To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Odżywianie - Karma dla psów i kotów w diecie szczurów - temat ogólny

H. - Pon Cze 06, 2011 17:47

Andosiek, to chyba jednak za często ;) A czemu chcesz ją tak podawać?
Andosiek - Pon Cze 06, 2011 17:48

w celu uzupełnienia białka.
H. - Pon Cze 06, 2011 17:50

Andosiek, jeżeli będziesz podawała szczurom odpowiednią karmę i od czasu do czasu jakieś warzywa, mięsko, to białka im nie zabraknie. A szczury łatwo przebiałczyć.
Mangusta - Wto Cze 07, 2011 10:19

Andosiek, kupuję moim Purina Darling i są zadowolone, od dłuższego czasu jestem na tej karmie i już 2 szczury dożyły mi 3 lat, żadna nawet nie kichnie. Oczywiście dodatki warzywne i mięso też daję.
Agniesha - Śro Lip 18, 2012 11:46

Nie wiedziałam że można łączyć karmę dla psów z ziarnami dla szczurów, ja głównie łączę Versele Laga Rat Nature, lub Complite z jakimiś ziarnami (rodzice mają dojścia po bardzo niskich cenach), do tego warzywka, kolby i inne pierdoły.

Ale że karma dla psa?
Muszę wypróbować :D

aneczka1-13 - Śro Lip 18, 2012 20:04

Na pewno będzie im smakować tylko wybierz dla nich taką polecaną z forum.
Agniesha - Czw Lip 19, 2012 22:48

No wiadomo :)
badziewia na pewno im nie kupię.

Oli - Pią Lip 20, 2012 01:30

nie chodzi o badziewie, tylko o ilość białka - nie może być za duża, a w psich karmach akurat jest tak, że im lepsza, tym na ogół ma więcej białka ;)
Agniesha - Pią Lip 20, 2012 09:54

To wiem doczytałam o tym w tym wątku. Mówiąc "badziewie" miałam na myślni nieodpowiednią dla szczurów :P
tosca - Sob Mar 16, 2013 17:38

Ja podaję moim szczurkom Joserę Leger (dla kotów) i Joserę Balance (dla psów). Obie są light and senior. Ta dla psów ma 20% białka, a dla kotów 30%. Jest to dobra, wysokiej jakości karma produkowana w Niemczech.
Nie jestem przekonana do Royala, ze względu na to, że jest obecnie produkowana w Polsce i ma zupełnie inna niż ta z Niemiec czy Skandynawii.
No i chciała bym przestrzec przed marketówkami typu Darling Pedigree czy Chappi, po tej ostatniej moja sunia tak się zatruła, że prawie nie przeżyła.

lepakkomies - Nie Mar 17, 2013 00:44

tosca napisał/a:
Ja podaję moim szczurkom Joserę Leger (dla kotów) i Joserę Balance (dla psów). Obie są light and senior. Ta dla psów ma 20% białka, a dla kotów 30%. Jest to dobra, wysokiej jakości karma produkowana w Niemczech. (...)

Mam nadzieję, że podajesz tylko jako smakołyk, raz na kiś czas - bo jeśli jako karmę podstawową, to obie mają dużo powyżej zalecanej normy zapotrzebowania na białko i jak widzę, również tłuszczu (8-9%) (dla dorosłych szczurów jest to do max 15% białka i max 5% tłuszczu).
>> wykaz zapotrzebowania składników odżywczych (z tematu >> http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11557)
Zatem uważałabym, aby nie doprowadzić do przebiałczenia i otłuszczenia ogonów.

tosca - Nie Mar 17, 2013 11:23

Ojoj, oczywiście, że jako malutki dodatek. Chciałam tylko zwrócić uwagę na karmy złej jakości (tzw. marketówki) , które nawet w niewielkich ilościach mogą bardzo zaszkodzić.
Wiem, że podstawą są mieszanki ziaren, a na podstawie Waszych opinii widzę, że i to muszę zmienić.

Kasik - Nie Mar 17, 2013 11:59

tosca napisał/a:
Chciałam tylko zwrócić uwagę na karmy złej jakości (tzw. marketówki) , które nawet w niewielkich ilościach mogą bardzo zaszkodzić.
A to akurat nieprawda, bo tanie karmy są zrobione głównie ze zbóż, a proporcje białka i tłuszczu mają odpowiednie dla szczurów. Takie karmy nie nadają się dla psów, natomiast szczury mogą być karmione taką karmą. Natomiast te droższe karmy mają więcej mięsa, a co za tym idzie więcej (za dużo dla szczurów) białka ;)
Devona - Nie Mar 17, 2013 12:07

tosca napisał/a:
Chciałam tylko zwrócić uwagę na karmy złej jakości (tzw. marketówki) , które nawet w niewielkich ilościach mogą bardzo zaszkodzić.
Karma marketowa nie jest jednoznaczna ze złą jakością. To, że jej skład słabo przystaje do potrzeb zwierząt, dla których jest przeznaczona (czyli psy lub koty), nie robi z niej trucizny. Twój pies się zatruł, powodów mogło być mnóstwo, łącznie z alergią. Porządni hodowcy gryzoni karmowych z powodzeniem karmią swoje zwierzęta chrupkami dla psów z marketu (pod warunkiem, że zawierają mało dodatkowych składników, jak barwniki, aromaty i konserwanty). Wbrew pozorom w przypadku zdrowych szczurów karma dla psa czy kota "marketowa" o niskiej zawartości białka jest bardziej wartościowa niż te o najlepsze ;) . Poza tym wspomniana przez Ciebie Josera dla kotów ma skład raczej kiepski i wcale nie jest to produkt wysokiej jakości ;) . Na karmach dla psów się nie znam, tzn. nie znam potrzeb żywieniowych psów, ale Josera Balance zawiera dużo kukurydzy i zbóż, więc raczej też nie powala składem. Wartość karmy ocenia się nie tylko na podstawie udziału białek/tłuszczy/węglowodanów, ale także źródeł ich pochodzenia. Josera Leger zawiera za dużo białka roślinnego, żeby zaspokoić potrzeby kotów, a ogólny udział białek jest za duży dla szczurów ;) .
tosca - Nie Mar 17, 2013 12:38

Nie chodzi mi tu o proporcjonalny skład w karmach "marketowych" i lepszej jakości. Ok, za dużo białka, dlatego nie można przesadzać z ilością dla szczurów-to oczywiste nawet dla mnie (która tak na prawdę dopiero o szczurach się uczę) . Jednak po "marketówkach" już wiele zwierząt poważnie chorowało.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group