Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: AngelsDream
Pią Wrz 06, 2013 15:06
Wzorce szczurów rodowodowych
Autor Wiadomość
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 19:42   

Mohanah, w definiowaniu szczurzej rasy, ktorej nie ma. i na calym swiecie dostaniesz becki za mowienie o szczurzych rasach..

Cytat:
The Varieties

Message from the Author - The writer of this section has a say.

Sources - Selection of sources that contributed to this section.

Fancy Mice - an Introduction - Fancy mice have a type of their own.

General Standard of Excellence (GSE) - The over all appearance of a show mouse.

Breeds - The coat varieties of mice.

Self (I) - The varieties with uniform, solid colouring.

Ticked (II) - The varieties having hairs of different colour than the "basic colour" intermingled in the coat, often having different colour layers in single hairs as well.

Silvered (III) - The varieties with white hairs intermingled in coat of "basic colour".

Shaded & Pointed (IV) - The varieties with coat colour patterns where there are areas of differing colour on the mouse, i.e. points (like on a Siamese) or the back of the mouse darker than the sides and under (like on a Sable). Un-shaded pointed varietes (like himalayan) are in this class as well.

Tan & Fox (V) - The varieties with a distinctive belly colour. Tan has a reddish belly, fox has white.

Marked (VI) - The varieties that have either coloured markings on a white background or white markings on a coloured background (except with Tricolor, where there are three colours present). with uniform colouring.

Provisional (VII) - The varieties that aren't yet fully standardized.

Unstandardised (VIII) - The varieties that haven't yet been admitted to provisional standards.


to wszystko to odmiany :shock: jak byk pisze ze varieties...
zreszta w futrze tez ...
Cytat:
The following coat varieties are currently recognized in Finnish standards: short hair (sh), short hair satin (shs), short hair astrex (sha), short hair satin astrex (shsa), long hair (lh), long hair satin (lhs), long hair astrex (lha), long hair satin astrex (lhsa).


a to ze ktos dla zachowania czystosci odmian nazywa je rasami zeby ich miedzy soba nie krzyzowac to zupelnie inna bajka.. do poki po potomstwie kundli nie rodza sie kundle odmiana bedzie odmiana - takie zdanie moje i pewnie wielu innych osob ktore choc troche interesuja sie w tym temacie..

jakbys nie wiedziala - cytaty z finskiej stronki ktora mi podalas.
 
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 19:45   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Usmiałam się....... :lol1: :lol1: :lol1:
Widzę, że nie masz argumentów.........jest wiele definicji rasy (podałam niektóre z nich wyżej).
Czyli co? Mylą się największe światowe związki felinologiczne - szczególnie największy Europejski FIFe (odpowiednik FCI) , wieloletnie zwiazki myszy rasowych, świnek rasowych - nie myli się jedynie dość niemrawo działający zwiazek szczurów rasowych?
Skontaktuj się proszę z kolegium/władzami/sędziami/osobami, które ponad 50 lat temu stworzyli "takie" wzorce ras kocich itd. Napewno znajdą czas aby szczegółowo odpowiedzieć ignoratom z Polski.

[ Dodano: Sro Paź 10, 2007 19:48 ]
sachma napisał/a:
Breeds - The coat varieties of mice.


Pominęłaś ten mały szczegół...
_________________

 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 19:50   

Mohanah, nie musze, bo na finskiej stronie widze ze chodzi o domiany :D angielski znam i wiem co to jest varieties - sama dalas mi argument taki a nie inny ;)

zreszta jeszcze raz ci mowie, ze to nie tylko ja tak mysle - ale i czesi, anglicy, niemcy czy rosjanie - caly swiat sie myli bo hodowcy kotow mowia ze jest tak a nie inaczej? ;)


Mohanah napisał/a:
sachma napisał/a:
Breeds - The coat varieties of mice.


Pominęłaś ten mały szczegół...


nie pominelam :
Cytat:
a to ze ktos dla zachowania czystosci odmian nazywa je rasami zeby ich miedzy soba nie krzyzowac to zupelnie inna bajka.. do poki po potomstwie kundli nie rodza sie kundle odmiana bedzie odmiana - takie zdanie moje i pewnie wielu innych osob ktore choc troche interesuja sie w tym temacie..
 
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 19:54   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Mohanah, ja cały czas radzę, żebyś zajrzała do naukowych definicji rasy, do podręczników zootechnicznych, a potem się naśmiewała. Bo niestety, ale nie masz racji.
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 19:56   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Sachma Przetłumacz proszę przytoczony przeze mnie powyżej cytat.
Nie tylko koty... :wink:
Nie ma jednej definicji rasy.......przytoczyłam wyżej kilka....i stosowanie tej terminologi jest prawidłowe, aczkolwiek nie obowiązkowe (jak to jest w Waszym wypadku).
A co w takim razie powiesz o waszych dumbo i standardowo usznych.......to też odmiany? Przecież róznią się budową....

