Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Anatomia i sensoryka szczura
Autor Wiadomość
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 11, 2007 07:29   
   Zwierzątka: ogony


Bo strona już pewnie wygasła. Jak za jakiś czas nie wstanie, to wykasuję.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
H. 


Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 2925
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pią Maj 11, 2007 08:48   
   Zwierzątka: doge


Nisia napisał/a:
Dojrzałość socjologiczna: 160-180 dzień (5-6 miesiąc)
co znaczy dojarzalosc socjologiczna :?:
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Maj 11, 2007 09:20   
   Zwierzątka: ogony


Człowiek generalnie jest dojrzały socjologicznie w wieku 18 lat (płciowo trochę mniej). Ale, jak widać w przypadku ludzi, niektórzy są niedojrzali w wieku nawet 30 lat.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Andzia 
Chemngetuim?



Dołączyła: 01 Lip 2007
Posty: 1512
Skąd: Bielsko - Biała/Kraków
Wysłany: Pią Lip 06, 2007 22:01   
   Zwierzątka: 4 blaski szmaragdowego księżyca,Egir,Darshan i Taran


Rewelacyjne te artykuły. Kawał dobrej roboty Nisia :mrgreen:
_________________
"Człowieku okryty pyłem martwych słów, wykąp swą dusze w milczeniu..."
Wciąż w moich myślach...Klemens ['], Lita ['], Nadzieja ['], Uwe ['], Nosek ['], Tino ['], Taran ['], Fokus ['], Imbir ['], Gent [']...część mnie odeszła razem z Tobą...Tęsknie...
 
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 21, 2007 15:02   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


Nisia napisał/a:
Ostrość wzroku
Ostrośc wzroku szczura z ciemnymi oczami wynosi 1 cpd (cycles per degree), albinotycznego 0,5 cpd, a ludzkiego aż 30 cpd.
Zdolnosc ogniskowania jest równiez u szczurów słabsza. Obraz, jaki widzą jest rozmyty (taki, jak u ludzi z wadą wzroku, którzy nie założyli okularów).


Odkopuję ten temt, bo chciałam podzielić się moimi przemysleniami na temat wzroku szczurów. Skłoniła mnie do tego Fea - mój szczur z bardzo jasnymi oczkami.

Fea nie zachowuje się tak jabky rzeczywiście miała tak bardzo słaby wzrok - zrobiłam jej testy. około pół metra nad ziemią znajduje się "coś" na co mała za wszelką cenę wskakuje. Ostatnio połozyłam jej na tym filijkę - żeby się odbijała i nie wskakiwała. Podleciała, spojrzała w górę i wcale nie postanowiła spróbowac wskoczyć. moim zdaniem ona wiedziała, że tam coś się nagle pojawiło. Wspięła się i zaczeła niuchać.

Drugi przykład. Szczury znajdują się na drugim końcu pokoju. Wołam je tylko raz. Poczym milkę. Przylatują bez zastanowienia w jakim kierunku i nie biegną jak dla mnie na oślep, ale widzą mnie na tyle, aby z tak dallek przybiec. Nie sądze, abym była dla nich jedynie plamą. Bo jeżeli je zawołam i się przemieszczę w inne miejsce - i tak przybiegną prosto do mnie.

Nie upieram się, że mnie "widzą", ale upieram się, że "wiedzą" jak wygląda ich otoczenie o wiele lepiej, niż nam się wydaje.

Off-Topic:
A teraz taki offtop - zastanawia mnie jak naukwcy badają to, jak zwierzeta/ludzie widzą. Chodzi mi o to, że jak opisać to, czy i jak widzimy. Bo zastanówcie się - czerwone moje, wcale nie musi być czerwonym Waszym. Każdy wie, że to jest czerwone, bo tak jest nauczony, że czerwone to takie, a nie inne. Ale może jakbyście spojrzeli moimi oczami, to to, co ja nazywam czerwonym, nazwalibyście niebieskim?
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 21, 2007 15:17   
   Zwierzątka: ogony


