Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakiej płci jest mój szczur?
Autor Wiadomość
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 20:52   

Problem właśnie jest w tym, że transporter w środę wieczorem wraca do mnie a z mniejszej klatki mi ucieka ;( Też nigdy nie miałam maluszków, te są odratowane i bardzo mi zależy, żeby dobrze się nimi zająć. Dodam, że są to bardzo młode szczurki ok 4 tygodni.
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 20:53   

Karraska, ile mają szczurki?
karraska napisał/a:
zauważyłam jak to zapładniało samiczki
W jakim sensie widziałaś, jak zapładniało? Doszło do jakiegoś zapłodnienia czy tylko widziałaś próby krycia? Samice między sobą też próbują się kryć, samce z samcami tak samo ;) .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 20:56   

Wiesz nie znam się na tym... pierwszy raz widziałam coś takiego. Ogólnie ten szczurek był na samiczce i wykonywał wiadome ruchy. Starałam się powoli dojść i przyjrzeć, jednak zanim doszłam skończył.
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 20:58   

Karraska, próby "krycia" między szczurami tej samej płci wyglądają jak normalne krycie samicy przez samca. Czy chłopakom już zeszły jąderka? Ok. 4 tygodni to mało precyzjny wiek, tym bardziej, że to taki ważny okres nabywania zdolności do rozrodu. Mają raczej 4 czy raczej 5 tygodni?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:01   

Największy problem jest w tym, że są u mnie od 9 października a 12 otworzyła oczka. Dlatego nie potrafię precyzyjnie określić ich wieku.
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:10   

Karraska, oczka otwierają się ok. 14 dnia życia. Ten szczurek wygląda mi na samiczkę.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:12   

Czyli dać do samiczek? Istnieje duże ryzyko, że już jest w ciąży??

Przepraszam, że tak gnębię, ale to dla mnie na prawdę ważne.
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:20   

Jeśli 12. października był 14 dzień ich życia, to dopiero jutro skończą 4 tygodnie, zapewne więc ani samce, ani samice nie są jeszcze płodne.

A cycuszki jej widać? Jak się nie jest pewnym płci, dobrze jest porównać "wątpliwego" szczurka także z samiczkami (tzn. porównać odległość między cewką moczową a odbytem, jeśli będzie podobna jak u pozostałych dziewczynek i sporo mniejsza niż u samców, to już będziesz pewna płci).
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:23   

Zaraz sprawdzę czy widać sutki, o tym zapomniałam!!
Mierzyłam i u samiczek wyszło mi ok 7 mm a u tego osobnika ponad 10! Stąd moje wątpliwości. Za chwilę jeszcze raz pomierzę samców i samiczki dla porównania.

edit:
Samiczki mają jednak ok 10 mm a samce 16mm. Ten szczurek ma między 11-12, ale nie znalazłam sutków. Dodam, że przed chwilą wymacałam inną samiczkę i znalazłam.
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:36   

Karraska, ja bym na Twoim miejscu trzymała tego szczurka jeszcze z tydzień czasu osobno, może jajka się jeszcze pojawią. Skoro Ci ucieka z jedynej wolnej klatki, którą masz, to może włóż szczurka do tej klatki i zamknij go np. w łazience na noc?
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
Ostatnio zmieniony przez Devona Pon Paź 25, 2010 21:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:41   

Chyba zrobię tak jak mówisz.... Tak będzie najlepiej. Dziękuję za radę. ..

edit:
Szczurek wylądował w wysokiej, plastikowej skrzyni na zabawki. Ma tam poidełko, jedzenie i ściereczkę, ściółkę. Nie założyłam przykrycia. Niestety nie mam w pełni bezpiecznego pomieszczenia dla tak małego szczurka, dlatego takie rozwiązanie jest dla niego najlepsze.
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:54   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


karraska, posprawdzaj spokojnie i postaraj się ją/go odizolować. Wydaje mi się, że paniki nie ma.
Wiesz, że otworzyły oczka 12.10. Otwarcie oczu wg różnych źródeł jest 12-14 dzień lub 14-17 dzień życia, czyli w najgorszym przypadku jest to dziś 30 dzień ich życia (a w najlepszym 25).
Płodne są odpowiednio za Anne Hanson, ratbehavior.org by Nisia
- dojrzałość płciowa samców: 39-47 dzień
- dojrzałość płciowa samic: 34-38 dzień

Czyli w najgorszym przypadku masz jeszcze 3-4 dni na rozpoznanie lub skombinowanie dodatkowej klatki / zabezpieczenie małej klatki. Nie warto czekać 4 dni, ale jutro też jest dzień - może przynajmniej uda się załatwić coś na zabezpieczenie małej klatki. Masz jeszcze resztki siatki? Pomyśl niestandardowo - może da radę zabezpieczyć klatkę kratką z piekarnika + pleksą z 2 stron + ścianą z czwartej strony? Poszukaj w kuchni - często jest mnóstwo rzeczy, które można niestandardowo wykorzystać.
A może faktycznie inne pomieszczenie i klatka na wysokim stole? Tylko szczura żal :(

P.S. Jajka mogą schodzić później, więc brak jajek w tym wieku nie musi być potwierdzeniem płci pięknej.
 
     
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 21:57   

Pyl, rozwiązanie jako takie znalazłam, po prostu zabawki brata leżą rozwalone po całej pracowni. Na wszelki wypadek pójdzie ze mną do sypialni. Mam tylko nadzieję, że nie jest za późno :kciuki:
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 22:04   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


karraska, myślę, że nie jest za późno - jak by nie liczyć to w najgorszym przypadku skończyły dopiero co 4 tygodnie.
Uważaj tylko, bo małe może być bardziej skoczne niż nam się wydaje :wink:
Trzymam kciuki :kciuki:
 
     
karraska 



Dołączyła: 10 Wrz 2010
Posty: 485
Wysłany: Pon Paź 25, 2010 22:07   

Pyl, Uspokoiłaś mnie, ostatnio coś nerwowa jestem :? Kolejne zdjęcia zrobię za kilka dni, żeby upewnić się co to.
_________________
nasza banda http://forum.szczury.biz/...der=asc&start=0

pomogłam? kliknij ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.22 sekundy. Zapytań do SQL: 11