Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Karena
Nie Paź 13, 2013 20:46
Pomoc dla hodowcy znów potrzebna :D - ankieta!

Czy zdecydowałabym się/zdecydowałbym się na maluszka z tego miotu?
tak
48%
 48%  [ 24 ]
nie
46%
 46%  [ 23 ]
tak, ale... [proszę wpisać]
6%
 6%  [ 3 ]
Głosowań: 50
Wszystkich Głosów: 50

Autor Wiadomość
marhef 
Idiot.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1411
Skąd: Wroclove
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 23:07   

AngelsDream, nie można zapominać, że Herciowe miały jeszcze tego pecha z potraktowaniem ich mamy iwermektyną w pierwszych dniach ciąży, więc nigdy nie dojdziemy do tego co było przyczyną takich problemów u nich - czy inbreed, czy iwermektyna.
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Nie Cze 14, 2009 23:17   

Ja miałam dwie przedstawicielki tego, co daje wielokrotny chów wsobny...

Melisa i Bazylia.
Melisa miała widoczną wadę rozwojową, tak zwane małoocze, jedno oko było o połowę mniejsze od drugiego, nie widziała na nie nic a nic.
Samo małoocze nie zawsze ma związek z chowem krewniaczym czy schorzeniem genetycznym, ale już to co zabiło zarówno Melisę, jak i Bazylię owszem...

Obie miały bardzo duże problemy kardiologiczne.
Bazylia miała zaledwie pół roku kiedy znalazłam ją umierającą. To była chwila.
Serce było przerośnięte, zniekształcone, częściowo zwłókniałe i do dziś nie do końca wiadomo jaka była konkretna tego przyczyna.

Melisa miała problemy z zastawkami (wyraźne szmery), niewydolność krążeniowo oddechową. Żyła trochę ponad rok, jej śmierć także była gwałtowna i nagła...
Do tego Meli była chyba najbardziej przerażonym szczurem jakiego w życiu miałam. Na wszystko reagowała krzykiem, płaczem, sztywnieniem. Ciągle groził jej atak serca i to on ją w końcu zabił.

Meli i Bazylia były córkami rodzeństwa z zoologa, którego właściciel rozmnażał na zapleczu szczury. Nie muszę dodawać że na pokrewieństwo nie zwracał uwagi...
<edit>
Przygarnęłam je od dziewczyny, która kupiła "kinderniespodziankę"....
 
     
marla
[Usunięty]

Wysłany: Pon Cze 15, 2009 13:04   

po przeczytaniu paru postów zmieniam zdanie co do tego chowu wsobnego. może gdyby w pierwszym poście wyjaśniono dokładniej temat JEDNORAZOWEGO chowu wsobnego, to nie rozpętała by się taka burza. ale mnie też ciekawi to co pisały dziewczyny. czy inni hodowcy mogli by wyjaśnić, czemu skoro wg nich argument o 5 szczurach, zamiast 25 jest dobry, to czemu będzie to pierwszy taki miot w historii stowarzyszenia?
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 13:16   

aga, ja mogę tylko powiedzieć o sobie - nie było okazji ani sprzyjających warunków.
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 16:10   

Do kontrolek miałam samca albo samicę.
Nigdy pary.
Poza tym akurat ja wolałam obrać inny kierunek, czyli ten drugi (outbreed). Dobierałam samicom samca z rodowodem i niespokrewnionego.
W obydwu przypadkach wysiłek się opłacił (pogythowe i pojacklinkowe dzieci, wnuki, prawnuki). W przypadku miotu R za wcześnie jeszcze na orzekanie czy było warto.

Ryzyko przy outbreedzie nie jest równe zeru, ale jednak mniejsze niż przy inbreedzie brat - siostra.
Uznałam że taka opcja krzyżowania jest przynajmniej dla mnie mniej stresująca. Sama hodowla była dla mnie wystarczającą odpowiedzialnością i stresem. Kto mnie zna, wie że każdą śmierć malucha z mojego miotu okupywałam i okupuje praktycznie jak odejście własnego szczura, bólem, stresem, strachem. Nie zamierzam jednak potępiać kogoś, kto obrał inną drogę działania.
To wszystko.

P.S.
Zarówno outbreed jak i kontrolowany jednorazowy inbreed ma swoje plusy jak i minusy. To od hodowcy zależy którą z tych dróg chce lub ma siłę obrać.
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Cze 15, 2009 21:25   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


ja nie wybrałam na razie, bo a - za mało miotów miałam, aby w ogóle o tym myśleć. b - każdy ma pewne pomysły na linie, których w pewnym etapie jeżeli nie trzeba, nie zmienia się. c - obawa o brak chętnych.

