Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stłuszczenie narządów.
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Sty 23, 2008 14:36   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Dokładne wyniki będą za tydzień, ale już teraz wiadomo, że GG miał stłuszczoną wątrobę. Stad problem z metabolizmem narkozy.

Cytat:
Do niedawna stłuszczenie wątroby było kojarzone - zarówno przez laików, jak i przez lekarzy - z nadużywaniem alkoholu. Jeżeli u kogoś stwierdzono taką nieprawidłowość, lekarz zwykle delikatnie pytał pacjenta o to, czy nie nadużywa on alkoholu. Odkąd pojawiła się możliwość badania wątroby za pomocą ultrasonografii, a biopsja wątroby jest badaniem wykonywanym powszechnie, przekonaliśmy się, że stłuszczenie stanowi zjawisko występujące często również u osób, które nie piją w ogóle albo sporadycznie. W słowniku medycznym pojawiło się nawet określenie: niealkoholowe stłuszczenie wątroby i niealkoholowe zapalenie wątroby ze stłuszczeniem.
Stłuszczenie wątroby najczęściej rozpoznaje się u osób z nadwagą, otyłością, u chorych na cukrzycę, zwłaszcza typu 2, i osób z zaburzeniami gospodarki lipidowej (dyslipidemie). Stwierdzamy je także w niektórych zapaleniach wątroby, szczególnie wirusowym zapaleniu wątroby typu C oraz w polekowych uszkodzeniach tego narządu.
Od lat wszyscy przyjmujemy zbyt dużo leków, zwłaszcza uspokajających, przeciwbólowych i hormonalnych. Mogą one prowadzić do stłuszczenia wątroby. U osób
z nadwagą i otyłością prawdopodobieństwo stwierdzenia stłuszczenia wynosi aż 60 proc.
Mamy do czynienia z nowym problemem medycznym, którego skala przybiera wymiar dotąd niespotykany. Jakie są przyczyny tego zjawiska?
Dwie nie budzą wątpliwości: predyspozycje genetyczne i niewłaściwy tryb życia.


Źródło: http://www.nil.org.pl/xml...00707/n20070733

Cytat:
Etiologia:

W większości publikacji podkreśla się predyspozycje do rozwoju stłuszczeniowego zapalenia wątroby u kobiet z otyłością w średnim wieku oraz z obecnością zaburzeń metabolicznych w postaci cukrzycy i(lub) hiperlipidemii.

Wśród pozostałych czynników predysponujących do rozwoju stłuszczenia wymienia się:
1. leki i substancje chemiczne: wśród nich m.in. warfaryna, amiodaron, estrogeny, metotreksat, glukokortykosteroidy, orotany, tetracyklina, L-asparaginaza; antymon, sole baru, chromiany, dwusiarczek węgla, borany
2. zaburzenia metaboliczne wrodzone lub nabyte: glikogenozy, abetalipoproteinemia, galaktozemia, tyrozynemia, choroba Wilsona, choroba Refsuma, cukrzyca, nieswoiste zapalenie jelit, całkowite odżywianie pozajelitowe, głodzenie, kacheksja i in.


Źródło: http://www.mp.pl/artykuly...B5C3E4949C62B16

Cytat:
Hiperlipidemią nazywamy zespół zaburzeń metabolicznych objawiających się podwyższonymi poziomami frakcji cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi. W większości przypadków zaburzenia te wywołane są nieprawidłowym odżywianiem, siedzącym trybem życia, nadwagą, predyspozycjami genetycznymi (rodzinna predyspozycja do hipercholesterolemii.


Źródło: http://kaliszok.republika.pl/hiperlipidemia.htm

Łącząc to z chorobą Eldira wcale nie otrzymujemy dobrego obrazu. Ghost w najbliższym czasie będzie miał zrobione USG, które pomoże ustalić czy przypadek Grottiego był osobniczy, czy wręcz przeciwnie.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 14:21   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Po rozmowie z doktor Kacprzak.

