Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Higiena klatki
Autor Wiadomość
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Czw Lut 12, 2015 22:40   

Emilia, niektóre szczury to takie śmierdziele, że nawet Domestos nie daje rady usunąć zapachu z plastikowych elementów ;) . Za to soda dobrze się sprawdza, a jak się komuś nie samemu robić roztworów, to zawsze może kupić gotowy preparat, np. cytrusowy Ajax z sodą był super (ale nie wiem, czy jeszcze jest na rynku, bo dawno nie kupowałam).
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Lut 13, 2015 10:06   
   Zwierzątka: brak


Też bym się bała stosować tak silną chemię przy szczurach. Zresztą skoro i tak trzeba to spłukiwać wodą, to wolę umyć wszystko gąbką i zwykłym mydłem, a psikaczy używać tylko bezpiecznych dla szczurów bez spłukiwania.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Lut 13, 2015 10:44   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Ja myję klatkę płynem do naczyń ;) Spokojnie wystarcza, szczególnie jak się spłucze gorącą wodą.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Pią Lut 13, 2015 10:46   

Też myję płynem do naczyń, ew odkamienianie - kwaskiem cytrynowym ;)
starcza :-P
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pią Lut 13, 2015 12:41   

U mnie sam płyn do naczyń nie zdawał egzaminu niestety ;) . I nigdy nie spłukiwałam gorącą wodą, bo to tylko utrwalało smrodek na plastikowych elementach.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Lut 13, 2015 12:52   

Ja od lat używam manusanu - odkaża i pozbywa się bardzo dobrze wszelkich zapachów. Co jakiś czas też w manusanie piorę hamaki.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
mała 


Dołączyła: 29 Mar 2016
Posty: 7
Ostrzeżeń:
 5/4/5
Wysłany: Śro Mar 30, 2016 15:52   czym myjecie klatkę?

Czym myjecie klatke, bo ja płynem do naczyń pur.
 
     
Rusałka 


Dołączyła: 25 Sty 2016
Posty: 782
Ostrzeżeń:
 7/4/5
Wysłany: Śro Mar 30, 2016 16:00   

mała, nie zakładaj nowych tematów bez przeszukania forum. Scaliłam z tematem istniejącym.
 
     
Riegerick 


Dołączył: 23 Sie 2016
Posty: 1
Wysłany: Wto Sie 23, 2016 20:34   Szczurzy zapach

fdsz
Ostatnio zmieniony przez Riegerick Pon Sty 02, 2017 06:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Sie 23, 2016 21:09   

Ile jest szczurów, jak duża jest klatka, co wchodzi w jej wyposażenie? Zastanawiam się, czemu tak bardzo śmierdzi już po paru dniach. Przyczyną mogą być np. przesiąknięte moczem drewniane elementy. Czy po sprzątaniu czuć zapach od czegokolwiek poza samymi szczurami?

Sprzątanie klatki nie wpływa w ogóle na dobrobyt szczurów (poza tym że się irytują jak się im przerywa spokojne spanie w dzień). Jej sprzątanie częściej niż raz w tygodniu ogranicza u mnie tylko lenistwo, niechęć do zużywania za dużej ilości ściółki i ewentualnie dostęp do czystych polarowych mebli na zmianę w danej chwili.

Niezależnie od gruntownego sprzątania, jeśli szczury obsikują półki (a większość to robi) to warto je codziennie wytrzeć/umyć. Wyjątkowo zasikane hamaki i domki też wymieniam co kilka dni.
 
     
czartoria 



Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 1341
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Sie 23, 2016 21:12   
   Zwierzątka: Gucio, Bryś, Amorek, psy i rybki


Sprzątanie klatki nie szkodzi szczurom. Co dzień wycieramy na mokro piętra, myjemy podstawkę i sitko w które sikają, zbieramy kupy które są gdzie indziej niż w zrębkach. Raz na tydzień mycie kuwety i wymiana podłoża. Wymiana i pranie hamaków nawet częściej niż raz na tydzień. Siostra pewnie lenia ma...
_________________
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11606
Za TM: Dumbusia, Tchórzyczka, Tentej, Drechu, Tfety, Zygmunt, Borsuk, Sylwuś, Malinka, Maciusiu, Suszi, Sziszunek, Kreciu, Nesti, Abies, Holly, Czili, Liczi, Kofi
 
     
limomanka 



Dołączyła: 10 Wrz 2012
Posty: 6679
Skąd: Koty na Górnym Śląsku
Wysłany: Śro Sie 24, 2016 07:33   
   Zwierzątka: 2 kocury (Wolfgang i Nutek), ONkowa Masza


