Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kołowrotek
Autor Wiadomość
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 12, 2011 01:21   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Pyl, w tym psim rolka na górze, o której piszesz, jest tak na prawdę kółkiem z oponą i silnikiem, które napędzają całość. Główny bęben ma swoją oś, gdyby to się trzymało tylko na tym kółku, to byłoby bardzo niestabilne, podskakiwałoby i bujało się. Dla szczurów taki zawieszony kołowrotek byłby raczej niebezpieczny, bo upadający szczur byłby idealnie wciskany tyłkiem i ogonem w tę rolkę. No i całość, jak napisałem wcześniej, byłaby niestabilna, bo by wisiała na rolce. Niestety, oś jest tutaj niezbędna.

Wynalazłem inny filmik z kołowrotkiem dla szczeniaka: http://www.youtube.com/wa...SIQnuDf2D4&NR=1 bardzo fajna, bezpieczna konstrukcja, bo mechanika bębna jest obudowana (oprócz rolki napędzającej, ale tego szczurom nie potrzeba). Problem w tym, że łożysko w tym bębnie jest na zewnątrz, czyli jest wielkie, skomplikowane i ciężkie do zrobienia.

EDIT: znalazłem lepszy filmik tego samego kołowrotka, http://www.youtube.com/watch?v=0TaCEv6gExk widać na nim dokładnie, że nie ma napędu, a wewnętrzny pas z rolkami służy do podawania smakołyków aby zachęcić psa do biegania.
 
 
     
zuuzuushii 



Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 1418
Skąd: Lublin
Wysłany: Sob Mar 12, 2011 14:42   
   Zwierzątka: (*) za TM. 14 <:3)~ (*)


Problem z takimi robionymi ręcznie może być taki, że tak jak wiele dostępnych w sklepach nie mają "hamulca" - kiedy chomik/szczur przestaje biegać, kołowrotek nie przestaje się kręcić, a zwierzak razem z nim... :roll:
(do takich kołowrotków należą min. Flying Saucer, Silent Spinner Whee, Savic Rolly)

Lepsze wydają się być kołowrotki które się nie rozpędzają i w chwili gdy gryzoń się zatrzymuje, kołowrotek również to robi (w praktyce wygląda to tak, że to chomik/szczur kręci kołowrotkiem, a nie kołowrotek chomikiem/szczurem)
Do takich kołowrotków należą ( Wonderland Bogie Wheel Ø 29 cm, Small Pet Exercise Wheel, Ø 28 cm)
info zaczerpnięte z forum e-chomika

Osobiście kupię chyba Wonderland Bogie Wheel Ø 29 cm podoba mi się a w dodatku teraz w zooplusie jest promocja. Trzymajcie kciuki, żeby szczury załapały. Mam nadzieję, że nie jest zbyt małe? skoro susełki mogą, to może i szczury...

 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 12, 2011 15:33   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Asaurus napisał/a:
Główny bęben ma swoją oś, gdyby to się trzymało tylko na tym kółku, to byłoby bardzo niestabilne, podskakiwałoby i bujało się.

Asaurus, wiem, że ma oś. Mam tylko wrażenie, że na samej osi to moja samodzielna konstrukcja się nie utrzyma - myślę o drugim punkcie zaczepienia, właśnie ze względu na stabilizację. Czyli i oś i rolka podtrzymująca (nie musi napędzać, szczury mają wystarczającą energię). A jak to zrobić w kwestii bezpieczeństwa ogona to jeszcze nie wiem.

