamiętawszy ją, planuje, wychodzi mysleniem w przyszłość. :wink:
_________________
Zakochana bez pamięci! (Mars [*], Mefisto [*], Nils[*])
Na zawsze w naszych sercach: Marsik [*], Nilsik [*], Mefiś [*]
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 12:27   

Semena, temat o tym filmie jest tu http://forum.szczury.biz/...p=153983#153983
 
     
Semena 



Dołączyła: 19 Sty 2008
Posty: 990
Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 14:14   

No tak. Chodziło mi tylko o dowód na myślenie abstrakcyjne. A czy zdolność podejmowania decyzji nie jest też dowodem na myslenie abstrakcyjne? Bo jak patrze na moje szczęścia, to czasami widzę, jak zastanawiają się, a potem wybieraja jedno z wyjść. Także nie trzeba specjalnej aparatury, żeby zauważyc, że zwierzęta (nie tylko szczury) przeprowadzają skomplikowane operacje myślowe :mrgreen:
_________________
Zakochana bez pamięci! (Mars [*], Mefisto [*], Nils[*])
Na zawsze w naszych sercach: Marsik [*], Nilsik [*], Mefiś [*]
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 15:40   

Decyzje są podejmowane na podstawie doświadczeń, a to chyba nie jest myślenie abstrakcyjne. :drap:
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
ciacho 



Dołączyła: 14 Maj 2008
Posty: 217
Skąd: Stargard
Wysłany: Pią Maj 16, 2008 12:33   

ja oglądałam jakiś miesiąc temu program o szczurach i jest udowodnione,że szczury wyczuwaja w jakim nastroju, humorze jest człowiek, gdzy jestem zła na mojego ogona i go wołam to czasem nie przychodzi, a jeśli przyjdzie to pokazuje mi swą uległość, już wiem czemu tak jest (ta wiedza pozwala mi go czasem przechytrzyć)
 
     
Justitia 


Dołączyła: 17 Lip 2008
Posty: 19
Wysłany: Pią Lip 18, 2008 06:37   
   Zwierzątka: Szczurek Zuzia


Tak jak pisałam w innym temacie (czym się różni pes od szczura). Nie wiem jak Wasze ale moje szczury myślą abstrakcyjnie . Do psa muszę się zwracać określoną komendą albo stosować specyficzną modulację głosu... Ze szczurami zdarzyło mi się kilka sytuacji wskazujących na to że szczur "wyczuwa" człowieka po mistrzowku (przykład: Lampka ścienna z kablem biegnącym zaraz za ukochanym fotelem ciura. Ogoniasty biega po fotelu a ja kwitnę na wyrku i obserwuję go kątem oka (zmęczona na maxa ale wiem że zasnąć nie można). Nagle widzę, że moja Mycha zaczyna brać kabel w łapki, wącha, oblizuje. Czyżby gryźć chciała? Więc zapobiegawczo mruczę półgębkiem "nawet o tym nie myśl". Nie spodziewałam się reakcji na nieznane jej słowa ale była i to taka jak trzeba: wywiało ją do klatki i strzeliła focha mmo że mój ton nie wskazywał wcale na burę. To nie pierwszy ani nie ostatni przykład ale ten akurat przyszedł mi na myśl najszybciej ;)
 
     
ciacho 



Dołączyła: 14 Maj 2008
Posty: 217
Skąd: Stargard
Wysłany: Pią Lip 18, 2008 09:29   

miałam dużo takich sytuacji, przy kopaniu w kwiatach, nawet zauważyłam jego spostrzegawczość, jak mu czegoś zabraniam to zajmuje się czyms innym i mnie "kątem oka obserwuje" wystarczy, że odwróce głowe i już rozrabia, czasem aż mi go szkoda karcić bo mnie rozbawia w ten sposób.
Ostatnio zmieniony przez smeg Pon Sie 06, 2012 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 13