Płynu w otrzewnej nie było.
Nowotworów brak.
Patologiczne stłuszczenie wątroby, niewielka ilość hepatocytów. Stłuszczenie również innych narządów.

Zalecenia: USG wątroby rodzeństwa. Sprawa raczej nie jest tylko osobnicza, więc warto się upewnić.

Stłuszczenie nie jest uleczalne, ale można powstrzymywać rozwój choroby.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 14:28   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Na jutro mamy umówione USG, więc jesteśmy dobrej myśli.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
Ostatnio zmieniony przez H. Pią Lip 24, 2009 15:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 15:12   

czyli tak na prawde stluszczenie watroby i narzadow nie powinno byc zaskoczeniem... bo on mial znaczna nadwage.. a co z tymi hepacotytami? dlaczego bylo ich tak malo? jakies przypuszczenia? czy to wszystko w wyniku nadwagi?

cos mi sie zdaje ze wasi chlopcy powinni przejsc na diete..
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 15:17   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


sachma, na tej samej diecie: Orion, Kukri, Fadir, Cid, Loki, Boraś, a do niedawna Todd były szczupłe i normalne.

Trochę większy jest Farai, ale równomiernie. I Ghost również w miarę równomiernie.

Co do Orbitha, to już przyjechał lekko kulkowaty.

Hepatocyty, to normalne komórki wątroby. Powinny się regenerować, ale jeśli proces nie przebiega prawidłowo, to hepatocyt może być zastąpiony komórką tłuszczu, która nie spełnia odpowiednich funkcji. Także było raczej w drugą stronę - nadwaga była spowodowana problemami z metabolizmem lipidów.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 15:37   

Gimso miał robione usg zaraz po przypadku Grottiego, tak na wszelki wypadek. Tak samo Krupej oraz Klenot.

U żadnego ze szczurów nie stwierdzono nadwagi ani nieprawidłowego odkładania się tłuszczu. Na karmie ktorą dostaje moje stado, otyły stał się tylko Dream. Gismo to 490 do 500 gram samca. Nie jest więc gruby ani duży.
Wygląd wszystkich narządów na usg całej trójki był w normie. Mam trzy gołobrzuche szczury. Badanie ogólne również nie wykazały anomalii.

Niepokoi nas stan skóry Gisma, bo niestety nacieki testosteronowe mu ją podrażniają. Częste mycie szczura pomaga na krótką metę. Myślimy nad kastracją...
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 15:45   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Ważny jest też typ otyłości. Grotti cierpiał na tą najgorszą - brzuszną. Zobaczcie na zdjęciach Orbitha - on tłuszcz odkłada po trochu wszędzie. Grotti miał oponkę na brzuchu właśnie.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 16:14   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Ważne, więc w nowym poście:

