Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiana środowiska lub klatki a zachowanie szczura
Autor Wiadomość
gam 



Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 46
Skąd: Będzin/Kraków
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 21:47   Zmiana środowiska lub klatki a zachowanie szczura

Zauważyłam u mojego szczurka coś dziwnego. Kiedy jadę z nim na weekend do domu to jest istnym aniołem - przytula się, śpi w rękawie, sam do mnie przychodzi. Ale kiedy wracamy do Krakowa zmienia się nie do poznania - jest agresywny, gryzie bez powodu. Zupełnie jakbym miała dwa różne szczury. Jak myślicie, z czego to może wynikać?
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pią Lip 26, 2013 11:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Mar 31, 2008 21:48   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


gam, zmiana otoczenia, czynniki stresogenne?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
gam 



Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 46
Skąd: Będzin/Kraków
Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 08:02   

właśnie zastanawiam się co może być takimi czynnikami stresogennymi w Krakowie dla niego.
Czy szczur może tak reagować na otoczenie obcych ludzi? Wiele osób odwiedza nas i przechodzi koło jego klatki, może przez to czuje się zaniepokojony? A może jest niezadowolony,że przez sprawy związane z przeprowadzką mam dla niego mniej czasu?
Czasem jak odkładam go do klatki jest obrażony i "strzela fochy" :D
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 08:12   

gam napisał/a:
właśnie zastanawiam się co może być takimi czynnikami stresogennymi w Krakowie dla niego.
myślę, xe jest na odwrót. Stres, nagła zmiana otoczenia, same nowości powodują, że szczur się boi troszkę, jest niepewny i stąd takie miłe zachowanie.
Powrót do Krakowa to powrót na stare śmieci, gdzie szczur jest u siebie, więc może zachowywać się pewnie, co czyni.
 
     
gam 



Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 46
Skąd: Będzin/Kraków
Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 08:57   

Viss, czyli on odbija sobie takim pewniackim zachowaniem za tą wcześniejszą "nieśmiałość"? Cwaniak jeden :P
 
 
     
babyduck 
Duckling



Dołączyła: 25 Sie 2007
Posty: 7218
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 08:59   

Viss napisał/a:
Stres, nagła zmiana otoczenia, same nowości powodują, że szczur się boi troszkę, jest niepewny i stąd takie miłe zachowanie.
Powrót [...] na stare śmieci, gdzie szczur jest u siebie, więc może zachowywać się pewnie, co czyni

Dokładnie.
Kiedy wyjeżdżam do rodziców mam megamiziaste szczury. Leżą na dłoniach i pozwalają się głaskać do woli. Ba, nawet same przychodzą się tulić! (Pewnie dlatego, że jestem tym bezpiecznym i sprawdzonym elementem otoczenia.) Ale jak tylko przekroczymy próg domu transporter zaczyna parzyć w dupki i charakterem wraca do normy - panny znów są rozganiane, rozwydrzone i nietykalskie.
_________________
W :serducho: : Fretka, Borsuk, Shiba, Kreta, Corleone RL, Happy Hour AR, Pavan AR, Ex Aequo SR, Roux, Bonus, Muminek EM, Willy Wonka SR, Amor Vincit SR, Tea
 
 
     
gam 



Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 46
Skąd: Będzin/Kraków
Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 09:16   

Będę musiała nad nim popracować. Albo częściej jeździć do domu :D Przynajmniej dzięki temu,że w domu zachowuje się jak aniołek to rodzina jest nim zachwycona i nie ma sprzeciwu co do drugiego szczura. Jakby go zobaczyli co wyprawia w Krakowie to nie wiem co by było :D
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Wto Kwi 01, 2008 14:42   

gam, nie koniecznie odbija. Czy jego "niegrzeczne" zachowanie jest stałe w domu? Czy przechodzi po akimś czasie?
 
     
gam 



Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 46
Skąd: Będzin/Kraków
Wysłany: Śro Kwi 02, 2008 10:45   

