Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
PROBLEMY Z OSWAJANIEM? MOŻE KTOŚ POMOŻE!
Autor Wiadomość
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 17:02   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


jujata, właśnie dlatego szczur potrzebuje towarzystwa swojego gatunku. Wtedy dużo lepiej się oswaja, ma kogoś 24 godziny na dobę. Zauważyłaś, że szczury są aktywne głównie wieczorem i po zmroku? Wtedy chyba śpisz - potrzeba jej szczurzej koleżanki i to im wcześniej, tym lepiej, bo z wiekiem trudniej będzie drugiego szczura dołączyć.
Polecam wziąć ogonkę w podobnym wieku lub młodszą z adopcji. Będziesz wtedy coś o szczurze wiedzieć, z pewnością będzie przyzwyczajony do ręki i da Twojej myszy dobry przykład.

Żeby nie było, że się mądrzę - zaczynałam dokładnie jak Ty. Tylko, że nie wiedziałam, że szczury są stadne i brałam pierwszego ogona ze sklepu jednego, bo wydawało mi się, że to normalne.
Stefan był kompletnie nie do opanowania, dopóki nie trafiłam na alloszczura i nie dowiedziałam się, że to przez brak kolegi. Kiedy pojawił się u nas Czesio, nagle okazało się, że Stefan nie jest autystycznym dzikusem - minęło z dnia na dzień. Był potem dzielnym alfą dla całego stada ogonów, które się u nas zebrało :mrgreen:

Ogonki do adopcji i inne wskazówki znajdziesz w dziale: http://forum.szczury.biz/viewforum.php?f=63
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 17:57   

jujata, jak długo szczurka jest u Ciebie? Poza tym, że do osiągnięcia prawidłowego stanu psychicznego niezbędne jest jej towarzystwo, to obstawiam, że po prostu jesteś niecierpliwa wobec niej - parę miesięcy życia razem może zupełnie zmienić wasze relacje. Wiesz w jakim jest wieku?

Oczywiście głównym problemem jest tu nie kontakt z ludźmi, tylko brak stada. Szczur bez towarzystwa robi się płochliwy, przestraszony, nie ma się do kogo przytulić, nie ma wsparcia psychicznego, nie ma alfy który by mu przewodził, no i nudzi się przez większość czasu. Nie ma w tym nic dziwnego, że w tej sytuacji jest osowiała i niezainteresowana otoczeniem.

Z moich doświadczeń z płochliwym i agresywnym szczurem wynika, że im większe stado, tym łatwiej przychodzi socjalizacja z ludźmi. Jeśli nieśmiały szczur widzi, że inne mają wiele pozytywnych interakcji z właścicielem, że biegają i eksplorują, mają przygody i nic złego im się nie przydarza, to w końcu stanie się bardziej odważny. W grupie raźniej.

Krótko mówiąc - nie ma na co czekać, natychmiast znajdź jej koleżankę. Pojedynczy szczur nigdy nie będzie się zachowywać "normalnie" i nie dowiesz się w ten sposób, jakie są to faktycznie zwierzęta.
 
     
jujata 


Dołączyła: 23 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 19:47   

dziękuję, zaraz zaczne się rozglądać za towarzyszką. Nie wiem niestety w jakim jest wieku byłam tak zafascynowana nią, że wstyd powiedzieć ale nie zapytałam nawet a pani od której ją brałam nie udzieliła mi sama takiej informacji. Po wielkosci wnioskuje, że malutka jak ją brałam była jak taki spory chomik. Zaniepokoiła mnie jej zmiana nastawienia. I fakt pewnie jestem niecierpliwa ale zaczęłam się bać, że dzieje się coś nie tak albo ja cos robie nie tak.
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pią Wrz 23, 2016 21:20   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


jujata, w sprawie ustalenia wieku małej, napisz tu (najlepiej wstawić zdjęcie) :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Catlers 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 4
Wysłany: Nie Paź 02, 2016 19:05   

