Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Cukrzyca u szczurów . Co i jak?
Autor Wiadomość
Anka. 



Dołączyła: 28 Sty 2008
Posty: 377
Skąd: Międzyzdroje
Wysłany: Czw Maj 29, 2008 18:52   Cukrzyca u szczurów . Co i jak?
   Zwierzątka: 5 szczurząt, 2 królice, chomik, 2 sucze, ptaszniczka


Jak w temacie, nie znalazłam nic na ten temat.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenie, rady?

Meritum /ok.9 ms, 690 gram/ ma cukrzyce.Wyszło przy infekcji dróg moczowych przy badaniu moczu.W przeciągi 2 dni 3 testery wykazały wysoki poziom glukozy w moczu. Od dziś zaczynamy insuline ( pół jednostki/raz dziennie).
Czy ta dawka jest okej? Najlepiej kiedy podawać rano?wieczorem?
Co powinno dominować w diecie?Co zdecydowanie wykluczyć?

Meritum schudł ok.100gram, jest osowiały, apatyczny, zaczął nawet spać w klatce! Dużo i często pije, tak samo wydala. Ogólnie bolesność brzucha, cały jest nie do życia.
Nie tam sam szczur... :cry:
_________________

[*]Avonka(01.03-8.01.05), Parszywek ,Czwóreczka Szczurosław (06-27.06.08) Fąfel (VII 06-13.10.08) Sekret (I 07-15.10.08 ) Czesio (07-07.05.09)
Meritum (23.08.07 - 14.06.09) Białas (01.07-25.07.09) Fatum (23.08.07-22.08.09) Aspekt (I 08-2 XI 09) [*] Korunia (31 I 2005 - 7 XII 2009) Baggins, Kessar ,
Absurd SzpicelekPożogar, Występek Pohybelek Konsensus ,Wigorek, Hammerth, Moddelek, Temek, Myś Pyś, Karolek Dawidek['] Huragan i Hiś AR, Skoczek, Hektor, Napi,Luzak, Bębenek, Bartuś, Halik AR
 
     
Anka. 



Dołączyła: 28 Sty 2008
Posty: 377
Skąd: Międzyzdroje
Wysłany: Sob Maj 31, 2008 13:58   
   Zwierzątka: 5 szczurząt, 2 królice, chomik, 2 sucze, ptaszniczka


Pobijam temat!

Czy ktoś mógłby pomóc zrozumieć ten tekst : link ?
_________________

[*]Avonka(01.03-8.01.05), Parszywek ,Czwóreczka Szczurosław (06-27.06.08) Fąfel (VII 06-13.10.08) Sekret (I 07-15.10.08 ) Czesio (07-07.05.09)
Meritum (23.08.07 - 14.06.09) Białas (01.07-25.07.09) Fatum (23.08.07-22.08.09) Aspekt (I 08-2 XI 09) [*] Korunia (31 I 2005 - 7 XII 2009) Baggins, Kessar ,
Absurd SzpicelekPożogar, Występek Pohybelek Konsensus ,Wigorek, Hammerth, Moddelek, Temek, Myś Pyś, Karolek Dawidek['] Huragan i Hiś AR, Skoczek, Hektor, Napi,Luzak, Bębenek, Bartuś, Halik AR
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 02, 2008 08:56   
   Zwierzątka: ogony


Anka., a co konkretnie Ciebie interesuje z tego artykułu?
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 08, 2008 11:22   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Może komuś się przyda:

http://pumpkin.pl/ciekawostki.htm
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Anka. 



Dołączyła: 28 Sty 2008
Posty: 377
Skąd: Międzyzdroje
Wysłany: Pon Wrz 29, 2008 15:11   
   Zwierzątka: 5 szczurząt, 2 królice, chomik, 2 sucze, ptaszniczka


Nisia napisał/a:
Anka., a co konkretnie Ciebie interesuje z tego artykułu?



Czy jest jakas górna granica dawkowania insuliny? Jaka insulina jest polecana? Jakie sa proponowane leki , dieta?

