Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Pamięć - jak długo szczur pamięta właściciela i stado?
Autor Wiadomość
Lotya 



Dołączyła: 20 Sty 2009
Posty: 57
Skąd: Katowice/Wrocław
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 21:48   

Nie wiem czy to do końca na temat, ale też mnie zawsze zastanawiało.
Jak miałam poprzednie szczury, parę lat temu, to zdarzało się czasem, że ja i mama wyjeżdżałyśmy na parę dni i opiekowali się nimi moi dziadkowie (właściwie obce dla szczurów osoby).
Opowiadali mi, że jak przychodzili, to rzadko w ogóle widzieli szczury, ewentualnie jakieś wystające z domku ogony, nawet jak w miseczce się pojawiło jabłuszko, albo inne przysmaki.
A jak do domu wchodziłam, ja, albo mama, to od razu, już z przedpokoju było słychać, że skaczą i się dobijają do drzwiczek klatki.
Ciekawe z czego to wynika? Rozpoznają kroki? Bo chyba nie zapach, jeśli reagowały na pewno zanim w ogóle weszłyśmy do mieszkania.
_________________
Fundacja TARA - Schronisko dla Koni.
http://www.fundacjatara.info/
 
     
Niamey 
Zhongguo!



Dołączyła: 09 Sty 2009
Posty: 3537
Skąd: Szanghaj
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 22:32   

Tak sobie kombinuję, że jak moje psy rozpoznawały z czwartego piętra jakieś nieuchwytne szmery i wiedziały, że ktoś z rodziny idzie, to takie szczury od psa głupsze nie są i pewnie też rozpoznają sposób poruszania. W końcu ludzie też tak mają i jak kiedyś rozwaliłam okulary i mało co widziałam, to poznawałam ludzi po takich rzeczach, jak charakterystyczny krok, sposób chodzenia itp.
_________________
moje szczuraki
Pino*Myszka*Diuna*Zefir*Śmietanka*Lotta*,Migotka*Mimbla*Ponyo*Kikimora*Archa*Bucca*Beren*Itka*
 
     
Asica21 
Lekko zaczarowana ;P



Dołączyła: 15 Mar 2010
Posty: 397
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Sob Lip 24, 2010 10:24   
   Zwierzątka: Szczurki


Ja myślę, że szczury doskonale rozpoznają, zapamiętują i przywiązują się do właścicieli. Przykład?....jak tylko działa się jakaś krzywda małej Omisi (kiedy łączyłam lalunie) to natychmiast uciekała do mnie nie na ramie tylko w dłonie ja ją wtedy chowałam, przytulałam i całowałam (albinka z labu a tak się mizia, byłam pewna, że mały dzikusek z niej zostanie). No i Kluska, kiedy dość dotkliwie pobiła ją Zuzia, była słabiutka bo dużo krwi straciła, słaniała się na łapkach i w środku nocy jechałyśmy do do weta od momentu ugryzienia nawet na chwile nie chciała żebym ją zostawiła, kiedy już do domu przyjechałyśmy a ona trzęsła się jak galaretka a ja zakopywałam ją w szmatki to ledwo rączkami ruszała a i tak próbowała dostać się na moje ręce, siedziałam wtedy przy klatce do 3-ej nad ranem i głaskałam ją po główce, zasnęła i wtedy dopiero mogłam odejść od klatki.
_________________
Ze mną: Na zawsze wszystki moje myszki.
Po tamtej stronie: Pchełka [*]- tęsknie i przepraszam. Perełka [*], Zuzia [*], Kluseczka [*], Omisia labisia [*], słodka Beza [*], Fuzia kolanko, Pani gąbka [*], Purchawka [*] Jacuś labik placuszek wielki [*], Jagódka [*], Wiśnióweczka [*], Ełrusia [*], Quleczka [*].
 
