Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: karola
Pon Cze 13, 2011 19:20
Jak znakować szczury?
Autor Wiadomość
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 20:36   
   Zwierzątka: szczury


Teraz zacząłem się poważnie zastanawiać... Czemu - jak czytam - praktycznie połowa szczurów rodowodowych pada na różnego rodzaju choroby zamiast dożyć starości? :shock:
 
     
maris 



Dołączyła: 25 Mar 2009
Posty: 1571
Skąd: Gierałtowice/Warszawa
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 21:00   
   Zwierzątka: 5 Ogonków i Bożątko ;)


Zrobiłeś zestawienie WSZYSTKICH rodowodowych szczurów w Polsce i wyszło Ci, że połowa nie dożyła powiedzmy 1,5 roku? Nie uwierzę jak nie zobaczę - zapodaj danymi ;)
Poza tym pamiętaj, że każdy szczur - rodowodowy czy nie, jest narażony na choroby zakaźne. Dodać do tego różne wypadki, np. przytrzaśnięcie łóżkiem, pechowe ugryzienie przez szczura przy łączeniu, itd. Nie tylko genetyka ma wpływ na długość życia i zdrowie szczura ;)
_________________
http://ogonkowo.pl - zapraszam do odwiedzin! <:3 )~
Ze mną: Pringles SR, Totoro SR, Fiołek ZR, Morgan i Magic RT
Za TM [*]: Hugo, Charlie, Claire, Niunia, Juliet, Klusia, Lori, Amelka, Kira, Ashanti, Krzysiu, Vanilka V, Aralka Ab, Mia, Florence SR, Maniek, Fergie SR, Kelly Ab, Franklin, Michael, Reynevan SR, Toffee SR, Szarlej SR, Rubin SR, Pepper SR, Mikan RT
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 21:05   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


rapson48, a to już wymyśliłeś. ;) Większość szczurów dożywa 2-2,5 lat w zdrowiu. ;)
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Cze 17, 2011 21:30   

rapson48, a właściwie o co ci chodzi? :) Nikt nie zmusza cię do posiadania szczura rodowodowego. Nikt nie wymaga abyś zgadzał się, czy popierał politykę shsr, nikt nie oczekuje, że zmienisz zdanie, zapatrywania na to.

Za to ja poproszę cię o wstrzymanie się od tego typu tanich zagrań:
rapson48 napisał/a:
praktycznie połowa szczurów rodowodowych pada na różnego rodzaju choroby zamiast dożyć starości?
:)
 
     
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 21:54   
   Zwierzątka: szczury


Dobra fakt, zapomniałem się że te potwory krótko żyją ;) jednak jako szczury hodowlane chyba tak duża liczba nie powinna być obłożona chorobami.

Nakasha, nie zmyśliłem, przeczytałem na stronie jednego ze zrzeszonych hodowców:

W dziale "w zielonym ogrodzie" jest 12 szczurów, z czego 4 miały guza i 2 problemy z sercem. Zobaczę jak jest u innych.

Viss, szczura rodowodowego nie chcę, za to chciałbym zobaczyć sens tych wszystkich restrykcji, bo jest ich masa i wygląda na to, że coś źle działa.

Może w ogóle taka cecha gatunku, że obrastają guzami a 50% zdrowych to dobry wynik, ja nie wiem tego i chciałbym się dowiedzieć - z resztą widzicie, że jestem tu nowy :wink:
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 22:00   

rapson48, bo nie wszystkie choroby są genetyczne, a szczury jako takie są bardzo podatne na nowotwory. Więc nawet jeśli któryś z tych szczurów umarł z powodu choroby dziedzicznej, to przynajmniej jest pewne, że te geny nie poniosły się dalej.
rapson48 napisał/a:
bo jest ich masa i wygląda na to, że coś źle działa.
Wszystko działa sprawnie, a restrykcji wcale nie jest tak dużo, jak Ci się wydaje. Jak już ktoś pisał - nie są odczuwalne na co dzień.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Cze 17, 2011 22:05   

Szczury mają skłonność do nowotworów i problemów z układem oddechowym. M.in. tymi chorobami walczy każdy hodowca eliminując linie, w których pojawiają się genetycznie uwarunkowane problemy. Restrykcje w takiej formie pozwalają na kontrolę miotów i linii, ot cała filozofia.

