Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachowania szczurów, które mogą świadczyć o chorobie
Autor Wiadomość
sat 


Dołączyła: 15 Cze 2013
Posty: 5
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 23:06   

witajcie...mam szczurka od 10 dni...dopiero uczymy sie siebie,poznajemy sie...wciaz jestem na etapie oswajania.Pipi od pierwszej chwili byla bardzo ciekawska i otwarta,jednak jak ja przynioslam do domu troche sie speszyla...oswajam ja poprzez branie na rece i wkladanie pod koszulke(lubi siedziec pomiedzy moimi piersiami :p)..widze postepy,mloda mniej sie spina gdy biore ja na rece,nawet smialabym powiedziec,ze jest rozluzniona,ale od 2-3 dni Pipi stala sie bardzo apatyczna,ciagle by spala,nie wychodzi z domku...nic nie je...to znaczy nie chce jesc suchej karmy,a na owoce i warzywa rzuca glodna.jednak ze wzgledu na to,ze chce ja nauczyc jesc tylko karme(by miec pewnosc,ze dobrze ja odzywiam)nie podaje pokarmow mokrych...dodam,ze ma ta sama karme co w sklepie.dodatkowo wczoraj zalwazylam w gniezdzie delikatne brunatne kropki wiec podejrzewam ruje...
moje pytanie,czy ospalosc szczurka jest czyms normalnym,a moze to wina glodu?jak mam ja oswajac ze swoja osoba skoro ona ciagle chce spac? chcialam sie z nia bawic,ale ona tylko schowa sie w kat pod poduszke lub pod koszulke i zasypia...
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 23:25   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


sat, ospałość i brak apetytu u młodego szczura nie są normalne. Są bardzo niepokojące.
Brunatne kropki mogą być oczywiście z dróg rodnych, ale przy rujce samice są nadaktywne, a nie ospałe. Inne możliwości to krew z układu rodnego (czy mała przypadkiem nie ma dużego brzuszka? masz ją ze sklepu? bo może jest w ciąży) albo porfiryna - to taka wydzielina pojawiająca się na nosku i oczach w momencie choroby i stresu.
Jak ona oddycha? Czy nie świszcze przypadkiem? Czy jej futerko gładko przylega do skóry czy też jest nastroszone? Masz szansę wstawić jej zdjęcie?
I skąd jesteś? Przydała by się wizyta u dobrego weterynarza - ale koniecznie specjalisty od gryzoni (tuaj masz listę polecanych wetów).
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
sat 


Dołączyła: 15 Cze 2013
Posty: 5
Wysłany: Sob Cze 15, 2013 23:53   

pipi jest ze sklepu,ale trzymano ja osobno od chopcow,wlasciwie to byla sama w klatce..w sklepie dbali o zwierzatka,nie bylo ich duzo,kobitka mowila,ze bardzo czesto sa brane na rece co potwierdzal fakt,ze pipi byla ufna,ciekawa i nie gryzla.a brzusio ma normalny tak mi sie wydaje, bo porownania nia emam..nosek i oczka wygladaja normalnie,czasami pokicha...oddycha normalnie,a siersci nie ma nastroszonej..

[ Dodano: Sob Cze 15, 2013 23:59 ]
tu mam filmik z wczoraj jak mloda zaczepialam..http://www.youtube.com/watch?v=xXILbYGPrbk
bez obawy corka jest bardzo delikatna w stosunku do pipi i ledwo ja dotyka,nie sciska..

[ Dodano: Nie Cze 16, 2013 00:00 ]
potraficie okreslic jej wiek? powiedziano mi,ze ma 8tygodni...czyli teraz 9..wazy 110g

[ Dodano: Nie Cze 16, 2013 00:06 ]
Pyl dzieki za liste,ale niestety nie mieszkam w kraju...
a moze jej ospalosc wynika z faktu,ze jest glodna?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 01:01   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


sat napisał/a:
pipi jest ze sklepu,ale trzymano ja osobno od chopcow,wlasciwie to byla sama w klatce.
Niestety nie daje to gwarancji, że zaciążyła przed dostawą do sklepu.

