Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: AngelsDream
Śro Maj 21, 2008 13:16
Poradnik kąpielowy.
Autor Wiadomość
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 23, 2007 11:11   Poradnik kąpielowy.
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


Po pierwsze - należy dokładnie przemyśleć czy kąpiel naprawdę jest konieczna. Jeśli brudny jest tylko ogon szczura, to łatwiej i bezpiecznej wyczyścić sam ogon. Wystarczy delikatna gąbka lub szmatka i łagodny szampon lub nawet sama ciepła woda.

I tu dochodzimy do ważnej sprawy - w czym kąpać szczura? My najczęściej używamy Nizoralu lub szamponu dla dzieci. Polecam też szampony dla małych zwierząt - teraz jest ich coraz więcej na rynku. Jeśli zdecydujemy się na kąpiel, to musimy przygotować kilka rzeczy.

    1.Ręcznik lub tetrową pieluchę [na każdego szczura warto mieć oddzielny/ą].
    2.Suszarkę
    3.Szampon i ew. gąbka do czyszczenia ogona muszą być przygotowane wcześniej
    4.Jeśli kąpiemy w wannie, to należy wcześniej napuścić ciepłej wody do takiego poziomu, żeby szczur mógł stanąć na dnie wanny.


Musimy pamiętać, że szczur ma wyższą od naszej temperaturę ciała i woda dla niego musi być ciut cieplejsza niż dla nas samych [jokada, dzięki:)] A także, że szczurów w wodzie nie można zostawiać samych - łatwo o wypadek i nieszczęście - po co ryzykować?

Ja kąpię tak, że najpierw moczę szczura w brodziku. Potem namydlam nad umywalką i w umywalce dokładnie spłukuję. Po czym szczur trafia w ręce Asaurusa w celu wytarcia nadmiaru wody. Jeśli mamy dobrą suszarkę z regulowaną mocą, to można szczurka delikatnie podsuszyć z daleka. Nasze dzielnie to znosiły i były bardzo ciekawe co je tak dmucha :)

W ciągu 24 godzin od kąpieli należy zwracać baczną uwagę na otwieranie okien i wszelkie spadki temperatury. Dobrze jest zadbać, żeby w pomieszczeniu nie było chłodniej niż 19 - 20 stopni. Sierść przy skórze schnie dłużej.

A tu trochę zdjęć z kąpieli:


_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Sob Cze 23, 2007 11:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jokada 



Zaproszone osoby: 2
Dołączyła: 08 Sty 2007
Posty: 2391
Skąd: w-wa, żoliborz
Wysłany: Sob Cze 23, 2007 11:23   

warto tez zwrócić uwage, że szczury maja wyższą temperature ciała

i to co dla nas jest letna przyjemną wodą - dla niech może byc za chłodne

z własnych obserwacji wiem, że szczury kąpane w cieplejszej wodzie są spokojniejsze, niż przy letniej 'miłej dla ręki' temperaturze
_________________
Skunksik / Robin <:3 )~
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob Cze 23, 2007 11:28   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


jokada, dlatego napisałam, że woda powinna być ciepła. Oczywiście nie za ciepła - trzeba mieć po prostu trochę wyczucia :)
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
 
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Cze 24, 2007 00:42   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Trzeba przygotować się na totalną demolkę łazienki. Szczury z natury nie lubią wody i będą chciały za wszelką cenę uciec od niej. Podskakiwanie, zrzucanie szamponów i wyskakiwanie po głowach innych szczurów to normalka także dobrze jest mieć kogoś do pomocy.

W przypadku samców kąpiel w nizoralu bardzo dobrze pomaga na testosteronowy żółty łupież na skórze.
 
 
     
helen.ch 



Dołączyła: 18 Lis 2006
Posty: 2799
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Pon Cze 25, 2007 07:45   
   Zwierzątka: ......


AngelsDream napisał/a:
Po pierwsze - należy dokładnie przemyśleć czy kąpiel naprawdę jest konieczna
to bardzo ważne, nie powinno byc tak , że właściciel kąpie szczura, żeby zobaczyć jak sie będzie w wodzie zachowywał, szkoda stresować zwierzaka bez powodu.
_________________
Po drugiej stronie tęczy:Mypcia, Klarysa,Kropka,Tiksi, Dixi, Pixi i Daisy ['], Edzio:( i Ciapek oraz Miłka i Bella
 
 
     
AngelsDream 
Gdzieś indziej



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 19397
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon Cze 25, 2007 10:01   
   Zwierzątka: Dwa psy i Wyjątki


helen.ch, słusznie. Kąpiel powinna mieć miejsce wtedy, kiedy szczurze futerko jest bardzo brudne i nie sposób doczyścić sierści inaczej. Ewentualnie tak jak w przypadku Eldira, który ma żółty łupież i skórę w kiepskiej kondycji i kąpiele po prostu na to pomagają.
_________________
Baaj, Celar i Wyjątki

Musiałem stracić przezroczystość
Na którejś z tamtych dróg.
(...)
Tak mi przykro.
Ostatnio zmieniony przez AngelsDream Pon Cze 25, 2007 11:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pon Cze 25, 2007 11:02   

Ja swoje szczury kąpię inaczej, i też się prawdza. Ale to metoda na szybko i dla szczurów, które się wody za bardzo nie boją.
Wsadzam pojedynczo do umywalki. Włączam wodę, delikatnie je moczę całe i wyłączam wodę. Jeśli myje je w ogóle czymś (sytuacje wyjątkowe) to wtedy zaczynam namydlać i myję (bez głowy). Włączam ponownie wodę i spłukuję szczura pod bierzącą. Następnie wycieram i wypuszczam szczęśliwca. Biorę następnego.
Po włączeniu wody one przestają być takie spokojne i zaczyna się lekka szarpanina, ale zauważyłam, że jest i tak o wiele mniejsza niż przy wersji z uprzednio napuszczoną wodą (tzw. pranie z namaczaniem).
A najczęściej jest tak, że tylko je moczę, nie myjąc żadnymi specyfikami.
 