Pitu nie wymądrzaj się tylko poszperaj troszkę - nie tylko w podręcznikach... :wink:
_________________

 
 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 20:01   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Dopóki rodzą się w jednym miocie w czystej formie są odmianami. Tu nie chodzi o różnice, tylko o podłoże różnic.

Mohanah, w podręcznikach są sensowne informacje, pisane przez fachowców. Gdzie mam szukać niby? Bo nie tam, gdzie "rasą" są odmiany sierstne, a prawdziwej rasy nikt nie dostrzega.
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Karen 
normalnie popier.... :D



Dołączyła: 10 Paź 2007
Posty: 77
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 20:06   
   Zwierzątka: szczurki, żółw wodno-lądowy, rybki, kot


To ja się może wtrącę. Z tego co wiem to gen niosący dumbo jest recesywny. Żeby w miocie wyszło potomstwo z uczami tego typu oboje rodziców albo musi nieść ten gen. Przykładowo mamy samice standard niosącą dumbo i samca dumbo. Wtedy mamy szansę, że część potomstwa będzie dumbo a część będzie po prostu niosła ten gen. I tak, to też jest odmiana a nie rasa.

Jeżeli się mylę to proszę o poprawienie mnie gdyż hodowcą nie jestem a na genetyce się słabo znam ;)
_________________
moje ogoniaste,

Moje aniołki: ['] Ares, Brutal, Ayar, Ali, Akio, Arvin, Blusio, Pixel, Myszor, Spider, Athanasius, Yoshee, Dux, Dream, Maszkaronik[']
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 20:12   

Karen, racje masz ;)

na litosc boska - to skad sie uczyc? z internetu? przeciez TYLKO w podrecznikach albo NAUKOWYCH pismach mozna znalezc prawdziwe, poparte badaniami i obserwacjami informacje, pisane przez znawcow tematu, ktorzy cale zycie sie tym zajmuja. jesli twoim zdaniem podreczniki zawieraja bledne informacje to chyba naprawde nie mamy o czym rozmawiac, bo w necie zawsze znajdziesz stronke pisana przez dzieci czy samozwanczych naukowcow ktorzy pisza to co im sie wydaje a nie to co sprawdzone i nie do obalenia :| pamietaj ze aby cos znalazlo sie w podreczniku musi byc poddane dyskucji i zaakceptowane przez naukowcow liczacych sie w danej dziedzinie.
 
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 20:13   

Dobra, nie wytrzymam. Az sie zalogowalam, a trzeba duzo zebym sie tu zalogowala i cos napisala.

Mohanah prosze cie o nieargumentowanie nazewnictwa myszy i nie przekladanie tego na szczury w polskim zwiazku tym jak postepuja w zwiazkach felinologicznych na swiecie.

Hodowcy kotow wprowadzili nazewnictwo ras w stosunku do ODMIAN siersci a nawet BARWNYCH tylko po to, zeby w rodowodach latwiej bylo je rozrozniac po kodach :) (bo w rodowodach kocich nie podaje sie pelnego nazewnictwa koloru, znaczenia, typu futra, tylko skroty zwane kodami, na przyklad ragdoll jest nazywany skrotem RAG, syberyjski SIB itede. Kolory rowniez maja swoje kody, kolor jest okreslany mala literka, rodzaj rysunku tabby (jesli taki jest) cyferka.
Nie bede tu sie jednak nad tym rozwodzic za bardzo.

Powiem tylko tak, skoro kociarze w swoich zwiazkach podpisuja koty tylko kodami, ginely w tym wszystkim typy futer kotow.
Dlatego wprowadzono odrebne nazewnictwo ras tak naprawde tylko odmianom kotow. O takim samym standardzie. Ze podam jako dowod to, iz czesto sie owe "rasy" (a tak naprawde odmiany) krzyzuje miedzy soba i uzyskuje nie kundle, tylko heterozygoty na krotka i dluga siersc na przyklad.

Taki sposob dzialnia zwiazkow felinologicznych (a w szczegolnosci najwiekszego w Europie zwiazku FiFe) mial tez inny cel, dopuszczanie do wystaw ODMIAN, a nie ras, ktore na poczatku rodzily sie wsrod kotow danej rasy, ale ze wzgledu na inna dlugosc futra czy niezgodny ze standardem kolorystycznym danej rasy nie byly przez zwiazek uznawane.

