Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czyste zwierzęta? Nauka korzystania z kuwety
Autor Wiadomość
Patos 



Dołączyła: 13 Sie 2015
Posty: 41
Skąd: Śląsk
Wysłany: Pon Sie 24, 2015 18:42   
   Zwierzątka: Borys (pieseł), Tajga (suczydło), Dżuma, Birma (szczurzynki)


cane maluchy są ciągle niepewne w kontaktach z człowiekiem, nie chciałabym ich przyprawić o zawał ciągłym podnoszeniem i przenoszeniem do kuwety :) Za to żeby ułatwić im sprawę jeszcze bardziej kupiłam taką samą kuwetę, tylko w większym rozmiarze. Wprawdzie zajmuje baaardzo dużo miejsca, ale w sumie o to chodzi ;)

nimka one ogólnie jakoś mało sikają, albo ja jeszcze nie zauważam... Wydaje mi się, że Dżuma już łapie, bo widziałam ją kilka razy jak się "wypinała" nad kuwetą, ale reszta robi rozróbę :) Dodatkowo któraś zrobiła sobie z plastikowej półki kuwetę, ale to w pełni wybaczam, bo jakaś lekka biegunka się przytrafiła. Oczywiście Buba zdążyła się tym wysmarować, więc za chwilę idziemy się wycierać mokrą szmatką ;) Hamaczki są póki co oszczędzane, mam nadzieję że tak zostanie :roll:
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Sob Sie 29, 2015 16:48   

No ja musiałam przy moich 5 chłopach zmieniać hamaki co 2 dni, inaczej nie szło wytrzymać. Potem już nie miałam na to siły, zostały tylko plastiki i szmatki które wywalałam, albo papierowe ręczniki w koszykach.
 
     
Patos 



Dołączyła: 13 Sie 2015
Posty: 41
Skąd: Śląsk
Wysłany: Sob Sie 29, 2015 17:15   
   Zwierzątka: Borys (pieseł), Tajga (suczydło), Dżuma, Birma (szczurzynki)


Nam ładnie idzie nauka kuwetkowania, może nawet zbyt ładnie bo ostatnio zaczęły sypiać w kuwecie :lol: Sporadycznie zdarza im się załatwić w jakimś hamaczku, rzadziej siknąć. Na dnie klatki też kupki już raczej w pojedynczych egzemplarzach liczę. Pierwszy tydzień uznałam że przetrzymam bez sprzątania kuwety i dopiero wczoraj jak już nie mogłam wysiedzieć (klatka jest przy komputerze) w końcu im posprzątałam. Mam wrażenie, że pozostawienie na dłużej smrodków mogło przyśpieszyć sprawę. Hamaczki w rękach im przepieram co 4 dni jakoś, ale to raczej prewencyjnie bo czuć je dopiero po przyłożeniu nosa.
 
     
Bmiroslaw 


Dołączył: 27 Wrz 2016
Posty: 20
Wysłany: Czw Wrz 29, 2016 13:02   

moje są takie leniuszki, że robią identycznie i nie mam na to zupełnie wpływu
 
     
Alicja65 


Dołączyła: 06 Sty 2017
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 07, 2017 20:27   
   Zwierzątka: Szczurki


Czytam czytam iwidzę że nic nie wiem,poraz pierwszy mam ogonki jestem totalnie zielona.Klatkę maja duzą wygodną no ale nikt nie powiedział mi ze powinnam tam wstawic kuwetę.Mam je juz dwa miesiące czy to nie za póżno jak nauczyć ich aby tam sie załatwiały.Jak ich wypuszczam to posikują,na poczatku zdarzała się i kupa potem nie ale ostatnio znowu sie zdarzyła,ach hamaka nie maja bo w ogóle nie chciały tam wchodzic maja duży domek
_________________
Alicja
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Sob Sty 07, 2017 20:54   

