Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kratka nad kuwetą
Autor Wiadomość
LuxTorpeda 



Dołączyła: 08 Lut 2012
Posty: 69
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 18:39   

Kiedy przyjechała klatka moich szczurasów od razu zrezygnowałam z kratki, ale później stwierdziłam że może ona być kolejnym szczurzym meblem :wink: Zrobiłam tak jak napisała Karmell... Putin jak na razie nie zainteresował się kratką, ani tym że może sobie pod nią zejść... zrobił to co robi zwykle - wdrapał się na najwyższą półkę i zajął "swoimi sprawami"....
Za to Coli do tej pory raczej mało ruchliwy wklatce (nadrabia dopiero na wybiegu), typ lenia-żarłoka całkiem zwariował :shock: Takiego szaleństwa u niego jeszcze nie widziałam. Biega jak szalony... próbował nawet przez otwór wciągnąć miskę :lol: Po prostu totalna szajba. Część powierzchni kratki (głównie w środkowej części) zakryłam za pomocą tektury (trochę mnie nastraszyliście tymi odciskami :-P Brzegi pozostały z gołych drucików (mocz i kupki wcierane w tekturę nie są zbyt miłe dla nosa jak mniemam :wink: )
Może moja wypowiedź nie wnosi do tematu zbyt wiele nowych ani cennych informacji, ale myślę że jeśli mamy w domu kratkę to warto ją zagospodarować w jakiś sposób... a nuż szczurom się spodoba :jesterjump:
_________________
http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11624
 
 
     
Nakasha 



Dołączyła: 16 Cze 2007
Posty: 9971
Skąd: Białystok/Kuriany
Wysłany: Czw Mar 01, 2012 19:23   
   Zwierzątka: 3 psy, 2 kotki


Mam teraz dla głównego stada klatkę Perfect. Ta klatka ma kratkę nad kuwetą, a sama kuweta jest strasznie płytka... nawet z drewnianym żwirkiem, wszystko było momentalnie wysypywane i rozkopywane. ;) Gdy zamontowałam kratkę, jest czyściej. Szczury mają też podściółkę w kuwetkach ustawionych na półkach i tarasach. Gdy są wyżej, załatwiają się tam, gdy są nisko, chodzą po kratce i robią do klatkowej kuwety. Nie zauważyłam, aby było to dla nich niewygodne, gdy wychodzą na wybieg, normalnie śmigają po kracie, oczywiście większość czasu spędzają w wyższych partiach klatki. ;)
_________________
Za TM: 95 szczurzych duszyczek [*]
 
 
     
Szczurzafanka 


Dołączyła: 23 Lip 2014
Posty: 13
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 10:40   
   Zwierzątka: Käfigzub4 szczury i 2 nimfy


http://allegro.pl/zabezpi...4514619768.html

Czy taka krata jest skuteczna?
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 11:32   
   Zwierzątka: brak


Szczurzafanka napisał/a:
http://allegro.pl/zabezpieczenie-kuwety-80-cm-przed-gryzieniem-i4514619768.html

Czy taka krata jest skuteczna?

Wow, fajna sprawa, nie widzialam jeszcze takiej kratki :) To chyba nowosc, wiec pewnie niewiele osob jej uzywalo, ale na oko wydaje sie skuteczna - nie widze na zdjeciach zadnych ewidentnych mankamentow. Nawet, jesli szczury przez krate sprobuja pogryzc kuwete, to przynajmniej z niej nie uciekna.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
kissmyknees 



Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 94
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 11:53   
   Zwierzątka: Rumcajs, Alibaba, Gagarin i pies Gucci


Też używam kratki nad kuwetą i sobie chwalę. Nigdy nie używałam, bo nie miałam takiej potrzeby, w innych klatkach miałam wysokie kuwety - na fince zaś się przejechałam, bo kuweta ma 4 cm więc przy chodzących szczurach wysypuje się z niej niestety wszystko.