Off-Topic:
Przepraszam,że teraz ,ale nie miałam powiadomień :oops:
_________________

[*]Avonka(01.03-8.01.05), Parszywek ,Czwóreczka Szczurosław (06-27.06.08) Fąfel (VII 06-13.10.08) Sekret (I 07-15.10.08 ) Czesio (07-07.05.09)
Meritum (23.08.07 - 14.06.09) Białas (01.07-25.07.09) Fatum (23.08.07-22.08.09) Aspekt (I 08-2 XI 09) [*] Korunia (31 I 2005 - 7 XII 2009) Baggins, Kessar ,
Absurd SzpicelekPożogar, Występek Pohybelek Konsensus ,Wigorek, Hammerth, Moddelek, Temek, Myś Pyś, Karolek Dawidek['] Huragan i Hiś AR, Skoczek, Hektor, Napi,Luzak, Bębenek, Bartuś, Halik AR
 
     
Bluebell 


Dołączyła: 04 Lis 2010
Posty: 2
Skąd: Łódź/Warszawa
Wysłany: Wto Gru 14, 2010 08:50   
   Zwierzątka: Szczur


Mój Nieśmiałek nabawił się cukrzycy. Nie wiemy na razie czy to posterydowo czy na stałe... Z moim chłopakiem nigdy nic nie wiadomo :D .

Pani doktor robiła mu wczoraj "krzywą cukrzycową": zbadała poziom cukru we krwi przed podaniem insuliny, pół godziny po podaniu i potem +/- co godzinę lub dwie.
Dawkowanie insuliny ustala się indywidualnie, żeby było skuteczne, ale nie zabiło szczura (przy zbyt dużej dawce "wymiatamy" mu cały cukier z krwi). Nigdy nie należy zbijać cukru do niskiego poziomu, bo przy nagłych skokach poziomu cukru może to zwierzakowi zaszkodzić, a nie pomóc.

Jeśli chodzi o jedzenie, na razie próbujemy z kocią karmą dla diabetyków i mieszanką ugotowanej włoszczyzny, ryżu i kurczaka (wskazania żywieniowe podobne jak u ludzi).

Ponieważ jesteśmy na wczesnym etapie, ja też powinnam mu jakoś kontrolować cukier. Kłuć go sama nie będę, glukometru nie mam, więc obmyśliłyśmy strategię zastępczą: paski do pomiaru cukru w moczu. Nazywają się Keto-Diastix.

Nieśmiałek sporo schudł przed zdiagnozowaniem i był ospały, osowiały, nie chciał jeść (a dożywiałyśmy go wtedy sinlac-iem i nutri-drinkiem, co tylko zaostrzyło objawy i chudł nadal. Po insulinie jest żywszy, przytomniejszy, śniadanie zjadł w całości "na raz".

Mam nadzieję, że moje informacje okażą się przydatne, choć moja wiedza jest jeszcze świeża, a ja się czuję zielona.
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Gru 14, 2010 09:56   
   Zwierzątka: ogony


A to wiem, kogo poznałam w lecznicy ;)

Tak a propos ;) "Krzywą cukrową". Polega ona na zbadaniu poziomu cukru we krwi w różnych porach doby. Albo wersja skrócona, kilkugodzinna.
Gdy będziesz sprawdzała mu cukier w moczu, szczególnie cenne by bylo, gdyby udało Ci się po spaniu, przed jedzeniem, pół godziny po jedzeniu, etc. Albo po prostu badaj co i raz notując, w jakich okolicznościach badałaś (czy to bylo po spaniu, czy na czczo, czy po jedzeniu, czy po wysiłku fizycznym, etc. - to wszystko wpływa na poziom cukru). Oczywiście, pani doktor Ci mówiła, że czasem trzeba będzie oddać mocz na badanie ciał ketonowych, białka, etc.? Czyli standardowe badanie objawów cukrzycy. Sprawdzaj też, czy w oddechu nie wyczujesz acetonu.

