Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wapno - spożycie normalne i nadmierne
Autor Wiadomość
karola 



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 1236
Skąd: zza zachodniej granicy
Wysłany: Pon Wrz 20, 2010 19:48   
   Zwierzątka: szesnaście szczurzych łapek i cztery psie


Czy sepia naturalna powinna po wyciągnięciu z kartonika mieć taki dość intensywny, średnio przyjemny zapach? (jak dla mnie to wstrętnie śmierdzący :roll: )
_________________
Muzyka - Strofa - Shaaby - Saidi :serducho:

Tęsknię za: Robin - Tobbą - Tiril - Taszą - Melodią
 
 
     
polegalu 
...Kagetora...



Dołączyła: 20 Kwi 2008
Posty: 187
Skąd: Gorzów Wlkp./Poznań
Wysłany: Śro Wrz 22, 2010 11:33   
   Zwierzątka: 3 szczurki <:3 )~~


Nowy chłopak Prec wcina wapno non stop, ma około 6 miesięcy. WIem, że młode gryzą wapno, ale czy to jużnie czas je odstwić?
_________________
Break [*], Kagetora[*], Demi[*], Tork [*], Precka [*]
 
 
     
szaffka 


Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 12
Wysłany: Pon Lut 11, 2013 11:59   Nagłe zainteresowanie wapnem

Witam! Temat będzie o mojej starszej szczurci z dość wyraźnymi objawami starości. Od tygodnia zaczęła nagminnie obgryzać wapno które przez jakieś 2 lata wisiało nietknięte - nadgryzane jedynie młodziakami dołączanymi do stada a i to tylko troszkę i niedługo. Mikomi (ponad 2,5 roku) nagle znalazła swoją życiową misje - zjedzenie wapna do ostatniego gryzka. Czy to normalne w starszym wieku czy może oznaczać jakieś problemy z kośćcem jak np. osteoporozę itp.? Jak Wasze szczurki zachowywały się na starość? Czy warto zawracać tyłek wetowi jeśli nie ma absolutnie żadnych innych objawów czegokolwiek?
Dodam też że na wybiegu zaczęła się interesować gryzieniem rzeczy, które wcześniej olewała jak tapeta, okładki książek. Zwykle pod tym względem była idealna - nic nie gryzła nic nie niszczyła.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Lut 11, 2013 12:06   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


szaffka, czasem takie nadmierne obgryzanie (zwłaszcza wapienka) jest wiązane z wczesnymi objawami guza przysadki lub też problemów z równowagą jonową w organizmie (np. nerki).

[ Dodano: Pon Lut 11, 2013 12:08 ]
szaffka, scaliłam Twój wątek z istniejącym.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Lut 11, 2013 13:13   
   Zwierzątka: brak


szaffka, co masz na myśli pisząc "dość wyraźne objawy starości"? Zauważyłaś jakieś niedowłady łapek, problemy z równowagą? Jeśli tak, to w połączeniu z gryzieniem wapienka celowałabym właśnie w problemy z przysadką. http://forum.szczury.biz/...p?t=988&start=0 - tu jest temat o tym, poczytaj i porównaj objawy.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
szaffka 


Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 12
Wysłany: Pon Lut 11, 2013 14:42   

smeg napisał/a:
szaffka, co masz na myśli pisząc "dość wyraźne objawy starości"? Zauważyłaś jakieś niedowłady łapek, problemy z równowagą? Jeśli tak, to w połączeniu z gryzieniem wapienka celowałabym właśnie w problemy z przysadką. http://forum.szczury.biz/...p?t=988&start=0 - tu jest temat o tym, poczytaj i porównaj objawy.


No to mnie nastraszyłaś. Na szczęście tych objawów u mojej Miko nie ma. Staruszka po prostu już nie biega, nie hasa, łazi sobie powolutku i tak buja tyłkiem na boki. Ciut wagi straciła i apetytu (jak na nią) i na wybiegu już nie wykorzystuje w pełni czasu 10-15 minut i sama wraca do hamaczka. Ale żadnych objawów z tego tematu nie ma. Nie mniej w razie czego dodałam sobie go jako zakładkę i będę obserwować.
Z takich zauważalnych zmian to charakterek jej się trochę zmienil na taki hm.. stetryczały? Wszystko ją wkurza. Jak ją jakiś szczuras czyści, jak szczur obok niej się rusza, jak nie ma odpowiedniego dystansu przy miseczce. Ale to takie pierdołki raczej.
Ostatnio zmieniony przez smeg Pon Lut 11, 2013 14:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Zizollo 



Dołączyła: 11 Sty 2012
Posty: 2803
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Sob Paź 12, 2013 13:03   
   Zwierzątka: kot


ja dla moich dwóch małych osesków nabyłam wczoraj wapno firmy Vitapol i po przyjściu do domu doczytałam zawartość składników analitycznych:popiół surowy 78,5%(on chyba w ogóle nie jest potrzebny i zdrowy?)wapń 20%,fosfor 1,5%...zawiesić je w klatce czy sobie darować i kupić jakieś lepsze?chciałam żeby mieli na czym ścierać ząbki ;)
_________________
tu nas zobaczycie http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13006


na zawsze w sercu : Balu ?.10.12- 27.10.13,Bonzo 01.03.12-13.01.14,Bolo 01.03.12-14.08.14, Dragon ?-02.09.2014 ,Kiran 02.09.13-27.01.16, Karmel 02.09.13-31.05.2016[*]
 
