Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapalenie dolnych dróg moczowych, krew w moczu
Autor Wiadomość
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 16:36   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Nie, Bella nie jest kastrowana.

Kami, tak, przede wszystkim biochemia, jak się uda pobrać krew także na morfologię, to będzie super - a bywa różnie, po prostu.
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 16:43   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


pszczółka napisał/a:
Powiedziała, żeby na razie się tym nie martwić, tylko ograniczyć ilość białka w karmie.
Hm... białko w moczu nie pojawia się z białka w karmie... Jedyny związek co mi przychodzi do głowy, że białko w karmie nie jest bez znaczenia dla nerek. Co oznacza 1+? W jakiej skali to białko?
Sposób pobrania jest OK, u weta czasem też tak robią (gdy ogon ma pusty pęcherz i nie można go "wysikać na siłę" to nawadniają ogona, podają Furosemid i wstawiają go do pustego transportera).


A co do badań krwi - jak robicie parametry na nerki to warto zrobić od razu na wątrobę - są zależności między tymi niektórymi parametrami i do pełnej interpretacji dobrze jest mieć oba profile.
 
     
Kami 



Dołączyła: 19 Maj 2011
Posty: 1446
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 18:22   
   Zwierzątka: nie ma :(


Bella nie jest kastrowana. Wetka ją obmacywała.
Wygląda to i 'pachnie' jak mocz. Przed pobraniem rzeczywiście czekałam aż się napije i zamknęłam w transporterze. Może to miało wpływ na wynik. Ale faktem jest, że coś jest nie tak skoro chodzi taka pomoczona.
Zrobię to badanie krwi, zobaczymy.
_________________
Moje słoneczka:
Roxanne Weasley HF (16.08.2011 - 1.06.2013)
Batalia SR (1.03.2012 - 15.12.2013)
Bellatrix Lestrange HF (16.08.2011 - 21.10. 2014)
Bitwa SR - (1.03.2012-13.04.2015)
:serducho: :serducho: :serducho: :serducho:
 
 
     
susurrement 
i'm a dreamer.



Dołączyła: 08 Kwi 2009
Posty: 3379
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 18:38   
   Zwierzątka: 2 susły, jeż i piesy dwa a Nela z rodzicami


Kami napisał/a:
wetka proponowała wysyłkę do Niemiec, a bardziej logiczne wydaje mi się wysłanie choćby do Warszawy

nic bardziej mylnego. wysyłka do Niemiec jest organizowana przez niemieckie laboratorium, chodzi zapewne o IDEXX, także wszystko mają obmyślone. to świetne i specjalizujące się także w maluchach laboratorium, także warto. osobiście nie widzę sensu wysyłania do nas, do Warszawy. równie dobrze możecie zrobić na miejscu.
_________________
dwa susły, jeż Zefir; psy Pikolo i Molly, Nela
za TM Po, Tori, Timon, Pumba, Tosia, Misia, Tina, Mimi, Plamka, Bonifacy, Filemon, Miracle of A, Chandrika of A, Czekoladka of A, Elodie SR, Timba, Groteska of A, Czereśnia of A, Iluzja SR, Magnolia, Destiny of A, Molly, Moduł of A, Konwalia of A, Helenka SR, Pció, Mabelle of A, Kokardka, Koniczynka SR, Gracja SR, Kami of R4U, Pasja, Vivienne of A, Bamse, Vinci of A, Kulka, Kiss of RAT4U, Antonine B, N, B&B, Krunio, Biszkopcik, Bilbo, Fiona, Molly, Całusek, Bójka, Skarpetka, Brawurka, Bajka. Tościk i Huk & Przytulak, Lucek, Puszka, Rich i Stefan
 
     
Martini 



Dołączyła: 13 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 18:57   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Kami, ja bym poprosiła o pełne badanie moczu. Jeśli pojawia się nadmierne wydzielanie moczu (mokre podwozie non stop), to dobrze jest zobaczyć cały osad - kryształy, nabłonki, śluz. Jeśli nie masz nikogo, o kim wiesz, że dobrze zinterpretuje USG, pełne badanie moczu jest bardzo cenne, zwłaszcza jeśli inne parametry są na granicy normy (pH na przyklad)
Białko jednego dnia może być, drugiego dnia może zniknąć, bo zależy od wielu czynników, łącznie z błędami przy pobieraniu próbki - dlatego skoro jest, warto powtórzyć badanie i jeśli pojawi się ponownie, monitorować.
I, jak pisała Pyl, poproś o zakres norm referencyjnych z laboratorium, w którym wykonywane było badanie, bo bez tego sam świstek z liczbami wiele nie daje.
Kciukam! Nie lubię pęcherzowych śmierdzących spraw:(
_________________
think big, start small
 
     
Kami 



Dołączyła: 19 Maj 2011
Posty: 1446
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 19:10   
   Zwierzątka: nie ma :(


susurrement, dzięki wielkie za rozjaśnienie, wezmę pod uwagę - może to rzeczywiście ma sens.

Martini, wetka robiła to badanie sama (chyba). Zapisała z tyłu normy dla SG i pH, czyli tych wskaźników, które wyszły źle lub na granicy. Białka w moczu Bella nie miała. Z interpretacją usg mógłby być problem, chociaż czekam jeszcze na odpowiedź od Nashi, która robiła gdzieś szczurom w Poznaniu usg nerek.

