Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Karena
Nie Paź 13, 2013 20:46
Pomoc dla hodowcy znów potrzebna :D - ankieta!

Czy zdecydowałabym się/zdecydowałbym się na maluszka z tego miotu?
tak
48%
 48%  [ 24 ]
nie
46%
 46%  [ 23 ]
tak, ale... [proszę wpisać]
6%
 6%  [ 3 ]
Głosowań: 50
Wszystkich Głosów: 50

Autor Wiadomość
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 13:49   Pomoc dla hodowcy znów potrzebna :D - ankieta!
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Miałabym do Was ogromną prośbę - o wypełnienie ankiety :) .


Są u mnie w tej chwili 2 szczurki z miotu F czeskiej hodowli Rat4U (samiczka Felicity u mnie, samczyk Frost u Czerwonejonej).

Ich linia ze strony matki jest jak najbardziej w porządku, ale matka ojca [czyli babcia eFek] pochodzi z zoologa. Więc malce są z miotu kontrolnego.

Chciałabym sprawdzić przydatność hodowlaną tej linii. Najszybszym i najsensowniejszym sposobem jest wyprowadzenie miotu po rodzeństwie: czyli po Felicity i po Froście.

Chów wsobny przeprowadzony w ten sposób powinien ujawnić ewentualne choroby genetyczne. Oczywiście miot po eFkach również byłby kontrolny i rozmnażany byłby tylko 1 samiec po ukończeniu ponad 1,5 roku, o ile miot F Rat4U oraz dzieci Felicity i Frosta byłyby zdrowe.

Chów wsobny ujawnia m.in. cechy recesywne i umacnia cechy rodziców. Więc może przynieść wiele dobrego, ale również wiele "złego", o ile w linii są choroby genetyczne.


Felicity to bardzo duża samica (w wieku 2 miesięcy waży 260 gramów! i nie jest tłusta!), jej brat również do maluchów nie należy ;) oboje mają fajne, zrównoważone charaktery i piękny kolor. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że te cechy umocnią się w miocie po nich ;) i to bardzo mnie zachęca do skorzystania z tej linii.


Oczywiście istnieje ryzyko, że po samiczce z zoologa ujawnią się jakieś problemy.


Dlatego potrzebuję tej ankiety: czy znalazłabym chętnych na miot po Felicity i Froście i tym samym, czy mogę sprawdzić ich linię w taki sposób. :)


Miot wyglądałby tak:

Miot I:

FELICITY of Rat4U + FROST of Rat4U



Felicity:
dumbo, standard, blue agouti (opal), variegated [mismarked]



Tu ładnie widać jej kolorek (opal):




mama: Cudla z Podkrovi: standard, american blue, bareback
tata: Calimero (od Krisicy): dumbo, blue agouti, berkshire



Frost:
standard Dg, standard, american blue, berkshire




Jako maluszek:



Spodziewałabym się:

kolory: american blue, american blue agouti [opal]
znaczenia: varieberk, berkshire, może inne
oczy: black
sierść: standard
uszka: standard Dg, dumbo


Maluszki kosztowałyby 50 zł niezależnie od odmiany.

Krycie byłoby za 3 miesiące.
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
madzial13 



Dołączyła: 06 Mar 2009
Posty: 941
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:00   
   Zwierzątka: 7 szczurków - a fuj!


Nakasha, wypełniłam na tak. Z największą chęcią mogłabym nawet prowadzić dzienniczek, gdyby to Ci miało pomóc w sprawdzeniu przydatności hodowlanej.

