To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Mioty urodzone - rok 2010 - Miot C SunRat's - rezerwacje str.12

madzook - Wto Lis 16, 2010 22:08

[*] dla Cudaka

[ Dodano: Sro Lis 17, 2010 18:00 ]
U Chiharu zdiagnozowano kamicą moczową struwitową i oksalatową :( Ponieważ skłonność do kamicy jest dziedziczna nasza pani weterynarz zalecała kontrolne badanie moczu u rodzeństwa (ważne żeby go odwirować i zbadać osad).
Mam szczerą nadzieję, że reszta CeRatek nie będzie chorować, ale ostrożności nigdy za wiele.
Pokciukajcie proszę za Chiharka

nezu - Czw Lis 18, 2010 07:50

madzook, wiesz.
Nie chcę podważać kompetencji weterynarza do którego chodzisz, ale ważne jest napisanie że skłonność MOŻE być dziedziczna, a nie że jest.

Kamicę moczową można mieć z powodu złego żywienia, stanów zapalnych dróg moczowych, picia zbyt małych ilości wody (ja tak mam, muszę się zmuszać do picia, ale to w żaden sposób niegenetyczne).
Genetyka to tylko jeden z czynników i jeśli nie zaobserwowano podobnych problemów w linii wcześniej (a nie przypominam sobie, choć mogłam przegapić), nie uważam żeby było się czym szczególnie martwić, acz fakt, na zimne dmuchać warto.


<edit>
Proponuję najpierw rozejrzeć się po starszych pokoleniach i naświetlić je pod kątem kamicy lub ewentualnych problemów z drogami moczowymi które by na nią wskazywały.
Warto zbadać mocz Rege, można też spróbować u eSek dla pewności.
Gdyby przyczyną problemów Chi była genetyczna skłonność, z podobnymi problemami będą się borykać i starsze pokolenia.
Nawet zwłaszcza będą to starsze pokolenia...

Za Chicharu trzymam kciuki z wszystkich sił. :kciuki:

madzial13 - Czw Lis 18, 2010 17:51

nezu napisał/a:
Warto zbadać mocz Rege


tylko jak to zrobić? :roll: Mogę ją odseparować i pobrać krople kałuży z duny...

Bardzo mi zależy na wieściach, bo linia jest kontynuowana po 2 samicach i na hasło "wada genetyczna" reaguję rozpaczą ;(

emila - jak będziesz coś wiedzieć o rodzaju agresji Cudaka, to pisz, proszę. Czy to była agresja do szczurów czy do ludzi?

quagmire - Czw Lis 18, 2010 17:57

madzial13, kochanie, spokojnie - Emilka już pisała na forum SHSRP, że to nie Cudak był agresywny, tylko jego kolega - Tytus. Właścicielka kastrowała obu chłopców, no i niestety Cudaczek miał pecha :(

madzial13, chyba warto pobrać mocz u weta, chyba że masz ten środek do dezynfekcji, żeby zdezynfekować dno duny. Ostatnio tak pobierałyśmy - szczura do klatki i niech sika na sterylną powierzchnię, a później siuśki zebrane zostały strzykawką. Dr Kasia zebrała całą strzykawkę, chyba taką 2 ml - w każdym razie z dwóch kałuży.

emileczka - Czw Lis 18, 2010 18:10

madzial13,

emileczka napisał/a:
Dodam jeszcze, że to nie Cudak był agresywny, kastrowała obu swoich samców i to ten drugi Tytus był agreswyny w stosunku do Cudaka.

madzial13 - Czw Lis 18, 2010 20:42

quagmire, emileczka, uffff - kamień z serca :jupi:

A teraz pytanie do wszystkich domków: kto się wybiera do Warszawy na wystawę z moimi wnusiami?

agacia - Czw Lis 18, 2010 20:48

Ja z Colinkiem i resztą jeśli zgłoszenie doszło :)
madzook - Czw Lis 18, 2010 21:35

Cytat:
ważne jest napisanie że skłonność MOŻE być dziedziczna, a nie że jest

Chodziło mi raczej o to, że dziedziczność dotyczy SKŁONNOŚCI a nie bezpośrednio choroby. Nawet jeśli któreś z rodzeństwa ma tą skłonność nie oznacza to, że choroba musi się rozwinąć.

Oczywiście masz rację, że skłonność MOŻE, aczkolwiek NIE MUSI być odziedziczona.


Jednak zachęcam was do zrobienia tego badania tak na wszelki wypadek.

zuuzuushii - Pią Lis 19, 2010 03:28

madzial13 napisał/a:
kto się wybiera do Warszawy na wystawę z moimi wnusiami?

Jaaaaaaa :jupi:

a co do tych problemów... to ja pewnie zrobię badanie, tak na wszelki wypadek (ale to przy okazji)

Ogoniasta - Pią Lis 19, 2010 09:05

Pn/wt będę u dr Piaseckiego i też zasięgnę informacji..w razie potrzeby zrobimy badania.

[ Dodano: Pon Lis 22, 2010 18:38 ]
Byłam dzisiaj u dr Piaseckiego...powiedział, że kamica jest bardzo rzadka i ryzyko jest znikome. Stwierdził, że badania nie są potrzebne.

Przestrzegał przed dietą...mówił, że jednym z głównych powodów pojawienia się kamicy jest złe odżywianie, np. futrowanie zwierzaka ludzkim pokarmem :roll:

(nezu pisała o diecie wyżej)

quagmire - Wto Lis 23, 2010 11:55

madzial13 napisał/a:
i jeszcze Cinteotl na dodatek :roll:

madzial13, co się stało Cinteotlowi?

Ogoniasta - Wto Lis 23, 2010 12:30

quagmire napisał/a:
madzial13 napisał/a:
i jeszcze Cinteotl na dodatek :roll:

madzial13, co się stało Cinteotlowi?


O to samo chciałam spytać...co się dzieje z CeRatkiem??

madzial13 - Wto Lis 23, 2010 12:58

ktoś mu uciapił paliczki i musi mieć amputowane :(
agacia - Wto Lis 23, 2010 13:10

Oj biedny Cinteotl :( Kciuki dla niego :kciuki:
quagmire - Wto Lis 23, 2010 13:23

:( Biedny łysy misiaczek. Niech wszystko będzie dobrze :kciuki: :kciuki: :kciuki:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group