Witam jestem nowa na forum i od razu mówię, że nie wiem czy dodaję ten post w dobrym miejscu. Otóż tydzień temu zakupiłam w sklepie zoologicznym szczurzycę. Dodam, że zabrałam ją prosto z kartonu jak przywieźli ją z hurtowni. Jest młoda i jedna, ale w bliskiej przyszłości być może uda mi się zakupić jej towarzyszkę. Problem w tym, że dałam jej kilka dni na przyzwyczajenie się do klatki starałam się jej nie przeszkadzać. Od początku mała jest baaardzo strachliwa siedzi najczęściej w kącie, jak zdarzy mi się, że siedząc kilka mterów dalej machnę gwałtownie ręką to cała podskakuje i ucieka, na ręce nie mogę jej nawet wziąć, bo tak się wyrywa, że nie idzie jej utrzymać. Postanowiłam , że zacznę od małych kroczków i wkładam jej rękę do klatki której i tak się panicznie boi. Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem już co robić:(
 
     
agathe1988 



Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 919
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Paź 02, 2016 19:17   
   Zwierzątka: Cała 16 w <3


Catlers, wprowadzenie na początek- szczurki najlepiej kupować z zarejestrowanych hodowli(aktualnie z tych najlepszych funkcjonują Zirrael Rattery, Husarskie Skrzydła i Incredible Rats) lub adoptować( funpage Szczurze Adopcje na fb lub nasz forumowy dział "Oddam").
Przechodząc teraz do Twojego problemu: niestety szczury sprowadzane do sklepów zoologicznych nie są odpowiednio uspołecznione, ponieważ dla nich jest to tylko towar, który należy sprzedać i nikt nie przykłada uwagi do odpowiedniego zsocjalizowania szczura z człowiekiem. Aby przekonać szczurcię do siebie, daj jej jakąś swoją starą,, znoszoną odzież, na której będzie Twój zapach. Wkładając rękę do klatki, miej na niej np. mus z warzyw/owoców/kawałek banana, by szczurek nie mógł uciec z tym w kąt klatki. Możesz również spróbować wyjmować ją na siłę i trzymać pod bluzą, którą masz na sobie.
Jednak osobiście poleciłabym Ci adoptować jej koleżankę w zbliżonym wieku. Szczurki z adopcji są oswojone z człowiekiem, a gdy połączysz nowego (adoptowanego) szczurka ze swoim, mam dużą szansę, że i kupiona przez Ciebie samiczka szybciej się oswoi. One są bardzo inteligentne i uczą się takich zachowań od siebie (coś na zasadzie "Chodź zobacz, człowiek wcale nie jest taki zły!").
Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące adopcji, pisz śmiało na priv ;)
_________________
Na zawsze w sercu: Dumbo [*] Dabi [*] Abu [*] Dropsik [*] Gucio [*] Bubuś [*] Mount [*] Tadeusz of Zirrael Rattery [*] Everest [*] Homer [*] Thor [*] Dover [*] Otto [*] Puci [*] Navaho Incredible Rats [*] Powhatan Incredible Rats [*]
 
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Paź 02, 2016 20:28   

agathe1988 napisał/a:
Wkładając rękę do klatki, miej na niej np. mus z warzyw/owoców/kawałek banana, by szczurek nie mógł uciec z tym w kąt klatki.

Disclaimer: jeśli wysmarujesz palec czymś smacznym, szczur może nie wiedzieć, że nie da się tego zabrać, i próbować Ci odgryźć palec i uciec z palcem. Polecam najpierw podawać tego typu rzeczy na metalowej łyżeczce i dopiero jak szczur ogarnie, że tego się nie gryzie, tylko liże, próbować z własnymi kończynami.
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pon Paź 03, 2016 10:07   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Senthe napisał/a:
Polecam najpierw podawać tego typu rzeczy na metalowej łyżeczce i dopiero jak szczur ogarnie, że tego się nie gryzie, tylko liże, próbować z własnymi kończynami.

