Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Cytrusy - szkodliwe dla samców, czy podawać samiczkom?
Autor Wiadomość
gucia_ska 



Dołączyła: 20 Kwi 2014
Posty: 201
Skąd: Kłodzko/Wrocław
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 22:52   
   Zwierzątka: krewetki, rybki, śimaki


Znalazłam :)
nimka, to był komentarz do zdjęcia ;)
Macie linka: https://www.facebook.com/...?type=3&theater
_________________
Ze mną: 0

Szczurki za Tęczowym Mostem: Johnny, Jack, Drako, Willy, Harry, Rubinek, Gala, Ofelia, Marshal
Na zawsze w sercu: Rudeczek
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 23:10   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


gucia_ska napisał/a:
Znalazłam :)
nimka, to był komentarz do zdjęcia ;)
Macie linka: https://www.facebook.com/...?type=3&theater


gucia_ska, jesteś wielka! :)

Ja nie znalazłam (a przejrzałam wszystkie posty do... lipca 2014 :| - tam jest taki przycisk "pokaż wszystkie wiadomości, a nie te najbardziej popularne" i nagle się pojawiło jakieś 10x więcej, ale i tak nie znalazłam ;) ).

Tylko nie pamiętam teraz czy ktoś mi pod tym moim komentarzem jeszcze odpisał czy nie... prócz tej jednej odpowiedzi, którą widać. Chyba nie. Chyba nic nie usunięto.



No to teraz mogę podać link w jakim temacie na forum jest napisane, że cytrusów nie można podawać żadnym szczurom ;)
Proszę 8) http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16616


A tak właściwie skąd wiemy, że samicom cytrusy jednak nie szkodzą? Czy te źródło, które podała smeg można uznać za całkowicie wiarygodne?
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Czw Sty 15, 2015 23:23   

nimka, pubmed to wiarygodne źródło opublikowanych prac naukowych, więc myślę, że można zaufać. Aczkolwiek i tam zdarzają się prace wykluczające się wzajemnie, ale taki już urok nauki i statystyki ;)
 
     
nimka 



Dołączyła: 17 Cze 2011
Posty: 1652
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 01:16   
   Zwierzątka: Pies, 3 Koty + u rodziców: Kot i Pies


Kasik napisał/a:
Aczkolwiek i tam zdarzają się prace wykluczające się wzajemnie, ale taki już urok nauki i statystyki ;)

To mnie wcale nie pocieszyło i nadal mam opory żeby dawać samicom cytrusy :P

Czyli jest to źródło prac naukowych. A kto robił TE badanie i czy można mu ufać?
_________________
Nasz wątek: [KLIK]
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 09:52   

Nimka, tak właśnie myślałam, że o ten wpis ze zdjęciem chodzi, ale nie miałam czasu wcześniej przeszukać fanpejdża. Ja wstawiłam ten post, ale pierwszy komentarz jest pod Twoim pytaniem nie jest mój. Znaczna cześć treści jest przekopiowana z artykułu na forum, ale...
nimka napisał/a:
No to teraz mogę podać link w jakim temacie na forum jest napisane, że cytrusów nie można podawać żadnym szczurom ;)
z tym się nie zgodzę. W artykule jest tylko jedno zdanie na ten temat
Cytat:
Zdecydowanie nie podajemy szczurom cytrusów i roślin cebulowatych.
które ja odczytuję jako silną sugestię odradzającą, nie zakaz. Brałam udział w poprawianiu tego artykułu i to zdanie jest pewnym uogólnieniem, które nikomu moim zdaniem nie szkodzi. Lepiej, żeby ktoś nie podał samicy cytrusa niż gdyby reszta informacji na temat ich wpływu na samce miała do kogoś nie dotrzeć. Jest tyle innych przysmaków do wyboru, że szczury na tym nie stracą. Dopisałam jednak (zarówno na forum, jak i na FB) w nawiasie informację, że chodzi tylko o jedną płeć i to powinno uciąć wszelkie nadinterpretacje.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Emilia 



Dołączyła: 20 Gru 2012
Posty: 569
Skąd: Z kraju na mapie po lewej.
Wysłany: Pią Sty 16, 2015 12:06   
   Zwierzątka: 8 x M


nimka, wystarczy wpisać w google "rats D-limonen study" i wyskakuje stosunkowo dużo prac naukowych lub badań podejmujących ten temat i twierdzących to samo. Kilka przykładów:

http://toxnet.nlm.nih.gov...erm+@DOCNO+1809
http://www.anaturalhealin...imonene12-3.pdf
http://monographs.iarc.fr...3/mono73-16.pdf

Wiadomo, że KAŻDE badanie może być błędne, może być sponsorowane, może zawierać za małe/ nieodpowiednie grupy kontrolne, itd., ale jeśli mamy nie wierzyć badaniom, to pozostaje nam sama własna obserwacja.. Która także może nas wprowadzać w błąd ;) trzeba być sceptycznym ze zdrowym rozsądkiem, lecz bez przesady. Akurat te informacje wydają mi się dość wiarygodne, bo nie znalazłam jeszcze ani jednego badania przeciwnego.