Off-Topic:
a tak offtopowo... zastanawiam się nad próbą wyłuskania nowej odmiany. Niestety, wiąże się to minimum z jednym miotem samych czarnuszków (miot A), a drugim samych jasnookich, jasnych szczurów na pół z czarnymi (miot B ) (a obawiam sie, że na to nie znajdę chętnych), a potem jeszcze może się okazać, że wybrałam złe szczury - bo nie niosące odpowiednich genów (ciężko po czarnym szczurze poznać co niesie ;) ) i moje zabiegi i tak szlag trafi. Najprościej by było mi w tym momencie zrobić właśnie skrzyżowanie rodzeństwa B i dalsze, ewentualne starania... Lub robić mioty praktycznie po kilku szczurach z tego miotu, aż do trafienia. Obierając tę drogę - czyli outbreed potrzebuję miejsca dla ewentualnie... 6 miotów, czyli licząc oględnie 60 szczurów, z czego przynajmniej połowa czarnuszków, a 1/3 jasnookie. Czyli 5/6, czyli 50 szczurów niezbyt rozchwytywanych... i wyprowadź tu człowieku nową odmianę :] czasem żałuje, że nie moge się tym zajmowac zawodowo :lol:
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
tamiska
[Usunięty]

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 10:58   

Off-Topic:
Azi, a jaka to bedzie odmiana nowa?
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 11:00   

Off-Topic:
Czarne szczury z czerwonymi oczyma?
 
     
tamiska
[Usunięty]

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 12:43   

Off-Topic:
Nie wiem czy ktos by takiego diabełka chcial. Zależy jakby to wygladalo :P
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 12:46   

Off-Topic:
Ja tylko zgaduję. A jak wygląda można na brytyjskim forum zobaczyć.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Cze 16, 2009 12:46   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Off-Topic:
tamiska, znam przynajmniej jedną osobę, która by się dała pokroić za takiego szczura.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
H. 


Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 2925
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Wto Cze 16, 2009 13:02   
   Zwierzątka: doge


Off-Topic:
Viss, mogłabym na pw linka? bardzo proszę.
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Cze 16, 2009 13:04   

Off-Topic:
Hally, tu wkleję. :)
http://www.fancy-rats.co....hp?f=5&t=105469
 
     
Andzia 
Chemngetuim?



Dołączyła: 01 Lip 2007
Posty: 1512
Skąd: Bielsko - Biała/Kraków
Wysłany: Wto Cze 16, 2009 13:30   
   Zwierzątka: 4 blaski szmaragdowego księżyca,Egir,Darshan i Taran


Off-Topic:
AngelsDream napisał/a:
Offtopic:
tamiska, znam przynajmniej jedną osobę, która by się dała pokroić za takiego szczura.


Ja znam drugą taką :D
_________________
"Człowieku okryty pyłem martwych słów, wykąp swą dusze w milczeniu..."
Wciąż w moich myślach...Klemens ['], Lita ['], Nadzieja ['], Uwe ['], Nosek ['], Tino ['], Taran ['], Fokus ['], Imbir ['], Gent [']...część mnie odeszła razem z Tobą...Tęsknie...
 
 
     
gratis 
kafelkarz piekieł



Dołączyła: 19 Sty 2008
Posty: 2365
Skąd: Jaworzno/Warszawa
Wysłany: Wto Cze 16, 2009 14:05   
   Zwierzątka: Voldemort, Ion


Off-Topic:
Andzia napisał/a:
AngelsDream napisał/a:
Offtopic:
tamiska, znam przynajmniej jedną osobę, która by się dała pokroić za takiego szczura.


Ja znam drugą taką :D


i trzecią! :serducho: o kurczaki, za takiego bym się pochlastała...
_________________
Voldemort VR, Avada Kedavra HF [u AD&A] Ion Inari IL; Ą-Wu-Trumpek (Sunny) WWW
w Szeregach za TM: Hemingway 12.2007-12.10.2009; Matrix RT 7.01.2008-12.11.2009; Bizou11.2007-8.12.2009; Rafiki 30.01.2008-01.04.2010 ; Faun HF 19/20.08.2008-10.04.2010; Gryf HF 19/20.2008-07.02.2011; Captain SR 28.02.2010-08.08.2011; Figo 21.10.2009-25.09.2011; Avi; Saurac BM 11.09.2009-13.10.2011; Efuselm BM 23.06.2009-14.01.2012; Manolito BM 13.09.2009-07.03.2012; Fiona Be 23.04.2010-03.07.2012; Leto TZ 03.07.2009-04.07.2012; Qashmere Qimi EM 16.02.2010-11.09.2012; Cinteotl SR 28.02.2010-05.12.2012
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 15