Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: karola
Pon Cze 13, 2011 19:20
Jak znakować szczury?
Autor Wiadomość
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:05   Jak znakować szczury?
   Zwierzątka: szczury


Witam

Nieobeznany jeszcze jestem trochę dlatego piszę tu, żeby nie spammować nigdzie przez przypadek ;d

Chciałbym poruszyć dość istotną sprawę bo nie mogłem się doszukać, mianowicie znakowanie szczurów rodowodowych*. Robi się to? Jeżeli tak, to jak? Jeżeli nie, to jakie są pomysły na rozwiązanie tego problemu?

Pozdrawiam

*) specjalnie nie został użyty wyraz "rasowych"
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:11   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


rapson48 napisał/a:
Jeżeli nie, to jakie są pomysły na rozwiązanie tego problemu?


W jakim celu znakować szczura rodowodowego?

Oprócz ew. potwierdzenia, że ten osobnik to rodowodowo i w papierach ten szczur?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:18   
   Zwierzątka: szczury


Sytuacja: ktoś bierze szczura z rodowodem, szczur pada - ktoś bierze podobnego szczura ze sklepu (tym bardziej, że zasady posiadania szczura rodowodowego są miejscami conajmniej dla mnie niejasne... ale o tym póżniej) i ten ktoś sprzedaje go jak rodowodowego.
 
     
Sysa 



Dołączyła: 31 Gru 2009
Posty: 1940
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:20   
   Zwierzątka: 3 nimfy


rapson48, nikt nie może sprzedać rodowodowego szczura bez zgody hodowcy. Nikt nie kupi takiego szczura rodowodowego, jeśli jego sytuacja nie jest jasna.

Wreszcie, wielu odmian nie znajdzie się w zoologach.

Proba sprzedaży szczura rodowodowego pokątnie, zostałaby wykryta.
_________________
Ze mną Idzia (07.07.09r.-23.11.10r.), Laura (07.07.09r.-02.11.12r.), Beza (07.07.09r.-13.04.11r.), Bąbel (14.02.10r.-23.04.12r.), Essie (19.04.10r.-07.05.12), Fibi (24.05.10r.-12.06.12), Ofca (30.05.10r.-04.06.13)
 
     
karola 



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 1236
Skąd: zza zachodniej granicy
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:24   
   Zwierzątka: szesnaście szczurzych łapek i cztery psie


Swoją drogą trudno mi uwierzyć, że hodowca nie zorientowałby się, że to inny szczur. Da się odróżnić nawet teoretycznie identyczne albinosy więc co dopiero szczury ze znaczeniami.
_________________
Muzyka - Strofa - Shaaby - Saidi :serducho:

Tęsknię za: Robin - Tobbą - Tiril - Taszą - Melodią
 
 
     
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:34   
   Zwierzątka: szczury


Czyli regulują to przepisy posiadania szczura rodowodowego? Ok, rozumiem, dzięki :) [jeżeli gdzieś się mylę proszę mnie poprawiać]
 
     
Sysa 



Dołączyła: 31 Gru 2009
Posty: 1940
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:39   
   Zwierzątka: 3 nimfy


rapson48, dokładnie. Z hodowcą podpisujesz umowę (można je znaleźć na stronach w hodowli), której jest mnóstwo punktów mających zapobiec rozmnażaniu szczurów poza związkiem czy złemu ich traktowaniu.
_________________
Ze mną Idzia (07.07.09r.-23.11.10r.), Laura (07.07.09r.-02.11.12r.), Beza (07.07.09r.-13.04.11r.), Bąbel (14.02.10r.-23.04.12r.), Essie (19.04.10r.-07.05.12), Fibi (24.05.10r.-12.06.12), Ofca (30.05.10r.-04.06.13)
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 19:41   

rapson48 napisał/a:
Czyli regulują to przepisy posiadania szczura rodowodowego?

Nie tyle co przepisy, a umowa kupna-sprzedaży zawierana pomiędzy hodowcą, a przyszłym właścicielem szczura ;)
Oraz zwarte szeregi członków SHSRP, którzy jeśli czegoś niejasnego dowiedzą się o jakimś szczurze rodowodowym a jest prawdopodobieństwo, że hodowca o tym nie słyszał informują się wzajemnie. W kupie siła :-P
_________________

 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 21:01   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Dokładnie, z każdym jest podpisywana umowa, która zawiera odpowiednie postanowienia. Niektórzy hodowcy mają bardziej rozbudowane i szczegółowe umowy, inni trochę mniej, ale pewien standard jest zachowany.

Poza tym hodowcy pamiętają jak wyglądały ich maluszki, jest też zawsze mnóstwo zdjęć, więc można porównać. ;) Tak naprawdę, na upartego, można by podmienić szczury np. selfowe aguty. Aby "wykryć" osoby, które są na tyle nieodpowiedzialne, odbywa się z chętnymi na maluchy rozmowy na GG, przez tel. i e-mail. Oczywiście ktoś może kłamać, ale zazwyczaj gdy odpowiednio drąży się temat, to w końcu się to wykryje.

