Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Niedrożność jelit, megacolon.
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 16:09   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


LunacyFringe, różnie od 20 do 70 zł zależnie od lecznicy i kliszy.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
LunacyFringe 
lucyfer



Dołączyła: 10 Sie 2007
Posty: 2045
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 23:54   
   Zwierzątka: 3 x szczur , pies


Niestety , złe wieści ...
Pogadaliśmy sobie chwilę z wetem . Powiedział , że na 99 % to megacolon . Oglądałam zdjęcia szczurków , które też to miały i w zasadzie wygląda podobnie . Narazie próbuję coś jeszcze dla niego zrobić , ale chyba niewiele mogę ....
_________________
Kto chce, szuka sposobu; kto nie chce, szuka powodu.

ze mną : Serge Pandemonium, Fetysz, Maniek i Milva
za TM [*]: Felek, Pysio, Albin, Seth, Dante, Nero, Luno, Mefit, Isei, Kornel, Fenomen, Hector
Lucyferkowe Ratsy
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Gru 20, 2007 23:57   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


LunacyFringe, jeśli to faktycznie megacolon, to można próbować zabiegu, ale to musi zrobić ktoś, kto się na tym zna. Szczurek już na bank musi być na diecie i powinien dostawać coś, co ułatwia wypróżnianie. Jeśli nie można go operować trzeba się przygotować na to, że będzie trzeba pomóc mu odejść.

Przykro mi, :glaszcze:

Zmienię tytuł tematu.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
LunacyFringe 
lucyfer



Dołączyła: 10 Sie 2007
Posty: 2045
Skąd: Gliwice
Wysłany: Pią Gru 21, 2007 00:01   
   Zwierzątka: 3 x szczur , pies


AngelsDream,
AngelsDream napisał/a:
można próbować zabiegu

Mój wet powiedział , że nawet u kota jest ona trudna . U szczura , słyszał o jednym przypadku udanej opreacji , w Warszawie ;) On się boi , powiedział , że na pewno się nie podejmie . I ja to rozumiem .
AngelsDream napisał/a:
Szczurek już na bank musi być na diecie i powinien dostawać coś, co ułatwia wypróżnianie.

Dieta trwa . Dałam mu trochę tej parafiny , może to coś da . A coś jeszcze na wypróżnianie może polecicie ?
AngelsDream napisał/a:
trzeba się przygotować na to, że będzie trzeba pomóc mu odejść.

Jestem przygotowana ... od dzisiaj . Wiedziałam , że jeśli to megacolon , to praktycznie nie ma szans . Tylko cholernie mi smutno . I nie mogę patrzeć na te biedne oczka , które nic jeszcze nie wiedzą ...
Teraz mam obsesję . Macam wszystkim brzuszki , boję się ...
_________________
Kto chce, szuka sposobu; kto nie chce, szuka powodu.

ze mną : Serge Pandemonium, Fetysz, Maniek i Milva
za TM [*]: Felek, Pysio, Albin, Seth, Dante, Nero, Luno, Mefit, Isei, Kornel, Fenomen, Hector
Lucyferkowe Ratsy
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Gru 21, 2007 00:07   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


LunacyFringe, nie wiem jak dokładnie go karmisz, ale w zasadzie teraz powinien być na jak największej ilości rzeczy przetartych z dużą zawartością wody. Ze względu na zęby te sucharki, jako smakołyk gotowane białe mięso. Niech je często, małymi porcjami, żeby się nie zapchał. Poszukam jeszcze, może coś znajdę.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
wuwuna 



Zaproszone osoby: 4
Dołączyła: 15 Kwi 2008
Posty: 9886
Skąd: warszawa
Wysłany: Sob Cze 06, 2009 10:09   
   Zwierzątka: Koronolo i jego królestwo


Scalone z "Megacolon".
_________________

Szczurkowe Laleczki

w bajkowej krainie do której i ja zmierzam...Aweszelle, Wowo, Ydżynty, Reggae, Ingraadu, Gunnar, CH.P.Ramudilka, Uoi, Wuneczka, Mastomys, Qremkline Qundelek, Bowdaraża, Xibbula, Kóelkonos, Tepikól, Góró Jokómkel, Gygymeszl, Gymýmmöl, Flip, Umúmrúl, Champion, Raś, Hebreebreel, Werdamerda, Enty Emiśmiś, Diópiószele, Charlie, Gín Géžužůý, Awwu, Bůxůwůxib, Umumul, Uau-uu, Dżyliki, Ju-Wu-Tumpek
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lis 03, 2010 13:28   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Nisia napisał/a:
ETIOLOGIA
Nabyty megacolon może być skutkiem zapchania jelita, uszkodzenia rdzenia kręgowego


Czy w przypadku zmian zwyrodnieniowych dolnego odcinka kręgosłupa połączonych z niewładnością tylnych łapek istnieje ryzyko megacolonu?