A jesli chodzi o zabezpieczenie do klatki... Nigdy nie spotkałam się ze szczurem gryzącym kuwetę. Może mają za rzadkie wybiegi, że jeszcze energię wykorzystują na próby ucieczki? :shock:
_________________
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 12:23   
   Zwierzątka: brak


kissmyknees, niektore szczury tak maja, ze uwielbiaja gryzc plastik - niestety to nie jest kwestia intensywnosci wybiegow ;) Na kilkanascie moich ogonow trafilam na moze kilka takich plastikozernych, ale za to nadrabiaja za cale stado.
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
kissmyknees 



Dołączyła: 24 Lip 2013
Posty: 94
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 12:40   
   Zwierzątka: Rumcajs, Alibaba, Gagarin i pies Gucci


łał. Może w sumie u mnie też to kwestia tego, że sypię bentonit do całej kuwety, więc zgryzanie plastiku jest utrudnione. Nie wolno pozwalać :twisted:
_________________
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Sie 25, 2014 15:10   

Off-Topic:
Kissmyknees, po prostu nie trafiłaś (jeszcze :twisted: ) na szczura z zamiłowaniem do gryzienia plastiku, ciesz się :P . Takim bentonit nie straszny. Chociaż nie wiem, co jest gorsze, kuwetożerca czy samozwańczy wirtuoz prętów :P . Queen potrafiła kilka godzin bez przerwy je piłować. Nie wiem, co chciała skomponować, była bardzo chorowita i stosunkowo młodo zmarła, może to jakiś szczurzy syndrom Mozarta :P .
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
yumeha21 



Dołączyła: 10 Sie 2011
Posty: 102
Skąd: Białystok
  Wysłany: Sob Wrz 20, 2014 09:57   Kratka nad kuwetą-badanie opinii :)

Przeglądając temat z takim samym zagadnieniem, pomyślałam o ankiecie.
Czy kratka jest wg. was dobrym rozwiązaniem?

Oto lista waszych opinii-aktualizowana.

ZALETY
1) higiena wokół klatki
- trociny zostają na miejscu, nie są rozsypywane
2) higiena wewnątrz klatki
- szczury są odseparowane od zabrudzonej ściółki i odchodów
- kupki się nie walają razem z jedzeniem
- większe kawałki jedzenia spadające do kuwety zatrzymują się na prętach i nie są oblepione trocinami
- w niektórych przypadkach szczury po zabiegach można trzymać razem ze stadem
- ściółka nie przyczepia się do materiałowych elementów wyposażenia klatki
3) wygoda sprzątania:
- szybsza wymiana samych trocin
- możliwość wymiany trocin bez otwierania klatki
4) rozwiązanie problemu niszczenia kuwety:
- szczury nie mają możliwości gryzienia kuwety
5) jedna z opcji w przypadku chęci lub konieczności stosowania nietypowego podłoża
- umożliwia stosowanie w zasadzie każdej podściółki
- jest to plus w przypadku alergii na ściółkę


MINUSY
1) bywa potencjalnie niebezpieczna
- możliwości uszkodzenia łapek i powstawania odcisków
2) nie jest odpowiednia dla wszystkich szczurów
- starsze/niepełnosprawne szczury mogą mięć problemy w chodzeniu po prętach
- odbieramy szczurom frajdę przekopywania się w świeżych trocinach
- brak możliwości wyjadania kup - może to dla niektórych odrażające, ale szczurom jest to okresowo potrzebne i dla naszego lepszego samopoczucia nie powinniśmy im tego eliminować,
3) dodatkowy element do czyszczenia
- zamiast sprzątania samej kuwety dochodzi mycie kratki
4) inne
- utrudnione karmienie "bez miski" - oczywiście można sypać jedzenie w hamaki czy kilka misek, ale to nie to samo co "polowanie na jedzenie", konieczność jego poszukiwania w ściółce, zapewniająca szczurom dodatkową aktywność w ciągu doby
- mniejsze kawałki jedzenia gdy upadną są stracone
_________________
moje ogonki<3
bazarek różnych różności ;)
Ostatnio zmieniony przez yumeha21 Wto Wrz 23, 2014 07:57, w całości zmieniany 6 razy  
 
     
sliwkowapanna 



Dołączyła: 01 Lut 2014
Posty: 486
Skąd: Płock/Wawa
Wysłany: Pon Wrz 22, 2014 07:56   
   Zwierzątka: 4 szczury i 2 myszki