A teraz jeszcze pytanie z ciekawości: u nas też można robić takie krzyżówki ze szczurem niewiadomego pochodzenia? To się robi w jakimś konkretnym celu?
_________________

 
 
     
Szura 
Wasza Wyskokowość



Dołączyła: 28 Paź 2007
Posty: 1069
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:21   

Moja odpowiedź to: nie, ale... dlatego już śpieszę z wyjaśnieniem. ;)

Sama takiego malca bym nie wzięła - za nerwowa jestem na to. Sama swoje dzieciaki wzięłam z miotu "na zdrowie", gdzie geny byłyby możłiwie zróżnicowane. Jednak interesując się genetyką mam świadomość, że inbreed oprócz złego niesie wiele dobrych rzeczy, oraz że niektórych, często cennych cech nie da się wyprowadzić inaczej, albo sprawdzić inaczej. Więc jeśli ta linia jest np. wybitnie obiecująca, to warto. Ale jeśli to linia jakich wiele - spokrewniona np. ze szczurami w Polsce, nie jakaś wybitnie świeża - to czy warto?

Ja bym nie wzięła, ale myślę, że inbreed nie zawsze jest złem i że czasem warto.
_________________
Jeśli powstaniesz choć jeden raz więcej niż upadłeś, uda ci się.
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:41   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


madzial13, Czesi to robią dla wyglądu. Znajdują w zoologu szczura idealnego wystawowo i rozmnażają go. ;)

U nas jest coś takiego jak Wstępna Księga Rodowodowa:

1. Wstępną Księgę Rodowodową prowadzi się dla zwierząt, których rodzice lub jeden z rodziców nie dysponują rodowodami.
2. Do Wstępnej Księgi Rodowodowej wpisuje się dorosłego samca lub samicę, który wykazuje doskonałe zdrowie i wygląd oraz spełnia wymogi hodowlane niniejszego
Regulaminu.
3. Celem dokonania wpisu wypełnia się "Wniosek o wpisanie samca/samicy do Wstępnej Księgi Rodowodowej" (załącznik nr 8 ).
4. Właściciel samca/samicy wpisanego do Wstępnej Księgi Rodowodowej otrzymuje Wyciąg z WKR.
5. Decyzję o wpisaniu szczura do WKR podejmuje Zarząd Główny SHSRP.
5.1 Zarząd Główny SHSRP (poza Przewodniczącym) głosuje w trybie zwykłym i decyzję przedstawia Przewodniczącemu.
5.2 Przewodniczący ma prawo zatwierdzić decyzję albo zgłosić veto. Zatwierdzenie jest decyzją ostateczną.
5.3 Jeżeli Przewodniczący zgłosi veto, Zarząd Główny (bez Przewodniczącego), ma prawdo odrzucić veto większością ¾ głosów. Decyzja jest ostateczna.
6. Potomstwu szczurów z WKR wydaje się metryki.
7. Samca/samicę, których trzy pokolenia przodków (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) są znane i minimum dwa pokolenia są wpisane do WKR, wpisuje się do Polskiej Księgi Rodowodowej Szczurów.
8. Hodowca ma obowiązek na minimum miesiąc przed oficjalnym przedstawieniem sprawy Głównemu Zarządowi SHSRP założyć w podforum swojej hodowli temat „Imię szczura – Wpis do WKR”, w którym przedstawi wszelkie wady i zalety danego szczura, o których wie.
9. Każdy ma prawo napisać w tym temacie istotne informacje na temat szczura ubiegającego się o wpis do WKR



Szura, linia ma być przydatna hodowlanie dla mnie, a niekoniecznie musi interesować innych hodowców. Tak jak mnie niekoniecznie interesują linie burmesków, agutów czy siamów - po prostu nie zamierzam się nimi zajmować ;) i oczywiście nie znam wszystkich rodowodów i przodków wszystkich szczurków rasowych w Polsce :D - tylko to, co może być potrzebne dla mnie :)

A te szczury nie są spokrewnione z tymi, które zamierzam dalej rozmnażać ;) inaczej bym ich nie przywoziła z Czech :)

Cytat:
gdzie geny byłyby możłiwie zróżnicowane

No to nie zawsze jest akurat korzystne. To nie chodzi o zróżnicowanie, czy podobieństwo genów, a raczej o to, co te geny niosą :D

Gdy szukam maluchów do hodowli, to szukam głównie dobrych linii, albo dobrze się zapowiadających, ale niekoniecznie o przodkach z różnych zakątków świata :)

