To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Leczenie - Pierwsze szczury - choroba ?

szymilosz90 - Nie Sty 31, 2016 00:48
Temat postu: Pierwsze szczury - choroba ?
Mam 2 szczurki: Zorza (ur. 5.12.2015) i Luna (ur. 10.12.2015). Są u mnie od 5 dni. Mam pewne obawy - młodszy szczurek cały czas kicha (przynajmniej wg mnie to jest kichanie), czasami są 3-4 minuty spokoju, ale czasami w ciągu minuty to się zdarza kilka razy. Jest w miarę towarzyska, interesuje się wszystkim, normalnie je (nawet dużo :) )ale cały czas kicha i czasami prycha (nie wiem jak opisać ten dźwięk), i ciągle się myje (drugi szczurek też dba o higienę ale mniej - nie wiem jaki jest szczurzy standard :p ). Czy to jest jakieś uczulenie (miały jako ściółkę żwirek drewniany) czy może jakieś przeziębienie (transporter był przykryty materiałem i niesiony przez 10 minut na zewnątrz) ??
tuśka - Nie Sty 31, 2016 17:02

Kichanie może być spowodowane wieloma czynnikami, począwszy od poznawania przez szczura otoczenia i nowych zapachów, uczulenia na ściółkę, perfumy, dym papierosowy itp, na przeziębieniu kończąc. Większość szczurów przez kilka pierwszych dni w nowym otoczeniu kicha. Jeżeli poza samym kichaniem nie obserwujesz nic więcej niepokojącego w zachowaniu szczura, najprawdopodobniej, to nic poważnego. Zwróć uwagę na jego oddech, czy nie słychać przypadkiem świstów, rzężenia, czy szmerów. Wtedy jest to objaw zapalenia dróg oddechowych. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy odnośnie zdrowia szczura, powinnaś skonsultować je z wetem.
szymilosz90 - Nie Sty 31, 2016 20:23

i jeszcze wieczorem pojawił się dodatkowy dźwięk, i do tego czasami tak trochę ,,szarpie'' stworkiem. Tu jest link do filmiku na youtube gdzie widać i słychać co się dzieje https://youtu.be/m8bH83sGhLk . Ma ktoś pomysł co to może być ?
quagmire - Nie Sty 31, 2016 21:47

szymilosz90, ja bym ją zabrała do dobrego szczurzego weta, żeby ją osłuchał.
szymilosz90 - Nie Sty 31, 2016 21:52

Więc tak zrobię, jutro lub pojutrze. Z tym, że będzie z tym pewien problem bo te dźwięki co słychać to pojawiają się wieczorem i trwają 20-30 minut 2-3 razy w ciągu nocy (vet może nie usłyszeć).
tuśka - Nie Sty 31, 2016 22:35

Wet nie musi słyszeć konkretnie tych dzwięków. Najważniejsze, żeby osłuchał szczurka stetoskopem. Wtedy zobaczy, czy z drogami oddechowymi wszystko w porządku. Ewentualnie może zrobić RTG.
Pyl - Nie Sty 31, 2016 22:53

szymilosz90, koniecznie idź do szczurzego weta i to jutro - to może być katar, ostra alergia, ale również ostre zapalenie płuc. Słychać, że mysza się przydusza przy tych kichnięciach.
Nie zwlekaj - szczury nie pokazują choroby, mogą wyglądać i zachowywać się jak zdrowe a być ciężko chore.

oxxy - Pon Lut 01, 2016 08:35

Pokaż nagranie - gdyby tak normalnie oddychała na wizycie u weta. :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group