Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Odziedziczyłam pojedynczego samca, co teraz?
Autor Wiadomość
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Lut 07, 2016 16:38   Odziedziczyłam pojedynczego samca, co teraz?

Sytuacja wygląda tak, nieodpowiedzialna siostra mojego chłopaka pozostawiła nam szczura, samca - kupionego w losowym sklepie zoologicznym, co najmniej kilkumiesięcznego i bardzo przyjaznego. Jeszcze nie wiem, czy był sterylizowany. Planujemy go tu ogarnąć i uszczęśliwić.

Zawsze chciałam mieć szczura, coś tam czytałam, a teraz jeszcze na gwałt próbuję się doedukować : D. Wiem przynajmniej tyle, że jest mu potrzebne towarzystwo, więc chciałabym się dowiedzieć, jak przystąpić do organizowania mu kolegi/koleżanki? Domyślam się, że po przeprowadzce powinien mieć jeszcze trochę spokoju, żeby oswoić się z nowym otoczeniem, na pewno też wymaga zmiany klatki na większą, i nie chcę mu wprowadzać tyle zmian w życiu naraz ; ) ale na pewno jakieś towarzystwo będzie niezbędne.

Czy mogę przygarnąć szczura wyraźnie starszego lub młodszego? Lepsza będzie wysterylizowana samica czy samiec? Czy rasa szczura ma jakiekolwiek znaczenie, jeśli dla mnie nie ma? Czy jest sens kupować szczury w sklepach zoologicznych, by je stamtąd w ogóle zabrać, czy nie, bo to tylko nakręca bezsensowne rozmnażanie? Czy lepiej pozyskać szczura z jakiegoś schroniska/interwencji, czy z hodowli?

Wiem, że to mnóstwo dość ciężkich pytań. Nigdy się nie spodziewałam, że tak nagle znajdę się w takiej sytuacji, może moglibyście mi tu ją choć wstępnie rozjaśnić. Z góry dziękuję. : )
 
     
agathe1988 



Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 919
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie Lut 07, 2016 17:03   
   Zwierzątka: Cała 16 w <3


Senthe, sprawdź proszę priv.
_________________
Na zawsze w sercu: Dumbo [*] Dabi [*] Abu [*] Dropsik [*] Gucio [*] Bubuś [*] Mount [*] Tadeusz of Zirrael Rattery [*] Everest [*] Homer [*] Thor [*] Dover [*] Otto [*] Puci [*] Navaho Incredible Rats [*] Powhatan Incredible Rats [*]
 
 
     
mmarcioszka 



Dołączyła: 24 Cze 2010
Posty: 11559
Skąd: Nieporęt/Warszawa
Wysłany: Nie Lut 07, 2016 17:43   
   Zwierzątka: królinka i szczury


Senthe, jeśli chcesz szczura na wczoraj to zdecydowanie polecam adopcję i nasz dział ODDAM oraz grupy na fb, w hodowlach są wcześniejsze zapisy na maluchy z planowanego miotu.
O tym, jak postępować przy zapoznawaniu ze sobą szczurów poczytaj w tym dziale, ale w wątkach o łączeniu. Samica po sterylizacji bądź kastrat to najlepszy wybór. Jeśli Twój szczur długo był sam może nie dogadać się z drugim podrośniętym i pełnojajecznym samcem.
Szczury nie mają ras a kolor czy typ futra/uszu nie ma znaczenia i odzwierciedlenia w charakterze.
Jeśli masz wątpliwości, czy szczur jest kastratem zajrzyj mu pod ogon - u samców jądra są tak wielkie, że nie sposób je przeoczyć nawet nie podnosząc zwierzęcia.

W przypadku jakichś wątpliwości pytaj śmiało w odpowiednich tematach, postaramy się pomóc.
_________________
:wavexxs:
Paskudy mmarciochy
Hand made by mmarcioszka
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Lut 07, 2016 17:59   
   Zwierzątka: ....


Senthe, idzie priv :)
_________________
...
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Nie Lut 07, 2016 20:21   

Zajrzę do forumowego działu Oddam, dzięki! Jestem z Wrocławia, więc jak dobrze pójdzie może nawet znajdę coś w pobliżu : ). Póki co zajmuję się intensywnym czytaniem, szukaniem grup fejsbukowych i zastanawianiem się, skąd wziąć fundusze na dobrą klatkę. Dziękuję za wasze odpowiedzi : )
 
     
Szczurówka 


Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 1524
Skąd: Gliwice
Wysłany: Nie Lut 07, 2016 20:55   
   Zwierzątka: ....


Senthe, istnieje też coś takiego jak blablacar, dużo ludzi za jego pośrednictwem przewozi zwierzaki :)
_________________
...
 