Na filmiku wygląda zupełnie dobrze i szczerze mówiąc wygląda na więcej niż 110g (może to efekt zestawienia z dłonią dziecka). I jest śliczna :) Na pewno nie jest to zachudzony szczur, który z głodu się nie chce ruszać. Mało widać, ale ciąży nie wykluczę.

sat napisał/a:
a moze jej ospalosc wynika z faktu,ze jest glodna?
Raczej bym się spodziewała nadmiernej aktywności - śpiąc żadne zwierzę jedzenia nie upolowało. Co to jest za żwirek w klatce? Samozrbylający się? Jesteś pewna, że ona tego nie zjadła?
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 08:17   
   Zwierzątka: brak


A może po prostu śpi z nudów? Szczury potrzebują towarzystwa swojego gatunku, powinno się je trzymać przynajmniej dwójkami. Myślę, że koleżanka mogłaby ją rozruszać :)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
sat 


Dołączyła: 15 Cze 2013
Posty: 5
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 10:48   

nie wiem co to za "zwirek" taki nam dano w sklepie,wyglada jak rozdrobnione pudelko na jajka,taki zmielony karton...na opakowaniu bylo napisane,ze doskonaly dla malych gryzoni (rowniez szczurow i chomokow),nie powoduje alergii,super chlonny i pochlania zapachy w 250% :p wiem,ze wiekszosc to chwyt marketingowy,ale powiem szczerze,ze praktycznie nic nie czuc,ladnie pochlania i jest wygosna sciolka...
co do wagi to specjalnie wazylam by upewnic sie co do jej wieku i tez sie zdziwilam,ze taka lekk :) a dlon jest naprawde malego dziecka(2.5 roku)wiec moze zmylac :p
przyjrze sie jej ciazy,poczytam o obiawach i dlugosci trwania i bede miala na uwadze,jeszcze raz dzieki za porade :)

[ Dodano: Nie Cze 16, 2013 10:51 ]
smeg w sklepie tez byla sama...
na razie wstrzymama sie z towarzystwem dla niej,bo jeszcze nie potrafie opiekowac sie 1 szczurkiem wiec nie bede ryzykowac z 2:p
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 10:59   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


sat napisał/a:
nie wiem co to za "zwirek" taki nam dano w sklepie,wyglada jak rozdrobnione pudelko na jajka,taki zmielony karton...
To powinno być OK.

I jeszcze jedno - szczury to zwierzęta aktywne głównie nocą - w dzień mają prawo więcej spać. Tyle, że więcej to nie znaczy tak ja u nas noc, że prześpią cały dzień.

sat napisał/a:
smeg w sklepie tez byla sama...
na razie wstrzymama sie z towarzystwem dla niej,bo jeszcze nie potrafie opiekowac sie 1 szczurkiem wiec nie bede ryzykowac z 2:p
To akurat zła decyzja. Ona jest młoda i teraz wyrabia sobie język komunikacji z innymi ogonami. Jak się tego teraz nie nauczy to niektórych zachowań może nie nauczyć się już nigdy - zabawa, interakcja z innymi przedstawicielami swojego gatunku, komunikacja właściwa dla swojego gatunku i aktywność jest potrzebna do prawidłowego rozwoju szczura. Poszukam Ci filmiku z badań naukowych nad rozwojem szczurzego mózgu - daje do myślenia.

[ Dodano: Nie Cze 16, 2013 11:01 ]
Proszę: http://forum.szczury.biz/...+m%F3zgu#573817
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 11:04   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


A wzdęcia? Chyba Dukat miała taki problem z jednym ze swoich ogonów. Szczur był bardzo ospały, nie chciał jeść. Samo przeszło po solidnym wydaleniu gazów, ale może pomógłby delikatny masaż brzuszka?
I ja bym nie czekała, tylko wybrała się z Pipi do specjalisty. Skąd jesteś, sat? Pyl wysyłała już listę polecanych wetów :)

EDIT:
przegapiłam fakt, że szczura jest sama. Jej zachowanie przypomina mi naszego pierwszego szczura (z tym, że on nigdy nie odmawiał jedzenia), który ożywił się dopiero po sprawieniu mu kolegi. Opieka nad dwójką nie jest trudniejsza, a naprawdę poprawia samopoczucie ogonka :tak:
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
sat 