Ta konstrukcja z filmika jest fajna, tylko faktycznie nie mam pojęcia jak to zrobić i jak myć.

zuuzuushii, odnośnie hamulców... Ja bym się tym nie przejmowała. To nie ma być maszyna do trenowania zwierząt w biegach długodystansowych tylko coś co daje rozrywkę i ćwiczy zmysł równowagi u maluchów. Przez długi czas miałam zwykły kołowrotek bez hamulców i ogony szybko nauczyły się samodzielnie hamować, tak samo jak uczą się skakać i lądować na 4 łapy. A dla maluchów to właśnie siła bezwładności i nieprzewidywalność kołowrotka przy grupowym użyciu jest interesująca. Oczywiście to tylko moje zdanie, ale będę się skłaniać do konstrukcji nieco bardziej może ryzykownej, ale dającej stworzeniom większe wyzwanie.
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 12, 2011 15:47   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


zuuzuushii, wygląda fajnie, tylko to surowe drewno... Próbowałem znaleźć zdjęcie tego kołowrotka od tyłu, aby podpatrzeć mocowanie, ale trafiłem tylko na totalnie poobgryzany na każdej krawędzi. Co do hamulca to musi to być dobrze rozwiązane aby nie powodowało zbyt dużych oporów, najlepiej z jakąś regulacją.

Pyl, znalazłem taki wynalazek:


Ale przy ogonach nie byłoby to zbyt bezpieczne. Wydaje mi się, że najstabilniejsza konstrukcja byłaby przy bębnie obudowanym dookoła z wieloma rolkami prowadzącymi na zewnątrz bębna. Już mam wstępny pomysł i dawcę części :twisted:


Edit: osobiście, z wyglądu to mi się ten spodobał:
Ostatnio zmieniony przez Asaurus Sob Mar 12, 2011 15:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
susurrement 
i'm a dreamer.



Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 3379
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 12, 2011 15:48   
   Zwierzątka: 2 susły, jeż i piesy dwa a Nela z rodzicami


Off-Topic:
o jaaa, suseł ce susełka! :serducho:
_________________
dwa susły, jeż Zefir; psy Pikolo i Molly, Nela
za TM Po, Tori, Timon, Pumba, Tosia, Misia, Tina, Mimi, Plamka, Bonifacy, Filemon, Miracle of A, Chandrika of A, Czekoladka of A, Elodie SR, Timba, Groteska of A, Czereśnia of A, Iluzja SR, Magnolia, Destiny of A, Molly, Moduł of A, Konwalia of A, Helenka SR, Pció, Mabelle of A, Kokardka, Koniczynka SR, Gracja SR, Kami of R4U, Pasja, Vivienne of A, Bamse, Vinci of A, Kulka, Kiss of RAT4U, Antonine B, N, B&B, Krunio, Biszkopcik, Bilbo, Fiona, Molly, Całusek, Bójka, Skarpetka, Brawurka, Bajka. Tościk i Huk & Przytulak, Lucek, Puszka, Rich i Stefan
 
     
zuuzuushii 



Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 1418
Skąd: Lublin
Wysłany: Sob Mar 12, 2011 16:02   
   Zwierzątka: (*) za TM. 14 <:3)~ (*)


Asaurus napisał/a:
wygląda fajnie, tylko to surowe drewno...
wiadomo, że pogryzą tak samo pewnie jak ten plastykowy Small Pet Exercise Wheel Trixy... Ten pierwszy wydaje się solidniejszy no i jest o cały 1cm większy : )

O obu myślałam, daje sobie jeszcze parę dni na zastanowienie, który wybrać... Liczę na Waszą pomoc :P
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Mar 12, 2011 16:14   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Asaurus, ten metalowy... hm... trochę ryzyka to zaakceptuje, ale żeby od razu coś co połamie łapki jak ogon wlezie na niego od góry... Brrrr...
Trixi nie wygląda źle. Pewnie na długo nie starczy, ale w myciu łatwy i nie wygląda na skompilowaną konstrukcję :lol: Dla maluchów będzie jak znalazł - przecież one po miesiącu i tak z niego wyrosną.
A jak już zrobisz swoją własną konstrukcję to wiesz, że jestem chętna... do uwag :P A może nawet do wykorzystania pomysłu?

zuuzuushii, nie gryzienie jest problemem, ale mocz. Po miesiącu będzie do wywałki, chyba, że go zaimpregnujesz.
 