U mnie kuwety są trzy - duża kuweta na dnie klatki, mała kuweta na górnej półce i średnia kuweta na wybiegu. Zasikiwane jest praktycznie wszystko, ale kuwety jednak jakby bardziej ; ). Kupki natomiast są wyłącznie w kuwetach. To chyba jednak bardziej zależy indywidualnie od szczura, czy woli utrzymywać czystość, czy siedzieć w zasikanym domku. Jeśli u Ciebie szczury brudzą jakieś konkretne przestrzenie, to warto im wstawić tam kuwetę i wrzucić trochę świeżego i trochę "zużytego" żwirku. Szczury nie są głupie i ostatecznie się nauczą, że oto jest nowa kuweta i można jej używać. Większość szczurów będzie preferowała kuwetę, o ile będzie blisko i będzie czysta.
 
     
FILIP 


Dołączył: 28 Sty 2017
Posty: 1
Wysłany: Sob Sty 28, 2017 13:01   nauka sikania do kuwety
   Zwierzątka: szczurki


Witam, od 4 miesiecy posiadam dwa szczurki, samce. Jack Daniels i Sir Edwards. Problem z ktorym zmagam sie od samego poczatku, to sikanie. Otóż maja duza klatke, 3 podesty. Kupe ida na dol, ale sikaja tam gdzie spia. Nie nadazam z praniem ich span!! nie mam pojecia jak ich tego oduczyc. myslalem , ze moze sa zbyt leniwe, ale skoro chodza kupe na dol, to czemu nie siku? Ostatnio zostawilem in jeden tylko podest liczac ze zwleka cielska do kuwety,ale niestety.....ktos zna jakis sposob? bardzo dziekuje za info.









Scaliłam z odpowiednim tematem.
Ostatnio zmieniony przez agathe1988 Sob Sty 28, 2017 16:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
agathe1988 



Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 919
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Sty 28, 2017 16:35   
   Zwierzątka: Cała 16 w <3


FILIP, szczury sikały, sikają i będą sikać tam, gdzie im wygodnie. To leży w ich naturze, że znaczą teren. Kastracja samców pozwala zniwelować ostry zapach moczu, ale nie ma metody, która w 100% skutecznie nauczy ich robić siku do kuwety. W miejsca, gdzie sikają najwięcej, możesz postawić im narożne kuwetki- istnieje szansa, że będą do nich oddawać mocz, jednak z własnego doświadczenia wiem, że nie wyeliminuje to problemu całkowicie.
_________________
Na zawsze w sercu: Dumbo [*] Dabi [*] Abu [*] Dropsik [*] Gucio [*] Bubuś [*] Mount [*] Tadeusz of Zirrael Rattery [*] Everest [*] Homer [*] Thor [*] Dover [*] Otto [*] Puci [*] Navaho Incredible Rats [*] Powhatan Incredible Rats [*]
 
 
     
Aurora88 



Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 8
Wysłany: Pon Maj 08, 2017 18:11   
   Zwierzątka: Joey


Podoba mi się pomysł z tymi kuwetami. Do tej pory miałam po prostu ściółkę rozsypaną na dnie klatki, ale może zainstaluję te kuwety - mam dużą powierzchnię klatki więc to się może sprawdzić ;) Szczurka jest ogarnięta, jeśli chodzi o higieniczne sprawy, nie wiem czy tak na starość załapie jeszcze, o co chodzi z kuwetami, ale co tam - spróbować mogę :)
Powiedzcie mi tylko, czego używacie jako kuwet? Czy te plastikowe pojemniczki można kupić w jakichś marketach? Czy tyko w sklepach zoo albo w internecie? Widzę że dużo osób zawiesza w klatce te plastikowe koszyczki, to też wygląda fajnie :)
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Maj 08, 2017 20:22   

Ja polecam opcję plastikowy koszyk trochę większy od pudełka po lodach + pudełko po lodach + ściółka do środka. Koszyk można przymocować na trytytki, a pudełko łatwo wyjąć, wymienić ściółkę i umyć. Po zamocowaniu w górnej części klatki szczury błyskawicznie ogarnęły, o co chodzi.

