Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Własna karma - mieszanka
Autor Wiadomość
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 17:21   
   Zwierzątka: szczurze damy


Ajrisz, spróbuj z wartościowymi karmami i przetestuj własne mieszanki proponowane tu w temacie.
Szczury rozpieszczane makaronem i innymi dodatkami nie będą chciały jeść karmy.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
hekatomba 


Dołączyła: 05 Sty 2012
Posty: 429
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 17:42   
   Zwierzątka: cztery szczurzyce oraz stawonogi: rybiki cukrowe, kosarze pospolite i kątniki domowe (gościnnie)


Ajrisz napisał/a:
Moje szczurki nie przepadają za żadną karmą (...)

A jakie karmy już wypróbowałaś? By móc jednoznacznie stwierdzić, że nasze szczury nie przepadają za żadną karmą, należałoby wypróbować chyba wszystkie dostępne na rynku lub chociaż te najpopularniejsze. Wiele osób poleca karmę Vilmie, która jest odpowiednio zbilansowana, a szczury z reguły chętnie ją jedzą. Jeśli szczury są wyjątkowo wybredne, można spróbować zastąpić mieszankę ziaren granulatem (np. Supreme Science Selective). Tutaj znajdziesz obszerną listę dostępnych karm wraz z ich wartościami odżywczymi, a tutaj opinie na temat prawie każdej z nich.
 
     
sliwkowapanna 



Dołączyła: 01 Lut 2014
Posty: 486
Skąd: Płock/Wawa
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 21:23   
   Zwierzątka: 4 szczury i 2 myszki


Karena napisał/a:
Ajrisz, spróbuj z wartościowymi karmami i przetestuj własne mieszanki proponowane tu w temacie.
Szczury rozpieszczane makaronem i innymi dodatkami nie będą chciały jeść karmy.


eeetam, Harry je wszystko:D
_________________

___________________________________
Harry(04.2013), Wally (02.2014), Karmelek i Hermiona(06.2014) -> Nasz temat
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Czw Cze 19, 2014 21:31   
   Zwierzątka: szczurze damy


sliwkowapanna, wyjątki nie stanowią reguły.

Warto spróbować karmienia dobrymi karmami do których odesłała hekatomba.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
sliwkowapanna 



Dołączyła: 01 Lut 2014
Posty: 486
Skąd: Płock/Wawa
Wysłany: Pią Cze 20, 2014 08:10   
   Zwierzątka: 4 szczury i 2 myszki


Off-Topic:
Karena napisał/a:
sliwkowapanna, wyjątki nie stanowią reguły. .

no wiem wiem, śmieję się tylko :P


Co do karmy i ja polecę Vilmie wymieszać z jakąś, bo naprawdę szczurki ją jedzą:) U mnie zawsze był problem jak miałam myszki (każda ze sklepu, wcześniej będąc w gimnazjum/liceum nie interesowałam się zbytnio tematem) kupowałam im te ze sklepu tanie, czyli animalsy, nestory itd. Nie chciały żaaadnych jeść, więc byłam zrażona, a szczurki Vilmie jedzą jak szalone poza paroma rzeczami. Ale wymieszane z Versele-Laga Complete jedzą wsio:))
_________________

___________________________________
Harry(04.2013), Wally (02.2014), Karmelek i Hermiona(06.2014) -> Nasz temat
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią Cze 20, 2014 09:33   
   Zwierzątka: ....


Off-Topic:
Moje szczury też wciągały Vilmie jak dostałam próbkę :P
_________________
...
 
     
myszonka 



Dołączyła: 19 Mar 2014
Posty: 63
Wysłany: Nie Cze 29, 2014 12:57   

jutro mam zamiar wybrać się na trip zakupowy do dużego Tesco, a że jest to kawałek ode mnie, chciałabym się upewnić, czy to, po co mam zamiar jechać, nadaje się dla moich wybrednych maluchów.
Przeczytałam ten wątek, doświadczenie z mieszaniem karmy mam, jednak widzę dużą dysproporcję między pierwszymi stronami tego wątku a ostatnimi.
Jako podstawę kupię karmę szczurzą, którąś z lepszych, muszę skonfrontować ceny, do tego:
-płatki owsiane,
-ryż,
-karma ptasia (chodzi mi głównie o zawartość prosa, może to skusi moje kluchy, myszy się o nie zabijały)
-suszona marchew (Jedyne Słuszne Warzywo),
-kasza gryczana,
-płatki kukurydziane (te bezcukrowe)
-płatki z innych ziaren (przejrzę co tam jest dostępne, coś na pewno skompletuję)

czy dodać do tego chleb lub makaron? Na pierwszych stronach widzę, że jest to standard w mieszance, po czym wyczytałam, że niekoniecznie, a nawet się nie poleca.
Chleb daję kluskom co jakiś czas jako przysmak, tak samo makaron i kocią karmę. Może do tego dodać krewetki? Ziołami szczurzymi pogardziły, więc z tego zrezygnuję.
 
     
agutka84 



Dołączyła: 01 Cze 2014
Posty: 265
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Cze 30, 2014 00:40   
   Zwierzątka: szczurki i psy


ja także dosmaczam karmę kukurydzą, słonecznikiem, płatkami owsianymi, orzeszki, rodzynka czasem wpadnie jak i suchy makaronik ;) wszystko co najlepsze zjadane prawie jednego dnia no a reszta cóż zostaje na pozostałe 2 dni, suszonych owoców nie podaję gdyż codziennie mają miskę świeżych pyszności :mrgreen:
_________________