Rzecz jasna hodowcy obdarzają chętnych pewnym zaufaniem, inaczej adopcje "kundelków" czy sprzedaż rodowodowych maluchów nie miałyby sensu. ;)
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 13, 2011 22:51   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


mnie tylko zastanawia jedno.. po co ktoś miałby to robić? w sensie podmieniać szczury i sprzedawać.. na boga.. to nie psy, za które można zarobić po kilka tysięcy złotych :DD
Ostatnio zmieniony przez H. Sob Cze 18, 2011 13:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 14:26   
   Zwierzątka: szczury


Przeanalizowałem jeszcze kilka rzeczy - w sumie zakaz "sprzedaży" szczurów rodowodowych przez pośredników wszystko załatwia.

Jak tak czytałem nasunęło mi się pytanie - czemu podejście do posiadaczy szczurów rodowodowych jest bardziej restrykcyjne niż np. podejście do posiadacza psa rasowego? Po przeczytaniu zasad posiadania takiego szczura nie zdecydowałbym się ;)

believe_86, wiadomo jak jest z ludźmi - lubią szponcić :lol: ktoś może pójść tokiem myślenia "kupiłem szczura, wydałem stówe, szczur padł, mam papiery a w zoologicznym obok jest taki sam, o swoje trzeba walczyć", ale fakt, bardzo restrykcyjne podejście uniemożliwia taką sytuacje - znakowanie nie jest potrzebne ;]
 
     
Sysa 



Dołączyła: 31 Gru 2009
Posty: 1940
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 14:35   
   Zwierzątka: 3 nimfy


rapson48, to przykre, że nie chcesz szczura rasowego przez zasady, które mają chronić zwierzęta przed złym traktowaniem, ale co kto woli... ;)

Podejście wielu hodowców psów jest takie samo jak hodowców szczurów. Różnica polegająca na wysyłaniu CV wynika, jak mi się wydaje z tego, że łatwiej znaleźć nabywców na szczury (zwłaszcza jak działa GMR) niż na psy (które rzadziej sa trzymane w parach, co dopiero mówić o grupach).
No i łatwiej jest ogarnąć małą grupę hodowców niż ileś setek hodowli.
_________________
Ze mną Idzia (07.07.09r.-23.11.10r.), Laura (07.07.09r.-02.11.12r.), Beza (07.07.09r.-13.04.11r.), Bąbel (14.02.10r.-23.04.12r.), Essie (19.04.10r.-07.05.12), Fibi (24.05.10r.-12.06.12), Ofca (30.05.10r.-04.06.13)
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 14:37   

rapson48, dla dobra kolejnych linii? Hodowcy muszą mieć kontrole nad tym, co się dzieje z "ich" szczurami, żeby móc reagować - np. wykluczać czy zawieszać linie obciążone chorobami genetycznymi, albo wyłuskiwać te wartościowsze, zdrowsze, długowieczniejsze. Do tego potrzeba obserwacji wszystkich szczurów z miotu, a nie tylko tych będących własnością hodowcy.
Bez tej kontroli hodowcy mogliby jedynie stawiać na ładne kolorki.

Może gdyby takimi restrykcjami obarczyć właścicieli psów rodowodowych, to byłoby mniej chorób nowotworowych, dysplazji czy wad charakteru w liniach psich?
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
rapson48 


Dołączył: 13 Cze 2011
Posty: 12
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 14:56   
   Zwierzątka: szczury


Sysa, jakby to była tylko kwestia jednego CV to by było jeszcze do ugryzienia, ale... meldowanie o stanie szczura, konieczność zrobienia sekcji a nawet doczytałem, że jest opcja że ktoś może mi prawnie takiego szczura zabrać ;) nie no ... w ogóle to nie wiem nawet co o tym myśleć.

Przy psie rasowym kupuje psa, mam psa i nikt mi nie stoi nad głową i nie pyta "jak tam pies?"

Szczury to naprawdę świetne stwory ale nie zatrułbym sobie dla nich życia ;) raz już podpisałem umowę z pewną fioletową firmą komunikacyjną (nazwa zaczyna się na "P" a kończy na "y") i takich akcji mam dosyć :mrgreen:
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Cze 17, 2011 14:58   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


rapson48, meldowanie jest po to, by pojawiające się choroby np. nowotworowe nie pojawiały się w kolejnych pokoleniach, nie patrz tylko na SWOJEGO szczura, ale i na przyszłe ich pokolenia.
rapson48 napisał/a:
konieczność zrobienia sekcji
powód jak wyżej. Nie widzę problemu.
rapson48 napisał/a:
że jest opcja że ktoś może mi prawnie takiego szczura zabrać
Tak, jeśli będziesz go zaniedbywał lub bez podstaw trzymać samotnie, normalnie traktującym zwierzęta ludziom hodowca nie zabiera szczura ;)
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.07 sekundy. Zapytań do SQL: 13