Alloszczur Strona Główna Alloszczur
Forum dyskusyjne Alloszczur - forum miłośników szczurów

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zwyrodnienie stawów
Autor Wiadomość
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 05, 2007 12:20   Zwyrodnienie stawów
   Zwierzątka: ogony


Na podstawie http://ratguide.com/healt...eoarthritis.php

DEFINICJA
Zwyrodnienie stawów wiąże się z narastającym pogarszaniem stanu chrząstek stawowych, czy błon maziowych.

OBJAWY
- Narastająca sztywność stawów i kończyn.
- Ból przy pewnych ruchach (np. niemożność wspinania się).
- Stopniowy niedowład tylnych łapkach (może być niesymetryczny, czy szczurek ma większe problemy, na przykład, z prawą łapką, aniżeli z lewą).
- Paraliż tylnych łapek (przy uciksu na rdzeń kręgowy i zakończen nerwowych).

ETIOLOGIA
Zwyrodnienie obejmuje najcześciej stawy bioder, kolan, palców, a u samców - często kręgosłup.
Przy zwyrodnieniu wzrasta ilość wody w tkankach chrzęstnych, a maleje ilość białek. Chrząstki stają się miękkie i mogą złuszczać się co zmniejsza możliwości stawów do amortyzowania nacisków. Wszystko to prowadzi do zwiększenia torebki stawowej i błony maziowej. Kości w stawie nie są utrzymywane w prawidłowej pozycji, co zwiększa bolesność, przyczynia się do zapaleń i sztywnienia stawów.

Jeśli zwyrodnienie występuje w kręgosłupie lędźwiowym, wiąże się ze zmianami w krążkach międzykręgowych i zwężaniem kanału kręgowego. Kręgi nie są utrzymywane we własciwej odległości, co prowadzi do rosnącego osłabienia tylnych łap i ich paraliżu. Występuje to głównie u szczurzych samców.

Na wystepowanie zwyrodnienia może mieć wpływ otyłość, ale także powtarzające się naprężenie stawów, zapalenia lub urazy.

Opieka nad szczurkiem polega na łagodzeniu objawów, zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu.

DIAGNOZA
Na podstawie objawów (szczególnie wyraźnie na zwyrodnienie wskazuje paraliż) oraz zdjęcia rtg.

LECZENIE
Wczesne objawy
Zalecane jest (na tej amerykańskiej stronie) podawanie preparatów zawierających glukozaminę i siarczan chondroityny - naturalnych składników tkanki chrzęstnej i stymulujących jej odbudowę.

W razie niedowładu tylnych łap
Zalecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. zawierające ibuprofen, meloxicam lub piroxicam) w celu łagodzenia bólu i zapaleń. Warto też podawać wit. B12 (może być B compositum), gdyż uważa się, że hamuje ona rozwój niedowładu tylnych łap.

Zaawansowana choroba
Wskazane jest podawanie prednizonu lub prednizolonu (Encorton) zamiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Warto też rozważyć wprowadzenie antybiotyku o szerokim spektrum działania (w najniższej możliwej dawce). Oczywiście probiotyk.

OPIEKA NAD SZCZURKIEM
Sprowadza się do:
- podawania leków
- urządzenia klatki tak, aby wszędzie mógł wejść, umieszczenia półek i hamaków na takiej wysokości, aby szczurek spadając nie zrobił sobie krzywdy
- czyszczenia futerka za pomocą szczotki do zębów
- mycia brzuszka po każdorazowym załatwieniu potrzeb fizjiologicznych (sparaliżowane szczurki nie panują nad pęcherzem i jelitami)
- usuwania czopów na końcu penisa u samców
- przycinaniu tylnych pazurków
- kontroli temperatury ciała szczurka
- jesli szczurek nie może trzymac jedzenia w łapkach - podawania miękkiego jedzenia (lub trzymania twardego w palcach przy jego pyszczku podczas jedzenia)
- czyszczenia uszu z woskowiny (ale oczyszczamy tylko zewnętrzną, widoczną część ucha, aby nie uszkodzić części wewnętrznej).
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
Ostatnio zmieniony przez Czw Maj 10, 2007 13:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Czw Kwi 05, 2007 12:25   

Z leków przeciwzapalnych i jednocześnie przeciwbólowych jest Metacam. W dodatku jest smaczny.
Dwóch z moich panów dostało właśnie na stawy, przy wywichnięciu oraz przy pogryzieniu.
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 05, 2007 12:29   
   Zwierzątka: ogony


Metacam zawiera meloxicam.
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
PALATINA 
[']



Dołączyła: 19 Lis 2006
Posty: 4754
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Kwi 05, 2007 13:58   
   Zwierzątka: pies, 2 koty, 2 knurki morskie... i rybeczki :)


Dziękuję bardzo za tłumaczenie artykułu! :*
 
     
Pleiades 
czarownica



Dołączyła: 01 Lut 2007
Posty: 101
Skąd: Kórnik koło Poznania
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 10:33   
   Zwierzątka: szczuryx6, ryżowcex2, myszkix3, kotyx2


Podepnę się pod ten temat, bo nie wiem, czy warto zakładać nowy, ale raczej nie chciałabym...