     
falka 
['] ['] ['] [']



Dołączyła: 20 Lis 2006
Posty: 1957
Skąd: Elbląg
Wysłany: Pon Cze 25, 2007 11:38   
   Zwierzątka: kotka Puma


ja stawiam w wanie dwie miski - jedna z delikatnym roztworem płynu do higieny intymnej :P druga z czystą wodą - namaczam w jednej, płuczę w drugiej i po sprawie ;) jeśli do wykąpania jest więcej szczurów to wodę w pierwszej misce na pewno trzeba będzie zmienić z powodu zanieczyszczeń ;)

aha, zawsze ubieram polar i szalik, wystarczą mi te skrecze co mi robią na co dzień ;)
 
 
     
Gość

Wysłany: Sob Cze 30, 2007 22:37   

U mnie metody Asaurusa i AD sie boje straszliwie. Ja jak juz je musze kapac, to klade szczura na rece, przytrzymuje i pod biezaca woda trzymam. Pozniej namydlam i spowrotem pod biezaca woda splukuje. Tak jest szybciej i wygodniej ;)
 
     
satanka666 


Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 1848
Skąd: Chrz.
Wysłany: Sob Cze 30, 2007 22:45   
   Zwierzątka: pies, kot


Matylda napisał/a:
U mnie metody Asaurusa i AD sie boje straszliwie. Ja jak juz je musze kapac, to klade szczura na rece, przytrzymuje i pod biezaca woda trzymam. Pozniej namydlam i spowrotem pod biezaca woda splukuje. Tak jest szybciej i wygodniej ;)

chyba, że ma się szczura który zdrapie ci całeee ręce. do krwi, wdrapie się na ramie i nie da ściągnąć :P
 
     
Asaurus 
Arg!



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 1315
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lip 01, 2007 11:55   
   Zwierzątka: Raum,Godryk,Fejn,Qworonog,Castiel,Inias,Lugh,Liczący,Lekki


Albo gdy się kąpie 10 szczurów na raz :] W sumie każdy powinien opracować metodę kąpieli najmniej stresową i najskuteczniejszą dla swojego szczura. Sami nadal eksperymentujemy i próbujemy różnych rozwiązań.
 
 
     
Shenaz 


Dołączyła: 17 Maj 2008
Posty: 2
Wysłany: Śro Maj 21, 2008 13:01   kapiel
   Zwierzątka: Szczurzaste: Belzebub i Lori


ja swojego szczurzaka nigdy nie kąpałam; nie brudzi się specjalnie, sam się czyści regularnie, więc raczej tego nie potrzebuje;
ale ciekawi mnie inny temat;

jak technicznie kąpiecie swoje szczury?
wkładacie do wanny, masujecie palcami, pozwalacie im w tym samemu popływać, pryskacie zwilżaczami, wyciracie wilgotnymi chusteczkami, uzywacie szczoteczek do zębów?

i jeszcze jedno: czy to dobry pomysł umozliwić szczurkowi dobrowolną kapiel.... żeby mógł wejść i popływać np. w jakimś głębszym pojemniku?
nic się nie stanie jeśli zamokną mu uszka?
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Śro Maj 21, 2008 13:55   

Shenaz napisał/a:
jak technicznie kąpiecie swoje szczury?
wszelkie mozliwe sposoby są opisane w tym temacie, wystarczy spojrzeć kilka postów powyżej twojego.

Shenaz napisał/a:
czy to dobry pomysł umozliwić szczurkowi dobrowolną kapiel.... żeby mógł wejść i popływać np. w jakimś głębszym pojemniku?
to tez juz było, czytaj tematy, po to są. Tak, jesli chce z własnej woli bawic sie w wodzie czy pływać, dobrze mu to umozliwić.
Shenaz napisał/a:
nic się nie stanie jeśli zamokną mu uszka?
w czasie kąpania/mycia przymusowego nie moczymy nigdy głowy (w tym oczywiście uszu).
 
     
polegalu 
...Kagetora...



Dołączyła: 20 Kwi 2008
Posty: 187
Skąd: Gorzów Wlkp./Poznań
Wysłany: Śro Cze 18, 2008 18:48   
   Zwierzątka: 3 szczurki <:3 )~~


Ja mam dwa sposoby na kąpanie mojej Szczurki: poprzez zabawe w pokoju w kuwecie stawiam wodę wrzucam smakołyki. Przeważnie robie to dla rozrywki w gorące dni. Udaje mi się czasem ją polać i umyć, a potem wycieram. Drugi sposób to wanna. Niestety jak się okazało ostatnio drastyczny ;) . Niestety Torcia już wymagała porządnego mycia (nie pachniała miło). Wanna jej nie służy. Próbować ją przyzwyczajć do niej? No i czy myc koniecznie jakimiś specyfikami, bo zapach zostaje mniejszy ale zostaje. Tzn. wiem, ze ogoniaste mają taki zapach, ale czy wystarczy ciepła woda by usunąć brudek(kurz)?
_________________
Break [*], Kagetora[*], Demi[*], Tork [*], Precka [*]
 
 
     
Jacoobs 



Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 4
Skąd: Tczew
Wysłany: Czw Paź 16, 2008 08:47   
   Zwierzątka: Szczur


Bob nie jest zainteresowany podczas kąpieli nawet jego ulubionymi smakołykami. Interesuje go tylko to jak się wydostać z wody. ;)
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.17 sekundy. Zapytań do SQL: 12