Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: AngelsDream
Pią Wrz 06, 2013 14:06
Wzorce szczurów rodowodowych
Autor Wiadomość
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 07:18   Wzorce szczurów rodowodowych
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Boskie słodziaki.........gratuluję, no i cieszę sie już na maluszka, black blazed to było moje marzenie od zawsze :)

p.s.
Takie małe pytanko. Ponieważ widze niejednokrotnie, że niektóre szczurki mają białe końcówki ogona to zastanawiam się czy nie dyskwalifikuje ich to wystaw.
Pytam ponieważ u myszy brak pigmentu na końcówce ogona jest wadą dyskwalifikującą z wystaw i takich myszy raczej nie powinny być używane do dalszej hodowli, ponieważ jest to przekazywane.
Wiem że jest to tylko "defekt" że tak powiem urody, nie mniej jednak u myszy dosć ważny.
_________________

Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Śro Paź 10, 2007 19:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 09:36   
   Zwierzątka: Zoo


Mohanah, a jest to jakoś uzasadnione?
Bo m nie się to u szczurów i u myszy bardzo podoba i w żadnym wypadku nie powinno dyskwalifikować z hodowli :mrgreen:
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 10:05   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Tu nie chodzi o podobanie sie czy nie, ale o wzorce danych odmian, bo z tego co widzę chyba nie posiadacie takowych. Co moim zdaniem jest dużym błędem, gdyż nie można właściwie zweryfikować prawidłowy wygląd danej odmiany.
A moje pytanie jest uzasadnione wzorcami róznych odmian myszy.
Według wzorca niestety brak pigmentu na ogonie dyskwalifikuje z wystaw, a do hodowli dopuszcza sie jedynie osobniki doskonałe pod innymi względami. Jest to jedna z wielu wad dyskwalifikujących (u myszy).
Chciałam się po prostu dowiedzieć czy u szczurów jest tak samo czy nie ma to znaczenia, bo prawdę powiedziawszy nigdzie nie znalazłam wzorców odmian.
Owszem są opisy kolorów , ale wzorca jako takiego chyba nie ma.

P.S.
Proszę moda o wydzielenie tematu "wzorce szczurów rasowych" od mojego poprzedniego postu........nie chcę zaśmiecać temat miotu G :mrgreen:
_________________

 
 
     
myaku 
samo zuo



Dołączyła: 17 Lut 2007
Posty: 298
Skąd: Ełk/Bielefeld
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 10:20   
   Zwierzątka: pies


Mohanah, tylko [moim zdaniem] hodowcy starają się nie rozmnażać dla wyglądu, tylko dla zdrowia. I naprawdę, wątpię aby jakiś pigment na ogonie ich obchodził.
Dla mnie trochę niepojęte jest, że 12 latka prowadzi normalną hodowlę myszy rasowych.. Wydawało mi się, że to jest bardziej skomplikowane [jak u szczurów] no, ale widocznie się myliłam :P

Taak, ten post też prosiłabym oddzielić do innego tematu, ewentualnie ;)
 
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 10:31   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


myaku zgadzam sie z Tobą całkowicie...........my też mamy na względzie wyhodowanie jak najzdrowszych myszy.
Ale wiesz teoria zwierząt rasowych jest taka, że zwierze danej rasy musi odpowiednio (zgodnie z wzorcem) wyglądać.
U nas myszy nie tylko muszą być zdrowe, ale również wyglądać zgodnie z wymaganym wzorcem.

A moje pytanie brzmi w takim razie jakie są kryteria oceny szczurów na wystawie, bo skoro wygląd nie ma znaczenia to w jakim celu robić wystawy. Oczywiscie na wystawach nie tylko jest oceniany wyglad ale również kondycja i charakter, ale mimo wszystko wygląd jest sprawą priorytetową (myslę o wystawach - nie tylko mysich, ale również psich, kocich i innych).