     
Vaco 
phage the Chihuahua



Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 1785
Skąd: Świnoujście
Wysłany: Pon Lut 08, 2016 16:13   

Senthe napisał/a:
Domyślam się, że po przeprowadzce powinien mieć jeszcze trochę spokoju, żeby oswoić się z nowym otoczeniem, na pewno też wymaga zmiany klatki na większą, i nie chcę mu wprowadzać tyle zmian w życiu naraz ; ) ale na pewno jakieś towarzystwo będzie niezbędne.

Moim zdaniem od spokoju ważniejsze jest sprawdzenie przez te kilka dni, czy szczur aby na pewno jest zdrowy i wszystko z nim w porządku. Jako że jest z niepewnego źródła lepiej go poobserwować (+można wybrać się do polecanego na forum weterynarza na przegląd) i dopiero wtedy szukać mu towarzystwo. Po tylu łączeniach jakie miałam do tej pory, powiem Ci że im więcej zamieszania, tym sprawniej to wszystko idzie. Nie wpuszczałabym samca do docelowej klatki, póki nie znajdziesz mu kompana i nie połączysz ich razem. Jak już zauważysz że się dogadują, to wtedy wpuszczaj do większej klatki która dla każdego z nich będzie nowa ;)
_________________


 
 
     
smeg 



Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 2238
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pon Lut 08, 2016 16:26   
   Zwierzątka: brak


To prawda, dla dobra łączenia lepiej będzie, jeśli szczur jak najmniej się zadomowi - nie będzie wtedy bronił terenu, bo nie zdąży go jeszcze uznać za "swój". Tak jak pisze Vaco - upewnij się tylko, czy jest zdrowy i nie ma pasożytów ;)
_________________
Za TM: Ally, Majka, Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halinka SR, Oliwka, Lili, Margolcia SR, Mortadelka SR, Rudolf Czerwononosy SR, Frotka, Flaszka <:3 )~~
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon Lut 08, 2016 19:59   

Taaa, tylko że obecna klatka ma z 20x40x40 cm i bardziej odpowiednia by była dla cherlawego chomika, niż takiego dorodnego potwora : (. Boję się, że jak do niej mu zorganizuję nowego, to już w ogóle będzie jatka, bo przecież one się tam ledwo zmieszczą : |. Już i tak zostawiam mu tę klatkę otwartą, żeby mógł chociaż pochodzić po półce i rozprostować trochę kości. Nowa klatka przybędzie do mnie niebawem i docelowo chciałam załatwić całą awanturę na przestrzeni kilku dni, żeby dla obojga sytuacja była jeszcze nowa i niepewna. A w zagraconym hamakami i półkami 80x40x80 chyba nie będą miały wiele powodów, żeby bronić sporego przecież terenu? Mogą co najwyżej się zaszyć na jakiś czas w przeciwnych kątach ; ). Obecny szczur wygląda tak naprawdę na raczej przestraszonego i nieśmiałego niż jakiegoś dominatora, mam nadzieję, że nowy go trochę ośmieli, uaktywni i ucywilizuje...
 
     
Vaco 
phage the Chihuahua



Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 1785
Skąd: Świnoujście
Wysłany: Pon Lut 08, 2016 20:21   

Taki romiar klatki z pewnością nie nadaje się nawet dla chomika, które wbrew pozorom potrzebują dużych przestrzeni. Do łączenia najbardziej nadają się maleńkie klatki lub transportery. Zaszywanie się w przeciwległych kątach klatki nie przyspieszy tego procesu.
Umyj dokładnie tę mikroklateczkę przed wpuszczeniem obu szczurów (kiedy ten drugi już oczywiście do Ciebie trafi ;) ). Puść je najpierw na jakimś neutralnym terenie, np. wanna czy brodzik (możesz nawet je dodatkowo zestresować puszczając trochę wody). Następnie wysmaruj np. aromatem do ciast i wsadź po jakimś czasie do tej mikro klatki. Dopiero później (ja trzymam około 2-3 dni dla pewności) możesz wpuścić je do większej. To że będąc w pojedynkę Twój szczur nie wykazuje agresji czy dominacji, kompletnie nie znaczy że będzie się zachowywał tak samo wobec drugiego szczura.
_________________


 
 
     
tuśka 



Dołączyła: 14 Sty 2016
Posty: 663
Ostrzeżeń:
 2/4/5
Wysłany: Pon Lut 08, 2016 20:38   
   Zwierzątka: Labrador, szczury


Vaco napisał/a:
To że będąc w pojedynkę Twój szczur nie wykazuje agresji czy dominacji, kompletnie nie znaczy że będzie się zachowywał tak samo wobec drugiego szczura.