 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Śro Lip 02, 2014 14:45   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


myszonka, pierwsze posty są z dość odległego czasu, a wiedza na temat chowu szczurów, a więc także ich karmienia uległa od tego czasu dużym zmianom. Zachęcam do zajrzenia tutaj - może to rozwieje Twoje wątpliwości :)
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Shiva 



Dołączyła: 15 Lip 2014
Posty: 141
Skąd: Lubin/Bielawa
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 03:14   
   Zwierzątka: 4 szczurzych panów


Postanowiłam spróbować zrobić sama mieszankę karmy dla swoich ogonów. Tylko nie jestem pewna czy to, co mam na myśli, akurat będzie odpowiednie jako stała karma. Pomoże ktoś, podpowie, doradzi? :)

- kukurydza prasowana
- słonecznik
- siemię lniane złote
- kasza gryczana
- kasza jęczmienna
- płatki owsiane
- płatki żytnie
- rzepak
- ryż paddy
- sorgo czerwone
- pszenica
- proso złote
- suszone warzywa (marchew, burak, pasternak, ziemniak, łodygi kopru, nać pietruszki)

I jak to jest z robalami/krewetkami w diecie szczurów? Słyszałam o tym, ale jestem raczej niedoinformowana. Można coś takiego dorzucić do mieszanki?
_________________
 
     
bolek 



Dołączył: 06 Lis 2014
Posty: 433
Skąd: Torun
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 09:09   
   Zwierzątka: szczury, pies


Wczoraj szczurasom zrobiłem karmę własnej roboty, w skład w której wchodzi: pszenica, jęczmień, kasza gryczana, słonecznik, płatki grochowe, płatki fasoli, nasiona dyni, płatki kukurydziane, marchew suszona, buraki suszone, owies, płatki owsiane, rodzynki, suszona nać pietruszki, mięta, siemię lniane, ryż, makaron, kolorowe dodatki, pokruszona kolba dla papug, fistaszki. A oto jak wygląda mieszanka
_________________
Ze mna: Bolek (ur. 10.09.2014) Lolek (ur. 16.12.2014) Bilbo (ur. listopad 2014)
Nasz temat: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=16993
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 10:20   
   Zwierzątka: brak


Shiva, wszystkie produkty wymienione przez Ciebie sa bezpieczne dla szczurow, to kwestia dobrania odpowiednich proporcji. Tlustych nasion, takich jak np. slonecznik, dynia, orzeszki powinno byc nieco mniej. Suszone krewetki i robale tez warto dorzucic w niewielkiej ilosci, bo szczury do prawidlowego rozwoju potrzebuja rowniez bialka zwierzecego.

bolek, po co te "kolorowe dodatki"? To bezwartosciowe sztucznie barwione chrupki, lepiej nie dodawac ich do mieszanki. Niektore karmy sklepowe je zawieraja, ale tylko te najnizszej jakosci. Oczywiscie nic sie szczurom nie stanie, jesli je zjedza kilka razy, ale do kolejnych mieszanek proponuje ich w ogole nie dodawac. Zmniejszylabym tez ilosc fistaszkow i slonecznika w stosunku do innych ziaren. Makaron warto dodawac pelnoziarnisty ;)

Wrzucam mieszanke, ktora wczoraj pojawila sie na jednej ze szczurzych grup na facebooku, moim zdaniem jest warta uwagi :) Autorami sa Agata Bodora i nezu, mieszanka zamieszczona przez Natalie Lecinska. Zdjecie mieszanki: http://oi61.tinypic.com/6fpc7n.jpg . Wszystkie skladniki pochodza ze sklepu http://zlotarybka24.com/ .

Cytat:
20 kg - 69 zł, zapas dla 7 chłopaków/ 4 miesiace

Skład:
Groch prasowany 1 kg
Kasza Gryczana 1kg
Siemie Lniane Złote 0.50 kg.
Soczewica czerwona 0.50 kg
Cardi-Krokosz Barwierski 1 Kg
Bobik 1 kg
Dynia 0.25 kg
Jęczmień 1Kg
Kasza Jaglana 1kg
Kasza jęczmienna 1 kg
Konopie Paszowe 0.50 Kg
Kukurydza 2 Kg
Ostropest 1Kg 0.50 kg
Owies Bezłuskowy 1.0 kg
Proso Złote 1.0 kg
Ryż Paddy 1.0 kg
Pszenica 1.0 kg
Rzepak 0.50 kg
Słonecznik 1.0 kg
Soja 1.0 kg
Sorgo Czerwone 1.0 kg
Orzeszki Ziemne 0.50 Kg
Płatki żytnie 1 kg
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Czw Sty 29, 2015 10:45   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


smeg napisał/a:
bolek, po co te "kolorowe dodatki"?

Własną mieszankę robi się raczej, by wykluczyć dodatki niewiadomego składu, a więc kolorowe chrupki właśnie.

W obu Waszych mieszankach bardzo ważna jest kwestia proporcji - naprawdę warto zajrzeć do podlinkowanego już tutaj tematu o Shunamite diet.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
Ostatnio zmieniony przez smeg Czw Sty 29, 2015 12:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
borubar 


Dołączył: 20 Lut 2015
Posty: 5
Wysłany: Pią Lut 20, 2015 09:06   

A czy ktoś z Was może mi napisać w jaki sposób obliczacie wartości/analizę składników odżywczych?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pią Lut 20, 2015 09:13   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


borubar, korzystam z wiedzy innych. Zwłaszcza tej hodowczyni: http://www.shunamiterats.co.uk/shunamite.shtml
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.26 sekundy. Zapytań do SQL: 13