Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedrożność jelit, megacolon.
Autor Wiadomość
Dori 
Eksploracja ludzkości



Dołączyła: 27 Lip 2008
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 01, 2011 14:12   
   Zwierzątka: 4 mysiepysie


Może spróbuj podać parafinę dopyszcznie i doodbytniczo? Może szczur się po prostu przytkał. Hm, ogranicz suchą karmę na rzecz np. owocowych gerberków.
Skąd jesteś?
(poprawnie :megacolon)
 
 
     
karola 



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 1236
Skąd: zza zachodniej granicy
Wysłany: Czw Gru 01, 2011 14:15   
   Zwierzątka: szesnaście szczurzych łapek i cztery psie


Gdzie mieszkasz? Przejrzyj dział "Weterynarze" i może idź ze szczurem do jednego z polecanych? Bo jeśli nie kończyłeś weterynarii to sam diagnozy nie postawisz, a my Ci na odległość nie pomożemy. Zwłaszcza, że megacolon to bardzo poważna sprawa.

Scaliłam z odpowiednim tematem.
_________________
Muzyka - Strofa - Shaaby - Saidi :serducho:

Tęsknię za: Robin - Tobbą - Tiril - Taszą - Melodią
 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 01, 2011 14:24   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


simz4b, a to nie przepuklina? Jeśli możesz to wstaw foty.
Pytanie jeszcze gdzie leczysz szczury - nie każdy weterynarz ma sprzęt i możliwości, żeby zrobić USG (a dość dużo można tym zdiagnozować u szczura, ale tylko u dobrego weta).
Czy kupy Cudnej są bardziej suche i jest ich mnie niż u pozostałych Twoich ogonów?
 
     
simz4b 


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 2
Wysłany: Czw Gru 01, 2011 16:46   

Tak kupki ma suchsze i jest ich mniej niż dotychczas. I weterynarz do którego chodzę, sam mówi, że jego sonda w USG jest zbyt duża dla takiego małego zwierzaczka. (Mieszkam w Krakowie) Póki co zmienię jej dietę na taką jaka jest proponowana na początku tematu. Nie wiem tylko co zrobić z Espumisanem i Lakcidem? Kontynuować kurację tymi lekami, czy może jakimiś innymi. Jakby było to także ważne, to Cudna, ma trochę mniej entuzjazmu na życie, w sensie, mniej biegania latania itd. Jest bardziej przytulaśna, nie piszczy(nie boli ją) jak ją zabieram i jak się z nią bawię. Nawet jak delikatnie uciskam tą gulę(z płynami i gazami) to ją nie boli.


Edit: Co do tej guli to jest ona okrągła w miarę gładka, czuć tam (jak dla mnie) jelita, przemieszcza się jest miękka, ma 2 cm średnicy.

Jak się lekko i powoli uciśnie to się ona lekko kurczy i deformuje wtedy słychać takie charakterystyczne burczenie w brzuchu co brzmi tak jakby gazy i płyny przechodziły gdzieś. Czuć przy tym naciśnięciu przykry zapach. Po chwili powraca do pierwotnego kształtu tej guli.
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 01, 2011 18:14   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


simz4b, espumisan redukuje gazy, lakcid normalizuje florę bakteryjną. Pomagają, choć nie eliminują przyczyny choroby. Dieta niskoresztkowa też raczej nie zaszkodzi.
To co piszesz to mi pasuje na przepuklinę, ale nie jestem wetem i nie widziałam Twojego szczurka. Zastanawia mnie tylko ten zapach, o którym mówisz. Przecież z tej gulki chyba nie ma ujścia na zewnątrz dla treści?

Skoro jesteś z Krakowa i masz wątpliwości odnośnie diagnozy to możesz iść do dr Lewandowskiej (lub innego weterynarza polecanego na forum - tutaj możesz poszukać) - być może weterynarz specjalizujący się z leczeniu ogonków będzie mógł Ci pomóc lepiej niż nie-szczurzy.
 
     
Oluś 
Dawniej olus_165



Dołączyła: 14 Kwi 2009
Posty: 2994
Skąd: Ryjewo / Kisielice
Wysłany: Pią Mar 16, 2012 23:55   
   Zwierzątka: 15 Popierdółek + 1 Psowata + 4 Ślimy


