Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolor oczu - ODD EYE
Autor Wiadomość
merch
[Usunięty]

Wysłany: Sob Sie 11, 2007 02:18   

Strasznie dziwnie sie dyskutuje , kiedy prosta odpowiedż na poprzedni post jest jako offtop wycinana. Bo to juz w zasadzie uniemozliwia dyskusję zarówno merytoryczną jak i niemerytoryczną.

[ Komentarz dodany przez: Viss: Sob Sie 11, 2007 10:27 ]
Merch, tematem jest odd eye, nie wróciłaś do tematu, zatem offtop został wycięty.
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 08:04   
   Zwierzątka: Zoo


Wracając do tematu, w większości artykułów, które udało mi się wygooglać, pada stwierdzenie, że odd eye niesie ze sobą ryzyko megacolonu, ale za każdym razem jest mowa o edd eye pochodzącym z białych znaczeń(split-cap, split cap/stripe, collared, blazed etc.).
Teraz pytanie: czy faktycznie może być edd eye nie powodowany przez high white?
Wydaje mi się, że tak, swego czasu widziałam husky'ego z jednym oczkiem ciemniejszym, a jak wiadomo, husky jest od megecolonu wolny ("Not all blazes come from high-whites or recessive blazing. There is another type of marking that always has a blaze, the desired type of which is a "wedge blaze." This type is megacolon-free, but it is not commonly available in the United States (first imported November of 2004). It isn't really a marking, but more of a pattern. It is called roan, and it originated in the United Kingdom" źródło: http://www.midwestrats.or...hwhitecont.html ). Czy tak samo może być z odd eyeami?

EDIT/
"Najčastěji se odd-eye vyskytuje u blazed znaků, ale odd-eye může být i solid." źródło: http://www.potkani-forum....t=1851&start=15

" Odd-eyes are linked to dominant blazing and are considered a trait of high whites. " źródło: http://www.ratsahoy.com/f...sp?TOPIC_ID=327

No to w końcu jak?
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 17:36   

[CIACH]

ja tylko dodam ze Waldo jest wielkim i ZDROWYM odd-eyem ktory nie ma zadnych znaczen na pysku - czyli jednak mozna znalezc odd eye bez blaze ;)
[CIACH]
mi osobiscie odd eye sie podobaja i jesli nie ma dowodow ze sa chorowite nie bede ich unikac - osobiscie nie widze sesu miotu tylko dla odd eye, ale jesli moze sie przy okazji pojawic jestem bardzo za :)
Ostatnio zmieniony przez marhef Sob Sie 11, 2007 18:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Katie 
...przynoszę pecha...



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 89
Skąd: Świnoujście
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 18:46   
   Zwierzątka: Pies(a), Ogonki, Pajęczaki, Rybki i... Żuczki :]


Tak, Waldo faktycznie jest przepiękny i spooory :serducho:
Co odziedziczył po nim synek - Dante waży ponad 700g, ma 9 miesięcy i jak dotąd nie miał choćby kataru.
Jednak to:
Cytat:
Waldo jest (...) odd-eyem ktory nie ma zadnych znaczen na pysku - czyli jednak mozna znalezc odd eye bez blaze ;)

mnie zastanawia...

Bo Dante jest blazedem. Nie jakimś wyjątkowo okazałym, nieco asymetrycznym, ale ślicznym i zawsze.

W linii Walda do 5 pokolenia pojawiają się odd eye, jest też kilka spottedów czy blazedów.
W linii Teenki (mamy Dantego) do 4 pokolenia się takich znaczeń nie dopatrzyłam - tak ona, jak i jej siostry, mają niewielkie i to tylko na brzuszku (irish u Teenki) lub żadne (self u Tamary, Tweety czy Tatranki). Dalej wciąż brak HW, najwyżej hooded czy colourpoint.

Nie potrafię wytłumaczyć, skąd mógłby się w miocie "D" wziąć blazed, gdyby przyjąć, że był recesywny i niezwiązany z odd-eyem.
Dominujący "sam z siebie" też nie jest. Ani Waldo ani Teenka nie mają znaczeń na główkach.
Tak więc blazed po prostu musiał być spowodowany dominującym genem High White u Walda (przypominam, że nie każdy High White = megacolon, żeby nie było niedomówień), w jego przypadku objawiającym się tylko jako odd eye...
Tak, jak napisała wcześniej Ratata.
Zresztą, czego by nie szukać, ten miot i tak nie był specjalnie narażony na megacolon. Linia ojca może idealna nie jest, za to linia matki - dla mnie owszem.

