To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Wystawy szczurów rodowodowych - Wystawa - jak to wygląda?

Mao - Nie Lip 27, 2008 16:22
Temat postu: Wystawa - jak to wygląda?
Jesli jest już taki temat to przepraszam - szukałam i nie znalazłam.

Zastanawiam się, jak wygląda wystawa szczurów rasowych? Znam mniej więcej zasady panujące na psich pokazach, ale nie sądzę, by polegało to dokładnie na tym samym.
W jaki sposób przebiega taka wystawa? Jakie są kryteria oceny i punktacji (bo zdaje się, że takowa istnieje)? Czy szczurki siedzą przez cały czas w tych przezroczystych pojemnikach (faunaboxy?) i ogólnie jak wygląda ocena? Sędzia bierze szczurka, musi mu np. zajrzeć w zęby jak to jest na wystawie psów?
Wybaczcie tę lawinę pytan, przejechałabym się sama na wystawę by przyjrzeć się temu bliżej, ale raczej nie mam jak :/

L. - Nie Lip 27, 2008 17:16

Mao, shsrp.fotosik.pl
Szczurki są w owych faunaboxach i możesz je wyjąc kiedy chcesz :] tylko musisz je non stop pilnować.

Sędzie wyjmuje ciura z transportera i go po prostu ogląda ;] , porównuje, nie zagląda mu raczej do paszczy ^^

Obecnie karta oceny szczura jest w trakcie zmiany, w gdańsku będzie zupełnie nowa punktacja, ponieważ chodzi nam o to, aby mniejszą uwage zwracać na znaczenia, a większą na budowe szczurka.

Dotychczas było tak:
Dotychczas było
budowa ciała 20
sierść 10
głowa 10
oczy i uszy 10
barwa 15
znaczenia 20
zachowanie 5
kondycja 10
suma 100 ptk

W zależności od szczurka zdobywał on mniej lub wiecej punktów.

Sędzia również musi oceniać wg. odpowiednich wzorców, a nie od tak.

np.
Uszka dumbo muszą być jak najbardziej okrągłe, na równi z okiem itd.

gratis - Nie Lip 27, 2008 18:59

L., więc pewnie odpada szczur, który nie da się wziąć na ręce obcemu?
sachma - Nie Lip 27, 2008 19:04

gratis, tak. szczur musi dac się wziazc na rece sedziemu, nie musi byc spokojny, ale zbyt wystraszony dostaje mniej pkt za zachowanie a agresywny zostaje wyrzucony z wystawy.
Mao - Nie Lip 27, 2008 19:44

Każdy musi zabierać swoje faunaboxy w zależności od liczby szczurków?
Takie mam jeszcze pytanie dosyć osobiste. Moje dziewczyny był brane na ciurki do kochania i tak ma zostać, nie mam zamiaru prowadzić hodowli ani tym bardziej rozmnażać ich poza shsrp. Czy mogłyby wziąć udział w wystawie jako właśnie te pokazywane? Zdaje się, że musiałyby mieć najpierw na podst. metryki wyrobione rodowody...

sachma - Nie Lip 27, 2008 20:24

Na wystawie dla szczurow rod. faunaboxy zapewnia SHSRP - wiadomo, jak duzo chetnych to prosimy zeby zabierac swoje ;)

szczury nie musza byc hodowlane zeby byly wystawiane ;) w wystawach moga brac udzial tez pety.

rodowody beda obowiazkowe od kolejnej wystawy ( Olsztyn jest jeszcze bez rodowodow)

L. - Nie Lip 27, 2008 20:26

Mao, shsrp dysponuje 20 transporterami, jeśli jest więcej szczurów to trzeba potem kombinować :) te transpotery, które mamy są na jednego szczura.
Nie ukrywam, że drobne zyski z wystawy mamy :) myślę, że jeszcze troche i uzbieramy na kilka większych transporterów. :wink:

Każdy szczurek, nie zależnie od tego czy ma status pet, hodowlany czy inny, może wziąć udział w wystawie.
Obowiązek wyrobienia rodowodu, aby pojawić sie na wystawie bedzie obowiązywał od kolejnej wystawy (po olsztynie) czyli pewnie dopiero od nowego roku, tak aby wszyscy chętni zdąrzyli z wyrobieniem :wink:
Na razie wystarczy metryka :mrgreen:

babyduck - Pon Sie 04, 2008 15:02

L. napisał/a:
Sędzia również musi oceniać wg. odpowiednich wzorców, a nie od tak.
np.
Uszka dumbo muszą być jak najbardziej okrągłe, na równi z okiem itd.


