Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czekolada i produkty czekoladowe - nasze doświadczenia
Autor Wiadomość
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 26, 2006 03:36   Czekolada i produkty czekoladowe - nasze doświadczenia

Ja jeszcze kilka słów odnośnie czekolady.
Czytałam i rozmawiałam z wetami i wszyscy twierdzą, że czekolada jest zabójcza dla większości zwierząt. Wyjątkowo szkodliwa dla psów (można skutecznie psu wątrobę wykończyć). Ja bym nie podawała ani czekolady, ani niczego czekoladowego.

[ Komentarz dodany przez: AngelsDream: Nie Lis 26, 2006 10:28 ]
Wydzielone z tematu o tuczącej diecie - niech każdy się zapyta, docieka i wspólnie ustalimy jak to jest z czekoladą.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pon Lis 19, 2012 14:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
sylviah 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 23 Lis 2006
Posty: 31
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 11:34   
   Zwierzątka: szczury, psy, kot


Pytałam ostatnio weta o czekoladę. Powiedział mi, że czekolada mleczna może doprowadzić do śmierci zwierzęcia (w większych ilościach). Natomiast czekolada gorzka jest jeszcze bardziej toksyczna.
 
 
     
Cola 
dumny student wet :D



Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 1730
Skąd: Gdańsk/Olsztyn
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 11:50   
   Zwierzątka: kot


jedyne co czekoladowe
to moje ciurasy miały smakołyki z zoologika

chociaż kiedyś, kiedy hodowałam myszki, jedna z nich zwiała na 2 tygodnie, w międzyczasie zjadła pół tabliczki czekolady...dożyła późnej starości...;]
_________________
mam kota.
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 12:30   

Nie szkodzi szczurom, poza tym, ze tuczy, nie szkodzi.

Kiedys podawalam tylko zwykla, teraz kupuje dropsy dzieciakom(chyba ze mam przyplyw gotowki to robie wieksze zakupy dla wszystkich). Gdybym miala obdzielac raz na jakis czas cale stado kostka musialabym kupic co najmniej kilka tabliczek.

Przypominam, ze daje sie ją od swieta, nie ma specjalnych skladnikow odzywczych, wiecej witamin juz maja czekoladowe dropsy hiltona dla psow ;) .

Ponadto zauwazylam, ze nie wszystkie ogony u mnie ją lubia.
Sa takie ktore czekolady nie tkna palcem, sa takie ktore dalyby sie dla kawaleczka pociac w plasterki.

Jesli juz podaje, to mleczna, czesto z orzechami laskowymi lub kokosowymi wiorkami.
 
     
sylviah 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 23 Lis 2006
Posty: 31
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 12:53   
   Zwierzątka: szczury, psy, kot


nezu jednak psom i kotom szkodzi.
Skopiowałam z innego forum- może nie będą mieli nic przeciwko..

"Teobtomina jest metyloksantyną występującą jako główny alkaloid w czekoladzie i w kakao.
Czekolade otrzymuje się z palonych ziaren rośliny THEOBROMA CACAO. Stężenia teobrominy w różnych substancjach , często uważane za przyczynę zatruć, wymienione są poniżej. Czekolada zawiera także niewielkie ilości kofeiny (także metyloksantyny)

Produkt Zawartość teobrominy
w 1 g produktu

biała czekolada 0,009mg
czekolada do picia(sucha) 0,5 mg
czekolada mleczna 1,5-2,2 mg
czekolada pełna nie słodzona 4,5-16 mg
kakao w proszku 5,3-26 mg
ziarna kakaowe 11-43 mg
rozdrobnione odpady ziarna kakao 14-30 mg

Występowanie zatruć
Od 1992 roku do WSIOZ napłynęła znaczna liczba zgłoszeń dotyczących zatruć teobrominą u psów, spowodowanych zjedzeniem różnych produktów.Odnotowano także przypadki śmiertelne.
Toksyczność
Według literatury:
-dawki śmiertelne teobrominy dla psów wynoszą 90-250 mg/kg m.c.
-dawka 130 mg/kg m.c. była dawka śmiertelną u psa;
- LD 50 wynosi 300 mg/kg m.c.
-12 mg/kg m.c. nie spowodowało wystąpienia widocznych objawów klinicznych.
Mechanizm toksycznośći.
Zatrucie metyloksantyną powoduje wystąpienie charakterystycznych objawó pobudzenia OUN i nadmiernej aktywności serca i układu oddechowego.
Teobromina bezpośrednio pobudza zarówno mięsień sercowy jak i OUN.
Metyloksantyny działają na drodze róznych mechanizmów. Selektywnie antagonizują komórkowe receptory adenozynowe powodując pobudzenie OUN, zwężenie naczyń krwionośnych i częstoskurcz. Wywieraja także hamujące działanie na komórkową fosfodiesterazę, powodując wzrost CAMP , zwiększając uwalnianie katecholamin, zwiekszając napływ wapnia i hamując magazynowanie wapnia w sarkoplazmatycznej siateczce, zwiększając kurczliwość mięśni, zarówno mięsni szkiletowych jak i mięsnia sercowego.
Teobromina hamuje selektywnie także receptory benzodiazepinowe w mózgu.
U psów, wchłanianie w porównaniu z ludżmi jest powolne.
Przypuszcza się, że pełna absorpcja trwa 10 godzin.
Teobromnina ulega przemianom w wątrobie, a produkty przemian wydalene są z moczem.
Ponieważ produkty metaboliczne są alkaliczne, szybciej są wydzielane, jeżeli mocz jest zakwaszony.
Tu podlega także recyrkulacji wątrobowo-jelitowej.