EDIT: Doczytałam post Nisi, że ryzyko istnieje :? Zatem pozostaje mi obserwacja :(
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Lis 03, 2010 14:13   

Layla napisał/a:
Czy w przypadku zmian zwyrodnieniowych dolnego odcinka kręgosłupa połączonych z niewładnością tylnych łapek istnieje ryzyko megacolonu?
istnieje, oczywiście, jednak jest w sumie niewielkie. Na 4 szczury ze zwapniałym dolnym odcinkiem kręgosłupa i całkiem niewładnymi łapami (bo w końcu do tego dochodzi) nie zaobserwowałam problemów z wypróżnianiem się. Trzeba obserwować, ale ryzyko jest niewielkie.
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Śro Lis 03, 2010 15:36   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Dzięki Vissnia, na razie jest ok, czasem są lekkie zawirowania z kupkami, ale raczej od leków, wypróżnia się normalnie, brzuszek nie jest wzdęty.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Lis 03, 2010 19:55   
   Zwierzątka: ogony


Layla napisał/a:
Czy w przypadku zmian zwyrodnieniowych dolnego odcinka kręgosłupa połączonych z niewładnością tylnych łapek istnieje ryzyko megacolonu?

To chyba zależy od rodzaju zwyrodnienia. U mnie póki co były/są 2 przypadki szczurków ze zwyrodnieniami, mega nie zauważyłam (tfu, tfu).
Wydaje mi się, że ryzyko mega jest większe przy uszkodzeniu dolnego odcinka kręgosłupa w wyniku np. upadku, przytrzaśnięcia - gdy dochodzi do złamania kręgosłupa.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lis 04, 2010 18:56   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Ja miałam kilka szczurów ze zwyrodnieniem (nie pamiętam już konkretnej liczby - zamazują mi się szczury w pamięci, niestety :( ) i żaden z niedrożnością jelit nie miał problemu.
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Nie Sty 30, 2011 02:39   

Kilka informacji na temat megacolonu: (chwilowo tylko po angielsku, ze tej strony: http://www.nfrs.org/geneticschincilla.html)

A gene that sounds very similar to chinchilla spotting (Cs) in the rat has been described in the scientific literature for mice. I must point out that the interest in this gene in the mouse is due to the fact that it is the gene responsible for aganglionic megacolon in the mouse, and is present in humans as one of the genes responsible for Hirschsprung's disease (Waardenburg Syndrome type 4 WS4), which can also shows up as a blaze on the front of the hair. This allele is called SOX10Dom and like Cs is a lethal dominant. The SOX10 gene is essential for the development of the neural crest and is present in a very wide range of organisms, not just vertebrates or indeed animals. The amount of white spotting on the mice was found to depend on a modifier locus (C3H) on Chromosome 10, which is also a modifier of other white spotting genes in the mouse. This modifier is described as being a recessive with 50% penetrance (This means that only 50% of mice with two copies of this gene will show white spotting) Interestingly the amount of white was not related to the presence of megacolon. This is due to another modifier B6, in the mice in this experiment.

Z wikipedii - Choroba Hirschsprunga (łac. morbus Hirschsprung, ang. Hirschsprung’s disease, aganglionic megacolon, HSCR) – rzadkie, wrodzone schorzenie unerwienia jelita, uwarunkowane genetycznie, o wieloczynnikowym, zarówno dominującym, jak i recesywnym sposobie dziedziczenia i zmiennej ekspresji.

Przypomina mi się, że gdzieś na tym forum była dyskusja czy blaze jest dominujący, czy też recesywny, stąd umieszczam powyższą informację.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Mao 
Dorosłe dziecko



Dołączyła: 13 Lut 2008
Posty: 3056
Skąd: z Bąbaju
Wysłany: Czw Cze 09, 2011 15:45   
   Zwierzątka: Gończy polski i 9 Maogonków


Czy megacolon można na I rzut oka pomylić z ciążą?!