Kuwety narożne to chyba tylko w sklepach zoologicznych.
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pon Maj 08, 2017 22:25   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Senthe napisał/a:
Kuwety narożne to chyba tylko w sklepach zoologicznych.

Warto sprawdzać wymiary, bo zdarzają się za małe (powinny być takie jak dla szynszyli/fretek). Czasem można kupić używane na bazarkach, choć ostatnio nie pojawiały się nowe tematy.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Aurora88 



Dołączyła: 05 Maj 2017
Posty: 8
Wysłany: Nie Maj 21, 2017 14:13   
   Zwierzątka: Joey


Ok, będę miała nową klatkę, to zamierzam tam się pobawić w te kuwety.
Czy jedna narożna + jedna na dole, taka właśnie z pudełek, starczą na klatkę Frodo dla 3 samiczek?

Mam jeszcze takie pytanie - zauważyłam że u osób, gdzie ściółka/żwirek jest w kuwecie, tam dno klatki jest wyłożone po prostu szmatką/ręczniczkiem. No i właśnie... Czy to faktycznie jest wygodniejsze w sprzątaniu, jeśli trzeba te szmatki zmieniać i prać, gdy będą mocniej zasikane? Jak często musicie to robić?
Wybaczcie jeśli te pytania są trochę głupie, ale ta koncepcja to dla mnie nowość i mnie to intryguje :D
 
     
1flower 


Dołączyła: 14 Sie 2017
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pon Sie 14, 2017 23:13   
   Zwierzątka: 2 szczurzyce (Blue i Latte) :)


Ja mam 2 dziewczynki. Na poczatku jak je przywiozłam do domu to ze stresu wiadomo robiły kupki wszędzie. Latte lubiła się wspinać po kratkach i w powietrzu, z góry robiła kupki :) Teraz i Blue i Latte robią kupki zawsze na dole klatki na ściółce. Gdy je wypuszczam na wybieg to ani jednej kupki nie zrobią poza klatką. Same sie tak nauczyły. A jeśli chodzi o robienie siku to robią gdzie popadnie. W poprzedniej klatce nie mogłam zapanować i lały tak że wszystko ściekało po tylnich szczebelkach klatki czy drewnianych półkach. Wszystko momentalnie śmierdziało. Teraz mam plastikowe półki i łatwiej jest zachować czystość i dodatkowo osłaniam ścianki klatki, żeby mocz nie ściekał zawieszając wapienko w rogi, za którym i tak nie przepadają a przynajmniej osłania tak że nic nie ścieka tylko zostaje na półkach i wtedy wycieram półki ręczniczkiem papierowym. Hamaczki tylko delikatnie znaczą i nie jest tak źle :) Chciałabym je nauczyć robienia kupek do narożnej toalety, tylko jeszcze nie wiem czym mam wyłożyć cała resztę klatki. Ręczniczki papierowe na pewno podrą i będzie sajgon. A kocyki raz dwa zaleją.
 
     
klarissa 


Dołączyła: 14 Lip 2017
Posty: 3
Ostrzeżeń:
 5/4/5
Wysłany: Śro Sie 16, 2017 09:45   

a jakiej używacie ściółki? bo ja własnie mysle nad zmianą, dużo czytalam, ale faworyta jeszczenie mam. Mama dwa szury: Dixi i Pixi.
 
     
szczurkai 



Dołączyła: 21 Mar 2016
Posty: 92
Skąd: zielona góra
Wysłany: Śro Sie 16, 2017 09:50   
   Zwierzątka: szczury i żółw


Cześć :) , ja używam pelletu tuptuś z allegro do kuwet narożnych. W kuwetach dużych ni e mam nic.
_________________
Moje :
Syria, Serbia , Ukayali , Orinoco
Za TM:Luna, Chelsi, Unia Europejska, Velvet, ,Melania, Bella, Paryż , Tokio
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 13