Azi, moim zdaniem, w opisywanych przez Ciebie przykładach dużą rolę odgrywa węch, słuch, wibrysy i pamięć terenu.
Zauważyłam na przykład, że szczury "oglądają" wibrysami przedmioty nawet bardzo od nich oddalone (np. o metr). Wyciągają wibrysy w ich kierunku i nimi intensywnie poruszają.
Sądzę, że Twoje położenie lokalizują dzięki słuchowi i węchowi. A potem biegną na pamięć, jednoczesnie kontrolując wibrysami otoczenie. Jeśli coś się pojawi po drodze, wtedy przystają i "badają".
Zresztą. Zauważyłąś, że jesli gdzieś poleci jeden szczur (np. niszczyc coś), to zaraz leci następny tą samą drogą? Myślałam nad tym i może one cały czas znaczą swoje ścieżki. Tylko nie zawsze są to kropelki. I inny szczur widzi i czuje to oznakowanie, więc tam leci. Bo coś świeżego, interesującego.
A widziałaś jak kręci się szczur na świeżo umytej podłodze? Zupełnie jakby sie zgubił.
Szczury są niesamowicie fascynujące. Ich obserwacje... z powodzeniem można poświęcić im życie. I ileż obserwacji można zrobić nie czyniąc jednocześnie krzywdy samym zwierzakom. Po prostu siedząc z nimi razem.

A co badań wzroku. Tez mnie to zastanawia. Może komputera do tego używają? Jakies symulacje? A może przez eeg można określić, co widzą oczy? Przecież w jakis sposób stwierdzono, że daltoniści zamiast czerwonego widzą inny kolor. A przecież nie da się opisac np. koloru zielonego tak, aby to było jednoznaczne. A naukowcy są pewni swego... Muszą być jakieś metody...
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 21, 2007 18:22   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


Nisia, z daltonistami to jest chyba tak, że nie odróżniają czerwonego od zielonego, a co za tym idzie - opieramy się na tym co sami widzą ludzie - jak rozpoznają cyferkę złożoną z czerwonych kropek na tle zielonego to ok, jak nie, to daltoniści. Zauważmy, że komputery wymyślili ludzie i to, co komputer ukazuje i jak bada jest konsekwencją tego co chciał uzyskać konstruktor programu/maszyny.

W mojej całej poprzedniej wypowiedzi chciałam ująć to, żeby nie robić ze szczurów aż takich kalek pod względem "widzenia" otoczenia, czy jak to inaczej nazwiemy. No i ta panika siana przez niektórych odnośnie czerwonych oczu. Nie wiem, ale moje czerwonookie nie są jakoś przesadnie wrażliwe na światło i choć mają wiele możliwości chodzenia zacienionymi ściezkami, to wcale nie unikają wychodzenia do jaskrawego światła. Oczywiście nie mówię o świeceniu prosto w oczy - ludzie też tego nie lubią.
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 21, 2007 19:00   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Ja miałam Benjamina, albinosa, który po pewnym czasie był kompletnie ślepy. Jednak w ogóle nie było tego po nim widać. Zachowywał sie jak zdrowy szczur. Na nic nigdy nie wpadał, zawsze wiedział, gdzie jestem, gdy go wołałam.
Moja uwagę zwróciło tylko to, że z czasem zrobił sie agresywny, tzn dotknięty znienacka, gryzł. Wet go zbadał i stwierdził, że jest ślepy jak kret! A ja nic nie zauważyłam!

Mam teraz Marcyśkę (albinos), który często zachowuje sie jak tępe cielątko. Nawet mój współlokator zauważył, że coś z nim nie tak, bo biegnie po jedzenie dużo wolniej niż inne szczury. Bardzo się też kiwa na boki. Moim zdaniem on po prostu kiepsko widzi, choć radzi sobie doskonale.
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Wrz 24, 2007 08:11   
   Zwierzątka: ogony


Azi napisał/a:
Nisia, z daltonistami to jest chyba tak, że nie odróżniają czerwonego od zielonego, a co za tym idzie - opieramy się na tym co sami widzą ludzie - jak rozpoznają cyferkę złożoną z czerwonych kropek na tle zielonego to ok, jak nie, to daltoniści.

Tak, ale ktos kiedyś musiał do tego dojść. I zapewnie zrobiono to doświadczalnie.
A skoro raz zrobiono, to nie ma potrzeby powtarzania.