Mój Severus, nieco ponad roczny samiec, zaczął z dnia na dzień mieć problemy neurologiczne.
Dostał niedowładu, lub całkowitego paraliżu nóżek, nie czuje w nich bólu (wiem, bo ściskałam jego pięty), powłóczy je za sobą.
Ogólnie nadal jest wesoły i pogodny, ale tylna część ciała odmawia mu posłuszeństwa.
Z tego co zauwazyłam, to nad wydalaniem panuje, a więc co... ? Dyskopatia może ? Jeżeli to blokada w przewodzeniu nerwów z rdzenia do korzeni, to nie wiem, jak dalej postępować. Lekarz wet. u nas też nic nie stwierdził, bez zdjęcia rtg pewnie niewiele można powiedzieć, no ale jak zrobić zdjęcie rtg ponadrocznemu sxczurowi, bez ryzyka, że się z narkozy nie wybudzi... ?
Na razie leczymy objawowo, leki przeciwzapalne plus arthrostop (czy jak to się nazywa, nie wiem..) Ale paraliż jest znaczny...
_________________
Pleiades i zwierzyniec i Half Blood Prince (przyszły hodowca)
 
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw Lut 21, 2008 10:48   
   Zwierzątka: ogony


Pleiades, zdjęcie rtg wcale nie wymaga narkozy....
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Czw Paź 01, 2009 19:31   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Dobra, mamy problem.

Już pisałam, że mam problem z nadwagą Omara, ale wydaje mi się, że nie tylko z tym. Omar zaczął mieć problemy z poruszaniem tylnymi łapami. Jest otyły, ale widziałam na forum nawet grubsze "egzemplarze". Nie ma problemu z przednimi łapkami, z trzymaniem jedzenia. Ma problem z tylnymi, które ciągnie za sobą, właściwie ciągnie nóżki razem z pupką. Bardzo chce chodzić i chodzi, ale sprawie mu to problem. Obserwowałam go uważnie i widzę, że problem się pogłębia. Omar ma dobry humor, apetyt, oczy mu błyszczą, zachowuje się normalnie. Ma rok i 9 miesięcy. Jak najszybciej postaram się mu zrobić rtg. Po jego niezmienionym wciąż zachowaniu wykluczam inne problemy neurologiczne, typu zapalenie mózgu, bo za dużo razy to widziałam a to nie jest to samo.

Pytanie brzmi: czy jest możliwe, że już teraz ma takie problemy? Święcie przekonana byłam, że dotyczy to staruszków :? Czy rtg ma szansę coś wykazać? Czy grubasek ma szansę na w miarę bezbolesne i normalne życie? Mieszka w parterówce, bo wyprowadziłam go z uwagi na dietę, więc nie musi nigdzie się wspinać.

Kolejne pytanie: czy aktywizować Omara do ruchu czy robić to dopiero jak dostanie jakieś leki?
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
nezu 



Zaproszone osoby: 1
Dołączyła: 12 Lip 2006
Posty: 5870
Wysłany: Czw Paź 01, 2009 20:17   

Bo przeważnie dotyczy to staruszków...
Przy dużej nadwadze lub otyłości może się okazać, że mały ma dyskopatię, ewentualnie przy dźwiganiu nadmiaru gramów ujawnił mu się jakiś stary uraz kręgosłupa...

Reszta O pisklaków nie ma z tym problemu. To nie wiek na kłopoty z poruszaniem, nie w tej linii layla...
Zrób rtg i sprawdźcie to...

<edit>
W tym momencie lepiej go nie przemęczaj, jeśli problemy nie są do końca zwyrodnieniowe, możesz mu tym bardziej zaszkodzić niż pomóc... :(
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Czw Paź 01, 2009 21:12   

Rtg wykaże zwapnienia, itp. A jeśli to to, polecam Arthroflex.
Fraglesowi przyniósł dużą ulgę, cała ta terapia.
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Paź 02, 2009 07:35   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję. Zauważyłam od pewnego czasu, że Omuś "człapie", ale wiadomo, że zwierzę z nadwagą troszkę inaczej się porusza. Jednak widzę, że tylne łapki działają nie tak jak trzeba. Omar nie wygląda na obolałego, wręcz ma świetny humor, myszka moja kochana. Podałam mu ibuprofen dla dzieci oraz wit. B, bo to nie zaszkodzi.
nezu napisał/a:
Zrób rtg i sprawdźcie to...
Oczywiście, że sprawdzimy, dziś zadzwonię i umówię się na rtg na poniedziałek, a przy okazji zastanowimy się, jak mu pomóc w funkcjonowaniu. Nie przemęczam go, chodzi tyle ile chce, generalnie zmusić i tak się nie da. Jak będę wiedziała coś więcej i będę miała w ręku zdjęcie, napiszę w temacie miotu, na razie za mało konkretów na to. Pociesza mnie jego dobry nastrój.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
Viss
[Usunięty]