     
zuuzuushii 



Dołączyła: 06 Paź 2009
Posty: 1418
Skąd: Lublin
Wysłany: Pon Mar 14, 2011 18:18   
   Zwierzątka: (*) za TM. 14 <:3)~ (*)


stwierdziłam, że jednak nie kupię koła dla moich szczurasów, za małe są jednak :/ więc mam opory... i szkoda mi jednak pieniędzy na coś, co jest niepewne...
co prawda tu mają odpowiednią średnicę ale wyglądają dość przerażająco :lol: i chyba nie są do kupienia (nie wgłębiałam się w stronę) ale tak ładnie brzmi ... Rat Activity Wheel :P
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pon Mar 14, 2011 20:02   

To chyba są takie do laboratoriów :D Bo raczej nikt normalnie nie kupuje czegoś, co np. ma opis

Cytat:
The Forced Exercise / Walking Wheel System for Rats based on the Model 80805A Bed is designed for sleep deprivation and controlled exercise studies.
:lol:

Mają też takie rzeczy: http://www.lafayetteneuro...asp?subcatid=91
Cytat:
Animals are placed in the tank typically for 15 minutes and monitored for when they reach a despair condition. This condition is indicated by the lack of any attempt by the animal to swim, climb or dive in the tank.
Można tym straszyć szczury, że jak będą niegrzeczne, to trafią do przymusowej kąpieli
Off-Topic:
swoją drogą, jeśli takie były te behawioralne badania na moim Zefirze, to się nie dziwię, że jest ześwirowany nieco :P
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 14, 2011 23:23   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Jak dla mnie sprzęt świetny pod względem rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. No i już wiadomo jakie powinny być wymiary kołowrotka dla szczura do 500g - średnica=35cm, szerokość=11cm, a dla spaślaków 600-1000g - 46/13cm :]
 
 
     
Mai-ah 
Mai-ah Ihuhaotila



Dołączyła: 14 Cze 2010
Posty: 604
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Gru 12, 2011 21:12   
   Zwierzątka: szczurcie


Hmmmm, a ja chyba za szybko pozbyłam się kołowrotka, nie sprawdziwszy nawet czy się szczurciom spodoba. Uznałam, ze tylko niepotrzebnie miejsce będzie zajmować i go wywaliłam. A tu natrafiłam na taki filmik: http://www.youtube.com/watch?v=_7UaI6PslVw

o, i jeszcze jeden: http://www.youtube.com/watch?v=2MaH0HjF2OQ

ech, a ja wywaliłam :(
 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Gru 12, 2011 21:15   
   Zwierzątka: szczurze damy


Mai-ah, dobrze zrobiłaś.. szkoda szczurzego kręgosłupa
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pon Gru 12, 2011 23:56   

Mai-ah, a jakiej wielkości był kołowrotek? Miał szczebelki czy był.jednolity?
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Mai-ah 
Mai-ah Ihuhaotila



Dołączyła: 14 Cze 2010
Posty: 604
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Gru 13, 2011 19:34   
   Zwierzątka: szczurcie


Miał szczebelki, był dołączony do klatki. W sumie to było coś takiego jak na drugim załączonym przeze mnie filmiku.

Chociaż już nie żałuję, ze wywaliłam, starczy, że dziewczyny dużo biegają po pokoju. A jak by im się miała od tego kołowrotka jakaś krzywda stać, to bez sensu.
 
 
     
szczurowata 
ciurza mama



Dołączyła: 20 Sie 2011
Posty: 366
Skąd: Łódź
Wysłany: Pon Sty 23, 2012 18:33   
   Zwierzątka: Pies i świnka morska.


Widzę ze są podzielne zdania na temat kołowrotków :)
Ja jednak uważam, ze mimo wszystko szczurki są inteligentne, i kilka dni pojeżdżą a potem kołowrotek pójdzie w odstawkę..
_________________
Za TM - Keyko, Bambi, Ariska, Pchełka, Wenus i Sawa. ;(

aktualny brak ogonów
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 11