Viss, od jakiegoś czasu takie zachowanie stale występuje gdy jesteśmy w Krakowie. Jednakże kiedy wkładam mu rękę do klatki, albo kiedy go głaszczę gdy biega po pokoju - jest spokojny. Zaczyna gryźć wtedy kiedy leżę i czytam książkę, oglądam tv i tak dalej. Tylko wtedy kiedy sobie leżę na łóżku. Jest wtedy nieznośny i potrafi ugryźć naprawdę mocno jeśli w porę się go nie odciągnie. Dziwne ;/
 
 
     
mc 



Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 730
Skąd: Wrocław
Wysłany: Śro Kwi 02, 2008 16:43   
   Zwierzątka: 8 szcz


gam napisał/a:
Zaczyna gryźć wtedy kiedy leżę i czytam książkę, oglądam tv i tak dalej.

może twój szczurek chce zwrócic na siebie uwage
_________________

 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Kwi 02, 2008 17:57   

gam, szczur jest samotny i zaczepia cię, żebyś zwróciła na niego uwagę, tak jak pisze mc. Nie wystarczy siedzieć na kanapie jak się ma samotnego szczura. Zacznij się nim zajmować, bawić się z nim, a przede wszystkim kup mu wreszcie kolegę. :roll:

A to, że gryzie za mocno może być winą dwóch rzeczy: nie nauczył się za młodu gdzie jest granica bólu, tak się często dzieję gdy socjalizacja przebiega źle z jakiś względów, lub 2: on już tak ma. Ja też mam szczypawkę w domu. Oba zachowania absolutnie nie wynikają z agresji. Źle opisałaś problem.
 
     
gam 



Dołączyła: 16 Lut 2008
Posty: 46
Skąd: Będzin/Kraków
Wysłany: Czw Kwi 10, 2008 22:39   

Viss napisał/a:
gam, szczur jest samotny i zaczepia cię, żebyś zwróciła na niego uwagę, tak jak pisze mc. Nie wystarczy siedzieć na kanapie jak się ma samotnego szczura. Zacznij się nim zajmować, bawić się z nim, a przede wszystkim kup mu wreszcie kolegę. :roll:

A to, że gryzie za mocno może być winą dwóch rzeczy: nie nauczył się za młodu gdzie jest granica bólu, tak się często dzieję gdy socjalizacja przebiega źle z jakiś względów, lub 2: on już tak ma. Ja też mam szczypawkę w domu. Oba zachowania absolutnie nie wynikają z agresji. Źle opisałaś problem.


wiem,że jest samotny i już od lutego czekam na szczura,ale jego przyjazd cały czas się przesuwa z różnych powodów,nie tak łatwo ściągnąć szczura na drugi koniec Polski,myślę,że sama sobie zdajesz z tego sprawę.

Co do tego bezczynnego siedzenia na kanapie, o które mnie posądzasz - za szybko wysnuwasz wnioski. Najpierw zapytaj, potem osądzaj,możesz w przyszłości urazić wiele osób takim postępowaniem. I to "źle opisałaś problem". Opisałam po prostu problem z mojej perspektywy,czy to znaczy,że źle? Gdybym opisała go "dobrze" to po co miałabym go w ogóle opisywać? Coś komuś może się WYDAWAĆ, ktoś może coś PRZECZUWAĆ i tyle.

"Zacznij się nim zajmować, zacznij się z nim bawić". To mieszkasz ze mną czy co? Skąd niby wiesz,że tego nie robię?! Widzę,że tutaj to nie mój szczur jest agresywny, przystopuj !
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Kwi 11, 2008 00:33   

gam,
gam napisał/a:
Co do tego bezczynnego siedzenia na kanapie, o które mnie posądzasz - za szybko wysnuwasz wnioski.
ja niczego wysnuwać nie muszę. :] Napisałaś wyraźnie, źe zaczepia Cię jak siedzisz na kanapie i czytasz czy oglądasz tv. Znaczy, źe nie zajmujesz się wtedy szczurem, czyli w stosunku do niego jesteś bezczynna. Jeśli nie wiesz co miałabyś z nim robić - jest na forum temat o zabawach ze szczurami. :)

gam napisał/a:
Opisałam po prostu problem z mojej perspektywy,czy to znaczy,że źle?
napisałam, że źle opisałaś problem, żebyś zmieniła opis w tytule, w swoim pierwszym poście. Twój nie obrazuje problemu, skoro juź wiadomo o co chodzi.
gam napisał/a:
Skąd niby wiesz,że tego nie robię?!
odp. vide pierwsza.

