Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Gato
Sob Sty 13, 2007 15:36
Urazy rogówki.
Autor Wiadomość
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 11:07   

Mojej Pino od jakiegoś 2-3 miesiąca życia zaczęło się pojawiać w oku "coś białego". Na początku myślałam, że to uraz mechaniczny rogówki, ale zmętnienie rozrastało się z czasem, a kolejni lekarze (dobrzy lekarze) diagnozowali to jako podwyższone ciśnienie, jakąś dystrofię i nie wykluczali, że za okiem może się budować jakiś guz, ropień itp. Koniec końców, po wizycie u okulistki diagnoza jest taka, że jest to niezagrażająca życiu zaćma, która po prostu rozwinęła się w bardzo młodym wieku
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 11:39   

mataforgana napisał/a:
boję się, że trzeba będzie kombinować z tym oczkiem operacyjnie :(
operacyjnie nic z tym nie zrobisz, chyba że masz na myśli usunięcie gałki ocznej.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
Andzia 
Chemngetuim?



Dołączyła: 01 Lip 2007
Posty: 1512
Skąd: Bielsko - Biała/Kraków
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 12:03   
   Zwierzątka: 4 blaski szmaragdowego księżyca,Egir,Darshan i Taran


Off-Topic:
mataforgana napisał/a:
Genta mamy kropić 3 razy dziennie

przepraszam ale umarłam :lol: co Ty chcesz robić z moim szczurem?


Co do uszkodzenia, to my z Imbirem tak mieliśmy. Kropiliśmy dexamethasonem, smarowałam maxitrolem i solcoserylem. Niestety poprawa była niewielka :( wydaje mi się że on na to oko już nie widzi, ale nie było potrzeby usuwania gałki.
Z tym że mój Imbir miał ranę z dość głębokiego zadrapania, całe oko miał okropnie spuchnięte :(
Kciukam za Sepię :kciuki: :kciuki: :kciuki:
_________________
"Człowieku okryty pyłem martwych słów, wykąp swą dusze w milczeniu..."
Wciąż w moich myślach...Klemens ['], Lita ['], Nadzieja ['], Uwe ['], Nosek ['], Tino ['], Taran ['], Fokus ['], Imbir ['], Gent [']...część mnie odeszła razem z Tobą...Tęsknie...
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Nie Cze 14, 2009 12:28   

Oli, no własnie tego się obawiam, wetka powiedziała, że uraz jest poważny, bo rogówka odkleja się na dużej powierzchni oka... niemniej powiedziała rólwnież, że leki powinny pomóc. a jeśli nie, to mała albo po prostu nie będzie widzieć na to oczko zupełnie (i chyba już nie widzi), albo w gorszej opcji, jeśli będzie się to paprać, to trzeba będzie usunąć gałkę oczną operacyjnie :|
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 12:34   

Zapytam z ciekawości - na pewno odkleja jej się rogówka, a nie siatkówka?
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Nie Cze 14, 2009 13:08   

Oli, ja się nie znam sama tak dobrze, ale wetka powiedziała, że to rogówka.

ja sama zwróciłam na to jej uwagę, bo zauważyłam, że Sepii przez noc zrobiła się jakby pofałdowana część oczka - zdziwiło mnie to, bo dałabym głowę, że wieczorem jeszcze tego nie miała. nawet byłam przez chwilę skłonna sądzić, że może coś jej się do tego oczka przykleiło - bo mała siedzi w dużym transporterze na ręcznikach papierowych. ale po przyjrzeniu się odrzuciłam taką opcję. za to wetka po obejrzeniu stwierdziła - uraz mechaniczny, odklejająca się rogówka. żeby sprawdzić dokładnie jak duży fragment się odkleja, zakropiła myszy oczko pomarańczowym płynem - po chwili duża powierzchnia zabarwiła się fluorescencyjnie.

Oli, byłabyś tak dobra i w wolnej chwili machnęła jakiś schematyczny rysunek szczurzego oka z zaznaczeniem, co jest czym? sama jestem ciekawa, choćby na przyszłość...

nie dam rady zrobić zdjęcia w tej chwili, bo aparat leży u Ren, ale postaram się go od niej wydobyć na dniach i popróbuję zrobić coś wyraźnego w dobrym dziennym świetle.
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 13:16   

mataforgana napisał/a:
odklejająca się rogówka
ja nie słyszałam o odklejaniu się rogówki, siatkówki owszem. Rogówki mogą być urazy.

http://www.ratbehavior.org/Eyes.htm schemat budowy oka :wink:
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
mataforgana
[Usunięty]

Wysłany: Nie Cze 14, 2009 13:54   

Oli, hm, kurcze. to ja zgłupiałam. uraz rogówki, tak, ale wetka na bank mówiła i o odklejaniu. ale może i ja coś pokręciłam w końcu?

dzięki za schemat, teraz jeszcze prośba - przetłumaczy ktoś te nazwy? :)

u Sepii wygląda to tak, jaby miała odklejoną/pofałdowaną tą pierwszą warstwę na oczku.
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 14:55   

mata, http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=1086 :P
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
karola 



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 1236
Skąd: zza zachodniej granicy
Wysłany: Nie Lut 21, 2010 19:49   
   Zwierzątka: szesnaście szczurzych łapek i cztery psie


Albinoska adriana miała zadrapanie obok oczka. Przyjechaliśmy dzisiaj do niego i okazało się, że mimo, że ranka zupełnie się zagoiła skóra wokół oka jest zaróżowiona (wygląda to jakby powieki były lekko spuchnięte). Martwiliśmy się i obejrzeliśmy ją dokładnie - Sno nie broniła się przed dotykiem, dała sobie spokojnie przemyć oko ciepłą wodą (żeby usunąć sporą ilość porfiryny), jest aktywna i radosna, je, biega i nie wygląda na cierpiącą... adrian pojechał właśnie po krople ze świetlikiem, a moje pytanie brzmi: czy przy urazie rogówki (który przy zadrapaniu wydaje się prawdopodobny) może wystąpić lekki obrzęk powiek? I po jakim czasie zakraplania świetlikiem powinna nastąpić poprawa? Do weta damy radę dotrzeć najwcześniej jutro po południu więc proszę o odpowiedź...
_________________
Muzyka - Strofa - Shaaby - Saidi :serducho:

Tęsknię za: Robin - Tobbą - Tiril - Taszą - Melodią
 
 
     
zoppo27 


Dołączyła: 31 Sty 2011
Posty: 10
Wysłany: Śro Lut 02, 2011 11:36   
   Zwierzątka: Kiwi & Maluszek-szczury, Kluska-pies


Mojemu Słoneczku Pikusiowi, gdy mial ok. 1 roku 10 miesiecy, przytrafilo sie zapalenie rogowki. Niestety za pozno zareagowalam, bo do weta poszlismy po 3 dniach. Dr.Debis powiedzial, ze w takich przypadkach trzeba szybko reagowac.
objawy: jedno oczko jasniejsze od drugiego, podobne jak u starszych psow, ktore juz nie widza; wieksze od drugiego
diagnoza: zapalenie rogowki
leczenie: Tobrex i Lacrimal 3 razy dziennie
Nastomiast co wazne! Nie wolno ich podawac jednoczesnie, przynajmniej z 30min odstepem. Z tego co pamietam to Tobrex leczy, a Lacrimal nawilza.
_________________
Za TM: Pikuś,mój najkochańszy Pikulisiek....
Życie bez zwierząt, po prostu nie ma sensu :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 12