No i podstawowe pytanie - jakiego podłoża używa? Jeśli to zwykłe (bo są i dobre jakościowo) trociny lub - nie daj Boże - siano, będą śmierdzieć konkretnie już po jednym/dwóch dniach. Warto poszukać czegoś sensownego, np. wymienione w poprzednim poście zrębki bukowe (do kupienia tanio na allegro jako zrębki wędzarnicze albo w sklepach zoologicznych jako podłoże dla gadów) albo chociaż drewniany pellet. Więcej wskazówek dotyczących podłoża znajdziecie tutaj.
Ważne też jakiej płci zwierzaki ma siostra - przy chłopakach sprzątałam podłoże raz na tydzień, ale tylko dlatego, że większość ośmiostada była kuwetująca (załatwiali się do narożnej kuwety, którą opróżniałam częściej, niż klatkową). Przy wymianie zrębków w kuwecie głównej, przemywałam też pręty klatki, na które szczury też się załatwiają wspinając się - robiłam to wodą z octem, neutralizatorem zapachów lub myjką parową. Oczywiście codzienne przecieranie półek i rur (plastikowych, jak słusznie zauważyła Senthe) to był rytuał, nawet kilka razy dziennie, jeśli była taka potrzeba (bo np. jeden z chłopców miał chore nerki i sikał jak opętany) i wymiana wszystkich tekstyliów (hamaków, domków) przynajmniej raz na tydzień.
Babeczki również znaczą teren, ale trochę mniej intensywnie to pachnie.
Dodatkowo, jeśli ma się w tym samym pomieszczeniu klatki z obiema płciami, samce znaczą mocniej.

Szczury mogą mieć specyficzny zapach, nieakceptowany i mocno wyczuwany przez osoby postronne, ale:
a) można go z powodzeniem zamaskować, regularnie sprzątając klatkę i wietrząc pokój (z którego trzeba wtedy wystawić klatki ze szczurami),
b) czasem taki intensywny zapach świadczy o jakiejś chorobie.

Niektórzy z nas z powodzeniem trzymają klatki z ogonami w głównych pomieszczeniach swoich mieszkań - nawet w salonie, w którym przyjmują gości.
_________________
Dbajmy o pisownię i polskie znaki. Jest różnica, czy ktoś robi "łaskę" czy "laske", czyż nie?

Za Śmiercią Szczurów odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach, Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz Solo, Aria i Sopran
 
     
agathe1988 



Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 919
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sie 24, 2016 07:44   
   Zwierzątka: Cała 16 w <3


[Scaliłam z pokrewnym tematem.
_________________
Na zawsze w sercu: Dumbo [*] Dabi [*] Abu [*] Dropsik [*] Gucio [*] Bubuś [*] Mount [*] Tadeusz of Zirrael Rattery [*] Everest [*] Homer [*] Thor [*] Dover [*] Otto [*] Puci [*] Navaho Incredible Rats [*] Powhatan Incredible Rats [*]
 
 
     
Tosia6677 


Dołączyła: 11 Lut 2018
Posty: 9
Wysłany: Czw Mar 01, 2018 23:10   

Hej nie wiem czy dział dobry ,ale w koncu o higiene chodzi 😉
Zauważylam na filmikach i forach ,ze wiekszosc ludzi nie daje do klatki zwirku drewnianego ,tylko same polarki , kocyki i inne ,czy to sie sprawdza ?? Ja majac pare hamakow na ktorych spia moje szczurki ,musze je prac pare razy w tygodniu ,bo smierdza .
Wystarczy jeden sik i do wymiany ,a takie wykladanie klatki to wiecej pracy i smrod , czy sie myle ?? Jak jest u Was ?
Ja uzywam zwirku ponokio lub pinio i a polarki mam tylko w formie hamakow ,chcialabym wylozyc tak klatke ,ale zaraz obsikaja i bedzie smierdziec ,a taki zwirek wchlania i tak nie czuc .......nie wiem juz jak to z tym jest
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Czw Mar 01, 2018 23:54   

U mnie są zrębki bukowe, wcześniej był pellet drewniany.

Tych ludzi od polarków jako żywo nie rozumiem, ja bym z czymś takim nie wytrzymała. Tak jak piszesz, dużo pracy i spora szansa, że szybko zacznie śmierdzieć.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 12