No to jeszcze i ja uzupełnię :-P Należy stopniowo zmniejszać dystans - trzymać łyżeczkę coraz bliżej podajnika, a ostatecznie, tuż przed użyciem własnego palca, fajnie się sprawdza nakrętka z butelki trzymana w dłoni :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
agathe1988 



Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 919
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 03, 2016 10:16   
   Zwierzątka: Cała 16 w <3


Senthe, limomanka, czasami oswajanie wymaga poświęceń(palców) :P

Catlers, jak dziewczyny piszą- łyżeczka+zmniejszanie dystansu i powinno być dobrze, a w międzyczasie szukaj zsocjalizowanej koleżanki do,adopcji.
_________________
Na zawsze w sercu: Dumbo [*] Dabi [*] Abu [*] Dropsik [*] Gucio [*] Bubuś [*] Mount [*] Tadeusz of Zirrael Rattery [*] Everest [*] Homer [*] Thor [*] Dover [*] Otto [*] Puci [*] Navaho Incredible Rats [*] Powhatan Incredible Rats [*]
 
 
     
Catlers 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 4
Wysłany: Pon Paź 03, 2016 17:01   

Karmiłam ją przecierem jabłkowym i wcinała z palców już drugiego dnia :) Dzisiaj po długich próbach wyciągnięcia jej z klatki na siłę szybko "wrzuciłam" ją pod bluzę i chwilę pod nią pochodziła, a potem drapala jakby chciała się wydostać. Kiedy wróciła do klatki to usiadła w kącie w bezruchu i siedzi tak do teraz...
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pon Paź 03, 2016 17:37   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


Catlers, no to próbuj jak najwięcej czasu z nią spędzać. Nawet tylko obok klatki. Jeśli nie chcesz wyciągać jej na siłę, to metodą małych kroczków. Najpierw zachęć (najlepiej smakołykiem) do wyjścia z kąta, potem na zewnątrz, na swobodną eksplorację łóżka w Twojej obecności.
A adopcja swoją drogą - będzie widziała, że nie trzeba bać się tej dużej :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
jujata 


Dołączyła: 23 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: Pon Paź 03, 2016 20:43   

Może was to zainteresuje, zaadoptowałam nynie towarzyszkę, trochę od niej większą, no dobra dużo większą. Pepa ma 4 miesiące już 1 dnia mogłam je włożyć razem do klatki bo oprócz zwykłych przepychanek nie gryzły się i nie zachowywały agresywnie. Teraz razem biegają, jeszcze nie są do końca ufne wobec siebie ale jestem dobrej myśli dopiero 2 dzień są razem. 1 dnia Pepa dała nynie popalić ale dzisiaj 2 x mniejszy szczurek dominuje. Mam pytanie z innej beczki mianowicie, u nyny tego nie zauważyłam wcześniej. Jak Pepa podchodzi to mała się hmm, trzęsie może nie ale wibruje całym ciałem jakby ktoś odpalił szczoteczkę elektryczną dzisiaj tak samo zaczęła robić Pepa na moich rękach, jak ja dotknęłam albo jak mała ją ganiała. Czy to oznaka, że się boi?
Ostatnio zmieniony przez jujata Pon Paź 03, 2016 20:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
agathe1988 



Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 919
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 03, 2016 20:44   
   Zwierzątka: Cała 16 w <3


jujata, to rujka, normalne u samiczek ;)
_________________
Na zawsze w sercu: Dumbo [*] Dabi [*] Abu [*] Dropsik [*] Gucio [*] Bubuś [*] Mount [*] Tadeusz of Zirrael Rattery [*] Everest [*] Homer [*] Thor [*] Dover [*] Otto [*] Puci [*] Navaho Incredible Rats [*] Powhatan Incredible Rats [*]
 
 
     
jujata 


Dołączyła: 23 Wrz 2016
Posty: 4
Wysłany: Pon Paź 03, 2016 20:46   

Dzięki
 
     
Catlers 


Dołączyła: 02 Paź 2016
Posty: 4
Wysłany: Sob Paź 08, 2016 08:37   

Dziękuję wszystkim za pomoc, w czwartek dołączyła do mojej szczurzycy nowa. Wzięłam ja z innego źródła i zupełnie inaczej się zachowuje daje się wziąć na ręce wchodzi na rękę, do rękawa itp. Ta duza chyba zaczyna się od niej uczyć, bo zaczynam widzieć różnicę. Jedyny problem to ten, że ta starsza jest trochę zazdrosna, mimo że staram się je traktować tak samo. :/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 12