Ponawiam prośbę o pokazanie wyliczeń, na podstawie których twierdzisz, że
rapson48 napisał/a:
a 50% zdrowych to dobry wynik
 
     
Sysa 



Dołączyła: 31 Gru 2009
Posty: 1940
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 22:30   
   Zwierzątka: 3 nimfy


Najpierw rzucasz tekstami o całej populacji szczurów rodowodowych, a potem piszesz:
rapson48 napisał/a:
nie zmyśliłem, przeczytałem na stronie jednego ze zrzeszonych hodowców:
W dziale "w zielonym ogrodzie" jest 12 szczurów, z czego 4 miały guza i 2 problemy z sercem. Zobaczę jak jest u innych.

Porównując zapadalność na dziedziczne nowotwory szczurów "kundelków" i szczurów rasowych na pewno zauważyłbyś różnicę.
Ale do tego trzeba więcej danych niż strona jednego hodowcy, z dużą dozą nadinterpretacji czytającego. ;)
_________________
Ze mną Idzia (07.07.09r.-23.11.10r.), Laura (07.07.09r.-02.11.12r.), Beza (07.07.09r.-13.04.11r.), Bąbel (14.02.10r.-23.04.12r.), Essie (19.04.10r.-07.05.12), Fibi (24.05.10r.-12.06.12), Ofca (30.05.10r.-04.06.13)
 
     
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 22:36   
   Zwierzątka: szczury


Ok, dla osób, które myślą, że przyszedłem robić dym - nie ;d z resztą widać, że zadaje konkretne pytania, dyskutuje, nie rzucam mięsem, przyjmuje merytoryczne argumenty. Założyłem ten temat - na początku w offtopie bo chciałem zadać kilka różnych pytań, nie piszę śmieci-postów w żadnym innym wątku, nikogo nie wyklinam. Nie kopię pod nikim dołków, nie piszę w necie jakie to forum nie jest #@^%!#

Jednym słowem badam sytuacje i zbieram informacje ;)

Od tego jest forum, żeby dyskutować (przynajmniej kiedyś tak było), nie narzucam nikomu swojego toku myślenia tylko zadaje pytania swoją drogą dzięki za treściwe odpowiedzi - sporo się dowiedziałem :]

tylko pozwólcie forum być forum, a nie kółkiem wzajemnej adoracji i jak mam jakieś pytania to pozwólcie mi je zadać (no chyba, że na tym forum dyskutować nie można).

A o polityce... szczerze? W PL to przydałaby się gruntowna reforma wszelkiego wszystkiego :lol:

Ale byczy offtop... aż się zmęczyłem... no dobra... Po tych wszystkich pytaniach, stwierdzam co następuje: forum w porządku, ludzie mili i pomocni, a zasady shsr... - :mrgreen: trochę słabe, ale nie ubiegam się o nic i na szczęście im nie podlegam

Chyba wiem już wszystko, temat na tyle mocno zboczył z toru, że prosiłbym administrację o zamknięcie i skasowanie wątku - żeby nie śmiecić.

do uszczurzenia :]

--

a wyniki takie z - www.sunrats.pl
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 22:43   

rapson48, fajnie by było gdybyś zapropnował konkretne ulepszenia ;) Mówię serio, bez sarkazmu - po prostu dużo osób kręci nosem, że to czy tamto jest niefajne, ale już mało kto ma konkretne pomysły. Dlatego zapraszam na forum stowarzyszenia, będziesz mógł się tam z nami podzielić wszystkimi pomysłami, które przyjdą Ci do głowy.
Pamiętaj tylko, że dla nas bardziej liczy się dobro zwierząt niż wygoda ludzi.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Sysa 



Dołączyła: 31 Gru 2009
Posty: 1940
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 22:44   
   Zwierzątka: 3 nimfy


rapson48, ja bym chciała się dowiedzieć, czemu konkretnie zasady shsr są według Ciebie słabe?

Bo widać, że zależy Ci na zdrowiu szczurów (eliminowaniu chorych linii), ale jednocześnie negujesz robienie sekcji zwłok itp., które są najważniejsze w ocenie zdrowia populacji.
A to, że trzeba się postarać o szczura to też zaleta, bo zwierzę nie jest zabawką, to olbrzymia odpowiedzialność. Te zasady nie są po to, żeby robić na złość ludziom, tylko po to, żeby lepiej opiekować się szczurami. :)
_________________
Ze mną Idzia (07.07.09r.-23.11.10r.), Laura (07.07.09r.-02.11.12r.), Beza (07.07.09r.-13.04.11r.), Bąbel (14.02.10r.-23.04.12r.), Essie (19.04.10r.-07.05.12), Fibi (24.05.10r.-12.06.12), Ofca (30.05.10r.-04.06.13)
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Cze 17, 2011 23:08   

rapson48, ale jak możesz oceniać populację kilku setek szczurów na podstawie 12? Chcesz dyskutować, to super, tylko w takim razie nie w ten sposób. Ja nie zakładam na twoim przykładzie, ze wszyscy faceci są przeciwni np. sekcji, nie sądzisz, ze to idiotyczne? :D

http://shsr.szczury.biz/viewforum.php?f=3 tutaj jest dział propozycje, napisz konkretne propozycje.
 