A co do wieku hodowców to myślę, że to akurat nie ma znaczenia, ponieważ niejednokrotnie się przekonałam, że niektóre 15-sto latki są bardziej dojrzałe od niejednej 20- sto parolatki (oczywiscie nie mam nikogo konkretnego na myśli).
_________________

 
 
     
myaku 
samo zuo



Dołączyła: 17 Lut 2007
Posty: 298
Skąd: Ełk/Bielefeld
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 10:51   
   Zwierzątka: pies


Mohanah napisał/a:
A moje pytanie brzmi w takim razie jakie są kryteria oceny szczurów na wystawie, bo skoro wygląd nie ma znaczenia to w jakim celu robić wystawy.

Kryteria są, nie wiem dokładnie jakie, ale są ;) Wygląd ma też znaczenie, nie pisałam nigdzie, że na wygląd NIKT nie stawia.
No nie wiem, ja się chyba tu już wypowiadać nie będę, bo niechcący wprowadzę w błąd i będą krzyki :P Myślę, że ktoś bardziej doświadczony powinien ^^
_________________
już ni ma...
 
 
     
zywym_trudniej 
Po prostu Marta



Dołączyła: 30 Lis 2006
Posty: 679
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 11:01   

Dotarłam gdzie trzeba i już odpowidam na pytanie. Według wzorców blazed może mieć biały częściowo ogon jeśli ma znaczenia białe również na brzuchu (berkshire, banded). Nie dostaje za to ujemnych punktów na wystawie, nie dyskwalifikuje go to też do dalszego rozmnażania.
 
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 11:18   
   Zwierzątka: Zoo


Mohanah napisał/a:
teoria zwierząt rasowych jest taka, że zwierze danej rasy musi odpowiednio (zgodnie z wzorcem) wyglądać.

Tylko że wśród szczurów hodowlanych nie ma ras. Są tylko odmiany/wariacje kolorystyczne/uszne/sierstne.
Oczywiście rozmaite znaczenia itp.
Szczur jest szczurem bo ma cztery łapki, ogon i taką a nie inną budowę ciała - to jest kryterium rasy.
Jeżeli o pigmentację ogonka chodzi - to kryterium odmiany, dla mnie troszeczkę bez sensu.
O ile self aby faktycznie być selfem nie powinien mieć białych znaczeń, o tyle uważam że wszelkie szczury znaczone powinny mieć prawo do odmian również na ogonie.
Zawsze to większa różnorodność.
A można by wtedy oceniać tak, jak inne znaczenia - symetrię plamy, równe brzegi itd ;)
I możnaby nawet jakoś te ogonowe odmiany ponazywać, żeby było cacy i profesjonalnie :P
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 14:45   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Ratata napisał/a:
Tylko że wśród szczurów hodowlanych nie ma ras. Są tylko odmiany/wariacje kolorystyczne/uszne/sierstne.

Odmiany to są właśnie kolory :wink: , a różnorodna sierść i uszy powinny być właśnie zakwalifikowane do różnych ras. Przedstawiam tu tylko swoje zdanie.
Jak spojrzysz na jamnika to on też ma 4 łapy , głowę i ogon (to się nazywa gatunek nie rasa)........ale oprócz tego jest zakwalifikowany do róznych ras. Samych jamników jest czyba 12 ras, więc dlaczego szczury, chyba jako jedyne ze znanych mi zwierzat rasowych nie mają tego sklasyfikowanego - tak mi sie wydaje (nie szperałam dokładnie).
Np. widząc szczura dumbo rex black blazed - powiedziałabym że to szczurek rasy dumbo rex i odmiany black blazed.
Ja sie tylko kieruję tym co jest u nas w myszach mamy 4 rasy : short hair, long hair, astrex i satin oraz mnóstwo odmian kolorystycznych. Jedna mysz może mieć aż 3 rasy np. short hair astrex satin.....
Wygląda to moim zdaniem identycznie w szczurach + jeszcze dochodzą 2 rodzaje uszu.

[ Dodano: Pon Paź 08, 2007 15:46 ]
zywym_trudniej napisał/a:
Dotarłam gdzie trzeba i już odpowidam na pytanie. Według wzorców blazed może mieć biały częściowo ogon jeśli ma znaczenia białe również na brzuchu (berkshire, banded). Nie dostaje za to ujemnych punktów na wystawie, nie dyskwalifikuje go to też do dalszego rozmnażania.