Witam, ja mam problem z moim ponad 3-letnim staruszkiem Veą.
Otóż od dawna ma on niedowład tylnych kończyn i ostatnio mocno schudł, ale nigdy nie miał problemów z wypróżnianiem.
Ale niestety dziś zauważyłam, że w odbycie zrobił się ,,czopek" z kału. Poza tym nic mu nie jest, apetyt ma za dwóch i normalnie pije. Brzuszek też wygląda normalnie - nie jest powiększony, wzdęty czy nabrzmiały. Tylko to zaczopowanie... Podałam mu troszkę parafiny, czy to wystarczy by czop wysunął się samoistnie? Czy może mam mu w tym pomóc np. poprzez masaż lub wyciskanie?
I ostatnie: czy powinnam sie liczyć z tym, że mogą to być początki starczego megaolonu (uszkodzenie kręgosłupa)? Bo jeśli tak, to chcę się należycie przygotować do opieki nad przyjacielem...
_________________
Olusiowe Popierdółki: Radziwiłł & Rokosz SunRat's, Sir Lancelot, Nihil Novi & Neron of Zirrael, Puszkin ot Madam Szapokljak, Cześnik Raptusiewicz ot Madam Szapokljak, Arbiter Elegantiarum & Ab Oriente Lux spod Husarskich Skrzydeł, Chilon Chilonides spod Husarskich Skrzydeł, Izzy's Yanosik, Izzy's Zerwikaptur, Gotfryd of Zirrael, Drakkar spod Husarskich Skrzydeł, Rob Roy von Bruno oraz Psowata Gaja oraz Ślimy: Stefan, Horacy, Ambroży i Izydor :serducho:
Wokół mnie: Baal, Sir Galahad, Móó-Shó Mórmórandó EM, Siwy, Enoki SR, Ądręę WWW, Edward EM, Burton, Ave, Vea, Bazyl, Lucjusz, Akapit, Alucard, Duo, Wacuś. Tęsknię... :(
 
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 02:25   

Nie wiedziałam, gdzie zapytać, nie znalazłam tematu stricte o rozwolnieniu.

No więc "problemem" są rzadkawe (nie płynne, ale takie luźniejsze), zielone i bardzo śmierdzące kupy. Mam podejrzenie który delikwent jest sprawcą, dostaje od 2 dni probiotyki, ale zmiany/poprawy nie zauważam. Na wybiegu znajduję rzadkie i mokre kupska, akurat wtedy gdy np. na takie usiądę :evil: lub inny szczur postanowi 2 razy wejść w te kupska łapami i roznieść po całym pokoju i umytej klatce.

Coś jeszcze oprócz podawania probiotyków mogę dla niego zrobić? Jakieś badanie (uczulam, że mam do dyspozycji tylko poznańskich wetów...)? Ile razy dziennie podawać probiotyk?
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 08:29   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


pszczółka, wg mnie albo raz, albo dwa razy dziennie - za często też jest źle. Może coś na bazie żwacza?
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
susurrement 
i'm a dreamer.



Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 3379
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 08:35   
   Zwierzątka: 2 susły, jeż i piesy dwa a Nela z rodzicami


pszczółka, myślę, że probiotyk 2-3 x dziennie i badanie kału całego stada (zebrane z paru dni).
_________________
dwa susły, jeż Zefir; psy Pikolo i Molly, Nela
za TM Po, Tori, Timon, Pumba, Tosia, Misia, Tina, Mimi, Plamka, Bonifacy, Filemon, Miracle of A, Chandrika of A, Czekoladka of A, Elodie SR, Timba, Groteska of A, Czereśnia of A, Iluzja SR, Magnolia, Destiny of A, Molly, Moduł of A, Konwalia of A, Helenka SR, Pció, Mabelle of A, Kokardka, Koniczynka SR, Gracja SR, Kami of R4U, Pasja, Vivienne of A, Bamse, Vinci of A, Kulka, Kiss of RAT4U, Antonine B, N, B&B, Krunio, Biszkopcik, Bilbo, Fiona, Molly, Całusek, Bójka, Skarpetka, Brawurka, Bajka. Tościk i Huk & Przytulak, Lucek, Puszka, Rich i Stefan
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 10:22   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


A takie proste rozwiązanie, czyli węgiel?
Czy jakieś nowe leki / karmy dostawały?
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 11:07   

Do karm jako "nowa" doszła Care+ około 2 tygodnie temu (nie jedyna, dostają jej niewielkie ilości, mieszam z labofeedem i selectivem lub daję na zmianę).

Dziś będę u wetki, zamierzam odrobaczyć całe stado (to jest jakoś powiązane?). Czy kał do badania to może być taki zebrany z półek klatki?
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 11:21   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Może, tylko powinien być świeży (trzymany w pojemniku na kał w lodówce - po prostu dorzucasz nową kupę).
Ja wiem od Pyl - sama nie zbierałam. Pyl też mówi, że strasznie śmierdzi ;)

Masz może Rumen, ja bym dorzuciła (coś ze żwaczem właśnie).
Kiedyś przy rzadkiej kupie dr Asia poradziła mi Smectę. Tylko że tamta biegunka była po antybiotyku, poskutkowało. Taka odrobinka, na czubek noża.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 12:54   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


pszczółka, może, ale dobrze, żeby był świeży, niezaschnięty.
Rumen mogę Ci podesłać przez quag, ale to dopiero za parę dni.
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 13:16   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


quag sama może podesłać Rumen przez siebie ;)
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Śro Lut 13, 2013 23:22   

Dostałam od wetki pro-kolin. Mam nadzieję, że się poprawi. Jeśli nie, poproszę o Rumen :*
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 12