Cytat:
Hill's Prescription Diet Canine l/d (liver diet) schorzenia wątroby. Wskazania: * Choroby wątroby CEL - Obniżenie obciążenia metabolicznego wątroby, zwolnienie procesu degeneracji tkanki wątrobowej oraz wspomaganie funkcjonowania wątroby. Te cele osiągnięto poprzez zapewnienie wysokoprzyswajalnych źródeł węglowodanów, które obniżają zapotrzebowanie na glukoneogenezę, wysokiej jakości białek, sprzyjających zdrowieniu oraz witamin i soli mineralnych aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie i przeciwdziałać zmianom metabolicznym. Prescription Diet Canine l/d ma obniżoną zawartość sodu aby zwalczać objawy kliniczne towarzyszące obrzękom oraz dodatek L-karnityny aby zapewnić optymalne spalanie tłuszczów i ograniczyć stłuszczenie wątroby. Prescription Diet Canine l/d jest przeznaczona do terapii żywieniowej u psów z chorobami wątroby, w tym: z niewydolnością wątroby, zespoleniem wrotno-obocznym, encefalopatią wątrobową, przewlekłym zapaleniem wątroby, zatruciem miedzią, zwłóknieniem wątroby, zapaleniem pęcherzyka żółciowego i hepatomegalią indukowaną glikokortyoidami. * Encefalopatią wątrobowa CEL - Zapobieganie lub ograniczenie klinicznych objawów encefalopatii wątrobowej poprzez obniżenie podaży białka i dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów aromatycznych i alifatycznych o rozgałęzionych łańcuchach, co sprzyja obniżeniu stężenia amoniaku i innych produktów przemiany azotu w surowicy krwi. * Choroba spichrzeniowa wątroby (zatrucie miedzią) CEL - Zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się miedzi w komórkach wątrobowych poprzez obniżenie podaży miedzi. Przeciwwskazania: Szczenięta (długotrwałe karmienie), suki w okresie rozrodczym, pierwotna hiperlipidemia. Składniki: Kukurydza, mąka sojowa, tłuszcz zwierzęcy, jaja w proszku, podroby drobiowe, siemię lniane, fosforan wapnia, olej roślinny, chlorek potasu, chlorek choliny, L-arginina, węglan wapnia, sól jodowana, siarczan wapnia, dodatek L-karnityny, DL-metionina, L-tryptofan, tauryna, tlenek cynku, tlenek manganu, jodan wapnia, selenin sodu, dodatek witaminy A, D-aktywowany sterol zwierzęcy (źródło witaminy D3), dodatek witaminy E, kwas askorbinowy, niacyna, tiamina, pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, kwas foliowy, biotyna, dodatek witaminy B12, menadion (źródło witaminy K). Analiza: Białka 14,9%; Tłuszcze 14,8%; Węglowodany 55,0%; Włókno (surowe) 2,8%; Wilgotność 7,5%; Wapń 0,66%; Fosfor 0,60%; Sód 0,18%; Potas 0,83%; Miedź 4,44 mg/kg; Niezbędne kwasy tłuszczowe 3,16%; Tauryna 0,04%; L-Karnityna 278 mg/kg; Witamina A 53330 lU/kg; Witamina D l565 IU/kg; Witamina E 440 mg/kg. DOSTĘPNE W OFERCIE SĄ RÓWNIEŻ PUSZKI 370G w dziale PUSZKI.


Jest to opis weterynaryjnej karmy Hillsa dla psów z problemami z wątrobą.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Oli 



Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 13184
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 20:11   

Ja tylko dodam,że stłuszczenie wątroby to nie to samo co jej otłuszczenie. Pierwsze, jak napisała Angels, nie wynika z nadmiaru tłuszczu - najpierw źle funkcjonuje wątroba, potem odkłada się tłuszcz. W drugim przypadku odkładający się tłuszcz upośledza funkcje wątroby.
_________________
Z nami: Jojo i Princeska; Duszek, Amidala i Zosia; Api i Kava
na dt: suczka Sarabi www.facebook.com/EkipaDuszka
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Sty 31, 2008 20:20   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Olimpia, ano właśnie. Zobaczymy, co wyjdzie jutro na USG Ghosta, ale myślę, że nic strasznego, bo chłopię po kastracji straciło ponad 40 gram i tego się trzyma. Zważyliśmy chłopców, obmacaliśmy. Farai ma tłuszcz pod skórą, Orion trochę na bokach, ale w sumie żaden nie jest niepokojąco otyły, a wręcz przeciwnie. Ten najbardziej tłuściutki Boraś spadł do 490 gram i się tego poziomu trzyma. Dla pewności zastąpimy orzechy w mieszance kaszami, płatkami i odpowiednim makaronem, ale znacznych różnic się nie spodziewam.

Przy samym stłuszczeniu podaje się enzymy wątrobowe - one pomagają wątrobie funkcjonować, ale samego procesu nie cofną, a jedynie go spowolnią.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 14