To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

Zarejestrowane hodowle - Hodowle - oceny, opinie, ranking - temat dyskusyjny

AngelsDream - Czw Wrz 20, 2012 12:21
Temat postu: Hodowle - oceny, opinie, ranking - temat dyskusyjny
Na forum jakiś czas temu pojawił się pomysł, żeby stworzyć możliwość oceny występujących na nim zarejestrowanych hodowli szczurów rodowodowych.

Uznałam, że ocena taka musi znajdować się w takim miejscu, by MT mógł nadzorować jej przebieg i dbać o rzetelność pojawiających się w opiniach informacji.

To, co dziś chcę zaproponować, to poniższy schemat oceny:

Cytat:

Hodowla, której dotyczy opinia:
Hodowca, którego dotyczy ocena:
Zakres czasu, do którego opinia się odnosi:
Ocena ogólnego profesjonalizmu hodowcy w skali 1-6 wraz z uzasadnieniem:
Ocena kontaktu z hodowcą przed narodzinami miotu w skali 1-6 (1 - bardzo słabo, potężne niedociągnięcia i zastrzeżenia; 6 - wszystko idealnie) wraz z uzasadnieniem:
Ocena kontaktu z hodowcą po wydaniu maluchów w skali 1-6 wraz z uzasadnieniem:
Ogólne wrażenie:


Plus opis do szablonu:
Cytat:
Zachęcamy wszystkie osoby, które posiadają szczury rodowodowe do podzielenia się z użytkownikami forum swoimi opiniami dotyczącymi poszczególnych (zarejestrowanych oraz uznanych na forum) hodowli działających na terenie Polski. Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt, że ocenie powinien podlegać profesjonalizm hodowcy, jego zaangażowanie w wypełnianiu obowiązków oraz dbaniu o swoje linie, a nie to, czy jest sympatyczną i miłą osobą. Działa to oczywiście w obie strony: ocena negatywna powinna być wyważona i konkretna, zawierać fakty.

Hodowców zachęcamy do odpowiedzi na wszelkie dotyczące ich oceny.

Uwaga: ograniczeniem ilości ocen wystawionych danej hodowli przez jedną osobę/osoby pozostające w związku jest ilość szczurów zakupionych w danej hodowli.


To jedna rzecz. Druga wynikałaby z rozpowszechnienia pierwszej.

Co trzy miesiące można zliczać uzyskane w ocenach punkty, po czym tym samym uzyskiwać najlepszą hodowlę danego kwartału/pory roku. Po czterech takich cyklach zliczone punkty wskazałyby na hodowlę Alloszczura z danego roku, co byłoby tytułem dożywotnim, odbieranym tylko po wykazaniu potężnych niedociągnięć czy nadużyć (patrz: przypadek hodowli baradwys).

Co Wy na to?

Asmena - Czw Wrz 20, 2012 12:48

Czy ankieta dotyczyłaby tylko miotów przeprowadzonych w danym kwartale? Jeśli nie, to jak to rozwiążecie?
majlena - Czw Wrz 20, 2012 12:59

bardzo podoba mi się ten pomysł. byłaby to dobra informacja dla osób, które kochają szczurki i chciałyby mieć rodowodowego, tylko nie mogą się zdecydować na hodowlę.
AngelsDream - Czw Wrz 20, 2012 13:08

Asmena, raczej nie, bo w takim przypadku wiele osób nie mogłoby wystawić swojej oceny.

Być może tytuły za kwartał i dany rok powinny być przyznawane inaczej, tylko jak, jeśli w ogóle.

quagmire - Czw Wrz 20, 2012 13:25

AngelsDream napisał/a:
Zakres czasu, do którego opinia się odnosi:

to nie po to będzie podawany zakres czasu?

AngelsDream - Czw Wrz 20, 2012 13:30

quagmire, potem mógłby, ale pierwsze oceny będą się też tyczyć wcześniejszych miotów.

Ale ogólnie ja to widziałam tak, że mechanizm ocen, punktowania, musiałby się przetestować w praktyce.