Jeśli mały będzie miał gwałtowny spadek cukru (hipoglikemię), miej pod ręką dla niego jabłko, sok owocowy, albo po prostu troszkę osłodzonej glukozą wody. Objawami hipoglikemii są:
1) objawy autonomiczne: silne uczucie głodu, wzmożone pocenie się, lęk, kołatanie serca, drżenie rąk, niepokój, bladość skóry, tachykardia, rozszerzenie źrenic
2) objawy neuroglikopeniczne (wynikające z niedostatecznej ilości glukozy przenikającej do komórek układu nerwowego): osłabienie, ból głowy, splątanie, zaburzenia zachowania, widzenia i mowy, zaburzenia poznawcze, amnezja, utrata przytomności, drgawki, hipotermia, śpiączka.

Z kolei objawami hiperglikemii (zbyt duży poziom cukru) są: nadmierne pragnienie, częstomocz, osłabienie i chudnięcie. W wyniku utrzymującej się hiperglikemii u chorych może wystąpić uszkodzenie naczyń krwionośnych, prowadzące m.in. do retinopatii, zaćmy, choroby wieńcowej, a także uszkodzenia nerek.

Generalnie hipoglikemia wynika z tego, że glukoza zawarta we krwi została zużyta przez komórki, a niedobór/złe funkcjonowanie glukagonu sprawia, że nowe cząsteczki glukozy nie są uwalniane z wątroby z glikogenu. Doraźnie mozna pomóc przez podanie cukru prostego, w cięzkich przypadkach konieczny jest zastrzyk z glukagonu.
Z kolei hiperglikemia polega na tym, że, zwykle po jedzeniu, we krwi znajduje się dużo cukru. Nadmiar powinien być za sprawa insuliny związany w wątrobie w glikogen, ale jej niedomiar powoduje, że ten cukier sie utrzymuje. Ratunkiem jest podanie insuliny - dawka insuliny musi ściśle zależeć od poziomu cukru. Jak sama zauwazyłaś - żeby niechcący chorego zwierzaczka nie wpędzić w hipoglikemię.
Zarówno hipoglikemia jak i hiperglikemia są bardzo niebezpieczne dla organizmu!
Acha, problemy z produkcją przez trzustke glukagonu często występują razem z problemami z insuliną.

Gdybyś chciała, mogłabym Ci podesłać moje opracowanie odnośnie glikemii. Są też książki medyczne o cukrzycy, które możesz sobie kupić w księgarni medycznej na Niepodległości (okolice Stawków). Mam też kilka artykułów, może by Ciebie zaciekawiły. Wszystko o cukrzycy u ludzi, ale jak zrozumiałam, generalnie u szczurów jest podobnie.

W książkach są tez informacje o diecie cukrzycowej, o tym, jak się liczy indeks glikemiczny pokarmów, etc.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Madzial98 
SZCZUREX



Dołączyła: 19 Paź 2010
Posty: 33
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto Sty 25, 2011 17:46   
   Zwierzątka: szczurki: Olo, Maniek ;)


:?: Słuchajcie, mam pytanie: Ile około powinien ważyć szczur, który ma prawie 9 miesięcy? Proszę o odpowiedź.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sty 26, 2011 11:10   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Madzial98, nie ma takich reguł. Zależy od jego wielkości i budowy. Jeden będzie ważył 350, inny 400, a jeszcze inny 600 lub więcej.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
tyszka07 
arystokratka


Dołączyła: 29 Sty 2009
Posty: 27
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 18:54   Cukrzyca
   Zwierzątka: 2 szczurki


U mojego szura też zdiagnozowano cukrzycę.zaczęła chudnąć i już gorzej wygląda. Ma jakiś guzek nawet ale nie wiem czy to powiązane. Chciałabym się dowiedzieć czym karmić można zanim nie dostanie insuliny? Co w takim wypadku robić?? Dodam że ostatnio przyjmowała antybiotyk ze sterydem i zastrzyk przeciwzapalny. Nie wiem czy to może wpłynąć na cukrzycę. Proszę o poradę.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Mar 22, 2011 19:14   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Myślę, że w miarę tym samym samym co przy szczurze z podawaną insuliną, bo celem tego żywienia jest minimalizacja pików cukru w organizmie:
Bluebell napisał/a:
Jeśli chodzi o jedzenie, na razie próbujemy z kocią karmą dla diabetyków i mieszanką ugotowanej włoszczyzny, ryżu i kurczaka (wskazania żywieniowe podobne jak u ludzi).