A co do tekstu o widzeniu. To są wyniki badań naukowych. A fakt, że szczurom wcale brak wzroku nie przeszkadza, to inna sprawa. Szczury mają wiele innych zmysłów, które są dla nich ważniejsze. Wzrok jest "oboczny", chocby dlatego, że mało przydatny np. w ciemnych kanałach.
Natomiast co do rażącego światła. Dla mnie to, co podane w artykule, ma sens. A że szczurkowi to nie przeszkadza... Do wszystkiego można się przyzwyczaić, zwłaszcza, gdy się to ma przez całe życie. Szczur bez łapki też się oswaja z nową sytuacją i bryka tak, że nie widać różnicy.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 06, 2007 14:17   Zrób to sam - sekcja
   Zwierzątka: ogony


ZRÓB TO SAM - SEKCJA

Napisane przez Debbie „The Rat Lady” Docommun, http://ratfanclub.org/autopsy.html

Uwaga! Ten tekst jest czysto informacyjny! Proszę nie zabijać zwierząt po to, aby zobaczyć co mają w środku!
Osoby wrażliwe uprasza się o nieczytanie.


Pomimo, że stosunkowo dużo wiadomo na temat chorób szczurów żyjących w laboratoriach, wiedza o chorobach szczurów domowych jest nadal nikła. Niestety, wciąż mało właścicieli decyduje się na sekcję swoich pupili. Pomimo, że często przyczyna śmierci wydaje się być oczywistą, np. zapalenie płuc, to prawda może być troszkę inna. Stwierdziłam (tj. p. Docommun stwierdziła) na przykład, że choroby serca mogą przypominać choroby płuc.

Niektórym może nie mieścić się w głowie wykonanie sekcji własnego szczurka, ale warto to rozważyć. Po śmierci ciałko szczurka już nie jest tym ukochanym szczurkiem, tylko narzędziem, opakowaniem, którego szczurek używał.

Szczególnie ważne jest wykonywanie sekcji w przypadku szczurków, które odeszły z niewiadomych przyczyn. Zdobyta wiedza może pomóc w przyszłości innym szczurkom z podobnymi problemami.

Bywa, że weterynarze wykonują sekcję za darmo. Jednakże czasem niezbędne jest pobranie próbek i przesłanie do laboratorium, co z kolei może kosztować. Warto jednak zapytać o możliwości zniżek dla uboższych ludzi.

Jeśli już zdecydujemy się na sekcję, a nie możemy w krótkim czasie dostarczyć ciałka do weta, musimy pamiętać, że nie wolno wkładać ciałka do zamrażarki, gdyż mróz może doprowadzic do uszkodzenia komórek. Zamiast tego można włożyć je do szczelnej torebki ze struną (do zamykania) lub suwakiem, i w ten sposób umieścić w lodówce. Oraz dostarczyć wetowi ciałko jak najszybciej.

Wykonanie sekcji samodzielne jest bardzo łatwe. Oczywiście, właściciel zwierzaczka może nie chcieć wykonywać na nim sekcji – ten artykuł ma na celu tylko udzielenie informacji na ten temat. Może ona być również pomocna dla weta, studentów wet lub znajomych z zacięciem naukowym.

Całkowita sekcja polega na ocenie koloru, rozmiaru, kształtu i struktury wszystkich organów wewnętrznych. W ten sposób często można rozpoznać zasadniczą przyczynę śmierci. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się badanie tkanek w laboratorium. W tym celu niezbędne jest pobranie małych próbek organów. Natępnie należy je umieścić w formalnie, a w ostateczności w alkoholu. Należy zwrócic uwagę, że próbki muszą być pobrane w delikatny sposób, aby ich nie uszkodzić.

Przyrządy
Sekcja szczura wymaga użycia niewielu przyrządów. Niezbędne będą mocne nożyczki z ostrym końcem, szczypczyki lub pinceta, kombinerki lub szczypce z zakończeniem w postaci igły (tj. takie jak pręt, fachowo bodajże nazywają się precyzyjne) oraz rękawiczki. Przydatna będzie także linijka do wykonywania pomiarów. Dobrym pomysłem jest wykonywanie notatek w trakcie sekcji, gdyż można zapomniec o ważnych szczegółach. Tutaj jest kilka terminów przydatnych do opisywania: zmiana patologiczna, uszkodzenie – do zmian tkanek; masa – do nowotowrów; struktura – łamliwa, krucha, seropodobna, zwięzła, miałka, żelowa, w drobinkach, twarda, gumowata, miękka, wodnista; stopień zaawansowania – minimalny, łagodny, umiarkowany, zaawansowany.