Resztę twoich ewentualnych pretensji do mnie proszę artykuować poprzez PW. :)
 
     
harpoonka 



Dołączyła: 17 Mar 2009
Posty: 611
Skąd: Sulechów
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 13:27   Panika u chorego szczurka przy przenoszeniu do innej klatki.

Nie znalazłam podobnego tematu, jeśli coś takiego jest to proszę o przeniesienie.

Otóż mam 3 chore szczurki, jeden z nich jest bardzo chudziutki, chociaż całkiem żywotny. Próbuję go podkarmić, co nie jest proste (prawie niemożliwe) w wielkiej klatce z 13 chłopami, które złażą się jak sępy, kiedy tylko wyczują coś lepszego niż zwykłe jedzonko czy warzywka. Nie jestem w stanie stać nad Gniotkiem kilka razy dziennie, żeby zjadł np. gerberka zanim inne chłopy mu wszystko wyżrą :roll: dlatego postanowiłam przenieść go i Tobisia do innej klatki na czas dokarmiania... I tu pojawia się problem. Tobiś po wsadzeniu do mniejszej klatki zajął się jedzeniem, później zwiedzaniem i poszedł spać... Gniotek za to wpadł w panikę. Latał po klatce i szukał wyjścia, a jak włożyłam do niego rękę to przyczepił się i nie chciał puścić. Wyjęłam go i się uspokoił na rękach. I tak za każdym razem, nawet jak dołożyłam im do klatki Kaszmirka (myślałam, że większa ilość szczurów coś pomoże). Jakbyście zobaczyli przerażenie w oczach Gniotka, zrozumielibyście, co mam na myśli mówiąc, że on panikuje...
No i nie wiem, co mam zrobić. Klatkę kupiłam przede wszystkim ze względu na niego, bo tylko on potrzebuje dokarmienia i przybrania na wadze, ale boję się przysparzać my tylu stresów, a nowa klatka naprawdę jest wielkim stresem :(
Może jakieś rady, jak go przekonać, że nic mu tam nie grozi?
Albo może jak zrozumieć jego zachowanie? :(
_________________
Ze mną:Gummy Bear, Xellos, Lancelot, Yupikayey, Titek, Maynard, James & Keenan :)
Za TM: [*] Chester, Cheddar, Gapcio, Benny, Alvin, Ori, Toby, Gniotuś, Cashmere, Rocky, Quart, Parszywek, Blues, Billy, Qujo, Queequeg :( Na zawsze w moim sercu!
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lut 15, 2011 13:44   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


harpoonka, to nie pomoże zrozumieć, ale może pomoże dokarmić - wygnaj stado z dużej klatki, a zostaw tam Gniotka z jedzonkiem. Na swoim terenie powinien jeść lepiej.

A długoterminowo to może zostaw otwartą tę nową klatkę jak robisz wybiegi i dawaj tam wszystkim coś dobrego do jedzenia. Jak stado tam pójdzie i parę razy obsika klatkę to może następnym razem Gniotek nie będzie tak przerażony - teraz nakłada się obce miejsce i brak stada (jedna czy dwie sztuki to nie stado, choć kierunek słuszny). Na pewno nie możesz utrwalić reakcji ucieczki wsadzając go tam na siłę. Spróbuj może wyklikać mu samodzielne wchodzenie do tej klatki, ale bez zamykania, żeby zawsze mógł podjąć decyzję o ucieczce jeśli czuje się niepewnie?
No i może ta klatka czymś specyficznym pachnie? Fretką? Kotem? Może przypomina mu coś dramatycznego z jego życia?
Może wrzuć do nowej klatki śmierdzącą ściółkę z głównej klatki?
A może w znajomym transporterze będzie mu lepiej?
I z kim on się "zadaje" na co dzień? Może on potrzebuje towarzystwa silnej osobowości, ale nie koniecznie dwóch wskazanych przez Ciebie towarzyszy?

Trochę nieuczesane te moje myśli, ale mam nadzieję, że znajdziesz jakieś wskazówki.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.2 sekundy. Zapytań do SQL: 12