Dzisiaj byłam w sklepie po żwirek dla moich dziewczyn i zajrzałam do szczurów. W tym sklepie na moją prośbę samiczki zostały oddzielone od samców. W akwarium z samiczkami jedna miała gigantyczny, ale dosyć dziwny brzuch. W pierwszej chwili pomyślałam, że ciąża "na wylocie", ale ten brzuch był dosyć dziwny i nie przypominał mi ani brzuszków Liny czy Hotaru (ze zdjęć, jak czekałam na moje szczury), ani też brzuszków samiczek z tego sklepu, które były zaciążone - pomyślałam o megacolonie.
Nie było niestety żadnego jelenia pod ręką, który by mi ją wyjął i pokazał (w ogóle jak o nią zapytałam, to otrzymałam bagatelizującą odpowiedź, że ona chodzi tak od kilku dni i pewnie się najadła :roll: ).
Teraz siedzę na tyłku i martwię się o dzieciaka :/ nie dałabym jej więcej niż 2 miesiące. Samca w akwarium nie widziałam, a inne samiczki wyglądały normalnie.

Edit: ten brzuszek wyglądał jak u tego malucha na pierwszym zdjęciu od lewej u dołu:
http://ratguide.com/healt...n_figure_1c.php
_________________
... ponieważ bułka.
Nade mną i w :serce: : Hinata EM, Hexe EM, Óshi Óme Jagodzianka EM, Drei AR, Książę Mieszko, Milka Mieszkowa, Krówka - Kjówka, Mały Rycerzyk - Ligia Kallina, Uwertura Kalinka AR, Elena i Eta CarinaeEM, Yankes AR spod skrzydeł pszczoły, Lela i Perperuna SR, Malina, Madara SR i Rusinek SR.
W rolach głównych: Nel - Bułka, Oleńka, Husaria, Pacta Conventa - Pecet, Rota, Chidori, Anahita - Anka oraz Dąbrówka jako caryca Maogonków
8)
 
 
     
Dori 
Eksploracja ludzkości



Dołączyła: 27 Lip 2008
Posty: 683
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 09, 2011 16:22   
   Zwierzątka: 4 mysiepysie


Awia moja ma podejrzenie megacolonu. Jest pękata, rozdęta, jakby napakowana - na bokach i w dole brzuszka wyraźnie się powiększyła, wszystko jest niepokojąco twarde. Na pierwszy rzut oka chyba właśnie jak dość obfity brzuch ciążowy (boczki, dół brzucha), ale w ciąży nie jest, bo to kastratka...No i w dotyku też widzę różnicę...
 
 
     
simz4b 


Dołączył: 01 Gru 2011
Posty: 2
  Wysłany: Czw Gru 01, 2011 14:01   Podejrzenie Megacolonu (?)

Otóż moja 1-roczna szczurzyca, miała w swoim życiu już dwa razy zapalenie pęcherza. Zawsze dostawała antybiotyk i pomagało. Jednak ostatnio w jej brzuszku pojawiła się taka duża gula, miękka i jak się lekko nacisnęło to się kurczyła i słychać było takie burczenie oraz czuć było nieprzyjemne gazy.

Poszedłem do weterynarza, powiedział coś o jelicie ślepym, ogolił brzuszek dla USG, zbadał powiedział, że przy tak małym zwierzątku trudno powiedzieć co to jest, dała jakiś zastrzyk i nakazał mi podawać jej Espumisan. Powiedział także, że jej pęcherz jest powiększony i możliwe, że ma zapalenie (trzecie). W poniedziałek pojawił się u niej charakterystyczny naciek na brzuszku - od pęcherza, miała tak zawsze - a jej brzuch stał się jeszcze bardziej rozdęty, ta gula się powiększyła. Poszedłem znowu do weterynarza i pani dała tam jej zastrzyk(antybiotyk) oraz kazała mi jej podawać jeszcze lakcid. Zasadniczo po 1 - dniu naciek zniknął, zapalenie pęcherza opanowane, ale ta gula nadal jest i niepokoi mnie coraz bardziej.

Tak więc, zacząłem szukać coś na ten temat i myślę, że właśnie moja kochana szczurzyca ma Megacolon. Tutaj pytanie, czy zgadzacie się ze mną co do tego osądu? Oraz, jak mam to leczyć? O diecie wiem, ale chodzi mi o lekarstwa, szczurzyca dostawała te leki, więc nie wiem czy mogę to przerwać. O tym, że antybiotyku przerywać nie wolno to wiem.

Tak więc, co mogę mojej Cudnej (tak się nazywa) dać? I czy zgadzacie się ze mną co do diagnozy?


Co do ilości i rodzaju kup jakie wydala to:
-są one nieliczne i suche.

Z góry za pomoc dziękuję.
Ostatnio zmieniony przez EpKee Czw Gru 01, 2011 16:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.33 sekundy. Zapytań do SQL: 12