Ze podam przyklad kotow somalijskich, czyli tak naprawde dlugowlosych kotow abisynskich.
Przez dziesieciolecia w hodowlach kotow abisynskich(kod ABY) rodzily sie kocieta o dlugiej okrywie wlosowej, nie byly uznawane przez zaden zwiazek felinologiczny, choc poza futrem nie roznily sie niczym od swojego krotkowlosego pierwowzoru.
W koncu FiFe uznalo te koty za odrebna rase, ale na specjalnych zasadach. Nazwano je kotami somalijskimi i nadano kod SOM.
Do dzis krzyzuje sie miedzy soba koty SOM z kotami ABY i uzyskuje kocieta VAR (varianty) ktore sa oceniane jako abisynczyki (maja krotkie futro), ale tak naprawde sa heterozygotami dajacymi dlugie futro i "rase" SOM.

Albo cala grupa ras orientalnych.
Nie bede sie tu rozwodzic nad balijczykami, syjamami, orientami i jawajczykami. Za dlugo by to trwalo. Podam za to przyklad kota seszelskiego.
Seszele to jedna z najmlodszych "ras" wpisanych i uznawanych w fife.
Do niedawna wsrod kociat syjamskich, za sprawa dolewu krwi orientow z bialym, rodzily sie koty opisywane jako "odmiana syjamskiego z bialym" i dyskwalifikowane przez zwiazek jako niewystawowe i, o ironio, nierasowe.
Po pewnym czasie fife zmienilo poglady i cos kolo roku temu stworzona nowa "rase" - kota seszelskiego. Czyli wlasnie "syjama" z bialymi znaczeniami.

Tak wiec jak widzisz w swiecie felinologii kocie rasy o tym samym standardzie, a rozniace sie tylko typem futra, to tak naprawde tylko odmiany.
Nazewnictwo rasowe nadano im tylko ze wzgledu na ulatwienie wpisywania danych do rodowodow.

U szczurow jest to niepotrzebne i niekonieczne, w rodowodach nie ma takiego chaosu, tak wiec stosuje sie na calym globie od USA po Nowa Zelandie nazewnictwo varieties, czyli odmiana.
I jako zapalony fan felinologii nie zgodze sie z tym, co tu piszesz Mohanah o pojeciu rasowosci.
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 20:44   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Proszę bardzo o panowanie nad swoimi wypowiedziami. To ma być dyskusja, a nie wzajemne obrzucanie się błotem. Tytuł został wyedytowany.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 20:55   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


nezu napisał/a:
hodowcy wprowadzili nazewnictwo ras w stosunku do ODMIAN siersci a nawet BARWNYCH tylko po to, zeby w rodowodach latwiej bylo je rozrozniac

I tu jest zawarta myśl, którą od pierwszego postu starałam się przekazać, ale nikt nie mógł zrozumieć.
Broń boże nie każę Wam zmieniać nazewnictwa szczurów, po prostu broniłam się przed atakami, że to my popełniamy błędy (choć wykazałam, że również ich nie popełniamy).
Konkluzja jest taka, że jest to kwestia wyboru jakie nazewnictwo będzie używane.
I proponuję na tym zakończyć dyskusję, ponieważ nikt już nic mądrego nie napisze, a będą tylko nie potrzebne przepychanki.
_________________

 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 20:58   

Mohanah, kociaze tak zrobili bo im latwiej - ale to samowolka nie podparta zadnymi przeslankami po za przejzystoscia ich rodowodow...
 
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 21:00   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Uważam dyskusję za zakończoną.
Proszę moda o zamkniecie tematu.
_________________

 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro Paź 10, 2007 21:01   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Zamknięte na prośbę autora.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Sysa 



Dołączyła: 31 Gru 2009
Posty: 1940
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią Wrz 06, 2013 13:26   Wzorzec szczura
   Zwierzątka: 3 nimfy


Mam pytanie, byćmoże głupie :P
Czy jest gdzieś dostępny wzorzec szczura? Kryteria jakie się ocenia na wystawach, wady i zalety?
Coś na wzór wzorców psich ras?
_________________
Ze mną Idzia (07.07.09r.-23.11.10r.), Laura (07.07.09r.-02.11.12r.), Beza (07.07.09r.-13.04.11r.), Bąbel (14.02.10r.-23.04.12r.), Essie (19.04.10r.-07.05.12), Fibi (24.05.10r.-12.06.12), Ofca (30.05.10r.-04.06.13)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.27 sekundy. Zapytań do SQL: 13