Dziękuję o to właśnie mi chodziło :)
Czy masz jakieś źródło z którego mogłabym się zapoznać z wzorcami.
_________________

 
 
     
Gość

Wysłany: Pon Paź 08, 2007 14:54   

A czy syjam, aby byc wzorcowym, moze miec biale skarpetki i bialy koniuszek ogonka?

Prosimy o wydzielenie.
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 15:08   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Syjam z białym końcem ogona zostanie zdyskwalifikowany z wystawy, a z jasnymi stopami będzie miał odjęte punkty i przez to osiągnie niższą ocenę.
Syjam musi mieć pointy na uszach, pysku, ogonie (nachodzące na zad) i na łapach.
Tak określa wzorzec.
Z kolorystycznych wad w sumie tylko niewybarwiony ogon dyskwalifikuje mysz z wystawy.
Pozostałe mankamenty powoduja obniżenie oceny.
Dlatego własnie zapytałam jak jest u szczurów. :)
_________________

 
 
     
Gość

Wysłany: Pon Paź 08, 2007 15:14   

Mi o tego syjama szczurzego chodzi.

Moja Nadia ma point na uszach, pupie (chociaz na pupie ma maly), pysku i na lapkach, ale polowe lapek ma biala a druga polowe brazowa.
Czyli jest wyjatkowa :mrgreen:
 
     
Mohanah 


Dołączyła: 20 Sty 2007
Posty: 93
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 16:42   
   Zwierzątka: 3 psy, świnki i szczurki...


Być może u szczurów białe łapki i ogon nie są wadą - nie mam pojęcia.
Dlatego właśnie chciałabym gdzieś dorwać wzorce dla szczurasów, bo strasznie mnie to interesuje.
_________________

 
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 17:33   

Mohanah, u szczurków są odmiany jak już wspominano i oczywiscie, ze są wzorce :mrgreen:

np. Uszka dumbo - musza byc na linii z oczami i miec odpowiednią wielkosc do gabarytów szczura tzn. anie za małe, ani za duże.

Szczegółów Ci dokładnych nie podam, bo nie chce skłamać. Zna je Zirrael, poza tym ona ma uprawnienia sędzi ;]

Ale związku z tym, ze u szczurów wystawy to na razie rzadkość więc hodowcy nie patrzą na wzorce rozmnażając szczura. Oczywiscie jakoś tam sie patrzy, zeby szczur nie był "wypaczony". Ale głównie zwracana uwaga sie na zdrowie.
_________________

 
     
pituophis 
( . )( . )


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 1431
Wysłany: Pon Paź 08, 2007 17:37   
   Zwierzątka: węże, koty, jeż, rogatki, eublefary i sporo gryzoni


Wyznaczanie rasy jedynie na podstawie sierści jest bzdurą. Rasa to nie odmienna sierść warunkowana jednym czy kilkoma genami, to cały zespół cech morfologicznych, często także fizjologicznych i psychicznych. Sytuacja, w której "rasy" można krzyżować, i potomstwo zaliczać do poszczególnych czystych"ras" najlepiej dowodzi, że nie są to rasy. Doskonale wiem, że u psów ( gryfoniki np.) i kotów takie rzeczy też się zdarzają, ale to nie znaczy, że trzeba to przerzucać na myszy i szczury. To tylko dowodzi braku znajomości pojęcia rasy.

Jak dla mnie sytuacja szczurza jest najzupełniej normalna, to myszy są bez sensu udziwnione. Wyróżnianie "ras" na podstawie rodzaju sierści ma dokładnie tyle sensu, co na podstawie koloru. Yellow też różni się jednym genem od chocolate, tak samo jak sh od satin, więc dlaczego nie ma rasy yellow?

Jamniki różnych ras nie różnią się wyłącznie sierścią, i nie są krzyżowane ze sobą. Szorstki są np. bardziej cięte i zadziorne od gładków :) .
_________________
Love is a flaw, love never completely under will :]
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.21 sekundy. Zapytań do SQL: 14