Przebieg sekcji
Najpierw należy obmacać dokładnie szczura, aby sprawdzić, czy nie ma guzów i innych zmian chorobwych. Następnie p. Docommun sugeruje sprawdzenie, czy nie ma gruczolaka przysadki mózgowej. To jest najbardziej nieprzyjemna część sekcji, lecz zebrane dane mogą pomóc w zrozumieniu przyczyn rozwoju tej choroby.

Połóż ciałko na brzuchu. Rozetnij skórę na głowie, od miejsca pomiędzy oczami do miejsca pomiędzy uszami. Rozciągnij skórę, aż czaszka będzie widoczna. Umieść kombinerki w oczodołach i zgnieć kości między oczami. Za pomocą pincety lub szczypczyków usuń kości, zaczynają od oczu i poruszając się ku tyłowi czaszki. Delikatnie podkładaj narzędzie pod kości, unoś je i ewentualnie łam. Po dojściu do dużych kości stanowiących górę czaszki, musisz je, z użyciem siły, rodzielić w środku, a następnie złamac jedną na boku tak, aby się uniosła, jak wieko kartonowego pudła. Dzieki temu zostanie odkryty mózg. Delikatnie wsuń szczypczyki lub pincetę pod przedni płat mózgu, podnieś go i usuń. Sporym ułatwieniem tej pracy będzie umieszczenie ciałka na badanym boku (grawitacja). Jeśli jest gruczolak przysadki, to będzie on widoczny jako ciemnoczerwona kropla pośrodku wgłębienia mózgu. Jeśli nie ma guza, na dnie wgłębienia będą widoczne dwa grzebienie. Po tym badaniu można włożyć mózg z powrotem, ułożyć na powrót kości czaszki i zszyć skórę.
Następnie odwróć ciałko na plecy. Aby otworzyć jamę brzuszną, należy wykonać cięcie od dolnej jej części. Cięcie musi być na tyle głębokie, aby przeciąć skórę i mięśnie. Nacięcie powinno być tak długie, jak to możliwe. Obejrzyj wszystkie organy, opierając się na rysunku ich położenia i koloru (w załączniku). Aby obejrzeć strukturę tkanki, przetnij ją. Bardziej doświadczeni będą mieli mniej problemów z zauważaniem zmian w organach. Sprawdź, czy nie ma guzów, zanotuj ich położenie, wygląd i rozmiar. Płyny w jamie brzusznej spowodowane są zazwyczaj nowotowrami, zastoinową niewydolnością serca lub długo trwającymi chorobami wątroby.

W celu otwarcia klatki piersiowej, należy kontynuować nacięcie, delikatnie z boku (nie przez środek), aby ominąć mostek. Przetnij żebra i rozciągnij je. Obejrzyj serce, po czym wyjmij je z ciała. Zmierz jego długość i szerokość. Przetnij je do połowy wzdłużnie, aby zmierzyć szerokość lewej komory i grubość ścianek. Obejrzyj płuca i zanotuj ewentualne zmiany.

Po zakonczeniu sekcji ciałko można zaszyć.

Najczęstsze zmiany w organach i ich przyczyny:
Jelita grube (w zależności od czasu, w którym nastąpiła śmierć, mogą być wzdęte w wyniku rozkładu) --> zaczerwienienie --> zapalenie
Jelita cienkie --> zaczerwienie --> zapalenie
Macica (niekastrowane samiczki) --> zaczerwienie, obrzęk, ropa --> zapalenie, zazwyczaj mykoplazmoza
Pęcherzyki nasienne (niekastrowani chłopcy – kastracja zmniejsza je do 1/3 pierwotnej wielkości) --> żółta gumowata wydzielina --> choroby prostaty ?
Prostata (chłopcy) --> powiększenie --> choroby prostaty
Pęcherz moczowy --> przepełnienie --> zablokowanie dróg moczowych
Nerki --> cętkowane, szaro-różowe, chropowate --> zwyrodnienie
Śledziona --> powiększenie --> objaw niespecyficzny
Wątroba (może być cętkowana w wyniku rozkładu) --> powiększenie, plamki, obrzęk --> zapalenie, zwyrodnienie
Żołądek --> pusty --> brak apetytu
--> wypełniony powietrzem --> niewydolność oddechowa
Serce (z zewnątrz) --> powiększenie --> kardiomiopatia rozstrzeniowa
Serce (wewnątrz) --> grube ścianki --> kardiomiopatia przerostowa
Płuca --> rozszerzone i powiększone --> odma
--> struktura maliny --> mykoplazmoza
--> duże ropnie --> mykoplazmoza
--> plamy ropy, pstrokate --> zapalenie płuc
--> ciemnoczerwone --> zapalenie płuc, wstrząs, udar