     
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 23:35   
   Zwierzątka: szczury


Niamey, już myślałem, że do naprawdę konkretnej rozmowy nie dojdzie a tu jednak miłe zaskoczenie ;)

Pomysł mam, dość konkretny i długoterminowy [praca nad tym zajmie mi około rok czasu ale Polska organizacja miałaby total kozak opcje, żadna inna organizacja w szczurzej branży nie ma czegoś w podobie - no chyba, że kiepsko szukałem], tyle, że musiałbym liczyć na pomoc w uzgadnianiu szczegółów merytorycznych.

Sysa, jeden szczególny powód - utrudniają osobom dostać szczura i większość pójdzie po niego do zoologicznego (a celem jest tępić je, z tego co wiem), głównie tyle. Patrzę z trochę innej perspektywy niż Wy. Bo Wy się znacie, gadacie normalnie między sobą to wymiana zdań w rodzaju "a jak tam się szczur czuje?" "a dobrze, dzięki", w ogóle jest nie istotna i jest dla Was całkiem normalna, a jak taki ktoś spoza forum poczyta sobie regulamin to dojdzie do wniosku, że przechlapane mieć takiego szczura. Nie dość, że 7 razy droższy to jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki na nim wiszą.

Dlatego dobrym pomysłem jest rozróżnienie jakie jest dokonywane na stronie nfrs, dwa rodzaje hodowli o jednej piszą "Breeding for Show" a drugiej "Breeding for health and temperament", i mówią tam, że różni je jedynie nadzór hodowcy nad szczurami (to co mnie i pewnie nie tylko mnie zniechęca absolutnie). Swoją drogą, kupując szczura za 80 czy 90 PLN, kto mądry by się nad nim znęcał albo brał na pokarm? Dzieciak też nie kupi, bo go nie stać. Barierą powinna być cena i pierwsze wrażenie na hodowcy a nie biurokracja... No chyba że chodzi o breeding for health, to nie ma przeproś, ale wybór powinien być :wink: nie mniej rozumiem, że u nas nie ma Breeding for Show, no ale nic, może kiedyś :roll: hehe

Mogę pisać trochę od czapy bo lekko podsypiam :mrgreen:

Dorzucam link, żeby nie było że zmyślam hehe
http://www.nfrs.org/geninfo.html
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 23:57   

rapson48, tym bardziej zapraszam na forum, Viss podała link, nowe pomysły to zawsze coś ciekawego ;)
Powiem szczerze, że mi tam "breeding for show" nie brakuje. Zwłaszcza, że i tak nikt nie rozmnaża szczurów małych czy nieproporcjonalnych, więc "niewystawowość" przejawia się wyłącznie np. w krzywym znaczeniu czy pofałdowanych uszach dumbo.

Poza tym, praktyka jest taka, że szczury bierze sporo osób spoza forum więc jak widać obostrzenia wcale nie są takie zniechęcające ;) Dodatkowo, "walka z zoologami" nie jest głównym celem shsr, są inne organizacje, które się tym zajmują, np. sps.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Cze 18, 2011 10:38   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Nigdy, nawet na początku, nie uznałam zasad SHSR w sprawie kupna szczura za "zbyt ostre". Owszem, gdyby hodowca stał nade mną i dyktował, jakiejś ściółki mam używać i w jakim płynie myć szczurzą kuwetę, to bym się wkurzyła. Ale poinformować raz na jakiś czas o stanie zdrowia? Zlecić sekcję w wypadku niejasnej przyczyny śmierci? Naprawdę nie umiem dopatrzyć się w tym problemu. Nie trzeba jeździć na wystawy, ani zdobywać pucharów, trzeba tylko pamiętać, że nie tylko nasz szczur istnieje. Nasz szczur ma jeszcze rodzeństwo i dalszych krewnych, a na ich zdrowiu też powinno nam zależeć.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 13