Ja posiadam w zestawie, ale nie używam. Wg mnie kiepsko by się na tak szerokiej podstawie szczurom chodziło, bo tak duża powierzchnia z prętów...niewygodnie + do sprzątania też kłopot te pręty wyczyścić+pewnie częściej niż samą kuwetę. Zwolenników i przeciwników kratki jest tyle samo. Ja osobiście wolę bez kratki, ale jak już jest kratka, to niech będzie, ale niech inne półki będą normalne:)


chyba, że pytałaś o narożną kuwetę z kratką, bo są i takie;PP
_________________

___________________________________
Harry(04.2013), Wally (02.2014), Karmelek i Hermiona(06.2014) -> Nasz temat
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Pon Wrz 22, 2014 10:07   
   Zwierzątka: szczurze damy


Według mnie i tak i nie.
Dlatego nie zaznaczam zadnej z odpowiedzi.
Sama posiadam kratkę nad kuwetą (woliera Perfect), ale obecnie jest wyjęta.

Plusy:
-trociny zostają na miejscu
- szybsza wymiana samych trocin
- możliwość wymiany trocin bez otwierania klatki
- większe kawałki jedzenia spadające do kuwety zatrzymują się na prętach i nie są oblepione trocinami
- w przypadku szczurów gryzących kuwetę, kratka jest na plus

Minusy:
- starsze szczury sobie nie radzą w chodzeniu po prętach
- zamiast sprzatania samej kuwety dochodzi mycie kratki
- odbieramy szczurom frajdę przekopywania się w świeżych trocinach


Pomimo tego, że plusów jest więcej kratka jest ściągnięta, bo moje starsze szczury sobie nie radzą. Łapki zostawały im między prętami i miały bardzo utrudnione poruszanie się.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Wrz 22, 2014 12:03   
   Zwierzątka: brak


Jestem na tak tylko w przypadku, gdy szczury gryzą kuwetę. Pozostałe plusy nie są według mnie warte niewygody ogonów ;)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
sliwkowapanna 



Dołączyła: 01 Lut 2014
Posty: 486
Skąd: Płock/Wawa
Wysłany: Pon Wrz 22, 2014 12:58   
   Zwierzątka: 4 szczury i 2 myszki


Karena napisał/a:
odbieramy szczurom frajdę przekopywania się w świeżych trocinach


i jeszcze większą frajdę turlania się w ściółce przemieszanej z kupkami :lol:
_________________

___________________________________
Harry(04.2013), Wally (02.2014), Karmelek i Hermiona(06.2014) -> Nasz temat
 
     
Devona 
(astro)fizyczka



Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 3981
Wysłany: Pon Wrz 22, 2014 13:15   

Ja też nie zaznaczam, bo ogólnie sam pomysł oddzielenia ściółki to dobra opcja (poza przypadkami, gdy szczury są z tego powodu nieszczęśliwe, bo takie historie też miałam), ale sama kratka może być niewygodna. Raz miałam na stanie klatkę, w której połączono zaletę kratki z komfortem zwierzaków. Zamiast prętów nad kuwetą były plastikowe podesty z otworami, w rozsądnych odstępach, ale większą część powierzchni zajmowały obszary bez dziur. Klatka świetnie sprawdzała się u szczurów w prawie każdym wieku, tylko u niedołężnego staruszka chodzenie po takim dnie było problematyczne (rozciął sobie ogonek), ale on już praktycznie ciągnął za sobą dolną połowę ciała i po tym "wypadku" zamieszkał w dunie.
_________________
za TM: W, S, J, DM1, K, M, P, DM2, S-a, N, L, B-o, Cz, Sh, OM3, G, A, R, Q, T, Po, Pe, C, B-a, E, Ś, B-k, MM
 
     
yumeha21 



Dołączyła: 10 Sie 2011
Posty: 102
Skąd: Białystok
Wysłany: Pon Wrz 22, 2014 16:39   

Devona, pomysł rozdzielenia jest dobry bo?
Dopytuje bo chciałabym jakoś wyciągnąć wnioski z tego wszystkiego, nie chcę powielać wątku więc może ustalmy listę plusów i minusów jak to zaczęła Karena, ?
_________________
moje ogonki<3
bazarek różnych różności ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.42 sekundy. Zapytań do SQL: 13