     
IHime 
Majaki Nocne



Dołączyła: 22 Paź 2010
Posty: 9
Wysłany: Pon Paź 14, 2013 14:47   
   Zwierzątka: 7 szczurów i mąż


Popiół surowy to po prostu minerały, które nie ulegają spaleniu. To nie jest śmieciowy dodatek ani nic takiego.
_________________
Elza, Heidi, Latimeria, Groszek i Blu <3
 
     
Zizollo 



Dołączyła: 11 Sty 2012
Posty: 2803
Skąd: Częstochowa
Wysłany: Śro Paź 16, 2013 11:03   
   Zwierzątka: kot


IHime napisał/a:
Popiół surowy to po prostu minerały, które nie ulegają spaleniu. To nie jest śmieciowy dodatek ani nic takiego.



IHime, dzięki za inf. :)
_________________
tu nas zobaczycie http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13006


na zawsze w sercu : Balu ?.10.12- 27.10.13,Bonzo 01.03.12-13.01.14,Bolo 01.03.12-14.08.14, Dragon ?-02.09.2014 ,Kiran 02.09.13-27.01.16, Karmel 02.09.13-31.05.2016[*]
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Paź 16, 2013 12:02   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


Ja zawiesiłam sepię jakieś 2 miesiące temu i to była najlepsza decyzja jaką podjęłam jeśli chodzi o uzupełnienie diety potworów. Wapno mam od pierwszego szczura i NIKT nigdy go nie ruszył. Mała sepia znikła w zastraszającym tempie. Codziennie znikały całe kawałki. Aktualnie od czasu do czasu ktoś wbija się zębami i zeskrobie kawałek. Robią to wszystkie ogony bez względu na wiek - młode obgryzają a staruszki też nie pogardzą kawałkiem. Ciesze się, że spróbowałam z sepią bo wyraźnie widać, że potworki miały braki w organizmie.
Czy nadmiar sepii może jakoś zaszkodzić? Miki podjada je chyba z głodu i irytacji.
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 16, 2013 12:09   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Nie mam pojęcia, czy może zaszkodzić.

U mnie sepia, taka kupiona do zawieszenia jakoś nie szła, a jak kupiłam takie duże kawałki, to sobie ją ładnie podjadają (a niby to samo ;) ).
http://rybyozdobne.pl/sep...zt,103,991.html
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
wilczek777 



Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 1966
Skąd: Szczecin
Wysłany: Śro Paź 16, 2013 20:11   
   Zwierzątka: 2 x sheepdog


My mamy właśnie taką jak w linku. Nasze widocznie mają zapotrzebowanie - zwłaszcza Miętus który rośnie jak na drożdżach jadł sporo w okresie wzrostu. Co się dziwić skoro jest wielkości dorosłego szczura?
_________________
Nasz temat :)
http://forum.szczury.biz/...t=13184&start=0

Za TM :(
Silver i Sharingan [*] Śpioch i Grubas [*] Białas i Mithril [*] Czarnuszek i Bibs [*] Miki i Kaszmir [*] Desant zwany Fretką i Miętus Emerald Moon [*] Bjorn i Anubis (Ibasan) Beris[*] Belfast [*]
 
     
vika 


Dołączyła: 24 Gru 2012
Posty: 74
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią Maj 16, 2014 07:31   
   Zwierzątka: Szczury


przy wyborze wapna ostatnio miałam jakąś amnezję i chciałam im wziąć sepię nie było to zdecydowałam się na wapno z jabłkiem którego też nie było i kupiłam wapno z pomarańczą :mur: :mur: :mur: czy do czasu kupienia im nowego kawałka (pewnie jutro) mogę podać im to z pomarańczą?? (wiem jest szkodliwa ale mam samiczki) bo mi ostatnio masakrycznie zaczęły ściany zjadać....
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Pią Maj 16, 2014 08:50   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


vika, gdzieś tu (chyba wcześniej w temacie) już padło, że wapno z pomarańczą prawdopodobnie nawet obok tej pomarańczy nie leżało. Zawiera aromaty i ja bym nie podawała ze względu na nie żadnego tzw. smakowego, ale sądzę, że jednorazowo im nie zaszkodzi.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
Alicja 


Dołączyła: 29 Gru 2014
Posty: 1
  Wysłany: Pon Gru 29, 2014 16:06   Wybór kostki wapiennej
   Zwierzątka: ogonek- Wanda, yorkshire terrier- Natasza, kot birmański-Lena, dachowiec- Maria


Cześć. Od kilku dni jestem posiadaczem 1,5 miesiecznego ogonka- Wandy. Nigdy wczesniej nie mialam szczura, wiec jestem jeszcze troche zielona :-) Chcialam kupic kostke wapienna, jednak w sklepie widzialam jedynie te zadedykowane dla chomikow, krolikow, malych ptakow i swinek morskich. Czym sie roznia i ktora wybrac dla szczura? I czy konieczne jest podawanie jej podopiecznemu? Dziekuje za wszystkie rady :-)

[ Komentarz dodany przez: limomanka: Pon Gru 29, 2014 19:42 ]
Scaliłam z już istniejącym tematem.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 13