Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Warzywa i owoce - temat ogólny
Autor Wiadomość
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 23, 2016 10:51   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


smeg, pozwolę sobie zacytować z pliku o żywieniu z grupy szczury na Facebooku. Mam nadzieję, że Emilia nie będzie miała nic przeciwko:
Cytat:
Sałata: jej renoma jako pokarm dla szczura w Polsce jest fatalna. Co dziwne - wiele naszych sąsiadów w Europie wcale nie potępia sałaty. Nie wszystko, co o niej słyszymy jest prawdą.
Mit 1: "Sałata nie zawiera żadnych składników odżywczych"
Fakt: Sałata zawiera przede wszystkim dużo wody, możliwe, że dlatego jest uważana, jako uboga w składniki odżywcze. Jednak zawiera ona wiele witamin i minerałów, a wysoka zawartość wody dla organizmu nie jest szkodliwa.
Mit 2: "Sałata powoduje biegunki"
Fakt: Sałatę podajemy wpierw w małych ilościach, monitorując trawienie szczura. Jeśli podamy nagle dużą ilość, szczur może dostać biegunki. Jeśli przy podawaniu sałaty często się zdarzają takie rewelacje, to albo szczur ma zaburzoną florę bakteryjną, albo mamy sałatę z kiepskiego źródła.
Mit 3: "Sałata jest nafaszerowana samą chemią"
Fakt: Sałata tak jak każde inne warzywo i owoc może być nafaszerowana nawozami mniej lub bardziej. Dla bezpieczeństwa wybieramy źródła upraw ekologicznych lub domowych, dobrze myjemy i koniecznie zawsze wyrzucamy liście zewnętrzne!

Autor: Emilia Rulewska
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Beatris 


Dołączyła: 26 Cze 2016
Posty: 2
Wysłany: Czw Cze 30, 2016 08:24   

Hej! Dałam ostatnio moim szczurkom agrest, myślicie, że to bezpieczne? Nic im nie jest, ale się zastanawiam czy w ogóle mogły to dostać do łapek...
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Sie 07, 2016 19:53   

Jedliśmy dziś dynię i została mi masa tego czegoś ze środka dyni - świeżych pestek, dziwacznego miąższu. Można dać toto szczurom? Albo normalne surowe kawałki dyni?

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Czw Paź 06, 2016 11:52 ]
Scaliłam dyskusję z tematu zbiorczego.
 
     
czartoria 



Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 1341
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Sie 07, 2016 20:05   
   Zwierzątka: Gucio, Bryś, Amorek, psy i rybki


Myślę że jak marchew można szczurom dawać to i dynię. A pestki dyni mają właściwości przeciwrobacze.
_________________
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11606
Za TM: Dumbusia, Tchórzyczka, Tentej, Drechu, Tfety, Zygmunt, Borsuk, Sylwuś, Malinka, Maciusiu, Suszi, Sziszunek, Kreciu, Nesti, Abies, Holly, Czili, Liczi, Kofi
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Sie 07, 2016 20:07   

Znaczy wiem, że samą dynię można, tylko nie wiem, czy mieszczą się w tym również dyniowe flaki : P
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Nie Sie 07, 2016 21:06   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Senthe, jasne, że tak :) Cała dynia jest jadalna, a pestki od tych, które dodają do karmy różnią się tylko tym, że nie są obrane (szczury robią to perfekcyjnie ^^ ). Te, których nie zjedzą na jedno posiedzenie (warto z tym nie przesadzić, bo są dość tłuste), wysusz w piekarniku na później :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Prekognicja 



Dołączyła: 07 Lip 2016
Posty: 34
Skąd: Wrocław
Ostrzeżeń:
 999/4/5
Wysłany: Śro Lis 23, 2016 23:06   
   Zwierzątka: dwuletni Kocur [Maine Coon] i trzej szczurzy panowie.


Czy bazylię można podawać? Jeśli tak, w jakiej ilości?
 
     
ema0505 



Dołączyła: 27 Wrz 2013
Posty: 2781
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Wto Lis 29, 2016 00:14   
   Zwierzątka: 5 szczurzych panów i pies Collie nie border


Prekognicja, można podawać świeżą bazylię. Z tego co mi wiadomo, to nie ma jakichś ograniczonych ilości.
_________________
Ze mną: Borys, Bobby Singer, Cookie spod Husarskich Skrzydeł, Gambit of Zirrael, Zen Rotta Taivas, Zick Rotta Taivas, Dave Incredible Rats <3

Za TM: Nodi vel Zdzichu, Scooby vel Pindol, Hienek, Arnold, Harry, Mortimier Pierwszy, Majki, Jessie, Tutek, Czarny

Nasz temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=15302
Zapraszam :)
 
     
Walentyn 


Dołączył: 05 Gru 2016
Posty: 1
Wysłany: Pon Gru 05, 2016 21:42   

Czy mozna podawac kielki slonecznika?
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Gru 06, 2016 12:36   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Walentyn, można.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
kutykula 


Dołączyła: 26 Mar 2017
Posty: 4
Wysłany: Nie Mar 26, 2017 10:46   
   Zwierzątka: trzykrotność szczura - i to płci żeńskiej


Jak to jest z awokado?
Znajduję różne opinie, jedni twierdzą że można podawać tylko miąższ, a skórka jest szkodliwa, inni z kolei że najlepiej w ogóle nie dawać.
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Nie Mar 26, 2017 23:44   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


kutykula, z tego, co wiem nie ma przeciwwskazań. Nie dajemy pestki i skórki. Moje szczury bardzo lubiły.
Spotkałam się też z teorią jakoby awokado miało właściwości antynowotworowe. Nie wiem, jak wpływa w tym kontekście na ogony, ale na pewno jest bardzo odżywcze i ma sporo białka, tłuszczu i węglowodanów, więc nie jest to owoc na co dzień, ale od czasu do czasu nie wahałabym się podać. Dobrze się może sprawdzić do podawania leków (łatwo je przerobić na papkę), jeśli szczury w nim zagustują.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Aggie 
młoda i głupia



Dołączyła: 14 Sty 2017
Posty: 31
Skąd: Opole
Wysłany: Pon Mar 27, 2017 20:19   

Macie może jakieś sprawdzone przepisy na podawanie awokado? Czy lepiej samo, na surowo?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Wto Mar 28, 2017 11:30   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Aggie, po kawałku, do łapek albo zgniecione w papkę :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
kutykula 


Dołączyła: 26 Mar 2017
Posty: 4
Wysłany: Wto Mar 28, 2017 12:00   
   Zwierzątka: trzykrotność szczura - i to płci żeńskiej


Awokado samo w sobie jest średnio smaczne (hm, dla mnie, w sumie nie wiem jak dla szczurów). Zwykle używa się go w kuchni jako dodatku do czegoś. Skoro można dawać, spróbuję im podać w koktailu z bananów, awokado i jogurtu, który sama uwielbiam :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.45 sekundy. Zapytań do SQL: 11