Słowniczek do rysunków (wykonanych przez Debbie Docommun):
heart – serce
cut away – rozcięte
R (right) – prawy
L (left) – lewy
atrium – przedsionek
ventricle – komora
„this organs are buried under other organs” – te organy są schowane pod innymi organami
kidney, brown – nerka, brązowa (kolor normalny)
ovary, white – jajnik, biały
uterus, light pink – macica, jasnoróżowa
„braincase with brain removed showing pituitary tumor” – „skrzynka” mózgowa z usuniętym mózgiem, widoczny jest nowotwór przysadki mózgowej
chest wall – ściana klatki piersiowej
diaphram - przepona
thymus gland, greyish – gruczoł grasicy, szarawy
lungs, light pink – płuca, jasnoróżowe
heart, maroon – serce, kasztanowe
liver, maroon – wątroba, kasztanowa
stomach, clear to pink – żołądek, bezbarwny do różowego
spleen, maroon – śledziona, kasztanowa
small intestines, light pink – jelita cienkie, jasnoróżowe
large intestines, greenish brown – jelita grube, zielono-brązowe
seminal vesicle, white – pęcherzyk nasienny, biały
fat, white – tłuszcz, biały
bladder, clear to white – pęcherz moczowy, bezbarwny do białego
prostate, white – prostata, biała

Rozszerzenie 'jpg' usunięte z forum przez admina, dlatego załącznik nie będzie pokazany.

_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
zielonka 


Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 1
Wysłany: Czw Cze 05, 2008 23:21   

Czy ma ktos przypadkiem jakies materialy ( opisy zdjeci cokolwiek!!) o uzebieniu szczura ?? Bo jestem w wielkiej potrzebie a nie mam skad tego zalatwic :( Bylbym wdzieczny za pomoc...
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Lip 18, 2008 10:32   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


Podnoszę i mam pytanie - wie ktoś, dokładnie, na jakiej zasadzie szczury nie wymiotują? Nie miegę znaleźć nigdzie, a mnie to właśnie zastanowiło :/
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lip 18, 2008 11:14   
   Zwierzątka: ogony


Azi: http://ratbehavior.org/vomit.htm
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Lip 18, 2008 13:24   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


Nisia, dziękuję :)
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
Izabela 
zwierzomaniaczka


Dołączyła: 18 Gru 2006
Posty: 610
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro Lis 11, 2009 11:42   
   Zwierzątka: ogonki, smok


Czy ktoś wie, jakie są wartości referencyjne dla poziomu hormonów tarczycy u szczura?
_________________
u nas legwan Bazyli ; 2 ogonki z Merchowego Pola (Aayla i Ylesia) oraz Paja, Tea, Milka, Ashna, Dela, Nita, Navi, Ktosio, Misia, Gabi, (Celia i Chanel) of Anahata
TM:Gucia, Fela, Mela, Jaga, Vani, Buba (Erato of Zirrael), Blusia (Kiara Rat's Troop), Bonita, Kiva (Electra of Zirrael), Tola, Tanita of Zirrael, Kola, Estelka Merchowe Pole, Klarysa, Elwirka MP, Edgar MP, Rolfik Rattery Rattonia, Jadzia MP, Enya MP, Klemens, Jula MP, Geminia MP, Pela Baltic Rats, Gotika MP, Felisia MP, Karina, Irenka MP, Inka MP, Pola MP, Petra MP, Żytnie Ziarko of Smeagolie, Selonia MP, Zubejda of Smeagolie, Korina, Stefek [*][*] [*]
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 14