Dokładnie tak. Dla Ciebie szczur może być miziastym przytulasem, a wobec towarzysza może wykazywać dominację, czy agresję. Zorganizuj mu jak najszybciej kolegę, zanim na stałe się zadomowi. Wtedy łączenie będzie łatwiejsze.
_________________
Obecnie ze mną Alex, Parszywek,Carlos, Denzel

ZA TM min: Manfred [*] Zosia [*] Halina [*] Czarna [*] Alexander [*] Scotty [*] Hania [*] Alina [*] Sasha [*] Mała [*] i wiele wiele innych [*]...
 
     
RudaWilczyca 



Dołączyła: 08 Lut 2016
Posty: 30
Wysłany: Pon Lut 08, 2016 23:09   

W sumie jestem nowa na forum tak jak ty, i nie uważam się za eksperta w sprawach szczurzych ale jeśli boisz się tak niewielkich rozmiarów klatki, a nie masz póki co funduszy na nową to polecam zrobienie klatki z pojemnika plastikowego, tak zwanej "bin cage".
Najprostszymi słowami, kupujesz w jakimkolwiek sklepie (w Tesco u mnie dwa dni temu takie 58 na 39 na 40 cm były po 20 zł) pojemnik o taki pojemnik, a w jakimkolwiek sklepie budowlanym typu Castorama, Praktiker, Leroy Merlin itp dokupujesz pół metra siatki ogrodzeniowej, czasem są takie do chowu zwierząt. U mnie metr kosztuje 8,50 zł, tylko musisz pamiętać żeby oczka w kracie nie były zbyt duże. Do tego najlepiej mieć wiertarkę / wkrętarkę i kilka śrubek, ale klej na ciepło też spokojnie wystarczy, ostatecznie mocna taśma klejąca. W pudle wycinasz w boku otwór podgrzanym nożem, przykładasz do tego siatkę i kleisz.
Jasne, to nie jest idealna klatka dla szczurów, ale lepsza niż taka mini-mini którą masz teraz, a jak już zakupisz nową dużą, to ta zawsze może się nadać na chorobówkę, albo po prostu to przetrzymywania w niej szczurzych rzeczy ;)
_________________
U mnie: Felicja zwana Felą + szukamy...
Za TM: Hugo, Michael zwany Ciapą
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Lut 09, 2016 11:21   

Vaco, w sensie szczury potraktować aromatem czy klatkę? : D
RudaWilczyca, brzmi jak bardzo dobra koncepcja. Co prawda klatkę mam już zaklepaną i miejmy nadzieję dotrze do mnie w ciągu paru dni, ale pomysł zachowam sobie na przyszłość : )

Ciągle szukam szczura do adopcji, ale na razie brak sukcesów w tym zakresie.

W ogóle szybko doszłam do wniosku, że młody nie był kastrowany, ma ballsy na pół szczura : P. Zastanawiam się jeszcze, gdzie w tym całym procesie upchnąć potencjalną sterylizację, gdyby się okazało, że znajdzie mi się akurat niesterylizowana samiczka. Które z dwójki lepiej wtedy sterylizować? Czy oba naraz? A może lepiej w ogóle dać sobie spokój i znaleźć samca?
 
     
quagmire 



Dołączyła: 16 Maj 2008
Posty: 12121
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Lut 09, 2016 11:36   
   Zwierzątka: Mati, Cielo oraz Finn


Senthe, zdecydowanie lepiej kastrować samiczki, bo zapobiega to wielu chorobom (guzom hormonozależnym, ropo- lub krwiomaciczu) w przyszłości. W przypadku samców jest mniej wskazań zdrowotnych. Jednak kastracja samiczki jest bardziej poważną operacją, bo przecina się powłoki brzuszne, więc doświadczony wet w tym przypadku jest jeszcze ważniejszy.

I to szczury się traktuje aromatem, żeby pachniały tak samo.

Przeczytaj sobie w tym temacie podstawowe wskazówki odnośnie łączenia: http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=13141
_________________
"I'm not going to ask you if you just said what I think you just said because I know it's what you just said."

Moje Słonka za TM: Syriusz, Lavian, Fado, Miluś, Ayanek, Oliś, Bibuś, Piesio, Ryjek, Zefirek, Nikuś, Deduś, Jumiś, Viguś, Jazzik, Hiruś, Karmelek, Ilduś, Indi, Szuwarek, Zeze, Ledusia, Mauryś, Kleoszek, Naboo, Przemysław, Remus, Marysia, Tosia :serducho:
 
     
Senthe 



Dołączyła: 07 Lut 2016
Posty: 796
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto Lut 09, 2016 11:42   

Z tego, co czytałam tutaj, to bardzo blisko mnie na wrocławskim Bulwarze Ikara jest porządny wet, więc akurat o niego bym się nie martwiła, bardziej o moją nieporadną opiekę. Kojarzę argumenty za sterylizowaniem samic psów i kotów, widzę, że ze szczurami jest tak samo : ). Ok, biegnę się doedukowywać.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.29 sekundy. Zapytań do SQL: 11