 
     
Gamabunta 



Dołączyła: 20 Lis 2013
Posty: 572
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Sty 28, 2014 22:01   
   Zwierzątka: 2,5kg wyrobu psopodobnego


A ja mam takie pytanie, czysto z ciekawości.
Moje dwie szczurki były przez pół roku u innego właściciela i jestem ciekawa, czy szczury mają coś takiego jak pamięć długotrwała i czy pamiętają jeszcze poprzedniego człowieka?
_________________
Takiż to świat. Niedobry świat. Czemuż innego nie ma świata?
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Sty 28, 2014 23:10   
   Zwierzątka: szczurze damy


Gamabunta, Twoje pytanie przeniosłam do istniejącego już tematu.
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
Gamabunta 



Dołączyła: 20 Lis 2013
Posty: 572
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Sty 28, 2014 23:13   
   Zwierzątka: 2,5kg wyrobu psopodobnego


Off-Topic:
Karena, dziękuję i przepraszam, nie zauważyłam tego tematu. :oops:
_________________
Takiż to świat. Niedobry świat. Czemuż innego nie ma świata?
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Wto Sty 28, 2014 23:16   
   Zwierzątka: szczurze damy


Gamabunta, Nie ma sprawy.
Sama jestem ciekawa czy pojawią się jakieś świeże komentarze i wnioski ;)
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
beti 



Dołączyła: 13 Gru 2013
Posty: 31
Skąd: Strzelce kraj
Wysłany: Czw Sty 30, 2014 05:00   
   Zwierzątka: corka,maz,2 piesy i dwa ogoniaste szczescia


Ja myślę że pamiętają poprzedniego człowieka dowód? Mojego poprzedniego szczura siłą zabrałan właścicielowi, mojemu dobremu znajomemu bo trzymał go w strasznych warunkach. Kiedy przyszedł zobaczyć szczura czy 'oby przypadkiem nie zaniedbuje' jego szczura lucek nie reagował ani na imię ani na smakołyki a próba wyciągnięcia go skończyło się moim fiaskiem. Bal się...
_________________
Syriusz'gryzikabel' 09.12.13
Sir Xavier 09.12.13
 
     
Megi_82 
Zeszczurowana


Dołączyła: 19 Lis 2012
Posty: 72
Skąd: Łódź
Wysłany: Czw Wrz 04, 2014 01:39   
   Zwierzątka: 6 szczurzych babeczek i 1 facecik


Kiedy moja alfa złamała nóżkę, spędziła w odosobnieniu 6 tygodni. Miałam obawy, jak to będzie z powrotem do stada, tym bardziej, że niedługo przed wypadkiem zdążyłam jako tako dołączyć szczurzycę z problemami i obawiałam się, że już się znalazła inna władza czy coś, i czy w ogóle będą się pamiętały (choć przecież nosiłam na sobie ich zapachy). Na wszelki wypadek pierwsze spotkanie zorganizowałam w wannie - moje obawy okazały się zupełnie niepotrzebne, dziewczyny się pamiętały, a radości nie było końca :) Nikt też nie zapomniał, kto jest szefem, choć moja alfa na wszelki wypadek przez jakiś czas wprowadziła trochę musztry ;)
 
 
     
Karena 
SITH HAPPENS



Dołączyła: 14 Wrz 2010
Posty: 5324
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Czw Wrz 04, 2014 05:05   
   Zwierzątka: szczurze damy


Megi_82, wspaniały przykład :)
_________________
♥♥♥  Zapraszamy do naszego wątku ♥♥♥ 

🐭 -Hamaki na forum-
▶ -Facebook : Hamaki od 'Wilki Szpilki"-
 
 
     
fatamorgana 


Dołączyła: 26 Lut 2012
Posty: 206
Wysłany: Nie Wrz 07, 2014 01:27   

Ja jedynie mogę się wypowiedzieć na temat pamięci szczur-człowiek.Najdłuższa rozłąka 1,5 miesiąca(6 tygodni).Wystarczyło,że weszłam do pokoju szczurzego(szczury były na wybiegu),wołanie po imieniu,tiutianie :wink: i zaraz wszystkie miałam na kolanach.Wniosek-pamiętają swoich człowieków.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.15 sekundy. Zapytań do SQL: 11