Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Znaczenie terenu moczem, posikiwanie - zachowanie naturalne
Autor Wiadomość
pixxa 
uwaga gryzę :)



Dołączyła: 08 Kwi 2008
Posty: 69
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw Kwi 15, 2010 01:27   
   Zwierzątka: 3 koty, 4 fretki, szczurzasty, chomisiowa, krab i rybki


Chłopaki swoje bobkowe sprawy załatwiają w klatce. Wracają i jak mają ochotę znowu wychodzą.
_________________
http://fretkipi.webd.pl/WordPress
Stronka już gotowa ;) Zapraszamy
 
     
BooBoo 



Dołączył: 19 Paź 2011
Posty: 17
Skąd: pno
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 11:14   
   Zwierzątka: Czury2 psy4


A to nie jest tak że jak szczur cię obsikuje (znaczy teren ) to nie uważa cię za Teren ?
_________________
Yogas i BooBoo
 
 
     
Asica21 
Lekko zaczarowana ;P



Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 397
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 11:29   
   Zwierzątka: Szczurki


U mnie w pracy na którymś z kolei szkoleniu, dziad mówił, że zostawianie za sobą moczu w przypadku szczura to nie znaczenie terenu tylko to kropelki moczu mówiące o bezpiecznej ścieżce kolejnemu szczurowi który będzie szedł tą samą drogą. Mówił też, że to zwierzęta tak inteligentne, że w momencie kiedy smrodki się skończą ( nie ma dalszego kropelkowania ścieżki ) to szczur zawraca bo z tą drogą jest coś nie tak. Być może ta teoria dotyczy tylko dzikusków choć myślę, że hodowlanych w jakimś stopniu też.
_________________
Ze mną: Na zawsze wszystki moje myszki.
Po tamtej stronie: Pchełka [*]- tęsknie i przepraszam. Perełka [*], Zuzia [*], Kluseczka [*], Omisia labisia [*], słodka Beza [*], Fuzia kolanko, Pani gąbka [*], Purchawka [*] Jacuś labik placuszek wielki [*], Jagódka [*], Wiśnióweczka [*], Ełrusia [*], Quleczka [*].
 
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 12:36   

Asica21, hmm, ciekawe. Ale wtedy nie zgadzałoby się to z teorią, że najwięcej znaczy alfa. Przecież alfa nigdy nie pójdzie pierwszy nieznaną drogą, tylko ostatni. Więc alfa nie musiałby znaczyć... Chyba, że to są dwie odmienne sytuacje i różne rodzaje znaczenia?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 15:57   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Kasik napisał/a:
Chyba, że to są dwie odmienne sytuacje i różne rodzaje znaczenia?
Przychylałabym się do tego - przecież napalony wkurzony samiec nie oznacza sobie chyba bezpiecznej ścieżki do domu, tylko pokazuje, że całe królestwo jest jego.
Oczywiście oba schematy mogą współistnieć - my wiemy, że to mocz, a one mogą z tego wyczytywać zupełnie różne informacje w zależności od składu, ilości, być może sposobu znaczenia, itp.
Wersja ze ścieżkami zapachowymi "działa" u mrówek, więc i u ogonów pewnie może.

Natomiast nie mam pojęcie czy alfa pójdzie pierwszy czy ostatni - u koni to samica alfa wiedzie stado, wyznacza kierunek i tempo marszu. Pytanie czy można to jakkolwiek mapować na szczury i szczurzą dominację. To odmienne gatunki.
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 16:15   

Pyl, pytanie, czy można to odnieść do szczurów dzikich i szczurów laboratoryjnych w tym samym stopniu ;) W sumie moją wypowiedź trochę zbyt pochopnie napisałam... Bo wiem tylko tyle, że w hierarchii dzikich szczurów alfa jest mocno chroniony, więc nie wiem, czy stado zdecydowałoby się na takie ryzyko, by alfa szedł pierwszy. Może nie idzie ostatni, nie mam pojęcia - rozpędziłam się w sumie z tą wypowiedzią, skrót myślowy i zbyt dalece posunięta dedukcja z mojej strony :P
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lis 13, 2011 16:52   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Kasik, nie mam bladego pojęcia. W zakresie szczurzej społeczności jestem totalna noga. Może niech się wypowie ktoś kto wie coś więcej?
 
     
paullla17 



Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 224
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 00:17   

raz że szczur znaczy teren zapachem a dwa że tworzą ścieżki w ultrafiolecie które potem śledzą, z tego co widziałam w tv dokumentalnym to prawda i nie wiem czemu nie miała by nią być
_________________
Nasz temat ---> http://forum.szczury.biz/...p=516139#516139
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 00:42   

paullla17, ale nikt nie mówi, że to nieprawda, a na pewno nie ja. Po prostu pada kwestia tego, jaki szczur z hierarchii znaczy, a jaki za tym podąża.
 