No własnie, mam pytanie co do tych wzorców. Tu mamy jeden dotyczący uszu dumbo. A czy jest ich więcej? Czy oprócz takich oczywistych właściwości typu "sierść rex musi być pofalowana" są jeszcze jakieś inne wyznaczniki oceny sierści, uszu, ogona itd? Czy są lub czy są w planach SHRP jednolite wzorce podobne do psich wzorców FCI?

L. - Pon Sie 04, 2008 15:23

babyduck, aż tak jak psie wzorce się nie da ;] Szczury mają odmiany, a nie rasy.
Ale oczywiście, że są wyznaczniki. Czyli jak szeroka powinna być głowa stosunku do reszty tłowia itp.

Obecnie opieramy się na wzorcach czeskich, ale nasze SHSR'owe są właśnie w trakcie tworzenia :wink: Już troche mamy, ale oczywiście nie wejdą one w życie dopóki nie ustalimy wszystkiego.

Na obecnej wystawie testowalismy nową punktacje w karcie ocen :wink: ponieważ zalezy nam na skupieniu większej uwagi na budowie uszu, ogólnie szczura i jego kondycji, a nie na znaczeniach tak jak w Czechach.
Chcemy uniknąć tego co tam się dzieje (np. samica z zoologa, która ma idealnie wystawowe znaczenia jest traktowana jak szczur z rodowodem i otrzymuje swój numerek w związku, a samica, która nie ma znaczeń wystawowych, a jest ze zdrowej linii czasami w ogóle nie jest brana pod uwagę w hodowli).

wuwuna - Pon Sie 04, 2008 15:25

babyduck napisał/a:
Czy są lub czy są w planach SHRP jednolite wzorce podobne do psich wzorców FCI
Tak chcemy stworzyć własne standarty. :] Jeszcze w Olsztynie będziemy się posługiwać standartamii czeskimi.Na kolejnych będziemy mieć swoje :wink:

babyduck napisał/a:
są jeszcze jakieś inne wyznaczniki oceny sierści, uszu, ogona

Ogon się zawiła i sprawdza czy jest równej długości z ciałem(nie może być za krótki.)
Oczy muszą być na jednej wysokości i średnio głęboko osadzone(wyłupiaste,czy schowane mocno pod powieką,tracą mozliwość uzyskania dużej ilości punktów)
Sierść nie powinna mieć np. przebarwień. itp.

sachma - Pon Sie 04, 2008 15:47

wuwuna napisał/a:
babyduck napisał/a:
Czy są lub czy są w planach SHRP jednolite wzorce podobne do psich wzorców FCI
Tak chcemy stworzyć własne standarty. :] Jeszcze w Olsztynie będziemy się posługiwać standartamii czeskimi.Na kolejnych będziemy mieć swoje :wink:


tego nie bylabym taka pewna ;)

babyduck - Wto Sie 05, 2008 09:41

Czy te czeskie wzorce można gdzieś znaleźć? I czy nasze polskie (kiedy już powstaną) będą opublikowane chociażby na stronie Stowarzyszenia?
Layla - Wto Sie 05, 2008 09:56

babyduck, ponoć one są w jakiejś książeczce, ale nie są dostępne szerokiemu gremium i nie są dostępne on-line. Chodzi mi o te czeskie.
Anonymous - Wto Sie 05, 2008 10:18

Layla napisał/a:
babyduck, ponoć one są w jakiejś książeczce, ale nie są dostępne szerokiemu gremium i nie są dostępne on-line. Chodzi mi o te czeskie.
tak jest. Mozna napisac do jakiegos hodowcy czeskiego i on, jeśli sie zgodzi, może przesłac do Polski. Ale to nie jest bezpłatne.
Ja napisałam do dwóch hodowców, ale jakos nie otrzymałam żadnej odpowiedzi...

babyduck - Wto Sie 05, 2008 10:25

Hmm, pozostaje czekać na wzorce polskie. Byłoby fajnie gdyby one były jednak dostępne szerszemu gronu niż hodowcy i sędziowie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group