Mogę się mylić, ale dla mnie nasz "rodzimy" odd eye (z linii czeskich, czy też może wcześniej holenderskich) jest więc ściśle powiązany z blazedem.
Zresztą... W 4, 5 czy 6 pokoleniu w wielu polskich rodowodach widnieją te same ogonki.

Gdybym się tym mocniej nie zainteresowała, w życiu bym nie pomyślała, że Dante (Rat`s Troop) i Dracon (of Zirrael Rattery) są ze sobą spokrewnieni.
Daleko, bo w 4 czy 5 pokoleniu (chwilowo nie mam możliwości dokładnie sprawdzić, mój domowy komputer wciąż nie działa), ale zawsze.

Tak więc ja osobiście uważam, że dopóki nie będą sprowadzone nowe szczury niepowiązane z czeskimi, odd eye będzie równoznaczny ze znaczeniami HW... Co nie znaczy, że każde młode po takim osobnik będzie obciążone megacolonem.

Co do huskych - z tego co rozumiem, to megacolon pojawia się u linii dawniej sprowadzonych z USA czy (tego już nie jestem taka pewna) w niektórych holenderskich. Ale się jednak pojawia... Jak dotąd nie u nas, ale cóż - z tym trzeba uważać.

Zresztą, mnie specjalnie odd eye nie zachwyca. Bardziej już blazedy czy spottedy, ale i tak, jeśli nie byłyby bezpieczne od mc, wolałabym osobiście poświęcić takie efektowne znaczenia na rzecz zdrowia. Nie chodzi mi tu o ogony, które już są, ale o młode, które mogą się pojawić i... cierpieć...

Edit:
Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłam tym postem :oops:
Jeśli tak - przepraszam, mogę zedytować i skasować niektóre zdania.
_________________
7.04.2006 - [*] Śnieżek [*]
16.06.2006 - [*] Niunia [*]
05.10.2006 - [*] Neo [*]

Nie ma mnie i raczej nie będzie.
Kontakt proszę przez PW - tak będzie najszybciej.
 
 
     
sachma 



Zaproszone osoby: 15
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 5423
Skąd: Pruszcz Gd
Wysłany: Sob Sie 11, 2007 20:06   

Katie, blazed niesie sie strasznie ;) zreszta podobnie jak inne cechy np odd eye.. czasem cos jest w 8-10 pokoleniu i kiedy zaczynamy odkopywac rodowody wychodzi ze to nie zaden cud a genetyka ;)

tak to prawda, szczury sa strasznie spokrewnione, dlatego nikogo z nas nie powinny dziwic pomysly o wprowadzaniu osobnikow do KW czy sciaganiu ogonow z zagranicy - ale o tym wiecej juz na naszym forum ;)

dlaczego moja wypowiedzi zostala tak powycinana? o ile jeszcze do angels zaznaczylam opcja off topic, o tyle do merch byla wypowiedz w pelni zwiazana z dyskusja.

[ Komentarz dodany przez: marhef: Sob Sie 11, 2007 20:19 ]
Sachmo, było napisane wyraźnie, że offtopy będą cięte. Przypominam o tym po raz ostatni.
Po dalsze wyjaśnienia zapraszam na pw.
 
 
     
Ratata 
death note



Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 533
Skąd: Laskowa/Kraków
Wysłany: Nie Sie 12, 2007 14:54   
   Zwierzątka: Zoo


Sachma, ale mnie nie chodziło o to, czy można znaleźć odd eye'a, który nie jest blazed, tylko odd eye, który nie jest efektem posiadania przodków HW. Czy w ogóle jest możliwy odd eye bez takich znaczeń?
_________________
Biszkopt i Baton <3~

Kredka i Kropka <3~

['] Bąbel Szuler Ronnie Furby Roy Amidamaru Ceylon Richie Szafir Lilu Toffee Nutella Harriet Rubi Beza Astra Coral Pralinka Danielle Pyza Picia Larunia Mary Loki Drops Achajka Ogryzek Holly Nela Foton Nitael Ushi Eustachy Pinky Budyń [']
 