Wysłany: Pią Paź 02, 2009 08:54   

Layla napisał/a:
Jednak widzę, że tylne łapki działają nie tak jak trzeba.
tylko, że to są dwie różne rzeczy, słabsze mięśnie i niedowłady nóg a zwapnienia wiązadeł i kręgosłupa. Po człapaniu to raczej ciężko się zorientować. U mnie tak samo człapie Benek przez niedowład jak i Fragli przez kręgosłup, a jednak cała reszta jest zupełnie inna.

Zmiany w obrębie kręgosłupa powodują zmianę w postawie, w układzie zwłaszcza dolnej części kręgosłupa. Te zwapniałe stawy/wiązadła są sztywne, powodują inne poruszanie się, itp. Jednak łapy sa silne i pracują normalnie, choć inaczej, bo kręgosłup nie pozwala na gibkość.
Zwiotczenie mięśni nie powoduje zmian w obrębie kręgosłupa, tylko ciągnięcie łapami, człapanie.

Szkoda, że nie mogę ci teraz pokazać na czym to polega, bo różnica jest wyraźna.

edit/

Fragles dostał do codziennego spożycia: Arthroflex, olej z wiesiołka, wit C i chyba coś jeszcze. Jeśli jesteś zainteresowana, to poszukam dokładnego dawkowania i podawania. Wagę panowie mają niestety podobną.
 
     
Layla 
zawieszona



Dołączyła: 17 Lis 2006
Posty: 8055
Skąd: Gdańsk
Wysłany: Pią Paź 02, 2009 09:04   
   Zwierzątka: owczarek szetlandzki - Burbon, świnia morska Samanta


Viss, bez RTG trudno powiedzieć, o co chodzi :( Myślę, że zmiany w stawach czy kręgosłupie powinny "wyjść". Ja na razie widzę tylko zewnętrzne objawy, ale w poniedziałek napiszę więcej.

Jakbyś znalazła to dawkowanie, to będę wdzięczna, bo jak nie mi, to może komuś innemu się przyda.
_________________
KUP E-BOOKA O SZCZURACH!!!

Za Tęczą Cyrus Wielki, Księżniczka Aiko, Bianca Tygrysek, Betty Chmureczka, Azjunia, Luter, Aria, Lenin, Europa, Nana, Ludwiś, Omar Rat's Troop, Harold, Kiko, Helmut, Alia, Vader, Larysa, Oczko, Gringo, Kalif, Sezam, Emir, Hassan, Bono, Alban...
 
     
tamiska
[Usunięty]

Wysłany: Pią Paź 02, 2009 13:42   

ja jak macam nozki Rydzyka to czuje wlasnie jak ma zwiotczale lekko miesnie. Nie sprawia mu bolu chodzenie, ale nogi juz nie sa takie silne i umiesnione, aby mogly dupke podniesc do gory tylko, ze on w grudniu skonczy 2 i pol roku :)
 
     
Nisia 
ofiara losu


Dołączyła: 28 Mar 2006
Posty: 3881
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto Paź 06, 2009 19:17   
   Zwierzątka: ogony


Tylko wspomnę, bo widzę, że artykuł na ratguide się zmienił:
Cytat:
The condition generally affects rats greater than one year old and has no apparent sex predilection

Czyli - choroba zwykle dotyka szczury starsze niż ROK i nie obserwuje się, aby zależała od płci.
Cytat:
Prevention

* Maintaining a healthy weight for your rat and preventing obesity may help to delay onset and progression of the disease.

Zapobieganie: utrzymywanie zdrowej wagi i zapobieganie otyłości może odsuwac w czasie wystąpienie objawów i spowalniać rozwój choroby.

PS. Acha. Nazwa choroby to "zwyrodnieniowe zapalenie kości i stawów".
_________________
Wśród Aniołków: Henia, Fatka, Alif Matsura, Hela, Lola, Beba, Iskierka, Šamsi, Tomiś, Calypso, Tamarka, Morelka, Szpulka, Śliwka, Ahirka i Zdenka :(
 
 
     
Helcia 



Dołączyła: 11 Lis 2011
Posty: 1250
Skąd: Wąbrzeźno
Wysłany: Pon Lis 26, 2012 23:59   
   Zwierzątka: pięciu śmierdzieli, pies, chomik


Czy ktoś podawał swojemu szczurowi ze zwyrodnieniem stawów preparaty z glukozaminą przeznaczone dla ludzi?
Jeżeli tak to jakie, w jakich dawkach i przez jaki okres?
_________________
zapraszamy http://forum.szczury.biz/viewtopic.php?t=11941
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.56 sekundy. Zapytań do SQL: 12