Dołączyła: 15 Cze 2013
Posty: 5
Wysłany: Nie Cze 16, 2013 23:09   

pyldzieki za linka,zaraz obejrze...a co do wyrabianiu sobie szczurkowego charakteru to masz racje,nie pomyslalam o tym...
limomankamloda nie odmawia jedzenia tylko wybrzydza...suchej karmy nie je,a na nasze jedzonko(marchew,jablko,ziemniak..itp)rzuca sie glodna...przetrzymama ja do jutra na suchym jesli przez noc nic nie zje to od jutra bede podawac normalne jedzonko z nadzieje,ze wlasciwie dobiore proporcje i dostarcze mlodej wszystkiego co potrzebuje...
ogolnie to Pipi zrobila sie straszliwie leniwa,nic tylko by spala,podpatrze ja za kilka godzin i zobacze czy w nocy tez jest tak ospala jak za dnia...jak ja namowie na wyjsice z domku(za pomoca smakolyku)to od razu chowa sie gdziekolwiek,ewidentnie nie ma ochoty na zaczepki,a jak ja wezme na rece to sie wtula i grzecznie na nich siedzi lub wchodzi pod koszulke..
dziekuje za rady...mama nadzieje,ze to etap aklimatyzacji...
 
     
cornflakegirl 



Dołączyła: 30 Lip 2012
Posty: 1602
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon Cze 17, 2013 05:00   
   Zwierzątka: 2 szczury i 2 psy


Ewentualnie jeszcze możesz sprawdzić jej zęby. Może ma krzywy zgryz i ją po prostu boli. Gotowane warzywa łatwiej zjeść :)
_________________
moje dziewczynki: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13637

ze mną: Nutelka i Mortadela na wiecznym DT
za TM: Elza, Siwa, Tola, Lusia, Wena, Nanna, Neska(*)
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 17, 2013 09:27   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


sat, myślę, że brak towarzystwa tak na nią działa. Młode szczurki są aktywne, jeśli mają się z kim bawić ;)

Jeśli u Ciebie jest gorąco, to też może wpływać.
_________________
Moje ogony
 
 
     
sat 


Dołączyła: 15 Cze 2013
Posty: 5
Wysłany: Pon Cze 17, 2013 12:42   

HA!!! przylapalam lobuza w nocy :p bawila sie na calego :D nawet zdziwila sie widzac mnie wchodzaca do salonu...
na opakowaniu karmy jest napisane,ze dorosly szczur powinien zjadac 15-20g to jest 25-30 drobinek. wsypalam mlodej na noc 20 i zjadla 9 z nich wiec sadze,ze to dobrze,bo ona jest jeszcze malutka,wiec nie zje calej porcji karmy...
wielke dzieki za pomoc,postaram sie mala jak najwiecej zabawiac by mogla sie z nami potulic,pobawic i wymiziac :) a kto wie,moze niedlugo przyniose jej jakas przyjaciolke...jeszcze tylko ostatnie pytanie,czy 2 szczurki moga mieszkac w klatce 67/38/36? czy moze jest za mala?
 
     
Cegriiz 
Avaria



Dołączyła: 26 Sie 2011
Posty: 4899
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 17, 2013 12:56   
   Zwierzątka: Kupa szczura i cztery myszy


sat, klatka na 2 szczury powinna być rozmiarów 60x 40 x70, więc musisz nową klatkę kupić :)

Ewentualnie dobudówkę która ma podobną podstawę.
_________________
Moje ogony
 
 
     
Noe 


Dołączyła: 29 Cze 2013
Posty: 91
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 21:02   

Prosze pomozcie mi zinterpretowac zachowanie Vibi. Obawiam sie , ze z nia cos nie tak. Od 4 dni ma porfirynke na oku ( raz mniej raz wiecej ) oko przymruzone caly czas a od wczoraj zauwazylam, ze biega w kolko. I nie jest to tak , ze robi jedno koleczko tylko potrafi bardzo dlugo biegac w kolko. Czy to moze byc objaw jakiejs choroby ?
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 21:19   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Noe, tak, zdecydowanie tak. Może być to zapalenie ucha, ale też inne zaburzenia neurologiczne. Sprawdź polecanych szczurzych (!) weterynarzy w Twojej okolicy i wędruj jutro do weta. Im szybciej tym lepiej.
_________________
Czy wiesz, że powstała ulotka o szczurach?
Może chcesz wspomóc kampanię informacyjną roznosząc ulotki do lecznic? A może promując akcję na FB?
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 11