 
     
zywym_trudniej 
Po prostu Marta



Dołączyła: 30 Lis 2006
Posty: 679
Skąd: Toruń
Wysłany: Pon Sie 13, 2007 00:19   

Nieco wyjaśnień

http://shsrp.pl/forum/vie...98&p=4868#p4868
 
 
     
blueangel28 


Dołączyła: 20 Lis 2009
Posty: 6
Wysłany: Śro Lis 25, 2009 15:21   

Mam szczurzycę małą i ma taki pigment czerwony na oczku. To jest mało zauważalne. Zależy od światła. Czy to jest jakaś choroba albo czy to oko może zmienić się na całe czerwone ? A i jeszcze ta szczurzyca jest prawie cała biała ma tylko czarno-szary pasek na pleckach.
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Śro Lis 25, 2009 16:54   

blueangel28, ona jest husky - jej kolor futerka będzie dążył do białego.
a czerwoną ma źrenice :) to normalne przy tym znaczeniu.
oko czarne i czerwona źrenica widoczna pod światło albo przy fleszu.
_________________

 
     
blueangel28 


Dołączyła: 20 Lis 2009
Posty: 6
Wysłany: Śro Lis 25, 2009 20:03   

Dziękuję za odpowiedź :)

[ Dodano: Czw Lis 26, 2009 10:01 ]
Czy to , że ma czerwoną źrenicę to widzi gorzej ?
Bo słyszałam , że jak ma czerwone oczy to widzi gorzej :|
 
     
Mangusta 
ICanHasASnake!



Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 2458
Wysłany: Czw Lis 26, 2009 20:04   

tak, ale szczurom wzrok nie jest do szczęścia potrzebny, czasami ludzie mają kompletnie ślepe szczury i dowiadują się o tym dopiero podczas wizyty u weterynarza, bo ten szczur w niczym nie ustępuje innym.
_________________
Gadzinowe: Haribo, Gary; Czterokołowe: Hondziaszek, Granatowa Krowa
 
 
     
tamiska
[Usunięty]

Wysłany: Czw Lis 26, 2009 20:08   

Mazoku, ma racje. Moj jeden mial na jednym oku jaskre i dopiero jak sie sama przyjrzalam dokladnie to zobaczylam. Kompletnie nie zachowywal sie inaczej...
 
     
L. 
wtulony kropek.



Zaproszone osoby: 21
Dołączyła: 09 Gru 2006
Posty: 6251
Wysłany: Czw Lis 26, 2009 20:37   

Ale czerwona źrenicą, a czerwone oczy to trochę co innego.
Szczury z czerwoną źrenicą widzą o wiele lepiej, niż szczury z całymi czerwonymi oczami.

Bo szczury z czerwonymi oczami widzę black&white
A z czarnymi oczami w jako-takich kolorach i z lepszą ostrością.

Gdzieś na forum są filmiki pozorujące widzenie szczura.
_________________

 
     
Neffri 


Dołączyła: 29 Sty 2012
Posty: 8
Skąd: okolice Szczecina
Wysłany: Pią Maj 04, 2012 19:37   Oczy mojej samiczki
   Zwierzątka: Pies


Witam. Dzisiaj kupiłam samiczkę husky. Jest przepiękna i ma różnookie oczy. Jedno jest czerwone, drugie zaś czerwono-czarne. Nie wiem czy to dobrze czy źle? Sami zobaczcie.

Rozszerzenie 'jpg' usunięte z forum przez admina, dlatego załącznik nie będzie pokazany.

 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Maj 04, 2012 19:43   
   Zwierzątka: brak


Ani dobrze, ani źle ;) Bywają szczurki odmiany odd-eye, czyli takie właśnie z różnymi oczkami.

Były już takie tematy na forum, zanim założysz nowy, skorzystaj z wyszukiwarki ;) Połączyłam Twój temat z już istniejącym.

Off-Topic:
Twoja samiczka powinna mieć koleżankę tej samej płci, bo szczurki nie powinny żyć pojedynczo, są silnie stadne. Drugiego szczurka możesz przygarnąć za darmo w dziale "Szczury->Oddam".
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 14