To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zachowanie, psychika i oswajanie - Słownik Szczurzego Języka - interpretacja zachowań

Katsumi - Sob Mar 21, 2009 15:02

Przebrnęłam przez cały temat, ale nie znalazłam odp. na to, co mnie nurtuje, niestety. Kiedy podchodzę do klatki szczurków, oni oczywiście zaraz pojawiają się przy kratkach, stają na dwóch łapkach i wiją jak mogą, żebym się nimi zainteresowała. Jak zbliżam do nich palce, to oni (szczurki) łapią je zębami. Jak siedzą bokiem, dają się normalnie głaskać, ale kiedy mój palec znajdzie się w pobliżu pyszczka, to próbują go chwycić. Tak się dzieje tylko w klatce i zazwyczaj przez pręty, jak otworzę drzwiczki i wkładam rękę nie ma czegoś takiego. Zastanawiam się, co to oznacza, czy to jakaś chęć zabawy, czy komunikat "zostaw mnie"? Ale wydaje mi się właśnie, że chcą się bawić czy być głaskani hmm :?
Jak się boją to kładą po sobie uszy i cali się trzęsą albo tak pulsują śmiesznie i mają mały wytrzeszcz oczu, np. jak wyczują zapach innych zwierząt. Ale dzisiaj Lucek, kiedy go głaskałam w hamaczku też tak dziwnie kładł uszy, tzn. że bał się mnie? Czy pokazywał uległość? Normalnie uwielbia siedzieć mi na ramieniu i być miziany, zgrzyta ząbkami z zadowolenia wtedy :)

gona - Sob Mar 21, 2009 20:30

moje szczurki tez podgryzają mi palce, ale wydaje mi sie, ze one chca zebym je wypuscila po prostu.
a co do trzesienia sie podczas dotykania, to moje panienki robia tak kiedy maja rujke :wink:

Katsumi - Sob Mar 21, 2009 20:51

Nie, nie, trzęsą się tak, kiedy obcy zapach wyczują :)
kropa2535 - Nie Mar 22, 2009 17:43

rozpłaszcza się jak taki husky placek :mrgreen: i jak ją miziam zawsze stara się na to mizianie byc blisko jednej dłoni tak żebym drugą dłonia ją miziala :lol: i kiedy już ją miziam albo pod włos albo na policzkach albo po karku jak bym robiła jej masaż :P ona mnie ika po palcach :serducho: a jak ją ja zaczynam tak szybciej pazurkami poddrapywac , ikc mnie przestaje , po czym jak przestane znowu mnie ika i tak aż do znudzenia :wink:
kingus-rawa - Śro Kwi 01, 2009 20:34

Moja mała szczurzyca tak naprawdę zaczęła fukać po 5 dniach obecności u mnie... czy odczytywać to w taki sposób że oswoiła się na tyle dobrze aby mi się stawiać ?
Anonymous - Sob Kwi 04, 2009 12:21

ale fukac na ciebie? czy tak poprostu? Bo jesli to drugie to moze miec katar, mozesz miec za suche powietrze w pokoju, moga jej przeszkadzac np. pylace trociny.
karola - Śro Kwi 15, 2009 23:09

Stawanie na tylnych łapkach i węszenie jak coś jem- nie ukryjesz, że masz coś dobrego (zwykle kończy się wdrapywaniem na ramię i bezczelnymi próbami kradzieży :) )

Delikatne targanie za rękawy/nogawki, ewentualnie wskakiwanie na mnie i szybka ucieczka- widzę, że robisz coś innego niż zabawa ze mną, natychmiast się bawmy :wink:

obsikiwanie surowego makaronu/gałązek jabłoni- sama sobie o to ścieraj zęby :roll:

Sukub - Pią Kwi 17, 2009 10:34

ja moja nauczyłam prosić o chrupki :) wiec teraz wiem kiedy ma ochotę na chrupka :) czyli nauczyłam ja robić obrót, nie cały dzień nauki :)
czarnaeve - Pon Paź 19, 2009 20:32

od niedawna mam dwie mlode szczurzyce.. jedna lezac mi na ramieniu w pewnym momencie zaczela troszke zgrzytac zabkami :roll: niestety nigdzie nie znalazlam zadnej konkretnej odpowiedzi.. a chcialam sie upewnic co tez moze oznaczac takie zachowanie.. Bylabym wdzieczna za odpowiedz :wink:
Anonymous - Pon Paź 19, 2009 21:04

czarnaeve napisał/a:
niestety nigdzie nie znalazlam zadnej konkretnej odpowiedzi.
naprawdę? To chyba nie przeczytałaś w ogole tego tematu. :]
http://forum.szczury.biz/...p?p=27558#27558
http://forum.szczury.biz/...p?p=27560#27560
http://forum.szczury.biz/...p?p=28210#28210
I to tylko na pierwszej stronie tematu. :roll:

czarnaeve - Pon Paź 19, 2009 21:24

Viss dziekuje, czytalam.. interpretacji takiego zachowania jest wiele dlatego tez postanowilam spytac o ta konkretna sytuacje :wink:
kaszka97 - Śro Paź 28, 2009 19:38

A co znaczy takie hmm.. gruchanie?
Anonymous - Czw Paź 29, 2009 00:48

gruchanie? Nigdy czegoś takiego nie słyszałam u szczurów przynajmniej u moich :P
wczoraj pierwszy raz widziałam wkurzonego szczura , Hefryś był poprostu wkuwiony a nie wkurzony , myślałam że klatke rozniesie :shock: i tak mu oczy pulsowały. Kiedyś też widziałam jak miziałam Zefira jak tez mu oczka pulsowały , to ja już nie wiem czy było mu tak dobrze czy był taki zły. :roll:

babyduck - Czw Paź 29, 2009 09:28

kaszka97 napisał/a:
A co znaczy takie hmm.. gruchanie?
Gruchanie przez nos może być oznaką choroby:
http://forum.szczury.biz/...light=gruchanie
http://forum.szczury.biz/...light=gruchanie

asik8705 - Czw Lis 19, 2009 19:34

A co do zachowan jeszcze. Ja u swojego szczurka zauwazylem ze jak mu znikamy z oczu i czuje sie niepewnie to zaraz stawia kupki. Nie wiem czy to nomalne ale troche denerwujace. A I jeszcze pytanko Nasz fredzio ma ok 3 miesiecy czy to normalne ze szczur nie potrafi usiedziec w tym wieku na miejscu?? musi gdzies ganiac?? Zeby siedzial przy rece , na kolanach i mozna bylo go glaskac to mozna zapomniec max 5 sekund i za chwile dalej biegnie przeszukiwac "plac zabaw"


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group