Zadzwonię jutro, zapytam o pełne badanie moczu i dopytam o krew. Wolałabym, żeby coś z tych siuśków wyszło, pobieranie krwi mnie lekko przeraża. :roll:
_________________
Moje słoneczka:
Roxanne Weasley HF (16.08.2011 - 1.06.2013)
Batalia SR (1.03.2012 - 15.12.2013)
Bellatrix Lestrange HF (16.08.2011 - 21.10. 2014)
Bitwa SR - (1.03.2012-13.04.2015)
:serducho: :serducho: :serducho: :serducho:
 
 
     
Martini 



Dołączyła: 13 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 19:17   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Kami, racja, myślałam o Tobie, a czytałam wyniki Huragana :lol: eh, lato:)
Anyway, z siuśków wychodzi/ wypływa dużo, naprawdę, a jest to względnie tanie badanie i o materiał nietrudno, więc pełne zrobić warto.
_________________
think big, start small
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 19:45   

Cytat:
Kami, racja, myślałam o Tobie, a czytałam wyniki Huragana

ale rady również mnie się przydają, więc dzięki :D Jeśli faktycznie warto, również powtórzę najpierw badanie moczu.
Co do USG u nas - nie mam na ten temat zdania, ale po 2 wizytach u dr Marcińskiego pewnie trudno mnie będzie zadowolić w tej kwestii :oops:
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 20:21   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
pszczółka, zawsze możesz nas znowu odwiedzić :P
 
     
pszczoła 
uczulona na hipokryzję



Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 3661
Skąd: Poznań / Gryfice
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 21:57   

Off-Topic:
Pyl, w tej chwili mnie nie stać na takie eskapady, a to nie jest sprawa zagrażająca życiu na dzień dzisiejszy.
_________________
Ze mną: Yankes of Anahata, Faun i Syrio Forel of Anahata, Irytek SR
Na zawsze w sercu: Carlos, Olli, Ozzy SR, Huragan of NL :(

 
 
     
Pyl 
Powrócona



Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 14367
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Cze 28, 2012 23:05   
   Zwierzątka: DyDoIbJodNicFil Bor44 oraz R i O


Off-Topic:
pszczółka, bez zagrożenia życia też możesz, tak towarzysko ;) Jak odejmiesz koszty wetów to od razu będzie taniej ;)
 
     
Cola 
dumny student wet :D



Dołączyła: 07 Lis 2005
Posty: 1730
Skąd: Gdańsk/Olsztyn
Wysłany: Wto Lip 10, 2012 18:35   
   Zwierzątka: kot


nie wiedziałam gdzie zapytać, można mnie przenieść.
dziś Nince wypadła pochwa. zawiozłam do weta, operacja, elegancko się wybudziła, troche jeszcze świruje. Dr Ania napisała mi smsa (nie ona operowała), że bardzo ważne jest żeby mała się wysikała. ile czasu mam jej dać? Boję się kurcze że nie odróżnię jakiegoś płynu z rany od moczu czy coś :/
_________________
mam kota.
 
 
     
Kami 



Dołączyła: 19 Maj 2011
Posty: 1446
Skąd: Poznań
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 13:30   
   Zwierzątka: nie ma :(


To znów ja. :wink:
Belli ogólnie się poprawiło samo - prawie w ogóle nie łazi z mokrym podwoziem. Na wszelki wypadek zrobiłam jej jeszcze raz badanie moczu - tak jak radziłyście, razem z osadem. Wyszło tak:

GLU NEGATIVE
BIL NEGATIVE
KET NEGATIVE
SG 1.010
BLD NEGATIVE
pH 8.0
PRO NEGATIVE
UBG 3.2 umol/L
NIT NEGATIVE
LEU NEGATIVE

- dość liczne fosforany bezpostaciowe
- leukocyty 2-5
- pojedyncze nabłonki płaskie

Powie mi ktoś mądry, czy te fosforany, leukocyty i nabłonki to coś niepokojącego?
_________________
Moje słoneczka:
Roxanne Weasley HF (16.08.2011 - 1.06.2013)
Batalia SR (1.03.2012 - 15.12.2013)
Bellatrix Lestrange HF (16.08.2011 - 21.10. 2014)
Bitwa SR - (1.03.2012-13.04.2015)
:serducho: :serducho: :serducho: :serducho:
 
 
     
Martini 



Dołączyła: 13 Sie 2011
Posty: 2625
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lip 19, 2012 13:53   
   Zwierzątka: kicha z ogoniastymi zwierzątkami...


Jeśli nablonkow jest mało, to ok. O leukocytach nie napisze, bo nie mam zakresu norm. Fosforany, jeśli reszta parametrów jest ok, nie powinny niepokoić, zależą od diety i ilosci płynów - ale szczegóły do przedyskutowania z wetem, bo nie znam szczurzych detali (są zależności miedzy pH a fosforanami i któraś sugeruje dalsze poszukiwania, ale nie znam sie na takich niuansach)
_________________
think big, start small
 
     
Kasik 
Firestarter



Dołączyła: 27 Cze 2011
Posty: 1788
Skąd: inąd
Wysłany: Pon Sie 06, 2012 17:01   

Szczur 1 rok i 10mcy, od miesiąca notorycznie zasikany brzuch, ale bez żadnych objawów zapalenia. USG bez zmian.

Moje pytanie o badanie moczu - ciała ketonowe na dwa plusy, pH 8, białko 3+, leukocyty 3+. Czy to prawidłowe wyniki? Coś robić z tym pH? Pani dr powiedziała, że to nic bardzo złego i prawdopodobnie kwestia diety. Aha, jeszcze może istotne, ciężar 1.015 (w normie), reszta parametrów też w normie.

Osad nie był wykonany z racji małej ilości materiału do badania.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 12