     
Asica21 
Lekko zaczarowana ;P



Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 397
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 17:44   
   Zwierzątka: Szczurki


Ja tak właściwie nie mam pojęcia jak to jest, przekazałam wam tylko co mówili nam na szkoleniu. Sama zauważyłam, że mocz jest bardzo intensywny wtedy kiedy do stadka dołącza kolejny ogonek i wszystkie szczury ze stada kropelkują tak samo.
Co do szkoleń jeszcze, to to może faktycznie dotyczy tylko dzikusków.
_________________
Ze mną: Na zawsze wszystki moje myszki.
Po tamtej stronie: Pchełka [*]- tęsknie i przepraszam. Perełka [*], Zuzia [*], Kluseczka [*], Omisia labisia [*], słodka Beza [*], Fuzia kolanko, Pani gąbka [*], Purchawka [*] Jacuś labik placuszek wielki [*], Jagódka [*], Wiśnióweczka [*], Ełrusia [*], Quleczka [*].
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 17:57   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Jak miałam ślepe szczury to szły po ścieżkach moczu kolegów.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
paullla17 



Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 224
Wysłany: Pon Lis 14, 2011 19:19   

ja w tv to słyszałam ogólnie o dzikich gryzoniach i nie chodziło o zapach a ultrafiolet
_________________
Nasz temat ---> http://forum.szczury.biz/...p=516139#516139
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 15, 2011 01:35   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


paullla17, szczerze mówiąc nic nie wiem o tym, aby szczury miały wzrok pozwalający widzieć w ultrafiolecie (choć oczywiście nie świadczy to, że tak nie jest), szczególnie, że jest to dla nich dość marginalny zmysł. Wiem natomiast, że mocz gryzoni jest faktycznie widzialny w ultrafiolecie, ale... dla ptaków drapieżnych (nie pamiętam tylko których), które dzięki takim śladom łatwiej trafiają na swój łup. Więc myślę, że to gryzonie znaczą dla siebie zapachem, a ptaki drapieżne odczytują wzrokiem.
 
     
Bel 
Rockabilly



Dołączyła: 19 Paź 2009
Posty: 8297
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 15, 2011 10:06   
   Zwierzątka: Szeregowy Pierdolot,Alpha i 3 smoki


Pyl,
Nisia napisał/a:
Postrzeganie kolorów
Szczury widzą w ultrafiolecie (przykłady jak wygladają kwiaty w świetle UV sa pokazane na stronie http://www.naturfotograf.com/UV_flowers_list.html ), a także są zdolne do rozrózniania światła ultrafioletowego i widzialnego oraz barwy zielonej i niebieskiej, barwa czerwona jest dla nich ciemnym kolorem. Nie są jednakże w stanie rozpoznawać tych kolorów na podstawie odcieni szarości.
Komórki czułe na światło stanowią u szczurów tylko 1% komórek czuciowych na siatkówce (u ludzi 5%). Pozostałe 99% to komórki rozrózniające tylko jasność od ciemności. Dlatego też w życiu szczura ważniejsze jest natężenie światła, a nie barwy.

Wyjatkiem jest światło ultrafioletowe.
Nie zostało to jeszcze zbadane, ale uważa się, że światło ultrafioletowe pełni ważne funkcje rozpoznawcze.
Przykłady:
- mocz świeci w ultrafiolecie. Dlatego szczury WIDZĄ swoje siuśki (również je czują). Niestety, siuśki widzą również drapieżnicy (np. sowy).
- różne fragmenty ciała gryzonia świecą w ultrafiolecie z róznym natężeniem. Przykładem moga być koszatniczki. Ich brzuch świeci słabiej niż reszta ciała. Dlatego, gdy zbliża się wróg, pokazuja brzuch dzięki czemu są słabiej widoczne.
- widzenie w ultrafiolecie o zmroku. W ultrafiolecie widzieć można tylko w ciągu dnia, przy czym największe natężenie jest rankiem i o zmierzchu. Szczury to zwierzęta nocne, ale swą aktywnośc zaczynają jeszcze przed zachodem słońca. Wówczas, o zmroku, widzenie w ultrafiolecie może być szczególnie przydatne.
a więcej w http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=1086
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lis 15, 2011 12:10   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


O, dzięki Belku :serducho:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 11