OBJAWY KLINICZNE.
Występują zwykle w ciągu 24 godzin, najczęściej w ciągu 4 godzin. Mogą utrzymywać sie aż do 72 godzin.
Najczęściej spotykanymi objawami są wymioty, ból brzuszny, zwiększone pragnienie, krwawe wymioty, niepokój , pobudzenie, nadmierna aktywność, łagodny wzrost ciśnienia, ślinienie, diureza, ataksja i częstoskurcz( czasami rzadkoskurcz).
W cięższych przypadkach może wystąpić sztywność mięśni, przyspieszony oddech, biegunka, nietrzymanie moczu, krwomocz, sinica, hipertermia, drżenia, konwulsje i niemiarowość ( zwykle przedwczesne skurcze komorowe). Czasami obserwowoano zaburzenia funkcji nerek.
Zejścia śmiertelne zwykle wiązane były z silnymi konwulsjami i ostrą niewydolnością krążenia.
 
 
     
marhef 
Idiot.



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1411
Skąd: Wroclove
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 15:43   

Mój pies jest niestety karmiony takimi dawkami czekolady, że jakby szkodziła, to on by musiał zejść śmiertelnie 11 lat temu...

/edit Niedawno miał robione USG w związku z problemami z pęcherzem. Wątroba i nerki są idealne...
 
 
     
Gość

Wysłany: Nie Lis 26, 2006 15:57   

Boze tosz to jakis cyborg musi byc! Mojej cioci pies zjadl 3 kostki czekolady i zdechl najprawdopodobniej przez nie!
Moje szczury czasami dostaja, bo bardzo lubia :wink:
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Nie Lis 26, 2006 16:09   
   Zwierzątka: kotka Puma


Ja pamiętałam, że czekolada ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, więc podałam Skrętce, kiedy zachorowała na zapalenie płuc (12 w nocy, lecznicy brak). Po chwili przestała chrumkać i spokojnie zasnęła, chrumkanie wróciło rano. Nie wiem czy to był przypadek (pewnie tak), ale przynajmniej ją rozweseliłam trochę :)
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 05:54   

sylviah, ja doskonale wiem ze psom i kotom szkodzi...;)

Trzeba brac jednak pod uwage roznice miedzy rzędem rodentia a carnivora.. ;)
Takze jesli idzie o sposob trawienia, przyswajania niektorych substancji oraz ich wplywu na te organizmy :)

Uwazam, ze ludzie powinni zaprzestac podawania czekolady psom i kotom, faktycznie substancja w niej zawarta moze grozic ich zyciu, zadne zrodlo naukowe nie potwierdzilo jednak toksycznego oddzialywania substancji zawartych w czekoladzie na szczury.

Tak wiec z umiarem, od swieta, uwazajac coby nie przesadzic, mozna czasem dac ODROBINKE czekolady szczurowi.
I pamietac ze to deser od swieta, a nie stala skladowa posilku :)
 
     
sylviah 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 23 Lis 2006
Posty: 31
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 09:42   
   Zwierzątka: szczury, psy, kot


nezu napisał/a:
Trzeba brac jednak pod uwage roznice miedzy rzędem rodentia a carnivora..

Jasne :D
Przyznaje, zawsze myślałam, że jak coś jest szkodliwe dla drapieżnika, to dla gryzonia tym bardziej, ze względu na większe dawki związków toksycznych przypadające na 1 kg masy ciała

nezu napisał/a:
zadne zrodlo naukowe nie potwierdzilo jednak toksycznego oddzialywania substancji zawartych w czekoladzie na szczury.

Nie mogłam znależć nic na ten temat i dlatego byłam "przeciw" czekoladzie. :wink:
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 12:30   

http://www.forum.alloszcz...p?p=11000#11000

Klik..
 
     
Niuniak 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 133
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 14:07   
   Zwierzątka: Szczuraki : Manfred, Leon, Kasieńka, Kuba =)


ostatnio oglądalam program na discovery, w którym bylo o dzikich szczurach. mówili, że w dzisiejszych czasach ich układ pokarmowy tak "wyewoluował" że prawdopodobnie gdyby nie miały dostępu do odpaków po ludziach (m.in czekolady, potraw smażonych(fast foody), czy chociaz mocno przyprawionych) to prawdopodobnie nie byłyby w stanie przeżyć. dzikie szczury bardzo rzadko odżywiają się tym co powinny ,a co normalnie było i ciagle jest dla nich dostępne(dary natury :wink: ). nie jestem pewna oczywiście w jakim stopniu to odnosi się do szczurów hodowlanych, aczkolwiek z własnych doświadczeń wiem, że nic co jest w odpowiednich dawkach dawane (za wyjątkiem silnych trucizm chemicznych) nie jest szkodliwe. oczywiście trzeba rozpatrzeć czy szczurek nie jest uczulony i czy chce zjeść :D moje dostają "od święta" np. kawałek delicji z czekoladą. muszę przyznać, że ich zachwyt jest ogromny, a jak one są szczęśliwe to i ja jestem :mrgreen:
 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 16:10   

pamietaj ze nasze ogony sa uz dosc dluga linia szczurow trzymanych w labach i karmionych odpowiednio..
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lis 27, 2006 16:41   
   Zwierzątka: ogony


Lekarka raz poradziła mi dawanie czekolady Heni, gdy miała krwotoki. Celem zwiększenia ilości żelaza.
Ale powiedziała "jeśli czekolada to tylko gorzka". No i w małej ilości.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Sob Sty 31, 2009 20:08   

Moje szczurki bardzo lubią czekoladę, więc w ramach przysmaku daję im czasem czekoladę dla psów. Chociaż trzeba z tym uważać, bo ma dużo tłuszczu
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 13