Albo jeszcze inaczej: wliczane do statystyk oceny byłby dopiero od stycznia 2013. Tylko trzeba zadecydować, czy liczy się data oceny czy może data miotu.

quagmire - Czw Wrz 20, 2012 13:47

Data miotu - właśnie po to, żeby można było się do starszych miotów odnieść.
Inaczej nigdy nie byłoby dobrego momentu. Bo z jednej strony najlepiej jakby właściciel od razu po otrzymaniu szczurka ocenił hodowcę, ale nie oceni wtedy:
AngelsDream napisał/a:
Ocena kontaktu z hodowcą po wydaniu maluchów w skali 1-6 wraz z uzasadnieniem:

AngelsDream - Czw Wrz 20, 2012 13:52

quagmire, okej, czyli decydująca byłaby data urodzin miotu, w takim razie co z ocenami za mioty z ostatnich dwóch lat i/lub wcześniejsze?
quagmire - Czw Wrz 20, 2012 13:57

AngelsDream, nie wiem :)
Może na przykład jako początek takiego systemu ocen przyjąć rok 2012 (to tylko luźna propozycja), a wszystkie wcześniejsze mioty potraktować wspólnie?
Tylko tu pojawia się pytanie, czy jest w ogóle sens liczenia tego kwartalnie.
Nie wiem, nie myślę dziś troszkę.

L. - Czw Wrz 20, 2012 15:04

Ale jak ma się ilość punktów np. do ilości opinii o hodowcy lub/i ilości miotów?
Wiadomo, że:
a) co raz więcej jest domków spoza forum i które czytają je ale nie mają zamiaru sie udzielać
b) jedne hodowle mają 3-5 miotów rocznie inne 1 - wiadomo więc, że hodowca który ma wiecej miotów, czyli tym samym więcej osób, które mają od niego szczurów będzie posiadać więcej opinii, a tym samym i punktów



Osobiście myślę, że idea wydawania opinii i dzielenia sie nimi jest fajna i pożyteczna, ale jakieś tytuły i wzbudzanie w ten sposób pewnego rodzaju atmosfery konkurencji już nie...

AngelsDream - Czw Wrz 20, 2012 15:10

L. napisał/a:
b) jedne hodowle mają 3-5 miotów rocznie inne 1 - wiadomo więc, że hodowca który ma wiecej miotów, czyli tym samym więcej osób, które mają od niego szczurów będzie posiadać więcej opinii, a tym samym i punktów


Chyba że wyciągać średnią.

L. napisał/a:
ale jakieś tytuły i wzbudzanie w ten sposób pewnego rodzaju atmosfery konkurencji już nie...


W takim razie SHSRP nie powinno także robić wystaw, prawda? To, jaką atmosferę wzbudzi możliwość uzyskania tytułu hodowli roku, w moim odczuciu, zależy tylko od samych hodowców.

L. - Czw Wrz 20, 2012 15:24

Nie wiem, ja osobiście nie odczuwam wystaw jako konkurencji pomiędzy hodowlami, bo stawiamy w końcu zupełnie na coś innego niż zdobywanie tytułów. Jasne, że człowiek pęka z dumy jak szczur z jego przydomkiem coś zdobędzie, ale nie jest to wyznacznikiem jakości hodowli.
To, że jakaś hodowla wyhodowała linie z kiepską sierścią np. rex, ale jest to linia zdrowa - jest w moim mniemaniu bardziej powodem do dumy niż wstydu :wink:

A tutaj obawiam się, że mimo wszystko ilość szczurów urodzonych w hodowli, a tym samym udzielających się właścicieli na forum może wydać niemiarodajną opinię na temat danej hodowli, a tym samym (chociaż przynajmniej w teorii nie powinno się to wydarzyć) negatywnie wpłynąć na ilość chętnych na mioty w niej urodzone.

AngelsDream - Czw Wrz 20, 2012 15:28

L., szczerze mówiąc, ja jakoś specjalnie bardzo nie będę się upierać, żeby z ocen cokolwiek wynikało. Ale z drugiej strony, jaki jest sens w ogóle oceniać, jeśli nie po to, by wyłonić lepsze i gorsze hodowle? Teraz jest ich mało, ale nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja np. za dwa lata.

Osobiście w tym momencie właściwie bez mrugnięcia okiem mogę polecić wszystkie obecne i uznane na forum hodowle.

PACZEK - Czw Wrz 20, 2012 15:54

To może inaczej :)
Może ustalić czym charakteryzuje się zła hodowla? Czego hodowla robić nie powinna,
a za niewłaściwe postępowanie dawać żółte i czerwone kartki.

AngelsDream - Czw Wrz 20, 2012 16:00

PACZEK napisał/a:
Może ustalić czym charakteryzuje się zła hodowla? Czego hodowla robić nie powinna,
a za niewłaściwe postępowanie dawać żółte i czerwone kartki.


To też jest rozwiązanie.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group