Dodam tylko, że Bluebell gotowała takie mieszanki i mroziła w porcjach. Tylko z niewielką ilością marchwi, bo zawiera cukier.
Różnica może być taka, że przy podawaniu insuliny posiłki mają być rzadko i "tylko razem z insuliną", a bez insuliny nie ryzykowałabym jednorazowo dużego posiłku i wynikającego z tego skoku cukru.
A czemu pytasz o okres przed podawaniem insuliny - czemu nie planujesz ustalenia dawki i podawania insuliny jak najszybciej? Czy są jakieś przeciwwskazania?

I pewnie najwięcej powie Ci wet. Napisz co Ci zaleci.
 
     
tyszka07 
arystokratka


Dołączyła: 29 Sty 2009
Posty: 27
Wysłany: Śro Mar 23, 2011 12:01   
   Zwierzątka: 2 szczurki


Rozmawiałam z weterynarzem i kobieta powiedziała, że insulinę daje się 1 jednostkę na 1kg. Moja szczura waży 250g bo schudła więc 1/4 jednostki nabrać graniczy z cudem a rozcieńczona może utracić swoje właściwości. Poza tym łatwo podać za dużo insuliny więc co teraz z tym fantem zrobić?? Możliwe jest też że to po sterydach które dostawała więc jeśli tak to nie wiem dieta odpowiednia może?? co zrobić żeby mojej Mice gorzej nie było??
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Mar 23, 2011 13:10   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


tyszka07, dawkowanie insuliny ustala się indywidualnie biorąc pod uwagę reakcję szczura - i nie robisz tego na podstawie swojego widzimisię tylko na podstawie badania poziomu cukru po podaniu insuliny. Nieśmiałek dostawał dużo, bo po 2V (dwie miarki insulinówki) dwa razy dziennie - znacznie więcej niż mówi Twoja wetka. A ważył poniżej 500g.
Na przedawkowanie insuliny musisz mieć pod ręką glukozę lub przynajmniej mód. No i musisz wiedzieć kiedy szczur ma za wysoki poziom cukru a kiedy za niski - przynajmniej musisz badać poziom cukru w moczu (paski keto-diastix kupisz w aptece, nie są drogie).

Nie sądzę, aby ktoś odpowiedział Ci dużo więcej, bo co mamy Ci powiedzieć? "Podaj więcej, nie zaszkodzisz" - nikt Ci tego nie napisze. Jeśli chcesz możesz skonsultować się z dr Kasią Kamińską z Medicavetu - to ona leczyła Nieśmiałka. Skąd jesteś?

Jeśli będziesz rozcieńczać insulinę (jeśli można) to polecam uwadze ten temat - przy takich ilościach leku jest to bardzo istotne.
 
     
Tatyka 
szczurolubna



Dołączyła: 03 Lis 2008
Posty: 279
Skąd: Zgorzelec
Wysłany: Śro Mar 23, 2011 14:53   

Ja nie miałam styczności bliższej z cukrzycą u szczurów czy ludzi, ale wiem, że koszatniczki są dość wrażliwe na to. Może podawać szczurkowi karmę dla koszaków? Jest ona bardzo uboga w cukry.
_________________
Ariel - 8.06.2010.. {*} Nataniel - 9.09.2010.. {*} Arseniusz - 2.04.2011 {*} Capri - 22.12.2012 {*} Cahirek - 14.06.2013r.
GALERIA
 
     
tyszka07 
arystokratka


Dołączyła: 29 Sty 2009
Posty: 27
Wysłany: Śro Mar 23, 2011 15:11   
   Zwierzątka: 2 szczurki


Ja jestem z Białegostoku. Tu nie ma zbytnio nikogo kto zna się dobrze na gryzoniach :( niestety. Dzwoniłam do weta dziś to powiedziała kobieta żeby kupić paski i badać. U mojej może byc cukrzyca posterydowa ale trzeba sprawdzać stan jak na razie.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 11