Sprawdzić można w inny sposób, po prostu ten jest najszybszy i raczej najpewniejszy. ;)
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
Ostatnio zmieniony przez Nakasha Pią Cze 12, 2009 14:52, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Anouk 


Dołączyła: 28 Wrz 2008
Posty: 1912
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:46   

Off-Topic:
Nakasha napisał/a:
(załącznik nr 8) .
Załącznik numer buźka :D
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:49   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Dynialu, na tym forum jak się napisze 8 ) bez spacji to wychodzi 8) :D

Ale nie off-topować mi tu :twisted:
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
Ostatnio zmieniony przez Nakasha Pią Cze 12, 2009 14:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
madzial13 



Dołączyła: 06 Mar 2009
Posty: 941
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:49   
   Zwierzątka: 7 szczurków - a fuj!


Nakasha, dzięki serdeczne za wyjaśnienia. Jak dla mnie brzmi bardzo rozsądnie.
_________________

 
 
     
myaku 
samo zuo



Dołączyła: 17 Lut 2007
Posty: 298
Skąd: Ełk/Bielefeld
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 14:54   
   Zwierzątka: pies


tak, ale zarezerwowałam już maluszka z innego miotu :)
_________________
już ni ma...
 
 
     
Ava 



Dołączyła: 23 Kwi 2009
Posty: 118
Skąd: Kopenhaga
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 15:02   

Mi się to wydaje dobrym pomysłem, brzmi rozsądnie :)
_________________
"World is MINE, So I'm-a-put my marks all around it
So when i die I'll leave this place a little better than i found it"
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 15:45   

gdybym chciała malucha z tego miotu, to informacja o inbreedzie by mnie nie odstraszyła ;)
 
 
     
Azi 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 3402
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 15:46   
   Zwierzątka: Impuls ZR, Impet ZR, Kakashi ZR, Snoopy, Wypłosz i czterolatek


ja już się na ten temat wypowiadałam :) zagłosowałam i teraz nie wiem, czy słusznie, bo... wzięłabym, ale miejsca nie mam :( Więc jakby co, to mój głos odejmij...
_________________
W :serducho: : Gandalf, Bilbo, Frodka, Asfa, Dzika, Yavanna, Fniszka RT, Nessa, Fea RT, Moria, Bajaderka HF, Dafne z TM, Baletka z TM, Finka JR, Sasanka RT, Itsu SR, Ruda, Nastka, Irytacja SR, Luthien Tinuviel AB, Hipokryzja HF, Inazuma SR, Athame HF, Kagura HF, Muffinka HF
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 17:27   

Hm...
Nie wezmę szczurka z tego miotu, ale jeśli będą chętni, to nie mam nic przeciwko...
 
     
marhef 
Idiot.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1411
Skąd: Wroclove
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 17:37   

Ja nie mam warunków na kolejne szczury, ale zapytam z czystej ciekawości - napisałaś:
Nakasha napisał/a:
linia ma być przydatna hodowlanie dla mnie, a niekoniecznie musi interesować innych hodowców

Co jest tak szczególnie przydatnego/niezwykłego w tej linii, że warto ryzykować inbreed?
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Cze 12, 2009 17:53   

Nakasha, jestem jak najbardziej na tak, wręcz cieszę się, że właśnie w ten sposób chcesz sprawdzić linię. Jest to sposób najbardziej skuteczny, a jednocześnie zagrożenie miotu wcale nie jest duże. Skutki chowu wsobnego, te skutki przerażające są widoczne dopiero po wielu miotach, nie po jednym. Ponadto wyjdą recesywy, bardzo możliwe że zadne złe, za to mogą być same dobre, to niejako umocni cechy tej linii (po miocie F), da czystą linię dość mocno homozygotyczną. Jestem jak najbardziej za!
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Pią Cze 12, 2009 18:00   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Ja też jestem jak najbardziej za takim sprawdzeniem lini. :]
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.19 sekundy. Zapytań do SQL: 15