Bardzo ciekawe badanie znalazłam za to przed chwilą, dotyczące pozytywnego wpływu D-limonen na regresję(!) guzów sutka u samiczek:

http://www.wellnessresour...ary_d-limonene/

Osobiście nie dawałabym zbyt kwaśnych owoców moim samiczkom, z resztą same ich nie zjedzą. Ale kawałek mandarynki albo pomarańczy lub mango - czemu nie. Szczególnie, jeśli są sezonowe oraz ekologiczne. Choć przez to, że mam stado mieszane, nie ma to miejsca często, bo jest to po prostu niepraktyczne. ;)

Poprawiłam błąd: dawałabym piszemy łącznie /Devona
_________________
Moje skarby: Marie Antoinette KR, Málaga HS, Mousse au Chocolat i Mazurka FR, Mafia, Marsupilami i Miramis IR, labik Mio
Opuścili nas: Marlo, Mokka SR, Mint SR, Mascarpone, Meringue, Malvo, Miu Miu KR
Ostatnio zmieniony przez Devona Pią Sty 16, 2015 12:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
tuśka 



Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 663
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Czw Mar 03, 2016 22:50   
   Zwierzątka: Labrador, szczury


Miałam założyć nowy temat, ale w ostatniej chwili znalazłam ten. No to jak z tymi cytrusami jest?? Niedawno wetka, do której mam pełne zaufanie powiedziała mi, że samce również mogą jeść cytrusy, bo substancja rakotwórcza znajduje się tylko w skórce. Szukałam w necie jakiś badań naukowych, doswiadczeń, niestety NIC! Czy ktoś z Was może jest w stanie przedstawić ten aspekt w świetle poparcia naukowego? Możemy, czy nie możemy dawać samcom cytrusy?
_________________
Obecnie ze mną Alex, Parszywek,Carlos, Denzel

ZA TM min: Manfred [*] Zosia [*] Halina [*] Czarna [*] Alexander [*] Scotty [*] Hania [*] Alina [*] Sasha [*] Mała [*] i wiele wiele innych [*]...
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Mar 04, 2016 10:12   
   Zwierzątka: brak


tuśka, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7945892
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Mar 04, 2016 11:50   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Czy ktoś wie, czy pojęcie "skórka" w pomarańczach w tym przypadku odnosi się do tej pomarańczowej tylko, czy również do białej pod pomarańczową, czy może też do białej błonki pomiędzy cząstkami pomarańczy?

tuśka, teoretycznie możesz dać - w praktyce po co ryzykować? Samcze nerki i tak są jakoś bardziej obciążane z wiekiem niż samiczkowe.
Aczkolwiek osobiście nie widzę przeciwskazań, żeby dawać cytrusy samiczkom, choć wiele osób wyklucza je również z samiczej diety.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
tuśka 



Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 663
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 03:42   
   Zwierzątka: Labrador, szczury


smeg napisał/a:
tuśka, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7945892

smeg, dzięki :) Z artykułu więc wynika, że nie mogą jeść tylko skórki. Chodzi głównie o ten limonen. No i wreszcie się dowiedziałam, że w nadmiarze może prowadzić do nowotworów nerek, a nie jąder, jak czasami na forach można przeczytać. Tylko wiecie co? Ile ten szczur musiałby zjeść teJ skórki i przez ile musiałby ją jeść regularnie, by do takich zmian doprowadzić? Myślę, że musiałby być karmiony tylko samymi cytrusami... Zresztą skórką, bo miąższ nie zawiera związku zwanego limonen. Tak więc myślę, że jak od czasu do czasu szczuras załapie się na cytrusa, nic mu nie będzie :-P
_________________
Obecnie ze mną Alex, Parszywek,Carlos, Denzel

ZA TM min: Manfred [*] Zosia [*] Halina [*] Czarna [*] Alexander [*] Scotty [*] Hania [*] Alina [*] Sasha [*] Mała [*] i wiele wiele innych [*]...
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 07:16   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


tuśka, udało mi się znaleźć info, że chodzi o całą skórkę, czyli te wszystkie błonki też. Dawaj sam środeczek.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
tuśka 



Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 663
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 07:45   
   Zwierzątka: Labrador, szczury


No właśnie szukałam wszędzie, czy to tylko skórka, ta twarda, zawiera tą szkodliwą substancję, czy też te białe pozostałości i błonka też, ale nie udało mi się znaleźć :) Tak więc mówisz, że to wszystko, włącznie z błonkami i tymi białymi naroślami? Kurcze, szkoda, bo przeczytałam, że akurat "to białe" ma najwięcej witamin :/
_________________
Obecnie ze mną Alex, Parszywek,Carlos, Denzel

ZA TM min: Manfred [*] Zosia [*] Halina [*] Czarna [*] Alexander [*] Scotty [*] Hania [*] Alina [*] Sasha [*] Mała [*] i wiele wiele innych [*]...
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 10:21   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


tuśka, w jednym miejscu tak przeczytałam, więc nie mam 100% pewności. Ale ja bym się ograniczyła do miąższu.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 11:46   
   Zwierzątka: brak


Tutaj znalazłam informację, że sok pomarańczowy również zawiera d-limonen: http://www.rmca.org/Articles/oj.htm . Według artykułu jeszcze większe ilości znajdują się w mango, a również znaczące w czarnym pieprzu.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
tuśka 



Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 663
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Pon Mar 07, 2016 11:49   
   Zwierzątka: Labrador, szczury


smeg, może sok zawiera limonen, bo zazwyczaj wyciska się cytrusy razem z tym białym czymś?
_________________
Obecnie ze mną Alex, Parszywek,Carlos, Denzel

ZA TM min: Manfred [*] Zosia [*] Halina [*] Czarna [*] Alexander [*] Scotty [*] Hania [*] Alina [*] Sasha [*] Mała [*] i wiele wiele innych [*]...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.24 sekundy. Zapytań do SQL: 12